Orosz repülőgép-hordozó tervek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Nekem úgy rémlik, hogy mikor a Boszporusz nemzetközi kereskedelmi és hadihajó-forgalmát szabályozó Montreaux-i Egyezményt megkötötték (30-as évek?), akkor született a repülőgéphordozók forgalmának korlátozása, ezért hívják hivatalosan cirkálónak az összes szovjet/orosz hordozót. További furcsaság, hogy korlátozták ugyan a nagy kaliberű fegyverekkel ellátott hajók forgalmát is így csatahajók nem haladhattak át, de akkor atomfegyver még nem létezett, és mivel ma már egy atomtöltet is simán belefér kisebb kaliberméretbe, így azzal át lehet hajózni.
Tudom, hogy emiatt van és a ASM-es kuzinál ezt be lehet hazudni. Na de egy ágyú és ASM nélküli csak repülőeszközt szállító hajó, hogy mitől lenne cirkáló... Ahhoz ehhez igen vastag arcből kell...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Tudom, hogy emiatt van és a ASM-es kuzinál ezt be lehet hazudni. Na de egy ágyú és ASM nélküli csak repülőeszközt szállító hajó, hogy mitől lenne cirkáló... Ahhoz ehhez igen vastag arcből kell...

Légvédelmi cirkáló?
Amúgy elég lenne két VLS cellát meghagyni és máris lehetne cirkáló(és még hely is szabadulna fel.
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
358
554
93
Nekem úgy rémlik, hogy mikor a Boszporusz nemzetközi kereskedelmi és hadihajó-forgalmát szabályozó Montreaux-i Egyezményt megkötötték (30-as évek?), akkor született a repülőgéphordozók forgalmának korlátozása, ezért hívják hivatalosan cirkálónak az összes szovjet/orosz hordozót. További furcsaság, hogy korlátozták ugyan a nagy kaliberű fegyverekkel ellátott hajók forgalmát is így csatahajók nem haladhattak át, de akkor atomfegyver még nem létezett, és mivel ma már egy atomtöltet is simán belefér kisebb kaliberméretbe, így azzal át lehet hajózni.

2x AEGIS 59 tomahawkkal szabályos?
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
2x AEGIS 59 tomahawkkal szabályos?
Nem tudom fejből az egyezmény szövegét :D, de mivel akkor még a Tomahawk-nak megfelelő kaliberű 520mm-es hajóágyúk sem léteztek, így szerintem ez a méret mindenképpen túl van az akkoriban megengedhetőnek tartott kaliberen. Persze lehet csűrni-csavarni hogy ez nem ágyú, így erre nem vonatkozik a tiltás, mint ahogy az akkoriban nem létező atomfegyverekre sem?!! Az én értelmezésem szerint bármilyen fegyver, ami a célban nagyobbat szól mint az akkoriban engedélyezett max kaliber, az működési elvétől függetlenül csak az egyezmény keretei között vihető át a Boszporuszon (vannak bizonyos kivételek pl. a Fekete-tenger parti államaira). Saját értelmezésemmel csak az a probléma, hogy se jogász nem vagyok, se jól fizetett "megmagyarázó" alkalmazottja egyik félnek sem! :(
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Tudom, hogy emiatt van és a ASM-es kuzinál ezt be lehet hazudni. Na de egy ágyú és ASM nélküli csak repülőeszközt szállító hajó, hogy mitől lenne cirkáló... Ahhoz ehhez igen vastag arcből kell...
Klasszikus kivitelű repülőgéphordozó tudtommal még sose ment át a Boszporuszon. Viszont egy atomtöltetű fegyverekkel felszerelt amerikai romboló vagy cirkáló behajózásához is elég vastag arcbőr kell, tekintve a Tomahawk kaliberét, vagy ettől függetlenül az atomtöltet többszörös hatását bármilyen korábbi hajóágyúhoz képest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Nem tudom fejből az egyezmény szövegét :D, de mivel akkor még a Tomahawk-nak megfelelő kaliberű 520mm-es hajóágyúk sem léteztek, így szerintem ez a méret mindenképpen túl van az akkoriban megengedhetőnek tartott kaliberen. Persze lehet csűrni-csavarni hogy ez nem ágyú, így erre nem vonatkozik a tiltás, mint ahogy az akkoriban nem létező atomfegyverekre sem?!! Az én értelmezésem szerint bármilyen fegyver, ami a célban nagyobbat szól mint az akkoriban engedélyezett max kaliber, az működési elvétől függetlenül csak az egyezmény keretei között vihető át a Boszporuszon (vannak bizonyos kivételek pl. a Fekete-tenger parti államaira). Saját értelmezésemmel csak az a probléma, hogy se jogász nem vagyok, se jól fizetett "megmagyarázó" alkalmazottja egyik félnek sem! :(

Csatahajók nem mehetnek át a Boszporuszon márpedig a cirkáló nem csatahajó pláne nem hordozó.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Csatahajók nem mehetnek át a Boszporuszon márpedig a cirkáló nem csatahajó pláne nem hordozó.
Mintha én is ezt írtam volna a 160-as hsz.-ben. :D
Egyébként pont azért volt minden eddigi szovjet/orosz hordozón felszíni hajók elleni rakétafegyverzet is, hogy valamennyire "jogosan" hívhassák cirkálónak - a fedélzeti harcigépek ellenére is. Ehhez ráadásul az ángliusok is besegítettek nekik a saját Parlamentjük előtti sumákolással az Invincible osztályról (azt is "teljes fedélzetű cirkáló"-nak titulálták, mert hivatalosan hordozóra nem kaptak volna pénzt - aztán mikor a falklandi balhé kitört, örültek mint majom a farkának hogy mégis van hordozójuk).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
A szentpétervári Krilov állami tudományos központ decemberben mutatja be a könnyü repülőgép-hordozó koncepcióját (40 000t) . Még július 30-án derült ki, hogy a Krilov 40 000t-s rep.hordozó tervein munkálkodik.Ez egy olcsóbb és gyorsabb megoldás mint a Storm.

378997.jpeg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
80 000-100 000t-s hordozóhoz se pénzük, se kapacitás (hajógyár, szárazdokk), se kompetencia. A 40-45 ezer tonnás hordozó a járható út jelen helyzetben szerintem.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
Rajzokból, illusztrációkból soha nem szoktam kiindulni, ha valami még nem hivatalos.