Azzal és ahogyan a Szovjetunió szétesett, az orosz-ukrán háború lehetősége automatikusan realitássá vált.
A két állam közötti kapcsolatot öt, önmagában is súlyos probléma terhelte:
1. A Krím és a fekete-tengeri flottabázis kérdése,
2. Az ukrán atomfegyverek kérdése,
3. A közel 10 milliós, Ukrajnához került orosz kisebbség ügye,
4. Az, hogy Moszkva a maga érdekszférájába tartozónak tekinti Ukrajnát (ahogyan mondjuk az USA Panamát),
5. És az, hogy Kelet-Ukrajna és maga Kijev sokkal inkább az orosz-, mint a XVI. századig nem is létező ukrán múlt bölcsője.
A 90-es évekre csődbe ment, kis híján anarchiába süllyedő Oroszországnak és a hasonló gondokkal küszködő vadonatúj Ukrajnának nagyon nem hiányzott egy háború, kiváltképpen úgy, hogy ekkor még Ukrajna is tömve volt szovjet atomfegyverekkel és az afganisztáni fiaskó után amúgy sem volt népszerű a háború gondolata, bár ahol meglocsolták egy kis nacionalizmussal (pl. Kaukázus), ott azért összejött, Moszkva is megkapta a magáét Csecsenföldön - és az első háborúban látványosan le is szerepelt.
Az ezredfordulóra hosszabb távon még Oroszország nyugati integrációja tűnt opciónak (különösen, hogy úgy látszott, az iszlám az egész Nyugatnak üzent hadat). Ezért is nyelte le Moszkva a balti államok NATO-csatlakozását és az ott ragadt orosz kisebbségek vegzálását is - vélhetően nem akarta ezzel terhelni a hosszabb távú együttműködést.
A 2010-es évekre Oroszország rendezte sorait, az iszlám veszély globális mértékben is csökkent, Nyugaton pedig kezdett beindulni a szélső-liberális woke-vonal, Washington pedig eleve nem is volt érdekelt Oroszország nyugati integrációjában.
Utána jött 2014, az ukrán soviniszta fordulat, Kijevben pedig ismét felmerült az ukrán atomfegyver iránti igény - és ott vagyunk, ahol indultunk.
A háború helyett, ami 2014-ben már házon belül kitört, Moszkvának egyetlen opciója volt: Teljesen kivonul Ukrajnából, feladni Szevasztopolt, lemondani 7-8 millió orosz bármiféle támogatásáról és elfogadni, hogy Ukrajnába idővel olyan atomfegyverek kerülhetnek, amiket esetleg horogkeresztekkel fognak díszíteni az oroszgyűlölő ukrán nácik.
Inkább a háborút választották.
Szerintem teljesen érthető módon.
Azért ez elég orosz megközelítés.
Objektívebben nézve:
1. Szerződést kötöttek a Fekete tengeri flotta és Szevasztopol ügyében. Ez valamiért két évtizedig működött. Háború, acsarkodás nélkül. Területi vita nem volt, Oroszország tartotta magát az aláírt szerződésekhez.
2. Ezzel sem volt gond soha. 94-ben Nemzetközi szerződés keretében meg is erősítették békés állapotokat, Ukrajna belépett az atomsorompó egyezménybe, Oroszország vihette az összes nukleáris eszközt, illetve meg lettek semmisítve.
3. Soha nem élt Ukrajnában 10 millió orosz. Az egyetlen hivatalos adat 92-ből kb. 8 milliót mutat.

Vajon miért terjeszt az orosz hamis adatokat?.... Ami biztos kelet-Ukrajnából is elkezdtek elvándorolni a népek. Az oroszok is, ezért Putyinnak egyre kevesebb oka lett volna háborúzni, ha nincs kit terririzalni és megvédeni arrafelé. Az idő és az oroszok gyorsan fogytak. Tehát úgy van köze a háborúhoz, hogy Putyin háborús ürügy gyanánt egyre kevésbé tudta volna őket használni, ha tovább halogatja a háborút.
4. Ez így van, de hát úgy néz ki, hogy a vereség eredményeként Donbaszt sem biztos,hogy érdekszférájanak tekintheti a jövőben.

Szerencsénkre. Vígasztaljon az, hogy Panama sem lesz USA terület.
Oroszorszagnak természetesen lett volna más választása a háború helyett. Ahogy Kína vagy más feltörekvő államok is a gazdasági felemelkedés lassú, de biztos útján kerülnek vissza a nagyhatalmak közé, úgy a természeti kincsekben gazdag Oroszország is pár évtized békés fejlődéssel a világ élvonalába kerülhetett volna. Putyin inkább kockáztatott és a "kanyarban előzött".
A kockázatos háború rosszul sült el: a fiaskó Oroszország hanyatlását, történelmi szerepének elvesztését eredményezi.
A háborús helyzet nem véletlen, annak kialakítása sok-sok orosz pénzt és energiát igényelt az elmúlt két évtizedben. A háborúra fel kell készülni. A tartós háborúra pedig hosszan kell készülni.
A csütörtöki háborúról nem szombaton döntenek: hamis az az orosz magyarázat, hogy Zelenszkij beszéde miatt támadott Putyin.

Oroszország folyamatos és egyre erősödő háborús fenyegetése lökte Ukrajnát a NATO karjaiba. Ahogy a többi KKE ország, úgy Ukrajna népe is a nyugatot választotta Putyin fenyegető birodalma helyett.
Putyin ezért azt támadta meg, akit még meg tudott, aki mm még nem volt NATO tag.
Tehát nem Putyin az áldozat, mert az áldozat nem tud változtatni. Putyin tud.
Ő döntött 22-ben, 14-ben és sokkal korábban is.
Ukrajna megszerzése cél, nem pedig kényszer.
Az oroszok élhetnek az ukránokkal úgy, mint a csehek a szlovákokkal.
Csak ehhez le kellene mondani a fenyegetésről. Ezt a döntést is meg lehetett volna hozni. Akkor most nem kellene áldozatnak hazudni magát.
Még 2022 előtt Majdakodás után csiripelték a verebek hogy egy angol Herkules C6.. lajstromszámmal fejeket szállított Lembergbe. Az infót nem tudom alátámasztani egy dolgot magyaráz csak meg, hogy az oroszok 1 2 hét alatt miért nem kapták szét ukrajnát helyette a tesztelgetést nax darálást válaszhatták csigalassú de folyamatos előre nyomulással.
Gyikember fejeket, ugye?
Ezt én is hallottam.
A vinyicai biolaborba vitték őket.
Azt hiszem NATO tisztek, ott gereblyezték szét az orosz és az ukrán géneket....
Mert ki akarták irtani az egyik népet.
Egy NATO tábornok vezette a labort. Mert a gonosz és a jó gének szétválogatása magas szintű (NATO vezérkari) tudást igényel. Ezt mindenki tudja. Mert nácik.
Azt is hallottam, hogy az autónak, ami később Maroupolba vitte őket, SOROS, négyhengeres volt a motorja!
Szerintem akkor biztos igaz.
Persze, hogy ilyenkor óvatosabban, lassabban támad a betolakodó....
Ahol ennyi soros motor van az utakon.
