[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szaboj

Well-Known Member
2015. december 6.
392
1 013
93
Érdekes Őze alezredes tanulmánya. Biztosan ez a hivatalos ukrán magyarázat a hadseregük részbeni leszereplésére. Mármint a csúcstechnikával felszerelt orosz szellemzászlóaljak harcba avatkozása. Az elmúlt években figyelemmel kísértem a konfliktusról szóló híradásokat. Mindkét oldalét. De konkrét bizonyíték orosz reguláris csapatok benyomulására Ukrajna területére sohasem bizonyosodott be. Egyetlen fénykép vagy filmfelvétel sem készült erről. Ez csak az ukrán oldal propagandája.
Tény az, hogy a szeparatista oldalon nagy számban megjelent nehézfegyverzet nem a semmiből került elő, nem az ukrán hadseregtől lett zsákmányolva, hanem egyértelműen orosz segítségként érkezett. A legutóbbi adatok a szeparatisták harckocsijainak számát 200 és 400 közé teszik. Nagyrészt T-72, illetve ukránoktól zsákmányolt T-64.
Más kérdés a szeparatisták személyi állományának kérdése. Nagyrészt helyi önkéntes. Másrészt külföldi önkéntes, akár az oroszországi föderáció területéről. Valószínű, hogy kiképzéshez kaptak orosz segítséget. Kiképzőket. Katonai tanácsadókat.
 

lgabo

Well-Known Member
2015. március 18.
998
810
93
Érdekes és szerintem egész jó összefoglaló a konfliktus katonai történéseiről. Akit érdekel olvassa el. A lényeget összefoglalom.

1. A konfliktus katonai, harcászati jellege, összfegyvernemi harc.
2. Kiegészülve a legújabb hibrid hadviselési formákkal.
3. Felderítésben fokozottan használják ma már a drónokat.
4. Tüzérség jelentősége, hatékonysága tovább nőtt, mint azt az eddigi háborúk alapján gondoltuk.
5. A kézi páncéltörő rakétakomplexumok, fegyverek, leszerepeltek, a harckocsikkal szembeni harcban.
6. Páncélozott szállító harcjárművek szerepe jelentősen csökkent, azok gyenge páncélvédelme okán.

Akit érdekel, olvassa el.

http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/61884/seregsz-2016-3-internet.pdf

az 5-ös pont pont hogy fordítva igaz, amúgy jól összeszedett felsorolás
az rpg-kre szerelhető fejek széles tárháza és folyamatos fejlesztések inkább hogy jelentősen megnövelték a harcértékét ezeknek a fegyvereknek
itt nem a szíriai töketlenkedéseket kell példának venni, hanem a valós kiképzésen átesett és tudatos felhasználókká vált harcedzett szakik teljesítményét
 

lgabo

Well-Known Member
2015. március 18.
998
810
93
Érdekes Őze alezredes tanulmánya. Biztosan ez a hivatalos ukrán magyarázat a hadseregük részbeni leszereplésére. Mármint a csúcstechnikával felszerelt orosz szellemzászlóaljak harcba avatkozása. Az elmúlt években figyelemmel kísértem a konfliktusról szóló híradásokat. Mindkét oldalét. De konkrét bizonyíték orosz reguláris csapatok benyomulására Ukrajna területére sohasem bizonyosodott be. Egyetlen fénykép vagy filmfelvétel sem készült erről. Ez csak az ukrán oldal propagandája.
Tény az, hogy a szeparatista oldalon nagy számban megjelent nehézfegyverzet nem a semmiből került elő, nem az ukrán hadseregtől lett zsákmányolva, hanem egyértelműen orosz segítségként érkezett. A legutóbbi adatok a szeparatisták harckocsijainak számát 200 és 400 közé teszik. Nagyrészt T-72, illetve ukránoktól zsákmányolt T-64.
Más kérdés a szeparatisták személyi állományának kérdése. Nagyrészt helyi önkéntes. Másrészt külföldi önkéntes, akár az oroszországi föderáció területéről. Valószínű, hogy kiképzéshez kaptak orosz segítséget. Kiképzőket. Katonai tanácsadókat.

Nem cáfolva az orosz segítség lehetőségét azért ne gondoljuk már, hogy a szakadár területeken nem volt M zárolt technika hegyekben, elég volt felnyitni a raktárakat...
Nem tudom honnan veszed a tankok számát de szerintem nagyon alul lehet becsülve, mintha valahol régebben lett volna egy cikk erről...
Az ott harcoló önkéntesek a kezdetekben sem (és most se) a plázákban tébláboló eu komform metroszexuálisokból került ki, hanem a szovjet hadseregben kiképzett és akár az afgán vagy csecsen háborúban edzett veteránokból, kiegészülve a külföldi önkéntesekkel és a hazaszeretettől égő tettrekész fiatalok tömegével akik a mai napig készek meghalni a hazájukért.
Ez az amit egy europer sosem fog megérteni...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
az 5-ös pont pont hogy fordítva igaz, amúgy jól összeszedett felsorolás
az rpg-kre szerelhető fejek széles tárháza és folyamatos fejlesztések inkább hogy jelentősen megnövelték a harcértékét ezeknek a fegyvereknek
itt nem a szíriai töketlenkedéseket kell példának venni, hanem a valós kiképzésen átesett és tudatos felhasználókká vált harcedzett szakik teljesítményét

Örök vitatéma marad, hogy mennyire hatékonyak ezek az eszközök. Sajnos még nem láttam erről egy megbízható adatsort, hol mennyit vetettek be, azzal hány harckocsit lőttek ki. Mennyi kezelőt veszítettek, a fegyverek használata közben, stb. Feltehetően ilyet nem is készít senki, mert nem is nagyon lehet. Magam is lőttem RPG-vel, hát nem könnyű vele eltalálni a célt. Más eszközről nem tudok nyilatkozni. Egy adatot tudok pontosabban, de az mára nem mérvadó, tehát inkább érdekességként írom be. A világháború során, a németek, 6000000 ( hatmillió )kézi páncéltörő fegyvert gyártottak és vetettek be.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and lgabo

szaboj

Well-Known Member
2015. december 6.
392
1 013
93
Az ukrán hadsereg favorizált harckocsi típusa a T-64. A T-72-esek nagy részét eladták a háború előtt. Kb 300 darab T-72 volt még raktáron 2014 elején. Jórészt ramaty állapotban. Ezeket nem szedhették elő a szakik hipp-hopp. Az oroszoknál viszont felnyitották a raktárakat. És átdobtak néhány száz darabot a szakiknak. A harckocsik számára nincs pontos adat, csak becslés. A 200-400 darab a reális. Bár a különbség így is nagy.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

szaboj

Well-Known Member
2015. december 6.
392
1 013
93
Egyes adatok a DNR/LNR harckocsijainak számát akár 700 darabra is teszik, bár akkor több lenne nekik mint az ukrán hadseregnek. Pontos adatot úgysem tudhatunk.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 965
82 832
113
Érdekes Őze alezredes tanulmánya. Biztosan ez a hivatalos ukrán magyarázat a hadseregük részbeni leszereplésére. Mármint a csúcstechnikával felszerelt orosz szellemzászlóaljak harcba avatkozása. Az elmúlt években figyelemmel kísértem a konfliktusról szóló híradásokat. Mindkét oldalét. De konkrét bizonyíték orosz reguláris csapatok benyomulására Ukrajna területére sohasem bizonyosodott be. Egyetlen fénykép vagy filmfelvétel sem készült erről. Ez csak az ukrán oldal propagandája.
Tény az, hogy a szeparatista oldalon nagy számban megjelent nehézfegyverzet nem a semmiből került elő, nem az ukrán hadseregtől lett zsákmányolva, hanem egyértelműen orosz segítségként érkezett. A legutóbbi adatok a szeparatisták harckocsijainak számát 200 és 400 közé teszik. Nagyrészt T-72, illetve ukránoktól zsákmányolt T-64.
Más kérdés a szeparatisták személyi állományának kérdése. Nagyrészt helyi önkéntes. Másrészt külföldi önkéntes, akár az oroszországi föderáció területéről. Valószínű, hogy kiképzéshez kaptak orosz segítséget. Kiképzőket. Katonai tanácsadókat.

Amennyire ismert az ukrán kereskedői szellem, egy euróért már a mama is eladó, akár az ukránoktól is vehették őket, ill. a fekete piac sem feltétlenül kizárt. De persze adhatták az oroszok is.
 
  • Tetszik
Reactions: szegcsab

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 526
113
Érdekes és szerintem egész jó összefoglaló a konfliktus katonai történéseiről. Akit érdekel olvassa el. A lényeget összefoglalom.

1. A konfliktus katonai, harcászati jellege, összfegyvernemi harc.
2. Kiegészülve a legújabb hibrid hadviselési formákkal.
3. Felderítésben fokozottan használják ma már a drónokat.
4. Tüzérség jelentősége, hatékonysága tovább nőtt, mint azt az eddigi háborúk alapján gondoltuk.
5. A kézi páncéltörő rakétakomplexumok, fegyverek, leszerepeltek, a harckocsikkal szembeni harcban.
6. Páncélozott szállító harcjárművek szerepe jelentősen csökkent, azok gyenge páncélvédelme okán.

Akit érdekel, olvassa el.

http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/61884/seregsz-2016-3-internet.pdf
Hasonlóan fontos téma a Honvédség számára a Fricsai Rihárd katonazenekar Szfehérváron, meg a romániai Bakura tó élővilágának megfigyelése katona búvárok által.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 526
113
Az ukrán hadsereg favorizált harckocsi típusa a T-64. A T-72-esek nagy részét eladták a háború előtt. Kb 300 darab T-72 volt még raktáron 2014 elején. Jórészt ramaty állapotban. Ezeket nem szedhették elő a szakik hipp-hopp. Az oroszoknál viszont felnyitották a raktárakat. És átdobtak néhány száz darabot a szakiknak. A harckocsik számára nincs pontos adat, csak becslés. A 200-400 darab a reális. Bár a különbség így is nagy.
Volt itt kép Sagem-es T-72-ről, meg egy csecsen önkéntes beszámolója Debalcsevó környékén bevetett 2 T90-ről amik visszatértek Oo-ba. Nem hiszek el mindent egyik oldalnak se de részlegesen igen. Viszont sokat ott hagytak és eladtak az ukránok,és volt róla szó hogy a Krímből visszaadott technika is a végén már Donbasszban landolt mivel Ukrajna ellenségesen viseltetett országa orosz nemzetiségű állampolgáraival.
 

grigorij3

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 471
19 124
113
Érdekes és szerintem egész jó összefoglaló a konfliktus katonai történéseiről. Akit érdekel olvassa el. A lényeget összefoglalom.

1. A konfliktus katonai, harcászati jellege, összfegyvernemi harc.
2. Kiegészülve a legújabb hibrid hadviselési formákkal.
3. Felderítésben fokozottan használják ma már a drónokat.
4. Tüzérség jelentősége, hatékonysága tovább nőtt, mint azt az eddigi háborúk alapján gondoltuk.
5. A kézi páncéltörő rakétakomplexumok, fegyverek, leszerepeltek, a harckocsikkal szembeni harcban.
6. Páncélozott szállító harcjárművek szerepe jelentősen csökkent, azok gyenge páncélvédelme okán.

Akit érdekel, olvassa el.

http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/61884/seregsz-2016-3-internet.pdf

Egy katonai-szakmai szempontból roppant érdekes, de politikailag mélyen elfogult elemzés. Nem véletlen a Karberre val hivatkozás...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 016
113
Egy katonai-szakmai szempontból roppant érdekes, de politikailag mélyen elfogult elemzés. Nem véletlen a Karberre val hivatkozás...

Ami aranyat ért, az itt is a teljesség igénye nélkül: HVG, !!444!!!, valamint az hogy az MH annyival zárja rövidre, hogy odaírták, nem feltétlenül egyezik meg a hivatalos vélemény a szerzők véleményével, világképével, a tudományos munka elősegítése, a világképek ütköztetése a cél. Jól is van ez így, mindenki eldönti/eldöntheti hogy mi az amivel egyet ért, és mi az amin mosolyra húzódik a szája széle miközben olvassa a cikket.

Szakmánál maradva, az tény minden bizonnyal, hogy az elavultabb pct. technika a korszerű új orosz harckocsik ellen egy kelet Ukrán domborzaton/terepen és sanszosan jobb taktikával alkalmazva messze nem lehet olyan hatékony, mint amit Szíriában látunk.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 317
4 680
113
Nem nagyon találok benne "politikát". Le vannak írva a bevetett egységek nevei: ki hol állomásozott, ki hol mit csinált stb stb.
Erősen az ukrán "értelmezés" szerint meséli a sztorit, pl. szó sem esik arról, hogy a kelet-ukrajnai balhé pontosan hogyan kezdődött (naná, rohadt kínos lenne az ukránokra nézve), valamint, hogy a balhé kezdetén az odaküldött ukrán egységek tömegével álltak át. Azért vannak korrekt dolgok is benne, pl. az alap, hogy Kelet-Ukrajnában szó sincs semmiféle terrorellenes műveletekről, ez szimpla hazugság, illetve jogi trükk. Aztán: az ukránok mindig hatalmas és hősies erőfeszítéseket tesznek az orosz csapatok ellen, végül sikerrel is járnak, miközben a nyálafolyós idióták is tudják, hogy ha az oroszok valóban tovább akartak volna menni, akkor most Ukrajna az Oroszországi Föderáció egyik tagköztársasága lenne. Az összegzés szintén eléggé fájdalmas, mert nem objektív, hanem a NATO propagandát nyomatja, ami egyébként fikarcnyival sem jobb az orosz propagandánál. (Mellékesen napjainkban még az ún. "oltásellenes" idióták is "orosz propagandának" számítanak, holott a világon semmi köze a kettőnek egymáshoz.)
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
767
2 286
93
Érdekes és szerintem egész jó összefoglaló a konfliktus katonai történéseiről. Akit érdekel olvassa el. A lényeget összefoglalom.

1. A konfliktus katonai, harcászati jellege, összfegyvernemi harc.
2. Kiegészülve a legújabb hibrid hadviselési formákkal.
3. Felderítésben fokozottan használják ma már a drónokat.
4. Tüzérség jelentősége, hatékonysága tovább nőtt, mint azt az eddigi háborúk alapján gondoltuk.
5. A kézi páncéltörő rakétakomplexumok, fegyverek, leszerepeltek, a harckocsikkal szembeni harcban.
6. Páncélozott szállító harcjárművek szerepe jelentősen csökkent, azok gyenge páncélvédelme okán.

Akit érdekel, olvassa el.

http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/61884/seregsz-2016-3-internet.pdf

Elolvastam.Hát nekem eléggé elfogultnak tűnik.Az oroszok sérülteket öltek,lelőttek egy utasszállítót,de az ukrán angyalkák semmi gonoszat nem tettek...
Az előzményeket én is hiányolom belőle.De amit leginkább hiányolok az az Azov és a többi jobbos alakulat megléte.Egy szóval sem ír arról hogy ezek az alakulatok mennyit tettek azért,hogy a szakiknak elege legyen az ukránokból.
Néztem videókat meg képeket az ottani harcokról,de egy darab T-90-est nem láttam.Az oké hogy még nem tudom megkülönböztetni a T-72 tipusait,de azért a T-90 feltünne.Most én voltam vaksi és nem láttam őket?Van bármilyen bizonyíték rá hogy ott voltak?
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 317
4 680
113
Néztem videókat meg képeket az ottani harcokról,de egy darab T-90-est nem láttam.Az oké hogy még nem tudom megkülönböztetni a T-72 tipusait,de azért a T-90 feltünne.Most én voltam vaksi és nem láttam őket?Van bármilyen bizonyíték rá hogy ott voltak?
Egyetlen egy alkalommal mutattak be műholdfelvételeket az "orosz agresszorok" 2Sz19 önjáró lövegeiről, amint jobbról balra mennek a fotón. A világ értelmesebb része nyerítve röhögött ezen a "bizonyítékon", lévén ilyen ÖJL-jei az ukránoknak is vannak, meg a képet lőhették Oroszországban is akár. Ezen kívül voltak "kilőtt" T-72B3-ról is belső fotók, amelyek ahhoz képest, hogy ki lettek lőve, kifogástalan állapotban voltak belül, ami minimum fura. Úgyhogy ahhoz képest, hogy Kelet-Ukrajnát "több tízezres" létszámban árasztották el az oroszok, az erre vonatkozó úgynevezett "bizonyítékok" baromi szánalmasak - csak, hogy gyengéd legyek és nőies. (Annak ellenére is, hogy nem képezi vita tárgyát, hogy a balhéban a medve mancsa is benne van könyékig és véresen.) Ha addig nem vagy hajlandó meghalni, amíg korrekt bizonyítékot nem látsz reguláris oroszokról Kelet-Ukrajnában, nem árt, ha hozzászoksz az örök élet gondolatához... :D
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 016
113
Nem nagyon találok benne "politikát". Le vannak írva a bevetett egységek nevei: ki hol állomásozott, ki hol mit csinált stb stb.
Teljesen egyértelműen a hivatalos angolszász domináns NATO vélemény jelenik meg 100%-ban, ellenvélemény/ a másik oldal nézőpontja nélkül. Tényként közöl olyan dolgokat, amelyek nincsenek a mai napig sem bizonyítva, illetve amit állítasz sem igaz, hogy leírja pontosan hogy ki hol milyen néven mit csinált, hol állomásozott, mert ez az UKRÁNOKRA igaz csak és kizárólag.

A másik oldalon csak annyit állít, hogy 2014 ősze előtt csak szórványosan volt Orosz segítség, utána meg már tömegesen, orosz reguláris harckocsi és tüzérségi egységekre hivatkozik, nevesítés nélkül. Kínzással csak a szeparatisták/oroszok vannak megvádolva, kimondta azt is lábjegyzetben, hogy ők lőtték le a maláj gépet, tényként kezelve(ez ha jól tudom, 100% ban mai napig nincs bizonyítva, bevallom nem foglalkoztam ezzel mélyrehatóan, de majd kijavítanak itt ha tévedek).

Nincs ezzel semmi baj, ez is egy nézőpont - vélemény - csak nem kell azonnal 100% ban igaznak elfogadni kérdések nélkül. Arra jó, hogy a doktori fokozathoz kötelezően előírt tudományos munka - megadott számú publikáció - az adott időszakra le legyen tudva.