Bakker azért ne forgasd már ki a valóságot. A Krími háborút az oroszok kezdték. Igaz hogy részben bele is ugratták őket de nagyobbrészt a franciák és nem az angolok. A harc alapból nem a Krímért folyt. Az oroszok havasalföldet és moldovát szállták meg elsőnek. Azért a Krímen szálltak partra a nyugatiak mert ősz előtt nem tudtak sehova odaérni az inváziós csapatok, a balti tengernél már hideg lett volna. Na meg a Krím nem sokkal korábban még oszmán terület volt. Így alakul a történelem a narratívát szolgálatábana 4/5-öd rész azt jelenti hogy 80%.
Ezzel szemben :
1897-ben az akkor majdnem félmillió lakosú Krím félsziget még relatív tatár többségű: a krími tatárok épp a félsziget lakosságának 40 százalékát tették ki. (2/5-öd rész) .Az oroszok aránya ekkor 30, az ukránoké alig több mint 10 százalék. Rajtuk kívül németek, zsidók, görögök, bolgárok laktak nagyobb számban Krímben a 19. század végén.
1917 után Krím autonóm státust kapott Oroszországon belül. 1926-ra a Krími Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság lakossága 706 ezer főre emelkedett: az oroszok létszáma ez idő alatt megduplázódott, miközben a tatároké fogyatkozásnak indult. 1926-ban már relatív orosz többségű az etnikailag rendkívül tarka félsziget.
Tehát Sztálin intézkedése ennek alapján nem azért született hogy ott etnikai többség legyen az orosz - mert ez már a II Vh előtt is így volt. Néhány évtizeddel ezelőtt , a II Vh krimi eseményeket taglalva, külön említették az ottani tatár nemzet különböző próbálkozásait Sztálin hatalmától való megszabadulásért. Ez magában foglalta a tatárok által elkövetett partizán harcokat, a németekkel való együttműködést - pont úgy mint egyes ukránok esetében. Persze nem minden tatár vett ezekben részt.
Ezek szerint Sztálin tatárokat érintő kitelepítései - egyértelmű retorziók voltak. Nem Szibériába történtek a deportálások ezt is el kell mondanunk. A SZU felbomlása után szabadon vissza lehetett telepedni, sokan éltek ezzel a lehetőséggel.
Ez így van Krim olyan mint a mesében a disznósajt.. erről egyik fél sem mond le.
Aki birtokolja az katonailag az egész Fekete tenger medencéjét is ellenőrzés alatt tartja. Nem hiába már 170 éve ez az angolszászok vágyálma, ami miatt az 1853-as Krimi háborúra is képesek voltak, szövetkezve a zsákmányért 2 "kevésbé" jóbaráttal (francia és török) , egymillió katonával támadva.
Én ha választani kell, inkább az angolszászok (ukránok felhasználásával) történő, elfoglalás szót használnám. Hiszen a Krim sorsát illető utolsó érvényes nemzetközi szerződés is Giráj kán életjáradékos tulajdon átruházási szerződése tekinthető.
Ezt a szerződést a török szultán jogtudósai sem tudták évek alatt sem érvényteleníteni - aki jutalmul az életjáradék hiányos teljesítését nála reklamáló Girajt, mint Krimi volt vazallusát - kivégeztette.
Az angolszászok Ukrajnát mint proxit kihasználva koncentrálnak Krim megszerzésére most is, ezt többet jelent számukra mint a többi ukrán terület, mert pld a Nagy Fehér Főnök szénhidrogén kitermelési koncessziói erre a területre, és körülvevő tengerre is érvényes (még).