A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Egy sereg francia, sved, olasz, japan stb alternativa van rengeteg dologra. Egyik sem szivbajos, barkinek eladhatod a kesztermekedet a cuccukkal (sans az ismert control list feketebaranyok.)
Így legyen, én örülnék neki. De az említett félvezetőgyártó, ahol dolgoztam, pont japán volt (az egyik legnagyobb képalkotó chipeket gyártó cég), és ott ezt komolyan vették, legalábbis compliance szinten.
Persze a sales meg nyilván annak adja el, akinek tudja és akivel le tudják ezt papírozni, hogy mondjuk egy örmény cég az nem fogja senki “olyannak” eladni, becsszó!! :)

Egyébként a RM rendelkezik a “Nyugaton” (USA/EU érdekszférán) kívüli üzemekkel?
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 329
7 605
113
Teljesen mindegy. Ha a “magyar” RM üzem bármilyen beszállítóját tudják blokkolni, akkor mi se tudunk gyártani. És tudják blokkolni őket számtalan módon, még akkor is, ha az a gyár pl magyarországi.

Ha idehaza tudnánk vertikalizálni sokmindent, akkor megkerülhető lenne a dolog, az tény. De nem tudunk, és még sokáig nem is fogunk tudni.
Varjal azert,mert nem teljesen szólhat bele ha a hadi eszköz lényegi meg munkalasa itt folyik azaz aki nem tudja csak akkor lehet rá rakni azt, hogy “made in hungary” akkor már magyar terméknek tekinthető bizonyos szempontból de mivel ez haditechnika ezért meg mindig van beleszólása a németeknek de lényegesen kevesebb mert az uvk nekik szentebb mint az alkotmanyuk.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 826
6 730
113
Semmiféle önálló exportképességeket nem adnak az ide telepitett RM üzemek.A jogok,a technológia az RM kezében maradt.Ami azt illeti,az összeszereléshez szükséges magasabb technológiájú részegységek gyártása nem kerül hozzánk,csak a végszerelés.
Megint fogalmad nincs semmi konkretumrol, de osztod az eszt. Ennel csak a korabbi, onmaganak is ellentmondo, az AI-rol szorakoztatoan fogalmatlan kijelentesed volt elkepesztobb...
 
  • Vicces
Reactions: Nagy Csaba

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 826
6 730
113
Így legyen, én örülnék neki. De az említett félvezetőgyártó, ahol dolgoztam, pont japán volt (az egyik legnagyobb képalkotó chipeket gyártó cég), és ott ezt komolyan vették, legalábbis compliance szinten.
Persze a sales meg nyilván annak adja el, akinek tudja és akivel le tudják ezt papírozni, hogy mondjuk egy örmény cég az nem fogja senki “olyannak” eladni, becsszó!! :)

Egyébként a RM rendelkezik a “Nyugaton” (USA/EU érdekszférán) kívüli üzemekkel?
A Sonyrol konkretan tudom, hogy a telefonos diviziot nyiltan leszarta a kameras CMOS reszleg, es siman tonnaszam szallitotta a legujabbakat is kinai gyartoknak, meg mielott az Xperiakban megjelent volna a legujabb chip.
Ugyanakkor ma mar szinte minden high-end telefonban Sony IMX van, valahol az otodik generacional tarthatnak, szoval a sales beigazolta a dontest...
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 459
121 022
113
Semmiféle önálló exportképességeket nem adnak az ide telepitett RM üzemek.A jogok,a technológia az RM kezében maradt.Ami azt illeti,az összeszereléshez szükséges magasabb technológiájú részegységek gyártása nem kerül hozzánk,csak a végszerelés.
Az összes új termékük magyar IP-ként lesz bejegyezve a megfelelő jogokkal és folyamatos részegységgyártás áttelepítéssel és hazai hozzáadott érték növeléssel. De ezt is leírtam vagy 6000X, ha meg fingod nincs róla akkor ne dobálózz abszolútumokkal. Pont, hogy a német kormányt valamennyire ki tudják játszani az exportokkal.

Engem inkább az zavar, hogy a kereslet ami kétséges de ez a jövő zenéje.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 459
121 022
113
Így legyen, én örülnék neki. De az említett félvezetőgyártó, ahol dolgoztam, pont japán volt (az egyik legnagyobb képalkotó chipeket gyártó cég), és ott ezt komolyan vették, legalábbis compliance szinten.
Persze a sales meg nyilván annak adja el, akinek tudja és akivel le tudják ezt papírozni, hogy mondjuk egy örmény cég az nem fogja senki “olyannak” eladni, becsszó!! :)

Egyébként a RM rendelkezik a “Nyugaton” (USA/EU érdekszférán) kívüli üzemekkel?
Dél-Afrika
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
A Sonyrol konkretan tudom, hogy a telefonos diviziot nyiltan leszarta a kameras CMOS reszleg, es siman tonnaszam szallitotta a legujabbakat is kinai gyartoknak, meg mielott az Xperiakban megjelent volna a legujabb chip.
Ugyanakkor ma mar szinte minden high-end telefonban Sony IMX van, valahol az otodik generacional tarthatnak, szoval a sales beigazolta a dontest...
Ez akkor komoly dilemma volt a cégnél, hogy a semiconductor rész simán a konkurenciának adta el ugyanazt a chipet, igen. De nem is annyira a telefonoknál fájt ez annyira, ugyanis az már régen is döglődött - hanem pl a kézikameráknál, CCTV-nél, stb. Amelyek többnyire bőven core businessnek számítottak akkor.

De ez nem az export control problémaköre.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
Az összes új termékük magyar IP-ként lesz bejegyezve a megfelelő jogokkal és folyamatos részegységgyártás áttelepítéssel és hazai hozzáadott érték növeléssel. De ezt is leírtam vagy 6000X, ha meg fingod nincs róla akkor ne dobálózz abszolútumokkal. Pont, hogy a német kormányt valamennyire ki tudják játszani az exportokkal.

Engem inkább az zavar, hogy a kereslet ami kétséges de ez a jövő zenéje.
Nem vagyok naprakész,de amikor utoljára utána nézztem,a magas technológiai részegységek (vagyis pont az a rész,amiket nehéz alternativ forrásbol beszerezni) gyártása nem kerül hozzánk.Azok maradnak RM jogkörben,német állami kontrol alatt.Igy viszont a tényleges kontrol is német kézben lesz.
Nem mintha az RM bármit is exportálna Mo-i üzemeiből a német állam ellenvéleménye mellet.BW megrendelések többet érnek neki.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 459
121 022
113
Nem vagyok naprakész,de amikor utoljára utána nézztem,a magas technológiai részegységek (vagyis pont az a rész,amiket nehéz alternativ forrásbol beszerezni) gyártása nem kerül hozzánk.Azok maradnak RM jogkörben,német állami kontrol alatt.Igy viszont a tényleges kontrol is német kézben lesz.
Nem mintha az RM bármit is exportálna Mo-i üzemeiből a német állam ellenvéleménye mellet.BW megrendelések többet érnek neki.
Aztán hol néztél te annak utána?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
Szerintem nem hiába nem osztanak meg belsos infokat mert hirtelen elő léptetik egy kis határ szolgálatra jobb esetben
Viszont én csak abbol tudok következtetni,ami infó eljut hozzám.
És a publikus infók szerint nálunk olyan alacsony technológiás részek gyártása fog folyni,mint pl inditótubus.A magas teches részelemek meg importbol fognak kerülni az összeszerelő sorra.
Pl a Lynx összeszerelésénél a páncéllemez viszonylag könnyen pótolható alternativ forrásbol.Max mondjuk 5%-kal rosszabb lesz (de akár jobb is lehet),amig a paraméter minimumot eléri,addig megfelel.De a hajtáslánc alternativ forrásbol való beszerzése már egyáltalán nem egy egyszerű dolog.Egy másik motor beépitése ugyan nem lehetetlen,de ahoz már némileg át kell tervezni a gépet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 459
121 022
113
Viszont én csak abbol tudok következtetni,ami infó eljut hozzám.
És a publikus infók szerint nálunk olyan alacsony technológiás részek gyártása fog folyni,mint pl inditótubus.A magas teches részelemek meg importbol fognak kerülni az összeszerelő sorra.
Pl a Lynx összeszerelésénél a páncéllemez viszonylag könnyen pótolható alternativ forrásbol.Max mondjuk 5%-kal rosszabb lesz (de akár jobb is lehet),amig a paraméter minimumot eléri,addig megfelel.De a hajtáslánc alternativ forrásbol való beszerzése már egyáltalán nem egy egyszerű dolog.Egy másik motor beépitése ugyan nem lehetetlen,de ahoz már némileg át kell tervezni a gépet.
Vagyis a rendelkezésedre álló eléggé csekély információhányad alapján extrapolálsz a semmibe és alakítasz ki előre abszolút véleményt.

Jár a keksz.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
igen amíg ki nem váltják őket másokkal! ;)
Kivéve ha "kizárólagosságuk" van...mert létezik ilyen. Az eredeti alkatrészgyártó beszállító mivel élen jár a fejlesztésben és minőségben olyan szerződéseket köthet hogy a majdani vevőkön végfelhasználokon keresztül kizárólagosságot érhet el és mindenki más is csak rajtuk keresztül értékesítheti gyárthatja. Így ha ki akarják kerülni akkor a többi beszállító tehetetlen ill. a többi vevő/végfelhasználó megreklamálhatja. Ebben a szektorban már vannak ilyen záradékok készítettem már 1-2 majd 100 oldalas szerződést... itt már nincs "dzsentlümen áögriment"!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Venom85

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 416
74 287
113
„Folyamatos kockázatelemzést kell folytatnunk”...

Zboray Zoltán, a HM Zrínyi Nonprofit Kft. térképészeti ágazatának igazgatója fontosnak tartja, hogy a szakma természete ellenére mélyreható és pontos képet adjon a katonai térképészet jelenlegi feladatairól, az igényekhez kapcsolódó képességekről. A szakemberrel az orosz-ukrán háborúnak a hazai katonai térképészetre gyakorolt hatásairól, és emellett vezetői felfogásáról is beszélgettünk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
Vagyis a rendelkezésedre álló eléggé csekély információhányad alapján extrapolálsz a semmibe és alakítasz ki előre abszolút véleményt.

Jár a keksz.
Pilóta kekszet,ha kérhetek ;)
Sorold kérlek,hogy példul a páncélökölben milyen magas technológiájú részelem lesz nálunk gyártva?Vagy a Lynxben?Vagy a Gidránba?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 416
74 287
113
Közbeszerzési értesítőből...

Részvételi felhívás

Toborzó sátor beszerzése 2023

A közbeszerzés mennyisége 19 készlet toborzó sátor (pneumatikus)

A Kbt. 58. § (1) bekezdése alapján a mennyiségi eltérés mértékét az Ajánlatkérő (továbbiakban: AK) az alábbiak szerinti határozza meg:
Legfeljebb (plusz) +3 készlet toborzó sátor (pneumatikus). Ajánlatkérő az ajánlatok elbírálásáról szóló összegezésben fogja tájékoztatni nyertes Ajánlattevőt (továbbiakban: AT) arról, hogy él-e a mennyiségi eltéréssel.

A részletes műszaki követelményeket a Közbeszerzési dokumentum tartalmazza.

Ajánlatok benyújtásának határideje: 25/09/2023