T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Viszont a másiknak 15-20 másodperc kell míg célba ér! Vagy látható lesz a cél addigra vagy nem.
Ez is tény. Viszonylag sok idő van ellene védekezni. De még mindig jobb, mint ha még nappal sincs gyakorlatilag esélyed visszalőni egy leoban se neki úgy hogy fájjon, mert nincs mivel. Kéne az az atgm a csőből a németeknek is...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
ez a 14 km tényleg nagyon nehezen használható ki. hisz a horizont 4.5 km en van 170 cm nél 10 m magasan kellene lennie hogy 12 km re elláson. arról nem is beszélve hogy a látótartomány itt már olyan kicsi hogy erősen kétséges hogy bármit is kiszurjon ebbe a távolságba sokhelyen benne van 2 város ésközte egy két falu. magaslatról viszont jól el lehet látni vele az tény vagy ha az ellen van dombon hegyen.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Aki messzebbről látja a másikat,annak könnyebb megszereznie a manőver fölényt.Ez adott esetben azt is jelentheti,hogy szépen felvesz egy terepfedezett reteszallast, amiben kényelmesen megvárja,hogy a vaksi ellen elemasszon közvetlen csapástavolsagra.
LAHAT különben bármelyik NATO szabvány hk ágyból kiloheto,csak arra fel nem készített tank esetén külső celmegjeloles kell.
Na ez viszont manapság nem harckocsi vs harckocsiban realizálódik, mert drónok vannak felettük. Az súg sokkal hamarabb, hogy mi és merre van előtted, nem az Atticán fogja látni a leo kezszemélyzet, hanem súg a drón! A T80-nak is!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 025
66 477
113
Azért ne essünk át a ló túloldalára. Ha a T-80 esetében előny a felderítési információk alapján a cél megközelítése, akkor 5 km-es AZONOSÍTÁSI távolsággal, de 15 km-es látótávval ne kezdjük már hülyézni se a németeket. És okés, hogy az átlagos helyzetekben és lőtávokban ennek nincs olyan mértékű harászati előnye, mint amit a marketing átlagosan vetít ki, de aztán egy-egy helyen nagy mezőkön nem az lesz, mint a szovjet vasakkal, hanem az, amit a Tigris jelentett a vh-ban. Nagy-nagy távolságokról immáron menetből indított lövések és ott bizony ez ma ugyanúgy előny, mint volt a világháborúban. Emellé úgy tenni, mintha csak az oroszok szolgáltathatnának céladatokat drónról, miközben pont a nyugatiak integrálják hálóba a teljes fegyverzetüket, erős mellébeszélés.

Az orosz vasak használhatósága mellett, tehát nem azok ellen beszélek, csak kicsit sok lett a nyáladzás.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Azért ne essünk át a ló túloldalára. Ha a T-80 esetében előny a felderítési információk alapján a cél megközelítése, akkor 5 km-es AZONOSÍTÁSI távolsággal, de 15 km-es látótávval ne kezdjük már hülyézni se a németeket. És okés, hogy az átlagos helyzetekben és lőtávokban ennek nincs olyan mértékű harászati előnye, mint amit a marketing átlagosan vetít ki, de aztán egy-egy helyen nagy mezőkön nem az lesz, mint a szovjet vasakkal, hanem az, amit a Tigris jelentett a vh-ban. Nagy-nagy távolságokról immáron menetből indított lövések és ott bizony ez ma ugyanúgy előny, mint volt a világháborúban. Emellé úgy tenni, mintha csak az oroszok szolgáltathatnának céladatokat drónról, miközben pont a nyugatiak integrálják hálóba a teljes fegyverzetüket, erős mellébeszélés.

Az orosz vasak használhatósága mellett, tehát nem azok ellen beszélek, csak kicsit sok lett a nyáladzás.
de hozzá kell tenni hogy ahhoz hogy 15 km re ellás nagyjából 20 m el magasabban kell lennie az optikának (ami viszont inkább domosabb terepen jelent előnyt) vagy olyan helyen ahol dombság/hegység találkozik az alfőldel.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Azért ne essünk át a ló túloldalára. Ha a T-80 esetében előny a felderítési információk alapján a cél megközelítése, akkor 5 km-es AZONOSÍTÁSI távolsággal, de 15 km-es látótávval ne kezdjük már hülyézni se a németeket. És okés, hogy az átlagos helyzetekben és lőtávokban ennek nincs olyan mértékű harászati előnye, mint amit a marketing átlagosan vetít ki, de aztán egy-egy helyen nagy mezőkön nem az lesz, mint a szovjet vasakkal, hanem az, amit a Tigris jelentett a vh-ban. Nagy-nagy távolságokról immáron menetből indított lövések és ott bizony ez ma ugyanúgy előny, mint volt a világháborúban. Emellé úgy tenni, mintha csak az oroszok szolgáltathatnának céladatokat drónról, miközben pont a nyugatiak integrálják hálóba a teljes fegyverzetüket, erős mellébeszélés.

Az orosz vasak használhatósága mellett, tehát nem azok ellen beszélek, csak kicsit sok lett a nyáladzás.
Egyértelmű a német/nyugati EO meg egyéb szenzor és info kommunikációs fölény. A gyakorlatban azért nem vakok/impotensek éjjel még öt km-ről az oroszok sem, ennyi itt a történet lényege, szerintem. Meg kell a nyugati harckocsinak is atgm.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Egyértelmű a német/nyugati EO meg egyéb szenzor és info kommunikációs fölény. A gyakorlatban azért nem vakok/impotensek éjjel még öt km-ről az oroszok sem, ennyi itt a történet lényege, szerintem. Meg kell a nyugati harckocsinak is atgm.
a horizont távolság 2.40m magas ról kb 5-5.5 km tehát ameddig a szem ellát. (amikor aztmondják hogy ameddig a szem ellát az kb 4.5 km) :D (ezt jó észbentartani távólságbecslésnél hasznos lehet mert hallottam már olyat hogy azon vitatkoztak hogy 6 vagy 8 km re van e (egy tó) tök síkon...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Oké, meddig hatékony? Úgymint: milyen távon üti át mondjuk a T-80-at? Szemből?
Azt meg ugye nem kell részleteznem, hogy egy nyíllövedék találati valószínűsége hogyan viszonyul egy bármilyen ATGM-éhez ilyen távolságon? Tudod, az egyiket egyszer kilőtted és reménykedsz, hogy jól számoltad a ballisztikát (illetve nem gyorsít-lassít a mozgó célpont), a másik meg folyamatosan korrigálja a pályáját.

Oldalról meg kilövi, és?
Olvasd el amit belinkeltem róla.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Zsoltinak válaszoltam ebben a topikban. Bár ezekszerint ő sem olvasta...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 537
113
Na ez viszont manapság nem harckocsi vs harckocsiban realizálódik, mert drónok vannak felettük. Az súg sokkal hamarabb, hogy mi és merre van előtted, nem az Atticán fogja látni a leo kezszemélyzet, hanem súg a drón! A T80-nak is!
Oszt mégis tele a YT rajtaütések kell.....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
De van, úgy hívják, hogy DM73. Pont arról szól, hogy mozgó célokat 4000 méter felett eltalálj. Álló célokat, addig is ellőtt 4000 méter felett.
Bár azt hozzá tenném, hogy szemből még a Leopard 2A5-öt sem lövöd át 125mm-es ATGM-el.

Ebből az állításból szerintem semmi sem igaz, ismét.
1. A DM73-ról én nem tudom, hogy a csapatoknál lenne. Vagyis nem létező dolog ilyen értelemben.

2. Álló célokat eddig se tudtak eredményesen leküzdeni 4000 méter fölött nem irányított lövedékkel. Legalábbis nálam nem eredményes célleküzdés a 10 lövésből egyik csak eltalálja módszer. A Sivatagi viharban is lőttek ki tankot 4800 méterről. Csak éppen több lövésből, szerencsével.
A harckocsiknál az számít hatásos lőtávolságnak amikor első lövésből 50+% esélyed van a találatra. Ez még 3000 méteren is kérdéses több cél esetén, nem, hogy 4000 méteren.

3. A Leopárd 2A5-öt bizony átlőheted egy tandem fejes ATGM-el!
A páncélteknő és a lövegpajzs sebezhető. Egyéb sérülést okozó helyekről nem is beszélve.
Ha a torony főpáncélját éri a találat akkor szerintem se hatol be a sugár, ellenben megsérülhet egy csomó minden. Az optika az ágyú. Kigyulladhat a szar helyen lévő üzemanyag, hiszen a lánctalp fölött van. De maga az ÉK előtét páncél is leszakadhat, hiszen levehetőre van megcsinálva. És telibe veri kb. 10 kg TNT egyenérték...

Én nem a Leopárdra fogadnék, ráadásul a T-80-as annyiszor lő rá amennyiszer csak akar. 4-5 km-es távolságon nem nagyon van félni valója...

Azért az árnyalja a képet, hogy a csőből indított ATGM nem lövi át szemből a Leo A7-et. Plusz az A7 kezelőinek a full HD kijelzőn 20 másodpercük van nézni a az ATGM-et, tehát ennyi idejük van ellentevékenységet végezni (pl. ködgránát). Persze ha észreveszik, de ezért is van a full HD hőkamera, hogy észrevegyék.

Minél nagyobb a kamera nagyítása annál szűkebb a látómező. Nagy szerencsével látják csak meg.
Ha pedig nem mozog a harckocsi akkor a füst se menti meg....
Azzal meg vigyáznék , hogy "nem tudja kilőni". Vannak rajta olyan helyek ahol átmehet a sugár (pl. lövegpajzs) és attól, hogy kilőve nincs még simán harcképtelen lehet az első találat után.
Például szétrepeszeli a robbanás a német csodakamerát. :D
Vagy megsérül az ágyú, kigyullad a szar helyen lévő üzemanyag, leszakad a lánc stb....
Általában semmi sem köszön meg egy ilyen találatot.

A Sima kumulatív gránátok is pont azért veszélyesek, mert ha nem is megy át a sugár a páncélon, a másodlagos repeszhatás óriási kárt képes okozni.
Ehhez képest a nyíllövedék elég tiszta munkát végez.


Aki messzebbről látja a másikat,annak könnyebb megszereznie a manőver fölényt.Ez adott esetben azt is jelentheti,hogy szépen felvesz egy terepfedezett reteszallast, amiben kényelmesen megvárja,hogy a vaksi ellen elemasszon közvetlen csapástavolsagra.

Régebben az oroszok erre radarfelderítős BMP-1-est használtak.
BRM-1K a neve:

Ma ennél sokkal jobb cuccok vannak, lásd. drónok.
Az a tévképzet, hogy az "ellenfél vaksi"
Ma nyílt terepen mindenki látja a másikat.
Erdőben meg városban a hajukra kenhetik a germán csodakamerát, mert nincs harcászati előnye.

Dicséretes dolog, hogy van egy jó hőkamerájuk. Nekem ezzel nincs bajom.
A bajom azzal van, amikor valaki ebből akar hadifölényt levezetni. :D
Nincs hadifölényben a NATO. Vannak elemek amiben most is jobbak az oroszoknál, és vannak amiben az oroszok a jobbak. Ennyi.
Csak jelentéktelen előnyökből világmegváltó wunderwaffa legendákat gyártani egy f@szság, szerintem. (és ezt nem neked címeztem)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Ebből az állításból szerintem semmi sem igaz, ismét.
1. A DM73-ról én nem tudom, hogy a csapatoknál lenne. Vagyis nem létező dolog ilyen értelemben.

2. Álló célokat eddig se tudtak eredményesen leküzdeni 4000 méter fölött nem irányított lövedékkel. Legalábbis nálam nem eredményes célleküzdés a 10 lövésből egyik csak eltalálja módszer. A Sivatagi viharban is lőttek ki tankot 4800 méterről. Csak éppen több lövésből, szerencsével.
A harckocsiknál az számít hatásos lőtávolságnak amikor első lövésből 50+% esélyed van a találatra. Ez még 3000 méteren is kérdéses több cél esetén, nem, hogy 4000 méteren.

3. A Leopárd 2A5-öt bizony átlőheted egy tandem fejes ATGM-el!
A páncélteknő és a lövegpajzs sebezhető. Egyéb sérülést okozó helyekről nem is beszélve.
Ha a torony főpáncélját éri a találat akkor szerintem se hatol be a sugár, ellenben megsérülhet egy csomó minden. Az optika az ágyú. Kigyulladhat a szar helyen lévő üzemanyag, hiszen a lánctalp fölött van. De maga az ÉK előtét páncél is leszakadhat, hiszen levehetőre van megcsinálva. És telibe veri kb. 10 kg TNT egyenérték...

Én nem a Leopárdra fogadnék, ráadásul a T-80-as annyiszor lő rá amennyiszer csak akar. 4-5 km-es távolságon nem nagyon van félni valója...



Minél nagyobb a kamera nagyítása annál szűkebb a látómező. Nagy szerencsével látják csak meg.
Ha pedig nem mozog a harckocsi akkor a füst se menti meg....
Azzal meg vigyáznék , hogy "nem tudja kilőni". Vannak rajta olyan helyek ahol átmehet a sugár (pl. lövegpajzs) és attól, hogy kilőve nincs még simán harcképtelen lehet az első találat után.
Például szétrepeszeli a robbanás a német csodakamerát. :D
Vagy megsérül az ágyú, kigyullad a szar helyen lévő üzemanyag, leszakad a lánc stb....
Általában semmi sem köszön meg egy ilyen találatot.

A Sima kumulatív gránátok is pont azért veszélyesek, mert ha nem is megy át a sugár a páncélon, a másodlagos repeszhatás óriási kárt képes okozni.
Ehhez képest a nyíllövedék elég tiszta munkát végez.




Régebben az oroszok erre radarfelderítős BMP-1-est használtak.
BRM-1K a neve:

Ma ennél sokkal jobb cuccok vannak, lásd. drónok.
Az a tévképzet, hogy az "ellenfél vaksi"
Ma nyílt terepen mindenki látja a másikat.
Erdőben meg városban a hajukra kenhetik a germán csodakamerát, mert nincs harcászati előnye.

Dicséretes dolog, hogy van egy jó hőkamerájuk. Nekem ezzel nincs bajom.
A bajom azzal van, amikor valaki ebből akar hadifölényt levezetni. :D
Nincs hadifölényben a NATO. Vannak elemek amiben most is jobbak az oroszoknál, és vannak amiben az oroszok a jobbak. Ennyi.
Csak jelentéktelen előnyökből világmegváltó wunderwaffa legendákat gyártani egy f@szság, szerintem. (és ezt nem neked címeztem)
Szuperek a német tankok, én biztos vagyok benne. Amiért elkezdtem írogatni, mert Duditól jött ez a "szánalmas" beírás az oroszokra, azt másnap jött a magaslaszti, ötösről 100% találati arány éjjel, 2x. Ezt azért vagyok akkora kecseg, hogy nem hagyom ki :D!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Szuperek a német tankok, én biztos vagyok benne. Amiért elkezdtem írogatni, mert Duditól jött ez a "szánalmas" beírás az oroszokra, azt másnap jött a magaslaszti, ötösről 100% találati arány éjjel, 2x. Ezt azért vagyok akkora kecseg, hogy nem hagyom ki :D!
Hülyeséget beszélsz. Kered vissza, hogy mire írtam aszánalmasat. Ha megtaláltad szólj és folytatjuk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Ebből az állításból szerintem semmi sem igaz, ismét.
1. A DM73-ról én nem tudom, hogy a csapatoknál lenne. Vagyis nem létező dolog ilyen értelemben.

2. Álló célokat eddig se tudtak eredményesen leküzdeni 4000 méter fölött nem irányított lövedékkel. Legalábbis nálam nem eredményes célleküzdés a 10 lövésből egyik csak eltalálja módszer. A Sivatagi viharban is lőttek ki tankot 4800 méterről. Csak éppen több lövésből, szerencsével.
A harckocsiknál az számít hatásos lőtávolságnak amikor első lövésből 50+% esélyed van a találatra. Ez még 3000 méteren is kérdéses több cél esetén, nem, hogy 4000 méteren.

3. A Leopárd 2A5-öt bizony átlőheted egy tandem fejes ATGM-el!
A páncélteknő és a lövegpajzs sebezhető. Egyéb sérülést okozó helyekről nem is beszélve.
Ha a torony főpáncélját éri a találat akkor szerintem se hatol be a sugár, ellenben megsérülhet egy csomó minden. Az optika az ágyú. Kigyulladhat a szar helyen lévő üzemanyag, hiszen a lánctalp fölött van. De maga az ÉK előtét páncél is leszakadhat, hiszen levehetőre van megcsinálva. És telibe veri kb. 10 kg TNT egyenérték...

Én nem a Leopárdra fogadnék, ráadásul a T-80-as annyiszor lő rá amennyiszer csak akar. 4-5 km-es távolságon nem nagyon van félni valója...



Minél nagyobb a kamera nagyítása annál szűkebb a látómező. Nagy szerencsével látják csak meg.
Ha pedig nem mozog a harckocsi akkor a füst se menti meg....
Azzal meg vigyáznék , hogy "nem tudja kilőni". Vannak rajta olyan helyek ahol átmehet a sugár (pl. lövegpajzs) és attól, hogy kilőve nincs még simán harcképtelen lehet az első találat után.
Például szétrepeszeli a robbanás a német csodakamerát. :D
Vagy megsérül az ágyú, kigyullad a szar helyen lévő üzemanyag, leszakad a lánc stb....
Általában semmi sem köszön meg egy ilyen találatot.

A Sima kumulatív gránátok is pont azért veszélyesek, mert ha nem is megy át a sugár a páncélon, a másodlagos repeszhatás óriási kárt képes okozni.
Ehhez képest a nyíllövedék elég tiszta munkát végez.




Régebben az oroszok erre radarfelderítős BMP-1-est használtak.
BRM-1K a neve:

Ma ennél sokkal jobb cuccok vannak, lásd. drónok.
Az a tévképzet, hogy az "ellenfél vaksi"
Ma nyílt terepen mindenki látja a másikat.
Erdőben meg városban a hajukra kenhetik a germán csodakamerát, mert nincs harcászati előnye.

Dicséretes dolog, hogy van egy jó hőkamerájuk. Nekem ezzel nincs bajom.
A bajom azzal van, amikor valaki ebből akar hadifölényt levezetni. :D
Nincs hadifölényben a NATO. Vannak elemek amiben most is jobbak az oroszoknál, és vannak amiben az oroszok a jobbak. Ennyi.
Csak jelentéktelen előnyökből világmegváltó wunderwaffa legendákat gyártani egy f@szság, szerintem. (és ezt nem neked címeztem)
Ott a svéd teszt, nézegesd. Ha megnézed a Leopard 2A5 lövegpajzsát, akkor láthatod, hogy azt is agyonpáncélozták. Itt a van a páncélzat tessék:
let-lt-s.jpg

main-qimg-f6bca97d696f543b4eb51e54a557481d-1.webp

De már egyszer ez is meg lett mutatva, csak nem szimpatikus ezért ignorálod.

A teknő sebezhető része pedig az alsó 1 méterbe esik és te vagy elájulva ettől a hová mennyit lőnek dologtól.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU and fip7