• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 364
31 645
113
Ez komoly tervezési hiányosság
Miért lenne az?Szállitó heli,max önvédelmi fegyverzetre van szüksége.Az,hogy van két igencsak korlátozott kapacitású fegyverzetfüggesztője,nem teszi sem csata,sem pcv helivé-akármennyi hülyeséget hordanak erről össze itt afórumon,meg a médiában.
De ha nagyon hiányzik az a 20milis,meg lehet venni a búroktol a hasi tornyot,vagy fejleszteni egyet a mintájára.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 796
6 677
113
Miért lenne az?Szállitó heli,max önvédelmi fegyverzetre van szüksége.Az,hogy van két igencsak korlátozott kapacitású fegyverzetfüggesztője,nem teszi sem csata,sem pcv helivé-akármennyi hülyeséget hordanak erről össze itt afórumon,meg a médiában.
De ha nagyon hiányzik az a 20milis,meg lehet venni a búroktol a hasi tornyot,vagy fejleszteni egyet a mintájára.
Avagy felteszed az oldalara. Avagy ott az M230 chain gun, az már a könnyített 30x113-at eszi, amire @krisss emlékeim szerint utalt valahol, talan a Nomad kapcsán...?
Én sem értem, miért akkora kérdés ez.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 364
31 645
113
Avagy felteszed az oldalara. Avagy ott az M230 chain gun, az már a könnyített 30x113-at eszi, amire @krisss emlékeim szerint utalt valahol, talan a Nomad kapcsán...?
Én sem értem, miért akkora kérdés ez.
A függesztőpontokra mehet gá konténer,de azok csak mereven előre tudnak tüzelni.
Lényegében semmi értelmük nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 584
46 662
113
Ez komoly tervezési hiányosság
Szerintem nem igazán. Modern környezetben egy holt súly, ami ráadásul feleslegesen növeli a légellenállást.
Gondold végig a 20x102-es lőszer hatásos lőtávja olyan 3-4km.
Ha megnézed a megjelent ukrajnai videókat. Ott sem állnak neki gépágyúzni a helikopterek (egyik fél sem), hanem vagy ATGM, vagy NIR röppen, akár irreálisan irányzott balisztikai pályán.
Akkora a veszélye a földi lelövésnek, hogy a fűnyíró módban közlekedő gépek mielőbb menekülőre fogják.
Ahhoz, meg, hogy hatékonyan használd a gépágyút egy elfogadható szintre kell emelkedned a géppel.
Az Apache-n használt csökkentett harmincasnak az a nagy előnye, hogy 2 funkciós lövedékkel van ellátva, amelyik akár a célpont közelében is tud robbani ezzel pedig a repeszhatással elég jó élőerő ellen. De a román gépeken csak 20x102 van.
A Viperen meg már eleve bele van tervezve a gép törzsébe, így nem jelent komoly légellenállást.
Ahol nagyon hasznos lehet, az a COIN műveletek.
Az az igazság, hogy a németek nem véletlenül hagyták el a saját Tigerjeikről. A HH végén terveztek a szimmetrikus környezetre azt a gépet. A franciák persze tettek rá, mert az ő haderejük négerkergetésre lett kitalálva.
Persze a németek is később sopánkodtak miatta, sőt szó volt róla, hogy az MK III kapcsán az ő gépeikre is kerül, de ugye ez nem maradt opció. A sopánkodás amiatt volt, mert a németek is végül COIN környezetben alkalmazták őket alapvetően a HH vége miatt.
Én igazság szerint nem is értem, hogy minek vettünk a H145-ösökre ilyeneket.
Illetve sejtem. Ehhez a legolcsóbb a lőszer.... :cool:
Én egy olyan fejlesztést látnék szívesen, amivel kihasználhatjuk azt, hogy H225M-nek kivehető a raktér padlójának közepe, és egy nagy nyílás lehet belőle Oda egy forgó dobtárral akár HERO 120-asak mehetnének. A gép törzsében van annyi hely, hogy emellé akár 2-3 operátornak is maradhatna helye.
Hasonlót elvileg a franciák is terveztek csak tengeri felderítő funkciókkal, szonár bója szóróval.
(képen jobbra fent látható)
CQUVwiJVAAAQhsk
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 796
6 677
113
A függesztőpontokra mehet gá konténer,de azok csak mereven előre tudnak tüzelni.
Lényegében semmi értelmük nincs.
A chain gunt alulra kozepre ertettem, ahogyan irtad. Az ugyanaz a 30x113, ami mason is lesz.

Szerintem nem igazán. Modern környezetben egy holt súly, ami ráadásul feleslegesen növeli a légellenállást.
Gondold végig a 20x102-es lőszer hatásos lőtávja olyan 3-4km.
Ha megnézed a megjelent ukrajnai videókat. Ott sem állnak neki gépágyúzni a helikopterek (egyik fél sem), hanem vagy ATGM, vagy NIR röppen, akár irreálisan irányzott balisztikai pályán.
Akkora a veszélye a földi lelövésnek, hogy a fűnyíró módban közlekedő gépek mielőbb menekülőre fogják.
Ahhoz, meg, hogy hatékonyan használd a gépágyút egy elfogadható szintre kell emelkedned a géppel.
Az Apache-n használt csökkentett harmincasnak az a nagy előnye, hogy 2 funkciós lövedékkel van ellátva, amelyik akár a célpont közelében is tud robbani ezzel pedig a repeszhatással elég jó élőerő ellen. De a román gépeken csak 20x102 van.
A Viperen meg már eleve bele van tervezve a gép törzsébe, így nem jelent komoly légellenállást.
Ahol nagyon hasznos lehet, az a COIN műveletek.
Az az igazság, hogy a németek nem véletlenül hagyták el a saját Tigerjeikről. A HH végén terveztek a szimmetrikus környezetre azt a gépet. A franciák persze tettek rá, mert az ő haderejük négerkergetésre lett kitalálva.
Persze a németek is később sopánkodtak miatta, sőt szó volt róla, hogy az MK III kapcsán az ő gépeikre is kerül, de ugye ez nem maradt opció. A sopánkodás amiatt volt, mert a németek is végül COIN környezetben alkalmazták őket alapvetően a HH vége miatt.
Én igazság szerint nem is értem, hogy minek vettünk a H145-ösökre ilyeneket.
Illetve sejtem. Ehhez a legolcsóbb a lőszer.... :cool:
Én egy olyan fejlesztést látnék szívesen, amivel kihasználhatjuk azt, hogy H225M-nek kivehető a raktér padlójának közepe, és egy nagy nyílás lehet belőle Oda egy forgó dobtárral akár HERO 120-asak mehetnének. A gép törzsében van annyi hely, hogy emellé akár 2-3 operátornak is maradhatna helye.
Hasonlót elvileg a franciák is terveztek csak tengeri felderítő funkciókkal, szonár bója szóróval.
(képen jobbra fent látható)
CQUVwiJVAAAQhsk
Pontosan erre mondom, hogy az M230-at meglehetne csinalni alulra-kozepre, meg sisakkovetosre is, max leszallasnal automatikusan felhuzodik kisse.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 106
12 122
113
Nem ertem, miert utaljak ezeket a heliket egyesek itt, komolyan.
Ezek kategoriajukban - heavy utility/transporter - az egyik legmodernebb tipusok, es ehhez kepest meg fegyverzetet is kapnak, sot, par darab konkretan SOF celra lesz felszerelve.
Nem, nem gunshipek, de nem is arra vettek oket, arra majd venni kell valamit a Hindek helyett.
A Karakál NEM szállítóhelikopter, hanem deszant/rohamdeszant helikopter - a koncepcionálisan elkúrt fajtából - amelyet másodlagosan szállítási feladatokra is próbálnak használni.
Ráadásul egy nagyra nőtt közepes helikopter.
A NATO-nak NINCS közepes szállító helikoptere!

Harci helikopterünk pedig nem lesz (én legalábbis reménykedem benne, hogy nem lesz), ezért kellene minden repülőeszközünket - amennyire csak lehet - felfegyverezni.

Teljesítményadatai alapján lazán fel lehetne fegyverezni legalább úgy, mint az IAR-330 SOCAT-ot, de tojnak bele, "a magyar bakának ez is jó lesz".
Ez a hozzáállás az, ami kiborít engem.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 796
6 677
113
A Karakál NEM szállítóhelikopter, hanem deszant/rohamdeszant helikopter - a koncepcionálisan elkúrt fajtából - amelyet másodlagosan szállítási feladatokra is próbálnak használni.
Ráadásul egy nagyra nőtt közepes helikopter.
A NATO-nak NINCS közepes szállító helikoptere!

Harci helikopterünk pedig nem lesz (én legalábbis reménykedem benne, hogy nem lesz), ezért kellene minden repülőeszközünket - amennyire csak lehet - felfegyverezni.

Teljesítményadatai alapján lazán fel lehetne fegyverezni legalább úgy, mint az IAR-330 SOCAT-ot, de tojnak bele, "a magyar bakának ez is jó lesz".
Ez a hozzáállás az, ami kiborít engem.
Az IS. Ez egy multirole heli, en csak arra vilagitottam ra, amire a MH keszul hasznalni - ami csaknem pontosan lefedi az Airbus listajat, lasd a vastagitottakat alabb.

The H225M excels in a full range of military missions:

• Special operations
• Combat search and rescue
• Tactical transport

• Casualty / medical evacuation
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 584
46 662
113
A Karakál NEM szállítóhelikopter, hanem deszant/rohamdeszant helikopter - a koncepcionálisan elkúrt fajtából - amelyet másodlagosan szállítási feladatokra is próbálnak használni.
Ráadásul egy nagyra nőtt közepes helikopter.
A NATO-nak NINCS közepes szállító helikoptere!

Harci helikopterünk pedig nem lesz (én legalábbis reménykedem benne, hogy nem lesz), ezért kellene minden repülőeszközünket - amennyire csak lehet - felfegyverezni.

Teljesítményadatai alapján lazán fel lehetne fegyverezni legalább úgy, mint az IAR-330 SOCAT-ot, de tojnak bele, "a magyar bakának ez is jó lesz".
Ez a hozzáállás az, ami kiborít engem.
Ezt lehagytad:
micdrop-minion.gif
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 613
113
A Karakál NEM szállítóhelikopter, hanem deszant/rohamdeszant helikopter - a koncepcionálisan elkúrt fajtából - amelyet másodlagosan szállítási feladatokra is próbálnak használni.
Ráadásul egy nagyra nőtt közepes helikopter.
A NATO-nak NINCS közepes szállító helikoptere!
Te honnan szeded ezt a hülyeséget?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 106
12 122
113
Nem, de nem ilyesmirol volt szo. A helik kepessegit mutatta be, korrektul, erre te elkezdtel orbakolni teljesen mas szutrol.
Ez az a fajta felesleges trollkodas, amit en dekas cekkerkommandonak hivok, mert nyugdijasoknal jellemzoek a logikai kepessegek fokozatos leepulese, amikor alapvetoen az asszociativ palyak mukodnek csak igazan, es ennek mellekhatasakent mindenre azt kezdik nyomni, ami eppen szukbe jut rola, nem pedig az adott kerdesre reagalnak. :)
Felfegyverzett haszonhelikopter a városi harcban:
Mogadishu, 1993 -rémlik valami?
Pedig ott még MANPADS sem volt...
Mi történet volna, ha az is lett volna? ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 364
31 645
113
A Karakál NEM szállítóhelikopter, hanem deszant/rohamdeszant helikopter - a koncepcionálisan elkúrt fajtából - amelyet másodlagosan szállítási feladatokra is próbálnak használni.
Ráadásul egy nagyra nőtt közepes helikopter.
A NATO-nak NINCS közepes szállító helikoptere!

Harci helikopterünk pedig nem lesz (én legalábbis reménykedem benne, hogy nem lesz), ezért kellene minden repülőeszközünket - amennyire csak lehet - felfegyverezni.

Teljesítményadatai alapján lazán fel lehetne fegyverezni legalább úgy, mint az IAR-330 SOCAT-ot, de tojnak bele, "a magyar bakának ez is jó lesz".
Ez a hozzáállás az, ami kiborít engem.
De,a Karakal egy szállitó helikopter,ami rohamdeszant feladatokra is alkalmas.Kicsit nagy hozzá,de a franciknak nem volt pénzük külön rohamdeszant és szállitó heli tipusra,ezért végül a Puma úgy lett tervezve,hogy mindkettőre alkalmas legyen.
Az már más kérdés,hogy éles harcban nem nagyon használták rohamdeszant gépnek,szállitó helinek alkalmazták elsősorban.
H225M az ajtó kialakitása miatt nem lehet úgy ellátni fegyverfüggesztőkkel,mint a SOCAT-ot.(és valószinűleg a törzshosszabbitás miatt sem)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 364
31 645
113
A chain gunt alulra kozepre ertettem, ahogyan irtad. Az ugyanaz a 30x113, ami mason is lesz.


Pontosan erre mondom, hogy az M230-at meglehetne csinalni alulra-kozepre, meg sisakkovetosre is, max leszallasnal automatikusan felhuzodik kisse.
Meg lehet csinálni.De......
Búrok két (harmadik nem készült el) 30x113milis gá-t is fejlesztettek az rooivalkhoz,kipróbálták őket,meg a Vektor GA' és 2 gá-kat is(20x82 és 20x102),majd a Ratel 20x139 F2 gá-ját tették rá-mert annak volt a legnagyobb lőtávja.
Indoglás,hogy a harci helinek a lehető legmesszebbről kell az ellent pusztitania,hogy minnél kevesebb legyen a helinek kárt okozni képes fegyver.És légvédelmi rakéta (MANPAD,SHORAD) repideje is igy növekszik,igy a heli védelmi rendszerének több ideje lesz a támadás elháritására.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 796
6 677
113
Beszarás. ezeknek ebben az országban, minden katonai eszköz macska. Helikoptertől a harckocsikig bezárólag.
En szemoldokrangast kapok ettől a tényleg egybites, semi-retarded hasonlattol, és különösen attól, hogy ilyen kínosan alkalmatlan szerkesztők meg újságírók vannak csak ezeknél a kiadvanyoknal...
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Beszarás. ezeknek ebben az országban, minden katonai eszköz macska. Helikoptertől a harckocsikig bezárólag.
Azért arról nem a magazin szerkesztői tehetnek, hogy a franciák a helikoptert Caracal-nak nevezték el, ami macskaféle, sivatagi hiúz.
Hiúzokból viszont tényleg túladagolásunk lesz a rombolópuskától az e.lynxen át az IFV-ig.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 106
12 122
113
En szemoldokrangast kapok ettől a tényleg egybites, semi-retarded hasonlattol, és különösen attól, hogy ilyen kínosan alkalmatlan szerkesztők meg újságírók vannak csak ezeknél a kiadvanyoknal...
Akkor ehhez mit szólsz? :D

ÁTADTÁK A HONVÉDSÉG ÚJ HELIKOPTER-SZÖRNYEIT​

4000 lóerő hajtja, 320-szal repül 6 tonna teherrel 850 kilométer távolságra akár 6000 méteren és elfér benne 30 felfegyverzett katona felszereléssel.

https://ripost.hu/insider/2023/08/helikopter-szornyekkel-erosit-a-honvedseg
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 796
6 677
113
  • Tetszik
Reactions: zeal