A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Annyi az egész egyébként hogy mezőgazdasági géptároló csarnokot kell kérni. (akár olcsó tolóajtóval) de a direkt kialakítás miatt a gyártók már tudják mi kell.
egyéb anyag tárolására színtén mezőgazdasági tárolócsarnok vagy ipari tárolócsarnok (attól függ mi a kívánt betárólt anyag.) még az ömlesztett árú tároló is jó sok helyre... (annak a falazat alja beton pl.) ha csak sima fedett szín kell akkor meg a lovardák a legolcsóbbak. oda mehet aljzatnak egyszerű zúzott kő is. (bár ezt modern teknikának nem adnám) de hasznos lehet.az a baj hogy hangárnak van kérve. a hangárcsarnok meg az eggyik legdrágább (még a gyártóócsarnoknál üzemcsarnoknál is drágább pedig azokba emberek vannak napi 24 be.)

az állattartó telepi csarnoknak van még jó kialakításuk. (vicces de igaz és viszonylag olcsóak is a nagy verseny miatt) de gépeknek a legalkalmasabb szerintem és a leggazdaságosabb a mezőgazdasági géptároló csarnok...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
@Pogány

Ja, még annyit hozzá, hogy nagyon szellemes volt a tűzoltós hasonlatod. Csak ugye egy tűzoltóságon, mondjuk vidéken van (volt) 2-3, max 4 szer; vagy legalábbis én ennyi garázsra emlékszem, de lehet, hogy volt öt is; ebből kettőben az öreg technika állt.
De itt százas nagyságrendű gépjárművet, meg ezen felül egyéb technika és alkatrészek tárolásáról volt szó, amire a raktár merült fel. És nem arról volt, volt szó, hogy kibasszuk a placcra, hanem majd szépen raktárakban eltárolgatjuk őket és ha kell elővesszük.
Ezt le tudod vezetni, hogy tervezési költségestől, kivitelezésen át mennyibe kerül? Hány négyzetméter kell, mennyibe kerül az anyagköltség, a kivitelezés stb? Milyen egyéb kiszolgáló létesítmények, kerítés stb. kell?
És akkor ugye ehhez még nem tároltunk plusz üzemanyagot, plusz lőszert stb.-t.
nekem vannak nagyparaszt barátaim. az eggyik talán másfél éve létesített új telephelyet 25 beállós telephelyet karbantaróműhelyel terményraktárakkal üzemanyag tárolókkal . nem milliárdos 250 ha gazdálkodik ami egy jó része bérlet. nem kiemelkedő még azt sem lehetne írni hogy a falu leggazdagabb parasztja lenne. csak viszonyításnak hogy mit tud egy paraszt. sima családi gazdálkodás meg talán 2 állandó jó munkás ember foglalkoztatva és 3-4 napszámos. (időszakosan.) 2-3 ilyen paraszti család teljesítménye úgy néz ki megugorhatatlan...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
952_2013-01-04-14.14.47.jpg
nézd eggyes helyeken a szénának ilyen jut. biztos milliárdokba került.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
én ezzel tisztába vagyok én már évek óta sorolom hogy neki kell állni a konténerbeszerzéseknek mert megy fel az áruk (vólt egy idő) amikor nagyon lent vólt az ára covid utáni konténerhiány megoldódásakor akkor padlón vólt a szálítmányozási és a lako irodakontéer ára is. csak hát a gépezet lassú (ami hatalmas probléma...) A több éves kiképzés... kellenek olyan eszközök is aminek nem többéves a kiképzés az alkalmazására üzemeltetésére. hogy létezik e ilyen? hogyne létezne sor hadseregeknél színte csupa ilyen eszközök vannak rendszerbe.

teszem azt a tartalékosoknak 12.000 fő (nem kis létszám) nem hitron kell. pl hanem valami ami a sorkatonákra lett tervezve. van e ilyen ? hogyne lenne...
Namost, szerinted, ahol sorkatonaság van (meg úgy általában), ott csak úgy, jófejségből -had legyen a magyaroknak is fasza technika, lecserélgetik és eladogatják nagy tételben? A francokat. Amiket lecserélnek, azt okkal cserélik le, mert már elavult, nem rentábilis karban tartani, vagy felújítani. Majd jó lesz az a magyarnak, mi?
Persze, lehet, lehetett még használható dolgokat is találni, de azt meg szerintem nagyrészt elvitte az, aki méretéből vagy anyagi helyzetéből fakadóan piaci előnyben volt és olyan tételben, vagy olyan áron tudta megvenni, ami nálunk nem jöhetett szóba. Ami maradt, az meg általában -szerintem- kisebb darabszámban beszerezhető jelenleg, ami bizonyos területeken nem gond, vagy nem akkora gond; más területeken meg elég sokszínűséghez vezetne, ami meg nem biztos, hogy előny.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
952_2013-01-04-14.14.47.jpg
nézd eggyes helyeken a szénának ilyen jut. biztos milliárdokba került.
Ne haragudj, de Te nem tudod értelmezni a leírtakat? Többszázas nagyságrendű cucc elraktározásából indult ki a dolog, ez alá meg 10 darab valami, vagy bármi sem fér be. Ez egy csöppent méretbeli eltérés. Nem gondolod?

Most egynél találtam árat: Ebbe, kb. 5-6 géppel beállsz, (24m*12,3m-4,5m). 5,8 millió+áfa. Csak a váz. se tervezés (földmérés, mintavétel, staitkus, meg mindenféle engedélyek), se borítás (se a borítás merevítése), se alapozás, se földmunka, se szállítás, se aljzatbetonozás, se kivitelezés, se kiszolgáló helység, se műhely nincs benne.
Akkor számoljuk csak ki, hogy önmagában a vázszerkezet 100 gépnek mennyi is? 92-116 millió, áfa nélkül, csak a vázszerkezet legyártva.

És ezen kívül még mennyi fontos dolog kellene...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
ömlesztett áru raktár.
60702ae54bed2.jpg
megugorhatatlan teljesítmény...

Lindab_5.jpg
ez meg egy mezőgazdasági géptároló. újjúj de drága is lehet.
50d5d801579f778de2186e8fa1d76beb1588598099.JPG
basszus ez aztán tele lehet lóvéval rozsdaszín MTZ 1000 éves targoncák peugeot 207 es. ez csak milliárdos lehet ha ilyen csarnoka van....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Ne haragudj, de Te nem tudod értelmezni a leírtakat? Többszázas nagyságrendű cucc elraktározásából indult ki a dolog, ez alá meg 10 darab valami, vagy bármi sem fér be. Ez egy csöppent méretbeli eltérés. Nem gondolod?

Most egynél találtam árat: Ebbe, kb. 5-6 géppel beállsz, (24m*12,3m-4,5m). 5,8 millió+áfa. Csak a váz. se tervezés (földmérés, mintavétel, staitkus, meg mindenféle engedélyek), se borítás (se a borítás merevítése), se alapozás, se földmunka, se szállítás, se aljzatbetonozás, se kivitelezés, se kiszolgáló helység, se műhely nincs benne.
Akkor számoljuk csak ki, hogy önmagában a vázszerkezet 100 gépnek mennyi is? 92-116 millió, áfa nélkül, csak a vázszerkezet legyártva.
igen és az tudod mekkora összeg a honvédségi budgetből? 100 millios +... ne vicceljünk már nem egy kisvállalkozó a honvédség...
hoztam neked kalkulátort tegnap nem a legolcsobb a piacon. hoztam redferenciákat....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
igen és az tudod mekkora összeg a honvédségi budgetből? 100 millios +... ne vicceljünk már nem egy kisvállalkozó a honvédség...
hoztam neked kalkulátort tegnap nem a legolcsobb a piacon. hoztam redferenciákat....
Ja, a váz... a végére meg ott tart a dolog, hogy 500 millió. Gatyára eddig nem volt pénz, de vannak csak úgy többszáz milliók elfekvőben, mert hát miaz, nem tétel ... Érdekes ez a Honvédség.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Ja, a váz... a végére meg ott tart a dolog, hogy 500 millió. Gatyára eddig nem volt pénz, de vannak csak úgy többszáz milliók elfekvőben, mert hát miaz, nem tétel ... Érdekes ez a Honvédség.
milyen váz ? 20 féle ablak közül választhatsz ember meg szendvicspanel vastagságot...

https://bavasbau.hu/bogyiszlo-geptarolo/ nézd a szülőfalum TSZ e sok éves kép (jó itt ez csak 3 oldalról zárt.) de na... igen jólátod itt kispóróltákk a betont a szerelőbetonra kőzuzalék ment. de elárulom nem vólt nagy befektetés. egyből többet is építettek.

https://www.google.com/maps/place/B...8m2!3d46.3859236!4d18.8241471!16zL20vMDRybGw4 vannak zártak s vannak műhelyek is. (amúgy egy falu. község.)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
milyen váz ? 20 féle ablak közül választhatsz ember meg szendvicspanel vastagságot...

https://bavasbau.hu/bogyiszlo-geptarolo/ nézd a szülőfalum TSZ e sok éves kép (jó itt ez csak 3 oldalról zárt.) de na... igen jólátod itt kispóróltákk a betont a szerelőbetonra kőzuzalék ment. de elárulom nem vólt nagy befektetés. egyből többet is építettek.
Amit belinkeltem konkrét hirdetés. Meg se nézted ezek szerint. Nem csak egy random képet raktam be, hogy nézd a csóró parasztot... közben meg lehet, hogy pályázatból volt, de az már végülis mindegy.

És nem az a helyzet, hogy csak kellene raktár, hanem még mellé kellene százas nagyságrendben irodakonténer... de biztos az is van a jófogáson; de legyen de ezen felül még szerezzünk már be több száz cuccot is -mert az biztos ingyen van, de legyen mégjobban rendezve a bér is... ja de hát mi az a Honvédségnek. (Természetesen a modern cuccok gyártása mellett.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Amit belinkeltem konkrét hirdetés. Meg se nézted ezek szerint. Nem csak egy random képet raktam be, hogy nézd a csóró parasztot... közben meg lehet, hogy pályázatból volt, de az már végülis mindegy.

És nem az a helyzet, hogy csak kellene raktár, hanem még mellé kellene százas nagyságrendben irodakonténer... de biztos az is van a jófogáson; de legyen de ezen felül még szerezzünk már be több száz cuccot is -mert az biztos ingyen van, de legyen mégjobban rendezve a bér is... ja de hát mi az a Honvédségnek. (Természetesen a modern cuccok gyártása mellett.)
hoztam egy csomó referenciát árral (a kalocsai amit megjegyzel egy komplett zászlóalj harccsoport elhejezésére alkalmas.) az kb egy mini laktanya ha úgytetszik felújítás. 1milliárd 200 millio. jött be ennyi teknika az elmúlt évekbe????
hoztam kalkulátort hoztam áraka kivitelezőktől....

olyanokon poblémázól aminek nem szabadna problémának lennie.... ezeket a problémákat a seregnél jóval kisebb csoportosulások megoldják.... itt meg megy a sírás hogy nincs pénz arra sem amit egy nagyparaszt meg tud oldani egy családi vállalkozó...

megyénként nincs annyi pénz mint egy családi vállalkozónak egy egy megyébe? egy kkv snak ? akkor ne akarjunk hadsereget. (Na látod ilyenek miatt alkalmatlan egy csomó ember bármire is a seregbe mert ilyen dolgokat nem képesek megoldani...) de még az akarat sincs se kitartás... milyen katona az amelyiknek kitartás sincs látja a problémát de leszarja haja a problémát de nem érdekli. nem hogy nem tesz ellene azt nem engedte hogy más önerőből tegyen ellene.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
jött be ennyi teknika az elmúlt évekbe????
Onnan indult ki a raktárháború, tegnap, hogy be kell szerezni, majd el kell raktározni. Kvázi egy komplett hadseregnyi cuccot.
Nem az a kérdés, hogy mi jött be, hanem, hogy mit kellett volna, mit kellene beszerezni, és majd ha majd meg lesz a zsírúj technika, akkor ezeket az időközben beszerzett dolgokat el lehet raktározni, mert jól jön ez még. Ami természetesen kétségtelen, de azt mondtam, hogy ez újabb költségeket generál. Nem azt, hogy kifizethetetlen; de ezeket akkor az ilyen beszerzésekhez hozzá kell kalkulálni, mint ahogy pl. a nagy eséllyel esedékes nagyjavításokat is, vagy épp a rendszerbe illesztést (pl. rádiók). Tehát nem csak a beszerzés költségét kell önmagában nézni. Ennyiről szólt a dolog; szerintem nagyon túl lett ennek egy apró szegmense ragozva.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Onnan indult ki a raktárháború, tegnap, hogy be kell szerezni, majd el kell raktározni. Kvázi egy komplett hadseregnyi cuccot.
Nem az a kérdés, hogy mi jött be, hanem, hogy mit kellett volna, mit kellene beszerezni, és majd ha majd meg lesz a zsírúj technika, akkor ezeket az időközben beszerzett dolgokat el lehet raktározni, mert jól jön ez még. Ami természetesen kétségtelen, de azt mondtam, hogy ez újabb költségeket generál. Nem azt, hogy kifizethetetlen; de ezeket akkor az ilyen beszerzésekhez hozzá kell kalkulálni, mint ahogy pl. a nagy eséllyel esedékes nagyjavításokat is, vagy épp a rendszerbe illesztést (pl. rádiók). Tehát nem csak a beszerzés költségét kell önmagában nézni. Ennyiről szólt a dolog; szerintem nagyon túl lett ennek egy apró szegmense ragozva.
mert nem vagy hajlandó észrevenni hogy a beraktározás aprópénz. infrastruktórálisan. Persze ha balfaszok a megrendelők mert hagyják magukat átb.szni vagy ne adj isten valki LOPIK... (nemtudom melyik jobbik eset.) az eggyik semmire valóa másik legalább életre.... üzemelnek lkatanyák most is... ja hogy rájuk kellene költeni aprópénz... az már nem... Miért hozom kalocsát ? mert azok a laktanyák nincsenk bezárva. se a miskei úti se a foktöi úti. és van bennük hely. őrizve vannak. jó helyen vannak. és lenne ember is. mint ahogy 10 éve is vólt (tele van mezőgazdasági gépszerellővel a környék...) a csorna pusztai lő és kiképzőtér/gyakorlótér is a mai napig a honvédség tulajdonába van. 80 km re el lehet ott lőni.... pár éve csornapusztát még egész biztos hogy őrizték is jártam ott.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Úgy tűnik @Szittya újabban agrár showt tart a topikban, annyi traktort meg szálastakarmány tároló hangárt láttam itt. Már kezdem néha azt hinni, hogy rossz helyen járok. :)
igen én hatalmas hibának tartom már régóta hogy az ipari és mezőgazdasági kapacitások tapasztalatok nincsenek bevonva a honvédségbe...
példának okáért évekkel ezelött fejtegettem hogy mezőgazdasági vontatók teljesen alkalmasak javító műhely beni gépjármű vontatásra... akkor is le lettem hurrogva... meg hogy leehetetlen... erre ukrajna rácáfolt... (nem alítóttam akkor sem hogy a frontról a golyózáorba kellene azokat alkalmazni...)

Infrastruktúrális fejlesztések terén ezeknek a ágazatoknak bizony hatalmas tapasztalata van. (ezek a honvédség számára elérhetőek jól ledokumentáltak hála az unios pájázatoknak...)

az iparból nem csak a mezőgazdasáágot de a bányaipart az erdészeteket sőt még a szőlőművelést is nagyon hasznosnak tartom...

borászatok pl jára hozok párat.

Bunkerek=pincék
nem robbanó műszaki zárak= kordonok létesítése (szőlő sorok)
különböző tárolótartályok és adagoló rendszerek szivattyúk
Gabionok és különböző támfalak lépcsők kialakítása és annak módozatai... amik nehéz gépeket is elbírnak.
és még sorolhatnám.