A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
images
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 693
113
Általánosságban elmondható, hogy az àllvànyos cuccok azok nem a nehéz gèpesített harcászathoz ideálisak hanem pl a közepeshez sokkal inkább.

Csak dudi nem tudja megfogalmazni mit akar mondani.
Ezt mondani kell? Régóta beszélgetünk arról, hogy az IFV harcászat az mozgásalapú (meg tűzerő meg védettség), ha ott meg kell állni telepíteni valamit az baj.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Most néztem egy németországi hadgyakorlatot amelyen magyar tüzérek is kint voltak. Alatta a külföldi kommentek:
"Ezek nem NATO hanem régi orosz szovjet cuccok"

/Persze ment a "Putyinozás" is szerencsétlen semmiről sem tehető és ügyesen helytálló katonáinknak a kommentekben./

Elég kínos volt...Szóval értem hogy még (!) M-55 tarckokkal aprítunk sőt azzal még atom-lőszereket (!) is lehet kilőni, meg a sisak és a gyakorló is hagyján...de ...de...ki a f.szom adott a kezükbe még mindig AK-t??? Miért kib.szott 50 éves "kalassal" kolbászoltak ott? Ha odamennek legalább addig nem lehetett volna egy-egy Brent adni ...mégha lőszer sincs hozzá??
Ki ezért a felelős? Még jóhogy nem pufajkában mentek ki a gyakorlatra...

Jaaa és nagy ívben b.szok rá, hogy mekyik a jobb fegyver, hanem, ha fejlesztjük a hadsereget akkor mutassunk is azt meg kifelé.

Valószínűleg a 2019 tavaszi Dynamic Front gyakorlatot láttad, akkor még CZ nem igazán volt sehol
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Marder van a kèpen?
Vagy puma?
Marder,de már az ATGMes változat (eredetileg a Mardernek nem volt fedélzeti inditója,később egy toronyra rakott Milan inditot kapot,és csak a végén lett integrálva ATGM hozzá.Ugyanez lement az AMX10P esetén,aminek eredetileg szintén nincs integrált IPTR inditója,utólag kapott.De a raj felszerelésében volt Milan inditó,ha jol emlékszem szakaszonként két járgányban az IPTR integrálása után is a hh idején).Ez már a Spike ATGMes A5 verzió.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 612
14 947
113
A SPIKE-al nem is kell rálátni semmire, mert nem kell line of sight lenni az indítónak. Elhéderezik hátul a Lynx és ha lőni kell rakétát, akkor lő úgy, hogy ki sem gurul a fedezékből.
Nem úgy lát rá.
Bár faszul fogalmaztam.

Lessznek olyan esetek amikor hiába tudják hol az ellensèges jármű egy ptr fizikálisan nem kèpes megtenni olyan manővereket, sebessègèből adódóan.

Pl kèt 90 fokos kanyart utcákban.
De ha van egy állványosod azzel felmèsz 50m-rel arrèbb, ráadásul magasabban ès így átlőhetsz házak felett,mellett.

Anèlk hogy lynx kimozgatnád fedezèkből.

Újra megkérdezem: Mi értelme van egy olyan páncéltörő rajnak aminek 2db állványos ATGM-je van, akkor amikor szakaszonként van 8 ATGM a gépeken? Mert ha 2 gép viszi el ezt a páncéltörő rajt nem csak egy, akkor is csak 6db ATGM (4 a gépeken 2 állványon) ami még mindíg kevesebb mint a sima lövész szakasz 8db ATGM-je.
Az az èrtelme, hogy mobilisabb, így olyan helyekre is eljuttadhatod, ahonnan "rálátsz", rá tudsz lőni arra amire a lynxből nem biztos.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 693
113
Nem úgy lát rá.
Bár faszul fogalmaztam.

Lessznek olyan esetek amikor hiába tudják hol az ellensèges jármű egy ptr fizikálisan nem kèpes megtenni olyan manővereket, sebessègèből adódóan.

Pl kèt 90 fokos kanyart utcákban.
De ha van egy állványosod azzel felmèsz 50m-rel arrèbb, ráadásul magasabban ès így átlőhetsz házak felett,mellett.

Anèlk hogy lynx kimozgatnád fedezèkből.


Az az èrtelme, hogy mobilisabb, így olyan helyekre is eljuttadhatod, ahonnan "rálátsz", rá tudsz lőni arra amire a lynxből nem biztos.
Ennek semmi érelme, nem mindenhová lövöldözik egy alegység.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Marder van a kèpen?
Vagy puma?
Marder-MELLS.jpg

Belülről is lehet kezelni,távirányitással.De közvetlenül is,búvonyiláson át.És le is lehet venni,külön álványos inditáshoz.
Faramuci,hogy az IFV deffinitive meghatározásának egyik sarokköve,hogy legyen a járgánynak hk ellen hatásos integráns fegyverzete.Hát eredetileg se a Mardernek,se az AMX10Pnek,se a Warriornak nincs ilyen fegyverzete.Utolag kaptak.Eleinte csak a deszantraj fegyverzetében volt Milan inditó.
Mardernél elsőre nem is kombinálták túl a megoldást.Fogtak egy sima Milan inditót,és kitették a pk búvonyilása mellé egy álványra (Panhard VBL Milanos változatán).Belülről nem is lehet kezelni,pk-nak ki kel dugnija hozzá a fejét,hogy lőni tudjanak vele.
IL%C3%9C_der_Bundeswehr_am_24.09.2012_--_Marder_AT_%28cropped%29.jpg

Rendesen integrált változatra a hh végén alig pár gép lett felfejlesztve.
De a hh alatt a gépek jelentős részén az után is volt a deszantrajnak saját inditója,hogy a jármű pk már megkapta a sajátját.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 532
10 746
113
Lehet azt mini automata aknavető módban is használni,közvetett irányzású tűzre is
A gépágyúra gondoltam közvetlen irányzású alatt, valóban nem fogalmaztam pontosan.

Század szinten a támogató szakaszba már érdemes nehezebb rakétákat is kezelni képes eszközt szervezni.Szerintem.
Van egy rendje és logikája annak ahogy a tűzszektorokat szervezik. Na én ezt hagyom figyelmen kívül szándékosan, mert úgy gondolom, hogy a jövőben számunkra (tehát saját vagy közeli terepen, a valószínűsíthető ellenségek ellen) a nagyobb elérhető lőtáv fontosabb szempont, jelentősebb előny lesz.

Sokkal figyelmesebben nézd azt ami a szomszédben történik.
Mi kerülte el a figyelmem ami számunkra, a mi biztonsági környezetünkben hasznosítható? Nem gondolom, hogy nagy innovációkat látnánk általános harcászati szinten. (Más területeken pl. psyops, stratégiai kommunikáció, logisztika, különleges műveletek stb. azért voltak érdekes húzások.)

Tegyük tisztába ezt az aknavető dolgot. Egy század támogató szakaszában 2db aknavető van általában.
Mire képes 2db modern 80/81mm-es aknavető? Egy rajtámpont elpusztításához (ez 30%-os veszteségokozást jelent) nagyjából 300 gránátra van szükség...
Ezek nyílt árokok, se bunker semmi!!!
Régóta beszélgetünk arról, hogy az IFV harcászat az mozgásalapú (meg tűzerő meg védettség), ha ott meg kell állni telepíteni valamit az baj.
(Egyben válaszolok a kettőre.) Egyrészt ne felejtsük el, hogy onnan indultunk, hogy ha van támogató szakasz akkor az milyen legyen (drón vs. más fegyverek), másrészt a Lynx-es gl. támogatása a téma. Jelenleg (tudtommal, aztán lehet lemaradtam) nincs értelmes időtávon belül a láthatáron aknavetős vagy más releváns verzió, így egyszerűbben beszerezhető más megoldásokkal kell kipótolni, ami így nyilván megállással és telepítéssel jár.
Az aknavetők nagy számú alkalmazását létfontosságúnak tartom az említett logisztikai probléma ellenére is. A pct. veszélyes irányok lefogása, ködgránátok alkalmazása nehezen képzelhető el nélküle, és az erre alkalmas egyéb eszközeink száma nagyon limitált lesz, úh. sok választás nincs, mozgásalapú harcászat ide vagy oda valahol kompenzálni kell. Szerintem.
u.i. ez a 300 gránát nekem új infó volt, de kegyetlenül soknak tűnik. Biztos vagy benne?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 931
123 447
113
Àllvànyosnàl előny flexibilis alkalmazás hátrány hogy lassabb.

Én személy szerint a flexibilitás miatt hasznosnak tartom a támogató szakaszok alkalmazását. Mégha a sebességet rontja is.

Összességében doktrina függvénye.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 693
113
Mi kerülte el a figyelmem ami számunkra, a mi biztonsági környezetünkben hasznosítható? Nem gondolom, hogy nagy innovációkat látnánk általános harcászati szinten. (Más területeken pl. psyops, stratégiai kommunikáció, logisztika, különleges műveletek stb. azért voltak érdekes húzások.)



(Egyben válaszolok a kettőre.) Egyrészt ne felejtsük el, hogy onnan indultunk, hogy ha van támogató szakasz akkor az milyen legyen (drón vs. más fegyverek), másrészt a Lynx-es gl. támogatása a téma. Jelenleg (tudtommal, aztán lehet lemaradtam) nincs értelmes időtávon belül a láthatáron aknavetős vagy más releváns verzió, így egyszerűbben beszerezhető más megoldásokkal kell kipótolni, ami így nyilván megállással és telepítéssel jár.
Az aknavetők nagy számú alkalmazását létfontosságúnak tartom az említett logisztikai probléma ellenére is. A pct. veszélyes irányok lefogása, ködgránátok alkalmazása nehezen képzelhető el nélküle, és az erre alkalmas egyéb eszközeink száma nagyon limitált lesz, úh. sok választás nincs, mozgásalapú harcászat ide vagy oda valahol kompenzálni kell. Szerintem.
u.i. ez a 300 gránát nekem új infó volt, de kegyetlenül soknak tűnik. Biztos vagy benne?

Azzal, hogy egy rajnak is van drónja olyan szintű felderítési képessége van már a legelemibb szervezeti egységnek is amit ezelőtt 10 évvel el sem tudtunk képzelni. Már nem fér bele az, hogy 5-7 percet várok az állványos aknavető első lövésére (mert ennyi a szintideje annak, hogy egy kanavető raj menetből tüzet nyisson, tehát onnantól kezdve, hogy tűztámogatást kértél ennyi idő telik el addig, hogy az aknavető megkezdi a belövést). Változik a hadviselés és változni kell vele. Ha nem megy az baj.

Igen teljesen biztos vagyok benne, hogy kb 300 gránát.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Azzal, hogy egy rajnak is van drónja olyan szintű felderítési képessége van már a legelemibb szervezeti egységnek is amit ezelőtt 10 évvel el sem tudtunk képzelni. Már nem fér bele az, hogy 5-7 percet várok az állványos aknavető első lövésére (mert ennyi a szintideje annak, hogy egy kanavető raj menetből tüzet nyisson, tehát onnantól kezdve, hogy tűztámogatást kértél ennyi idő telik el addig, hogy az aknavető megkezdi a belövést). Változik a hadviselés és változni kell vele. Ha nem megy az baj.

Igen teljesen biztos vagyok benne, hogy kb 300 gránát.
3b094537245ac9cabfe8dd539b9faca5.jpg
Turrets-1.png
123.jpg

És azt ki mondta,hogy egy "kannavetős rajnak" feltétlenűl "kipakolós" aknavetője kell,hogy legyen?
 
  • Hűha
Reactions: tomcat1

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Olvasd el, hogy mire válaszoltam.
Olvastam.És nem kell a század av-nek feltétlenül kipakolósnak lennie.Lehet az toronyba épitett is (AML60,Ratel60,TMC60/81,2S41,stb)
De lehet tetőre kiszerelt változat is
36933409_2145978399018526_4770489316050731008_n.jpg

RM RSG60 direkt úgy van tervezve,hogy könnyen ki lehessen pakolni járműtetőre.deszanttér felső búvónyilása mellé kirakják,és kezelik.Célkordinátákat megkapják BMSen keresztűl,tüzvezető tablet/laptop meg rögvest adja a lőelemeket.Fél percen belül mehet az "áldás".
German_Company_Rheinmetall_new_60mm_mortar_for_infantry_and_special_forces_925_001.jpg

IDF 73 óta minden harcjárművére rápakolja a 60milis av-t,Régen kivülre,ma már beépitett formában.Merkaván is ott van.Namre,Eitan IFV és APC változatán is ott vannak.(lásd fentebb a toronyrajzot)
RM különben tervezett hozzá egy 60milis av lőszeres,amolyan mini sorozatvető féleséget is (egy 60as évekbeli belga cuccot koppintottak le vele,de az olaszok is csináltak ilyesmit,csak az puskagránátokkal működött).Kitelepitik,beállitják-aztán ha nagy bőszen rohamoz a gaz ellen,gombnyomásra kapja az áldást,elég nagy tűzsürűséggel...
Fly-K_mortar_system._Eurosatory_2014_International_defense_and_security_exhibition_Paris_France_640_001.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: bel