• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Amikor a H145M-ből jött egy mindenféle szenzor nélküli, akkor azt mondták hogy az azért olyan, mert majd az Airbusszal közös fejlesztésekhez lesz a tesztgép. Valójában meg arra lett használva a Honvédségnél, amire épp kellett. Úgy emlékszem hogy a németországi pilótaképzésen használt két festetlen H145-ösünkön ott voltak a szenzorok. A beszállítói problémától a spórolásig sok mindent el lehet még képzelni, de remélem hogy neked lesz igazad.
Azért az furcsa lenne ha egy gép nem úgy jönne meg ahogy az meglett rendelve... Vagy legalábbis később megkap mindent....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 390
74 266
113
Szolnokon az első két H225M helikopter...


64b577eb87971068320082.jpg
64b577e807caa876824380.jpg
64b577e7387be213940368.jpg
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ha háborúban ezeket nem csak front műveletekre akarjuk használni, hanem azt mondtuk, hogy kell egy csomó teher is, akkor nem olyan rossz összetétel ez, hogy az alkatrészek kompatibilisek, még a csonkok is megvannak, azonnal felszerelhetőek, de megtartunk pár gépet hordárnak. Tudom, sokkal jobban dobogna mindenkinek a szíve, ha az összes Spike rakétától kezdve szenzoron át rogyásig fel lenne szerelve, de pusztán költségvetést nézzük, őrült beszéd, de van benne logika.

Az a baj, hogy én túl idős vagyok már, hogy már emlékezzek és túl fiatal vagyok, hogy még emlékezzem, mit mondott mindig Maróth Gáspárunk. Az amcsik nagyon ütötték ezt a helikopter beszerzés ügyet és inkább akarták nyomni a nehéz dd-t. Állítólag nagyon kellett számolni, hogy meglegyen a pénz két ilyen nagy és gyakorlatilag párhuzamosan zajló egész csomagra. (Itt nem csak a 225-ösökről beszélek, hanem a kis tesó is egy kis kezdő költségvetésből, emlékezzünk vissza, hogy nem lóugrásban, hanem lépésenként emeltük a 2% eléréséhez, és mellette szinte azonnal el kellett indítani Tatának venni hk-t, tarackot, meg hamarosan az IFV beszerzésre is pénzt keríteni.)

Én azt mondom, hogy az évtized végén értékeljünk, hogy addigra meg lesz-e mindegyik gépnek a torony, kell-e minden gépre.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
Hogy én is hozzászóljak valami építő jellegűt. Ezek a legrusnyábbak (értsd borzasztóan áll nekik ez az undorító szín) a hasonló színű társaik közül, pedig nagyon szoros a mezőny.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 068
36 513
113
Hogy én is hozzászóljak valami építő jellegűt. Ezek a legrusnyábbak (értsd borzasztóan áll nekik ez az undorító szín) a hasonló színű társaik közül, pedig nagyon szoros a mezőny.
Reménykedjünk, hogy idővel kiszívja nap és világosabb lesz! :D
Jelen formájában eléggé jól látható a kék égen...
 
  • Szomorú
  • Vicces
Reactions: pela3 and fitom

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 097
113
Reménykedjünk, hogy idővel kiszívja nap és világosabb lesz! :D
Jelen formájában eléggé jól látható a kék égen...
Szerintem egy helikoptert alulról előbb hallani, mint látni. Inkább felülről jó, ha nem szúrják ki könnyen földháttérben. Igaz, a mai radarok sok mindenre képesek már.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 036
2 497
113
Hogy én is hozzászóljak valami építő jellegűt. Ezek a legrusnyábbak (értsd borzasztóan áll nekik ez az undorító szín) a hasonló színű társaik közül, pedig nagyon szoros a mezőny.

Reménykedjünk, hogy idővel kiszívja nap és világosabb lesz! :D
Jelen formájában eléggé jól látható a kék égen...
A szín szerintem pontosan megegyezik a H-145M színével. Sötétnek sötét, az biztos. Én ebből arra következtetek, hogy főleg éjszaka vetnék be őket hadműveleti területen. Éjszakai bevetéshez ideális a szín, nappal viszont feltűnő.
Másrészt idővel fakulhat, világosodhat, hiába tárolják majd hangárban. Persze ez hosszú évek kérdése.
A fura kicsit számomra az, hogy mintha az itthoni tesztlövészeten járt gépek (talán ugyanezek?) bizonyos elemein (pl. hajtómű körül) ahol már fel volt festve a szürke, világosabbnak tűnt a mostanihoz képest. Én akkor azt hittem olyan lesz a kész gép.
Mindegy, bízzunk benne, hogy a szolnoki helikopteresek és SOF alakulatok tudták, hogy nekik mi lesz a jó. Remélem miattuk lett választva ez a szín és okkal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
A szín szerintem pontosan megegyezik a H-145M színével. Sötétnek sötét, az biztos. Én ebből arra következtetek, hogy főleg éjszaka vetnék be őket hadműveleti területen. Éjszakai bevetéshez ideális a szín, nappal viszont feltűnő.
Másrészt idővel fakulhat, világosodhat, hiába tárolják majd hangárban. Persze ez hosszú évek kérdése.
A fura kicsit számomra az, hogy mintha az itthoni tesztlövészeten járt gépek (talán ugyanezek?) bizonyos elemein (pl. hajtómű körül) ahol már fel volt festve a szürke, világosabbnak tűnt a mostanihoz képest. Én akkor azt hittem olyan lesz a kész gép.
Mindegy, bízzunk benne, hogy a szolnoki helikopteresek és SOF alakulatok tudták, hogy nekik mi lesz a jó. Remélem miattuk lett választva ez a szín és okkal.
Mégis miért jobb a sötétszürke éjszaka mint a terepszínű?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Szerintem egy helikoptert alulról előbb hallani, mint látni. Inkább felülről jó, ha nem szúrják ki könnyen földháttérben. Igaz, a mai radarok sok mindenre képesek már.
Hát nem tudom, én úgy emlékszem, hogy a 145ösök nagyon halkan repülnek, a 135ösökhöz képest, gondolom ez is halk főleg a 8/17esekhez képest. A színe nekem sem tetszik. Én arra tippelnék, hogy ezt a színt talán nehezebb észrevenni szabad szemmel, de nyilván nem gépkarabéllyal fogják lőni, hanem a radar fog dolgozni, ami pedig elég hatékony.




Én biztos vagyok benne, hogy ez a gép hatalmas ugrás előre, remélhetőleg az üzemeltetési kultúra is megfelelő lesz. Már alig várom, hogy élőben lássam. Azért menő lenne őket a akár Városligetbe kivinni.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Venom85

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
Homogén. És véletlenül sincsenek benne világosabb foltok, ami jobban verhetné vissza a fényt. Mondjuk a Hold fényét. Bármilyen fényt jobban elnyel.
Én még soha nem láttam meg előbb helikoptert éjszaka minthogy meghallottam volna.