Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Nekem az az infóm, hogy a komplett rakétafejlesztésük (a korai szakasz főleg) saját zsebből ment, és csődközelbe is került a cég miatta.SpaceX kőkeményen amerikai állami pénzeken csüng, a korai rakétáikat a pentagon pénzelte brutálisan túlárazott műholdindításokon keresztül, az egész Starlink (mint az ábra is mutatja) a hadsereg és hárombetűsök kiszolgálására épült.
Nekem az az infóm, hogy a komplett rakétafejlesztésük (a korai szakasz főleg) saját zsebből ment, és csődközelbe is került a cég miatta.
Utána meg, mivel továbbra is ők tudnak olcsón keringési pályára állítani kb bármit, nyilván egyre inkább fogják az ő hordozóikat használni, az amerikai állam is (az, amelyik pl az ULA-t is használja, a mai napig).
Ezt validálja az a tény is, hogy rengeteg megrendelést zsebeltek be amerikai állami szervezeteken kívülről is. Mára megkerülhetetlenel lettek hordozórakéták terén.
A Starlink más kérdés, ott én hajlok arra, hogy a meglévő know-howt felhasználva akart Musk olyat lépni, amit (igaz jóval kezdetlegesebben, de) pl az Iridium is meglépett anno. Utána/közben meglátták benne a lehetőséget az általad említett hárombetűsök is, igen.
A kérdés az, hogy a többi contractor (pl ULA) mennyiért lőtte volna fel ugyanazt?a Pentagon műholdjait 3-4-5* drágábban lövik fel, mint a kereskedelmieket
Ez így nagy vonalakban igaz, de nem pontos.Nekem az az infóm, hogy a komplett rakétafejlesztésük (a korai szakasz főleg) saját zsebből ment, és csődközelbe is került a cég miatta.
Utána meg, mivel továbbra is ők tudnak olcsón keringési pályára állítani kb bármit, nyilván egyre inkább fogják az ő hordozóikat használni, az amerikai állam is (az, amelyik pl az ULA-t is használja, a mai napig).
Ezt validálja az a tény is, hogy rengeteg megrendelést zsebeltek be amerikai állami szervezeteken kívülről is. Mára megkerülhetetlenel lettek hordozórakéták terén.
A Starlink más kérdés, ott én hajlok arra, hogy a meglévő know-howt felhasználva akart Musk olyat lépni, amit (igaz jóval kezdetlegesebben, de) pl az Iridium is meglépett anno. Utána/közben meglátták benne a lehetőséget az általad említett hárombetűsök is, igen.
Annyit tennék ehhez hozzá, hogy a lehetőség ott volt a többi kereskedelmi szereplő előtt is, amelyek közül nem egy már létező hordozóval operált a F1 előtt is.Ez így nagy vonalakban igaz, de nem pontos.
A kezdetekkor valóban saját pénzből fejlesztették az Falcon1-et, bár már akkor is előfizetett egy fuvarra a hadsereg.
Aztán meg a NASA ISS cargo pályázata húzta ki őket a szarból, pedig akkor még nem volt F9!
Azóta is jelentős állami előrendeléseket kapnak. Ilyen volt az emberes kapszula fejlesztés is. De a már említett Rural programból is milliárdos nagyságrendben részesültek. Még az indító állások fejlesztéseire is kaptak külön lóvét, hogy a szolgálatok titkos műholdjainak függőleges integrációját is tudják kezelni.
Aztán meg már akkora szereplővé nőttek ki magukat, és olyan áron dolgoznak kiváló megbízhatóság mellett, hogy mára megkerülhetetlenek.
Szóval sok esetben úgy fizettek ki komoly összegeket előre, hogy még nem volt kész termék. Persze ez még így is egy nagyon is megtérülő állami támogatás forma, de nem jutottak volna ilyen gyorsan ilyen messzire ezek a pénzek nélkül, tisztán piaci alapon.
Ahogy pl a Tesla se amiatt lett világelső (!) villanyautógyártó, mert történetesen állami dotáció volt villanyautókra - ugyanis azt az összes többi gyártó villanyos modelljeire is meg lehetett kapni. De ez messzire vezet.
Èrdekes logikai kapcsolat, bár szerintem nem erről volt szó.Nem is a dotáció miatt, kellett hozzá egy "dízelbotrány", hogy megrendüljön az emberek bizalma a hagyományos gyártók felé, állami pénzből rohamtempóban kiépült töltőhálózat, hogy az ő szabványukhoz kelljen mindenkinek idomulni, hatóságok rendszeresen szemet hunytak olyan balesetek, műszaki hiányosságok fölött amiért más gyártókat milliárdos büntetésekkel, visszahívásokkal büntettek volna, na meg évekig a csapból is tesla folyt.
Olyan apróságokról már nem is beszélve, hogy az amerikai diplomácia kőkeményen befenyített pár Afrikában országot, nehogy nyersanyaghiányban szenvedjenek.
Ebből az ègvilágon nem derül ki semmi. Ettől még lehet egy kis Cubesat is. Ahogy nekünk is van oroszokkal közös "űrhajó" fejlesztésünk, lásd a Trabantot feljebb.![]()
Oroszok Az Igazság Oldalán
❗️BREAKING: Az Iráni Iszlám Köztársaság és az Orosz Föderáció közösen épít egy kutató űrhajót A közös kutatóbizottság már megalakult, és a Teheráni Egyetem illetve a Moszkvai Egyetem együttműködik a projektben. Az iráni-orosz együttműködés az űrkutatás területén folyamatosan fejlődik és új...t.me
Ez nem hivatalos duma! Ezt maga a Pentagon, és a NASA követeli meg az adott küldetés fontosságának megfelelően.Itt is írva volt anno, hogy a Pentagon műholdjait 3-4-5* drágábban lövik fel, mint a kereskedelmieket, hivatalos duma az volt, hogy azért mert ahhoz mindig új rakétát kell legyártani, nem használhatnak régit.
Ööö ez miért a SpaceX hibája? Ha az ULA-val küldenének fel műholdakat, akkor ott értelem szerűen minden rakéta új gyártású lenne. Mivel nem újrahasznosítható.Magyarul kifizette a Pentagon a rakétát, utána mehetett nyomott áron tarolni a civil piacot.
Ha ürügy is a Starlink fejlesztésbe való beszállás, ez azért 2 irányú fegyver. Mivel a kormány beszállt a fejlesztésbe, így van beleszólása az amerikai területeken való használatba. Azzal nem nagyon tudnak mit csinálni, ha lelövi Musk a net szolgáltatást Ukrajnában, max. fenyegethetnek. Azonban a szerződések szerint ezt nem teheti meg a kormányzati felhasználókkal.Ugyanígy a Starlink is hivatalosan civil fejlesztésekre szánt közpénzekből (is) épült, hogy USA gyéren lakott vidékein is legyen internetkapcsolat. Ezért terítették be az egész Földet a műholdakkal.
Itt van a lényeg négylábú farokcsóválója elásva. Az ULA akkor sem tudja megközelíteni a SpaceX árait, ha a SpaceX minden rakétát újragyártatna.A kérdés az, hogy a többi contractor (pl ULA) mennyiért lőtte volna fel ugyanazt?
Aztán meg a NASA ISS cargo pályázata húzta ki őket a szarból, pedig akkor még nem volt F9!
Azóta is jelentős állami előrendeléseket kapnak.
Ez az amerikai környezetben - teljesen helyesen - így is van. MINDEN hadiipari fejlesztés úgy történik, hogy pályázatot írnak ki a fejlesztésre. Ehhez pedig ELŐRE biztosítják a dellát. Annyit, hogy abból kijöjjön a szükséges protók legyártása. Így történt ez az F-35 esetén (JSF program), meg most az új szárazföldi technikák esetén is (pl.: OMFV). Ráadásul gyakran ezeket a programokat erősen pazarló módon menet közben leállítják, de ettől a fejlesztő/gyártó cégeknek nem kell visszafizetniük semmit sem.Szóval sok esetben úgy fizettek ki komoly összegeket előre, hogy még nem volt kész termék. Persze ez még így is egy nagyon is megtérülő állami támogatás forma, de nem jutottak volna ilyen gyorsan ilyen messzire ezek a pénzek nélkül, tisztán piaci alapon.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..