[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 446
31 850
113

Level 5[edit]​

Kinetic Energy[edit]​

25 mm APDS-T (M791) or TLB 073 at 500 m with 1258 m/s[1]

Angle: Frontal arc to centreline: ± 30° sides included, elevation 0°

Artillery[edit]​

155 mm High Explosive at 25 m

Angle: Azimuth 360°; elevation: 0–90°

Level 6[edit]​

Kinetic Energy[edit]​

30 mm APFSDS or AP at 500 m[5]

Angle: Frontal arc to centreline: ± 30° sides included, elevation 0°




Az 5-ös szint fogja fogja a NATO 25 mm-est a 6-os a 30 milist és felette.
A 6+ általában majdnehogynem bármilyen gépágyút jelent. (az 57 milist nem tudom)
Oelikon 30 milis a lvl6? Mert akkor ja,
35milis sabot 150+ milit ut at,az uj orosz 57milis 250milit .Ketlem,hogy ezeket megfogna.
Hk feladathoz szemből fognia kéne a közepes minőségű hk lőszereket,oldalrol meg legalabb az orosz 30 milist..Bizton nem fér bele az 54 tonnaba.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 804
113
Oelikon 30 milis a lvl6? Mert akkor ja,
35milis sabot 150+ milit ut at,az uj orosz 57milis 250milit .Ketlem,hogy ezeket megfogna.
Hk feladathoz szemből fognia kéne a közepes minőségű hk lőszereket,oldalrol meg legalabb az orosz 30 milist..Bizton nem fér bele az 54 tonnaba.
Nem értem az értetlenkedéset az ötös szint a NATO standard 25 milist fogja (oerlikon) a 6-os alapnak ennél erősebb lőszert kell fogni.
Vagyis a hatos szint erősebb mint az ötös. Ééétem?

Még mindig nem egy HK-ról beszélünk egyébként.
Reálisan a 35-40-ig mm-ig lehet szemből páncélozni szerintem úgy, hogy a mobilitási mutatók ne sérüljenek.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 922
6 887
113
Röviden: Hát a lóf@szt!

Hosszabban, a mai ágyúk szórása 0.2 mill full ideális esetben. Ezt le tudod ellenőrizni bármely lőszerkatalógusban (Imi, Nexter....), ugyanis megadják a lövedékek szórását.
Ennek megfelelően a gyári lőtávolságot 2 km-en szokták garantálni. A mai nyilakkal elvileg a 3 km is elérhető.
De a fölé nem mennek.
Ennek ugye smemi koze ahhoz, meddig lehet veluk elloni.
A pontossag miatt nem lonek 4-5km felett, igen, de ettol meg elhordanak messzebbre is, csak az mar lutri. Errol irtam feljebb.

Annyira nem lőnek 5-6 km-re harckocsira, hogy tudtommal a harckocsi elleni világcsúcs (Challenger 1 vs. T-55) 3600 méter nyíl lövedékkel.
És 4700 méter egy üzemanyag szállító tartály kocsira....
Ennek megint nem ertem, mi koze ahhoz, hogy az instrumented es az effective firing range az sokkal nagyobb, mint ezek...?

Ennek az is az egyik oka, hogy a tükörsima földfelület természetes görbülete 5 km-en 1.96 méter...
Huh? :confused: Es teljesen sima a foldgomb mindenhol, es senki nem lathat el messzebbre, senki nem allhat magasabbra, mint az atlag 170 centi, vagy most mit szeretnel mondani? :D
Szerinted miert vannak a szenzorok a harcjarmuvek tetejen, 3-4m magasan...? ;)


6 km-en meg 2.82 méter. Nem is látnád mire lősz, még vízfelületen sem :rolleyes:
Mi vaaaan? :D :D
Te, ne szivass mar... fogj egy papirt, rajzolj ra egy foldgomb-ivet, jelold be a szerinted max 5km vonalat, majd ugyanoda, ahonnan indul a vonal, rajzolj egy egy tankot, a tetejere egy szenzort, es onnan kezdj el vonalat huzni... ebbol mar kiszamolhatod a legtavolabbi cel magassagat. Mindex ugye tokeletesen sik foldgombnel, ami kifejezetten nem jellemzo a Foldre, ugye. :cool:

(Sugok: teljesen egyenes terepen 10 feet magasan ~4 merfoldre - azaz ~6.5kmre - latsz el, ez itt kozismert. Saccperkabe ha egy 4 meter magasan ulo Lynx szenzorral felallnak egy mindossze ~3 meteres emelkedore, akkor mar ~10km lat el a szenzor. Etcetera, etcetera. Rajzold le es maris ki tudod szamolni.)
 
  • Vicces
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 540
55 951
113
Nem tudom sajnos. De mivel nem pakolták tökig vele a pumát gondolom nagyon hízlalt.

Persze csak nem mindegy mivel lőtték meg. Mert vol olyan izraeli eredetű lőszere a németeknek ami 300 mili körül tudott , meg olyan is ami 470 mili körül. Azért nem mindegy :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 540
55 951
113
Ennek ugye smemi koze ahhoz, meddig lehet veluk elloni.

Magyarán mondtál megint egy hülyeséget és most mellé beszélsz....

Ennek megint nem ertem, mi koze ahhoz, hogy az instrumented es az effective firing range az sokkal nagyobb, mint ezek...?

Annyi, hogy csókolom, megint bekopogott a valóság ;)

Huh? :confused: Es teljesen sima a foldgomb mindenhol, es senki nem lathat el messzebbre, senki nem allhat magasabbra, mint az atlag 170 centi, vagy most mit szeretnel mondani? :D

Állni állhat, ahogyan a cél is lehet takarásban, mivel nem sík a talaj sehol sem...

Szerinted miert vannak a szenzorok a harcjarmuvek tetejen, 3-4m magasan...? ;)

Mondjuk inkább 2-2.5 méter magasan... ;)
Nem mintha az ellenség szenzorai nem ugyan ott lennének....

(Sugok: teljesen egyenes terepen 10 feet magasan ~4 merfoldre - azaz ~6.5kmre - latsz el, ez itt kozismert. Saccperkabe ha egy 4 meter magasan ulo Lynx szenzorral felallnak egy mindossze ~3 meteres emelkedore, akkor mar ~10km lat el a szenzor. Etcetera, etcetera. Rajzold le es maris ki tudod szamolni.)

Én is súgok, egyrészt pontos matematikai képlete van a föld görbületének.
Másrészt a törökök is fölálltak a Leopárd 2-vel az emelkedőkre, hogy messzebb lássanak. Az eredmény ismert, olyankor ők is messzebbről látszódnak ;)
Ettől még 3 km-en túl, ATGM-nélkül nem nagyon fogják egymást eltalálni. Az izraeli meg az orosz tankoknak van ilyen fegyvere, az USA/német vasaknak nincs. Innentől kezdve az alap állításod, hogy olyan messziről lövi ki a román M1-es a Merkavánkat, hogy az nem is látja, hát elég megalapozatlan.... :cool:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
66 952
113
Magyarán mondtál megint egy hülyeséget és most mellé beszélsz....



Annyi, hogy csókolom, megint bekopogott a valóság ;)



Állni állhat, ahogyan a cél is lehet takarásban, mivel nem sík a talaj sehol sem...



Mondjuk inkább 2-2.5 méter magasan... ;)
Nem mintha az ellenség szenzorai nem ugyan ott lennének....



Én is súgok, egyrészt pontos matematikai képlete van a föld görbületének.
Másrészt a törökök is fölálltak a Leopárd 2-vel az emelkedőkre, hogy messzebb lássanak. Az eredmény ismert, olyankor ők is messzebbről látszódnak ;)
Ettől még 3 km-en túl, ATGM-nélkül nem nagyon fogják egymást eltalálni. Az izraeli meg az orosz tankoknak van ilyen fegyvere, az USA/német vasaknak nincs. Innentől kezdve az alap állításod, hogy olyan messziről lövi ki a román M1-es a Merkavánkat, hogy az nem is látja, hát elég megalapozatlan.... :cool:
Csak lennének. :mad:
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 446
31 850
113
Nem értem az értetlenkedéset az ötös szint a NATO standard 25 milist fogja (oerlikon) a 6-os alapnak ennél erősebb lőszert kell fogni.
Vagyis a hatos szint erősebb mint az ötös. Ééétem?

Még mindig nem egy HK-ról beszélünk egyébként.
Reálisan a 35-40-ig mm-ig lehet szemből páncélozni szerintem úgy, hogy a mobilitási mutatók ne sérüljenek.
De az agyalgas azon megy,hogz hk helyett legyen Lynx120.Arra az alkalmatlan.Pancellvadasznak meg nagy es drága.IPTR sokkal jobb a célra.
Centauro az egy más sütemény, más hadmuveleti koncepció.
Szerintem egyértelmű,hogy ha választani kellene a Merkava III,pimpelt T72 és a Lynx120 között,akkor az oreg vasak jobbak-meg úgy is,hogy azokra koltsni kell, modernizálni.
Mi Europaban vagyunk, európai korulmenyekre kell felkészülnünk
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 922
6 887
113
Magyarán mondtál megint egy hülyeséget és most mellé beszélsz....
Err, en mondtam valamit, eleg precizen fogalmazva, amire te irtal reflexbol megint egy ordenare zoldseget, mert nem tudsz pontosan olvasni - es miutan ramutattam, mekkora zoldseg, most tekergeted, hatha maskepp nez majd ki utolag. :cool:

Annyi, hogy csókolom, megint bekopogott a valóság ;)
Marmint az a valosag, hogy alapveto fizikai valtozok ismerete hianyzott az allitasodbol...? Hogy is mondtad: 5kmnel messzebb nem lathat egy hk? :D

Állni állhat, ahogyan a cél is lehet takarásban, mivel nem sík a talaj sehol sem...
Aha, akkor hogyan is van ez a 2m maximum 5km-rol, amit feljebb allitottal...?

Mondjuk inkább 2-2.5 méter magasan... ;)
Micsoda? :confused:
FYI a Lynx valami 3.6m magas, baszki. Kizarom, hogy egy Merkava ne lenne minimum 3.5 meter magas...

Egy pancelvadasz verzio 40 centivel feljebb all egy puklin, mondjuk 3.5 meter magasabbra es maris 10-12km tavolsagig lat el.

Nem mintha az ellenség szenzorai nem ugyan ott lennének....
De, csak szarabbak a szenzoraik, mint ami a Lynxen mar most is van, ez volt a kiindulasi pont - mar elfejetetted, mirol van szo...? :eek:

Én is súgok, egyrészt pontos matematikai képlete van a föld görbületének.
Ja, pont arra proballak ravaetni, hogy az qrvara mas, mint ahogy te azt feljebb latvanyosan eloadtad.

Másrészt a törökök is fölálltak a Leopárd 2-vel az emelkedőkre, hogy messzebb lássanak. Az eredmény ismert, olyankor ők is messzebbről látszódnak ;)
Jajj... a torokok hegycsucsra alltak ki, ugye (amugy ezt en irtam, es nem is teljesen igaz, no meg ott teljesen mas volt a szitu, a torokok tamadtak kulfoldon.)
Nalad a hegycsucs es az alfoldi siksag kozott semmi nincs...?

Ettől még 3 km-en túl, ATGM-nélkül nem nagyon fogják egymást eltalálni.
Ugyan, dehogynem.

Az izraeli meg az orosz tankoknak van ilyen fegyvere, az USA/német vasaknak nincs. Innentől kezdve az alap állításod, hogy olyan messziről lövi ki a román M1-es a Merkavánkat, hogy az nem is látja, hát elég megalapozatlan.... :cool:
Huh? Pont a romanoknal szazaval van ATGM az ocskavasaikon mar regota.
De nem is ez volt az allitas, hanem az, hogy a Lynx 120 sokkal messzebbrol kepes lenne kiloni oket, mint az elavult Mk3. Es ez ugye 100x biztosan igaz, a 2m magassagu allitasod meg egyertelmuen kisiskolas szintu tevedes. :p

Emlekeztetoul: a Lynx (avagy a 2A7HU) szenzorai sokkal modernebbek barminel a kornyeken, a Mk3 meg mar most is elavultabb, mint akar egy mostani ukran A6 szenzorai. Egy Lynx 120 avagy egy latest Merkava Mk4 jo sansszal lotavolon kivulrol kiloheti azokat, mig egy Mk3-ra egy valag penzt meg idot kellene kolteni, hogy ilyesmi kozelebe keruljon.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 758
48 016
113
Err, en mondtam valamit, eleg precizen fogalmazva, amire te irtal reflexbol megint egy ordenare zoldseget, mert nem tudsz pontosan olvasni - es miutan ramutattam, mekkora zoldseg, most tekergeted, hatha maskepp nez majd ki utolag. :cool:


Marmint az a valosag, hogy alapveto fizikai valtozok ismerete hianyzott az allitasodbol...? Hogy is mondtad: 5kmnel messzebb nem lathat egy hk? :D


Aha, akkor hogyan is van ez a 2m maximum 5km-rol, amit feljebb allitottal...?


Micsoda? :confused:
FYI a Lynx valami 3.6m magas, baszki. Kizarom, hogy egy Merkava ne lenne minimum 3.5 meter magas...

Egy pancelvadasz verzio 40 centivel feljebb all egy puklin, mondjuk 3.5 meter magasabbra es maris 10-12km tavolsagig lat el.


De, csak szarabbak a szenzoraik, mint ami a Lynxen mar most is van, ez volt a kiindulasi pont - mar elfejetetted, mirol van szo...? :eek:


Ja, pont arra proballak ravaetni, hogy az qrvara mas, mint ahogy te azt feljebb latvanyosan eloadtad.


Jajj... a torokok hegycsucsra alltak ki, ugye (amugy ezt en irtam, es nem is teljesen igaz, no meg ott teljesen mas volt a szitu, a torokok tamadtak kulfoldon.)
Nalad a hegycsucs es az alfoldi siksag kozott semmi nincs...?


Ugyan, dehogynem.


Huh? Pont a romanoknal szazaval van ATGM az ocskavasaikon mar regota.
De nem is ez volt az allitas, hanem az, hogy a Lynx 120 sokkal messzebbrol kepes lenne kiloni oket, mint az elavult Mk3. Es ez ugye 100x igaz, a 2m magassagu allitasod meg egyertelmuen kisiskolas szintu tevedes. :p
Fasorok az Alföldön is vannak szép számmal. Nem lesz nemhogy 10, de 5km-e belőhető távolság (harckocsiról) se nagyon. Ebből a szempontból is nagyon tanulságos, ami az ukrán offenzívánál megfigyelhető, mivel az a terep Délen hasolít Kelet-Magyarországhoz. Ilyen távolságból csak helikopterről indított rakétákkal szednek ki gépeket, közelebbről meg mennek a rejtett ATGMek, most elsősorban orosz oldalon, mivel épp védekeznek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 804
113
De az agyalgas azon megy,hogz hk helyett legyen Lynx120.Arra az alkalmatlan.Pancellvadasznak meg nagy es drága.IPTR sokkal jobb a célra.
Centauro az egy más sütemény, más hadmuveleti koncepció.
Szerintem egyértelmű,hogy ha választani kellene a Merkava III,pimpelt T72 és a Lynx120 között,akkor az oreg vasak jobbak-meg úgy is,hogy azokra koltsni kell, modernizálni.
Mi Europaban vagyunk, európai korulmenyekre kell felkészülnünk
Ha a méretet érdemben lehetne csökkenteni az javítana a dolgon, de egyetértek.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and honved

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 922
6 887
113
Fasorok az Alföldön is vannak szép számmal. Nem lesz nemhogy 10, de 5km-e belőhető távolság (harckocsiról) se nagyon. Ebből a szempontból is nagyon tanulságos, ami az ukrán offenzívánál megfigyelhető, mivel az a terep Délen hasolít Kelet-Magyarországhoz. Ilyen távolságból csak helikopterről indított rakétákkal szednek ki gépeket, közelebbről meg mennek a rejtett ATGMek, most elsősorban orosz oldalon, mivel épp védekeznek.
De nemcsak alfoldi terulet van, pont ezt irtam.
Amikor vedekezel, olyankor vedelmi vonalaid vannak, koztuk lesznek rejtett, magasitottak is, ahonnan akar lohetsz is, ha peldaul nyilt terulet van elotte hosszan stb. Nem veletlenul vannak am a mindenfele Master Gunnery kepzesek a US Armynal mindenfele lovegre kulon egeszen maximum tavig, ott sem csak 3-4 kmig gyakorolnak, hanem vidaman 10km fole is, nem kizarolag elmeleti okokbol (pl magaslatrol lefele menetben losz stb.)

Ha a méretet érdemben lehetne csökkenteni az javítana a dolgon, de egyetértek.
En meg nem, mert nem tudok eleget az osszegekrol, idotavokrol. A Mk3 biztosan draga lenne, ha modernizalni kellene. A Lynx 120-rol is elhiszem, hogy sokaig tartana. A T-72 egykutya. Az osszes itt emlegetettbol a Mk4 az egyetlen, amit el tudok fogadni igazi lehetosegnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and cirqle

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 922
6 887
113
A Merkava III esetében, szerintem itt pár embernek az a legfőbb baja, hogy nekünk még nincs. Amennyiben lenne, máris fordulna az értékelésük.
Nekem nem ez a bajom. Nekem az, hogy egyertelmuen inferior mar egy A6 kepest is, azaz ra kellene kolteni milliokat, maskeppen semmi ertelme, csak operettre meg felvonulni lenne jo.
Ha a Merkava Mk4 lenne elerheto, es nem is a legujabb, de az elozo, a Windbreaker (de mar latest Trophyval), mondjuk koreai hk haboru elotti aran, $12-13M korul, akkor arra hevesen bologatnek 2 zl erejeig azonnal, mert annyiert mar a kettos logisztika is bevallalhato, es akkor legalabb 10 evig utokepes hk maradnanak. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 446
31 850
113
Ha a méretet érdemben lehetne csökkenteni az javítana a dolgon, de egyetértek.
A magasság csökkentesenek silynyeresegenek jjelentos részét elvinne a torony üzemszerű hasznalatahoz kellő szerkezeti megerosotes.Es kapnank egy modern TAMot.A TAM a 80 as évek Europajaban semmire se volt jó.Argentinok korul akkoriban Shermanok voltak,meg M40 hsn lövegek,semmi korszerű, ami szembe állhatott volna vele.Oda boven jó volt.
Centauro egy partvedelmi szerepre lett osszerakva.AMX 10RC meg egy portyázó jargany,ahogy a Rooikat is.radpanzer is felderítő-portyazo lett volna,nem MBT
Klasszikus guderiani pancelvadasznak meg az orrmotoros konstrukció miatti alkalmatlan.
Nem jo az nekunk semmire.De legalabb draga .
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 659
113
Ha a méretet érdemben lehetne csökkenteni az javítana a dolgon, de egyetértek.
Hogyne lehetne!
Lynx CSV:
1637299298266

De érdekes a témában már Drummond is csacsogott kicsit mlg 2019-ben. És mellé betett egy olyan képet ami igen érdekes. Elsőre Leopard alvázasnak tűnik, de szerintem nem az.
7 görgős, farmotoros, de nagyon lapos.
Az az érdekes, hogy ez az alváz még a Panther PR anyagában feltűnt Gepard utódnak is megfelelne:
image.png
 
  • Tetszik
Reactions: perceptron