Erre teljesen felesleges alegységet elkülöníteni akik amúgy tűztámogatást adhatnának. Nincs ezeknek a drónoknak akkora igénye kezelői oldalról, hogy egy normálisan felszerelt támogató szakasz az aknavetők, automata gránátvetők mellett ne legyen képes használni, vagy a kisebbeket maga a manőver elem is akár. Sőt, az ideális az lenne (csak nem tudom mit tudnak az új Elbit rádiók, pl. az MPU5 tudja) ha simán vinnék a kellő számú indítótubust mint az RGW-t, és a várakozó körözésbe felküldött drónt a pk. vagy pkh. a saját telefonján/konzolján képes lenne átvenni (addig nem kellene sugároznia semmit, mert az antenna ugye rajta van, ez nem veszélytelen) közvetlenül a csapásmérés előtt. Addig csak nézi a leküldött helyzetképét.
Semmi ilyet nem bizonyított be, a hatékony védekezésre alkalmas megoldásokat nem pakolják fel a Telegramra, Twitterre. (Automatizált rádió iránymérés- irányított antenna odafordul - jelelnyomás.)
Itt is képbe jöhet a támogató alegység az aknavetőkkel. Mivel a rádióelektronikai eszközök (az ellenségnek is vannak drónjai amik valamilyen kapcsolatot tartanak a kezelővel, és ha nekünk tömegesen vannak drónjaink, akkor neki is lesz zavaróállomása) nagy számban fognak előfordulni, ezért le lehetne vinni a SIGINT képességet a támogató szakaszok szintjére (pl.USMC JTWS), a sugárforrás vizuális azonosítását A) árbócos EO rendszer B) opcionálisan vezetékes drón biztosíthatja. (Ez 100% hazai gyártásban megoldható lenne, ha ez szempont.) A többit intézik az aknavetők, 2km-en belül az agv.-k. Emiatt (is) lenne jobb a 81mm-es aknavető a 60-as helyett, kell a hosszú kard.
Mert az közvetlen irányzású, és beépített területeken az agv. mobilitása hasznos. A széles lőszerválaszték segíthet részben kiküszöbölni a Lynx ilyen irányú hiányosságait.
A Lynx indítójába nem fog bemenni a 10+km-es ER2. Nyilván mind a rakéta mind az állvány tömege megterhelő gyalogos alkalmazás esetén, de mindenképp opció lehet.
A Vasziljok meg az automata gránátvető nagyon nagyon nagyon más cucc. Agv. nincs és sosem volt hazai gyártásban.
OFF
en.wikipedia.org
Kezdjük itt. A kérdés nem válaszolható meg értelmesen, mert hát melyik milyen...de a rendszeresített nyugati típusok természetesen megkapják a megfelelő alrendszereket az éjszakai harchoz, a stabilizálást a flight controller/robotpilóta maga végzi. Máshol, más szempontok szerint más öngyilkos drónokat építenek. Maga a kategória is egy mondvacsinált doboz amibe megpróbál mindenki belepakolni mindent a százezres civil kvadkoptertől (95%-ban ezeket látod Twitteren) kezdve most már lassan a légi indítású cirkálórakétákig (ami se nem cirkál se nem rakéta).
De ne menjünk már át teljesen laikusba.
Széljegyzet, amit megint meg kell jegyezni: a jelenleg a közbeszédet az irgalmatlan zaj és haditechnikai analfabetizmus uralja. Az újszülöttnek minden drón új, így hight-technek és új kihívásnak gondolnak olyan dolgokat amiket amúgy a nyugati hadiipar és a fejlettebb haderők úgy 2014 környékén felfedeztek (ISIS és a Donbassz, de előttük pár évvel a mexikói kartelleknél már felbukkant a drónról dobálás) és már kidolgozták a megfelelő eljárásokat ill. eszközöket a leküzdéséhez. Ezek mostanra aktív használatban vannak. Nincs olyan tapasztalat a keleti fronton ami váratlan volt és alkalmazható lenne a magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai kapcsán.
ON