A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 861
113
Kivancsi leszek, mikor terjed el a szemelyi barracuda...



De ez eddig is igy volt, meg ezutan is igy lesz. Alcazott cuccokra sosem volt kepes egyik sem, amig nem tettek rajuk thermal sensort, most meg az ellen vannak a fejlettebb alcak, hat megint ra kell vezetni majd, mondjuk a UAVn latott kep alapjan stb. Szokasos ciklikussag.
Már van.Ami azt illeti,elég régóta.Mostani HT-ban pont van cikk az álcaanyagokrol.
@SilvioD -t kérd meg,hogy montirozza be azt a cikket is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 861
113
Azért annál komfortosabb és ami extra benne, hogy marha könnyű anyag.
30+ év alatt azért csak fejlődtek.....Az akkoriban szerintem nyáron harcolni nem lehetett.De voltak hűfedő ponyvák,amikkel a lőállásokat lehetett takarni,meg multifedő álcahálók is.Fémszállalassal volt szőve a háló a sima perlon helyett,meg a levélmintán volt valami spéci bevonat.
Nehéz volt mindegyik,mint a dög.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 923
6 890
113
30+ év alatt azért csak fejlődtek.....Az akkoriban szerintem nyáron harcolni nem lehetett.De voltak hűfedő ponyvák,amikkel a lőállásokat lehetett takarni,meg multifedő álcahálók is.Fémszállalassal volt szőve a háló a sima perlon helyett,meg a levélmintán volt valami spéci bevonat.
Nehéz volt mindegyik,mint a dög.
Az arkok fole is voltak olyanok, de en nem azokra gondoltam, hanem egyeni viseletre, abbol en nem ismertem egyet sem (csak hallottuk, hogy letezik, az altalanos HORnel nem volt, mi meg nem kaptunk, hiaba adtak at egyebkent hirtelen egy marek MH technikat nekunk.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 664
113
Már mikor irtam,hogy a kolumbiaiak már bevetettek Spiket,még az NLOS változatot is.Persze nem hk-k ellen.És bizony az volt a tapasztalatuk,hogy az önirányitó algoritmussal alig 10% a találati arány.Valójában keményen kell a kezelő célravezetése egy álcázott célra.
Mondjuk nem tudom mi fenére indították...FARC-nak mije van amire Spike-ot érdemes indítani?
Baromira nem dzsungelharcra van, az biztos!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 861
113
Az arkok fole is voltak olyanok, de en nem azokra gondoltam, hanem egyeni viseletre, abbol en nem ismertem egyet sem (csak hallottuk, hogy letezik, az altalanos HORnel nem volt, mi meg nem kaptunk, hiaba adtak at egyebkent hirtelen egy marek MH technikat nekunk.)
Álcahálonk meg takaróponyvánk az volt,de ruhánk nekünk se.Gyakorlatra voltunk kiküldve Krazostul,akkor probáltam fel a mélyégi felderitőkét.Nehéz,meleg,ormótlan dög volt,nem is hordták.Télen még elfeküdni benne el lehetett volna,de nyáron hordja aki kitalálta.
Maiak már biztos jobbak,de azért nyáron azok se lehetnek valami kényelmesek.Ezek alapvetően hőzáró,szigetelő anyagok,nyáron erősen gyanitom,hogy a maiakba is bele lehet sülni.
De egy jol kialakitott reteszállásban álló motorral várakozó TR85M ezekkel a régebbi álcaanyagokkal is úgy le lehet álcázni,hogy nincs az a dron,ami kiszurja.
Ilyenkor jönnek a régi hagyományos módszerek.Vagy valaki odamegy,és megnézi közelről-vagy a tűzzel való felderités.A gyanus helyekre odalőni.....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 861
113
Mondjuk nem tudom mi fenére indították...FARC-nak mije van amire Spike-ot érdemes indítani?
Baromira nem dzsungelharcra van, az biztos!
Miért,dzsungelben még nem harcoltak páncélosokkal?Dehogynem.
Kolumbiaiak HE fejjel használták bunkerek,hajók/csónakok és teherautók ellen.Az átprogramozott algoritmus (vagyis csónak/hajó felismerésére állitották át) képtelen volt a sima hagyományos ágfelkötözős álcával boritott kishajót felismerni a folyón úszva.
Szerinted akkor egy kicsit csalitosabb helyen mozgó hk-t,amit modern multispektrális alakmásitó álca fed,mennyire fog felismerni önvezérlő módban?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 564
113
Na egy pár érdekesség a mai kincsemből.

- 20 db pz 2000 van itthon nyomják a kiképzést ezerrel
-kikonzerváltak új d 20 asokat és azokon is nyomják a kiképzést párhuzamosan.
- azért folyamatosan érkeznek az új katonák az alakulatokhoz.
-az 05 ös lynx volt kint, itt van a 7 és a 8 is és most folyamatosan érkeznek. null 20 órában nyúzzák és nagyon fasza, bármi van azonnal megy a visszacsatolás a gyárnak. Egyenlőre fülig ért a szájuk a fiúknak tőle. Beleültem hát ahhoz képest mekkora pajta elég szoros na nekem legalább is vállban ha hozzám hasonló ül mellettem, de a fiúk azt állítják ez menet közben nem jön ki.
- még nem lőnek vele de már képes a torony lőni, de még nem teljes .
-elindult a próbalövészet az rgw ? kkel (ezt nem tudták pontosan)
  • a pz magyar verzióban van vízforraló és klíma !!!! :D
  • a gidrán nagyon jól mozog terepen (alföldön és a bakonyban is) viszont baszott nagy és nem tudja a hadvezetés beilleszteni a hadrendbe, valszeg az új nms fog lenni a befutó. Nem tudni milyen funkciókra maradnak a gidránok!!
  • az új leo 2 a7 úgy jött mint az első pz megy is vissza etalonnak!
bemutatkozott Bobó új hadereje és wunderwaffeja is. Harci szekér a huszárok között.
Ment egy huszárroham egy román tr 85 ellen ami ki is menekült a leo elé a fák közül !! :D
A képeket nem tudom beszúrni! pedig nagyon faszák.
A fiúk tisztába vannak, hogy pár éven belül történik valami, éssssss egyöntetüen biztosak voltak benne, hogy nem az oroszok ellen kell menniük ha menniük kell!!! :rolleyes:
Ha még eszembe jut leírom.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 809
113
Na egy pár érdekesség a mai kincsemből.

- 20 db pz 2000 van itthon nyomják a kiképzést ezerrel
-kikonzerváltak új d 20 asokat és azokon is nyomják a kiképzést párhuzamosan.
- azért folyamatosan érkeznek az új katonák az alakulatokhoz.
-az 05 ös lynx volt kint, itt van a 7 és a 8 is és most folyamatosan érkeznek. null 20 órában nyúzzák és nagyon fasza, bármi van azonnal megy a visszacsatolás a gyárnak. Egyenlőre fülig ért a szájuk a fiúknak tőle. Beleültem hát ahhoz képest mekkora pajta elég szoros na nekem legalább is vállban ha hozzám hasonló ül mellettem, de a fiúk azt állítják ez menet közben nem jön ki.
- még nem lőnek vele de már képes a torony lőni, de még nem teljes .
-elindult a próbalövészet az rgw ? kkel (ezt nem tudták pontosan)
  • a pz magyar verzióban van vízforraló és klíma !!!! :D
  • a gidrán nagyon jól mozog terepen (alföldön és a bakonyban is) viszont baszott nagy és nem tudja a hadvezetés beilleszteni a hadrendbe, valszeg az új nms fog lenni a befutó. Nem tudni milyen funkciókra maradnak a gidránok!!
  • az új leo 2 a7 úgy jött mint az első pz megy is vissza etalonnak!
bemutatkozott Bobó új hadereje és wunderwaffeja is. Harci szekér a huszárok között.
Ment egy huszárroham egy román tr 85 ellen ami ki is menekült a leo elé a fák közül !! :D
A képeket nem tudom beszúrni! pedig nagyon faszák.
A fiúk tisztába vannak, hogy pár éven belül történik valami, éssssss egyöntetüen biztosak voltak benne, hogy nem az oroszok ellen kell menniük ha menniük kell!!! :rolleyes:
Ha még eszembe jut leírom.
Azért úgy látom elég sok dohányzói okoskodás is előkerült :D