A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Nagyon felreerted a helyzetet: VSZ osszeomlasa resz igaz, de ebbol egyaltalan NEM kovetkezik, hogy a kapitalizmus helyett az EU vadkapitalizmusara kellett valtanunk! Lengyelorszag is akkor kezdett raketakent emelkedni amikor megszunt a szovjet megszzallas, NEM akkor amikor evekkel kesob becsatlakoztak az EU-hoz! Az igaz, hogy Lengyelorszag eseteben haszna IS volt az EU csatlakozasnak, nem csak kara, mivel sokkal nagyobb gazdasagkent es sokkal jobb politikusainak koszonhetoen sokkal jobb szerzodest kapott a nyugattol mint az osszes tobbi kelet-kozepeuropai allam, de ma mar a lengyelek is panaszkodnak az EU-ra! (A csatlakozasi targyalason egesz egyszeruen megmondta a lengyel kormany, hogy NEM fogunk csatlakozni, ha nem kapjuk legalabb azokat a felteteleket mint a sokkal nagyobb gazdasagu Spanyolorszag. A tobbi szervilis, liberalbolsevik allam bezzeg konyorgott a csatalkozasert, meg is lett az eredmenye)

Én nem is mondtam, hogy a VSZ összeomlásából EU vadkapitalizmusra kellett volna váltanunk. És nem is váltottunk EUra 2004ig nagyon nem voltunk EU tagok.

"Lengyelorszag is akkor kezdett raketakent emelkedni amikor megszunt a szovjet megszzallas, NEM akkor amikor evekkel kesob becsatlakoztak az EU-hoz!"

Már mint mi nem így van? Írtam én, hogy mikor kezdett?

"Az igaz, hogy Lengyelorszag eseteben haszna IS volt az EU csatlakozasnak..."

ha nincs haszna MOnak belőle akkor ki kell lépni. Most azt akarod mondani, hogy a FIDESZ úgy tart minket az EUban, hogy annak nincs haszna? Hazaárúló banda akkor az rendesen nem? Persze FIDESZ mint szervilis, liberalbolsevik párt annó is támogatta, megszavazta...


Jelenleg az a helyzet van, hogy a Magyar termelői GDP 80+%át multik adják. Akiknek lételemük az EU. Ha nincs EU nemcsak nincs befektetés, de a könnyen pakolós rész az első évben lelép. Amikor SSCkben többen dolgoznak mint bármely más szekotban akkor ez elég nagy pofon lenne. Mondjuk az ott dologzók egy jelentős része szintén lépne legalább ők nem szívnának. Csak az ország, meg aki itt marad munkanélkülinek. Szóval továbrba is mondom: Ha nem érdekünk ki kell lépni.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Én nem is mondtam, hogy a VSZ összeomlásából EU vadkapitalizmusra kellett volna váltanunk. És nem is váltottunk EUra 2004ig nagyon nem voltunk EU tagok.

"Lengyelorszag is akkor kezdett raketakent emelkedni amikor megszunt a szovjet megszzallas, NEM akkor amikor evekkel kesob becsatlakoztak az EU-hoz!"

Már mint mi nem így van? Írtam én, hogy mikor kezdett?

"Az igaz, hogy Lengyelorszag eseteben haszna IS volt az EU csatlakozasnak..."

ha nincs haszna MOnak belőle akkor ki kell lépni. Most azt akarod mondani, hogy a FIDESZ úgy tart minket az EUban, hogy annak nincs haszna? Hazaárúló banda akkor az rendesen nem? Persze FIDESZ mint szervilis, liberalbolsevik párt annó is támogatta, megszavazta...


Jelenleg az a helyzet van, hogy a Magyar termelői GDP 80+%át multik adják. Akiknek lételemük az EU. Ha nincs EU nemcsak nincs befektetés, de a könnyen pakolós rész az első évben lelép. Amikor SSCkben többen dolgoznak mint bármely más szekotban akkor ez elég nagy pofon lenne. Mondjuk az ott dologzók egy jelentős része szintén lépne legalább ők nem szívnának. Csak az ország, meg aki itt marad munkanélkülinek. Szóval továbrba is mondom: Ha nem érdekünk ki kell lépni.
Szerintem is ki kell lepni, de nyilvan ezt nem lehet par eve alatt, attol felek evtizedek alatt sem. Ezert is volt nagy hiba belepni, mert ha nem lepsz be valahova, akkor masnap meg mindig belephetsz, de kilepni 100-szor nehezebb. Pl. Szlovakia hogy csinalja vissza az eurot? Talan sehogy, igy nem is kerulhet mondjuk USA vagy orosz erdekszferaba, marad nemetben. Lehet hogy pont az a jo neki, de ha nem valaszthat akkor nem is fog semmit sem kapni atto lakinek vazallusa. (Hogy mondjak PC modon a vazallus-allamot?)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Ne talaljuk mat fel ujra a kereket!

Koztes loszer es kesz.

Nekem mindegy 7.62×39 vagy 300 Blackout.

Nemrég nézegettem az 1998ban bevezetett US body armor teszteket és nemhogy a 7.62x39 de a 7.62x51 et is megfogják, 4000J alatt minden esélytelen, fixre .300 Lapua magnum kell.
Na most ez azért eléggé elgondolkodtatja az embert arról, hogy, hogy is tovább és milyen kaliber is az idális.
És darpa csökkenő súly mellett ennél durvábbat akar már 2020tól. Ha át akarod lőni 12.7el kell majd rohangálni?

btw: offot én is befejeztem.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 265
27 061
113
https://thaimilitaryandasianregion....bian-navy-receives-new-riverine-patrol-craft/

Tudom hogy az utolsó utáni dolog nagyjából, de hogyan kellene kinéznie egy honvédség-szintű haderő folyami flottilájának, milyen egységek kellenek és milyen feladatokat kellene ellátni az aknaszedésen kívül?

Semmilyen egységek nem kellenek. Nincs aknaszedő feladat és soha nem is lesz. Nem is tudok róla, hogy bárkinek a világon lenne képessége és szándéka aknákat telepíteni folyókba, ami önmagában az elmebaj egyik megnyilvánulási formája lenne (a hajóforgalom blokkolását a hidak folyóba robbantása abszolválja a XXI. században: Kalibr, Tomahawk, stb.).

Az égadta világon semmilyen szerepe nincsen a korszerű hadviselésben semmilyen folyami hajókázásnak. Tengeri szerepvállalás hiányában jogudtód nélkül kell feloszlatni minden olyan tevékenységet a fegyveres erőkben, ami hadihajózáshoz kötődik.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Nemrég nézegettem az 1998ban bevezetett US body armor teszteket és nemhogy a 7.62x39 de a 7.62x51 et is megfogják, 4000J alatt minden esélytelen, fixre .300 Lapua magnum kell.
Na most ez azért eléggé elgondolkodtatja az embert arról, hogy, hogy is tovább és milyen kaliber is az idális.
És darpa csökkenő súly mellett ennél durvábbat akar már 2020tól. Ha át akarod lőni 12.7el kell majd rohangálni?

btw: offot én is befejeztem.
Vagyis röhejes gépkarabélyokban és gerilla hadviselésben gondolkodni. Rombolópuska a "new normal" 12...17 mm
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
https://thaimilitaryandasianregion....bian-navy-receives-new-riverine-patrol-craft/

Tudom hogy az utolsó utáni dolog nagyjából, de hogyan kellene kinéznie egy honvédség-szintű haderő folyami flottilájának, milyen egységek kellenek és milyen feladatokat kellene ellátni az aknaszedésen kívül?
Ugytudom ilyen senkinek sincs Europaban a NATO-ban csak nekunk, nekunk is csak azert mert a szovjetek anno azt mondtak, hogy kell. Amugy a feladata lehetne (aknaszedesen kivul) Pozsonyt loni (hamar a szerbekkel joban vagyunk), masra szerintem szarazfold, legiero jobb. De kivancsian varom hogy az expertek mit mondanak.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 451
113
Semmilyen egységek nem kellenek. Nincs aknaszedő feladat és soha nem is lesz. Nem is tudok róla, hogy bárkinek a világon lenne képessége és szándéka aknákat telepíteni folyókba, ami önmagában az elmebaj egyik megnyilvánulási formája lenne (a hajóforgalom blokkolását a hidak folyóba robbantása abszolválja a XXI. században: Kalibr, Tomahawk, stb.).

Az égadta világon semmilyen szerepe nincsen a korszerű hadviselésben semmilyen folyami hajókázásnak. Tengeri szerepvállalás hiányában jogudtód nélkül kell feloszlatni minden olyan tevékenységet a fegyveres erőkben, ami hadihajózáshoz kötődik.

Ezt azért át kellene gondolni. A Duna fontos kereskedelmi útvonal, mely háborúban az aknaeregetésen kívül utánpótlás szállítására, diverzánsok mélységbe juttatására is alkalmas (nekünk és az ellenségnek is). Ne feledd, hogy Paks is a Duna mentén fekszik. Nem hiszem, hogy a szárazföldről ellenőrizhető minden szakasz. Még ha az ÖTT érintett járásai is kapnák meg a feladatot, sem lenne kivitelezhető a folyamatos felderítés, főleg a hajók, motorcsónakok megsemmisítése.
Szerintem szükséges lenne pár kisebb méretű, nehéz gpu-val, gránátvetővel felszerelt gyors naszád a főbb folyóinkra.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 265
27 061
113
Ezt azért át kellene gondolni. A Duna fontos kereskedelmi útvonal, mely háborúban az aknaeregetésen kívül utánpótlás szállítására, diverzánsok mélységbe juttatására is alkalmas (nekünk és az ellenségnek is). Ne feledd, hogy Paks is a Duna mentén fekszik. Nem hiszem, hogy a szárazföldről ellenőrizhető minden szakasz. Még ha az ÖTT érintett járásai is kapnák meg a feladatot, sem lenne kivitelezhető a folyamatos felderítés, főleg a hajók, motorcsónakok megsemmisítése.
Szerintem szükséges lenne pár kisebb méretű, nehéz gpu-val, gránátvetővel felszerelt gyors naszád a főbb folyóinkra.

Semmire nem alkalmas. Paks tökéletesen védhető minden belbiztonsági fenyegetéssel szemben a helyi FBÖ által, más jellegű fenyegetésre pedig nincs felkészítve, hiszen nem egy hegység gyomrába telepítették, hogy állja a tüzérségi tüzet például. Háború esetén egyenesen tilos védeni Paks-ot, mert azt sértetlenül kell átadni a támadónak, ha odáig jutott, ez az egyetlen garancia a nukleáris biztonságra az atomerőművek körzetében.

A hadseregnek a Dunára elegendő néhány gumicsónak (RIB) és azt is valamely sima műszaki alakulatnál (EOD, CEB) kell tárolni, semmilyen különleges alakulatra nincs szükség ehhez. Az egykori mélységi felderítők diverzánsait az irányított fegyverekkel felszerelt Gripenek váltották le strukturálisan a magyar haderőben (a románoknál az ilyen funkciókra HIMARS-ot is vettek).

Az utolsó úszóképes AM naszádod oda kell horgonyozni a Lajta monitor mellé, mint hadtörténeti érdekességet, egy fegyvernem kezdetét és végét. A folyami hadihajózás ugyanis kizárólag muzeális érték.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Nemrég nézegettem az 1998ban bevezetett US body armor teszteket és nemhogy a 7.62x39 de a 7.62x51 et is megfogják, 4000J alatt minden esélytelen, fixre .300 Lapua magnum kell.
Na most ez azért eléggé elgondolkodtatja az embert arról, hogy, hogy is tovább és milyen kaliber is az idális.
És darpa csökkenő súly mellett ennél durvábbat akar már 2020tól. Ha át akarod lőni 12.7el kell majd rohangálni?

btw: offot én is befejeztem.

Te lattal mar IVes osztalyu mellenyt?

A kevlarra rajon meg a trauma plate darabja 7-8 kilo. Ja es elore hatra.. Abban csak akkor rohangal az ember ha nagyon muszaj. Plusz ha fel is fogja alatta csunya zuzodast prodikal plusz a pzsichikai hatas.

Ha meg telleg nem acelmagvassal lonek akkor a kb 60 eve hasznalt egy sebesult egyenlo -3 katona elv lep mikodesbe.

A koztes loszer meg egy darabig igencsak hasznis lesz. Amugyis az amcsik afganisztanban is meg irakban is IEDk miatt vezstettek a legtobb embert ami a felekelok tuzelsi szokasait (csak a full auto) es karbantartasi ismerwteit - 0 figyelbe veve nem meglpo.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Az atomerőműves fejtegetés dobogós pedig láttam már néhány "félelmetes hozzászólást"





Folyami egységek semmire sem jó...
Akkor a afél világ unalmában tart fenn folyami egységeket, szerte az öt kontinensen.

piréz inváziókat vízionálóknak:
Brutal class
smardan.jpg


main-qimg-9b7f3a05745263e54b2fb6d25db3f032-c


Szerbia:

https://www.researchgate.net/public...PD-team-onboard-Serbian-river-patrol-ship.jpg
Ukrajna

Gyurza+Class+river+boat+Uzbek.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 638
113
Te lattal mar IVes osztalyu mellenyt?

A kevlarra rajon meg a trauma plate darabja 7-8 kilo. Ja es elore hatra.. Abban csak akkor rohangal az ember ha nagyon muszaj. Plusz ha fel is fogja alatta csunya zuzodast prodikal plusz a pzsichikai hatas.

Ha meg telleg nem acelmagvassal lonek akkor a kb 60 eve hasznalt egy sebesult egyenlo -3 katona elv lep mikodesbe.

A koztes loszer meg egy darabig igencsak hasznis lesz. Amugyis az amcsik afganisztanban is meg irakban is IEDk miatt vezstettek a legtobb embert ami a felekelok tuzelsi szokasait (csak a full auto) es karbantartasi ismerwteit - 0 figyelbe veve nem meglpo.

Modern LvL IV stand alona plate 4kg maximum...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Az utolsó úszóképes AM naszádod oda kell horgonyozni a Lajta monitor mellé, mint hadtörténeti érdekességet, egy fegyvernem kezdetét és végét. A folyami hadihajózás ugyanis kizárólag muzeális érték.
Rendben, akkor viszont ha bármelyik hídépítésnél, karbantartásnál, vagy simán csak árvíz miatt előmosva időnként előkerül egy-egy bomba a Dunából, akkor ugye majd te személyesen jelentkezel a hatástalanításra és a kiemelésére? Mert ha valamit célzottan és sűrűn bombáztak a háborúban, akkor azok egyebek mellett pont a hidak és pontonhidak voltak, és bizony van ott még bujkáló bomba jónéhány a mederben, és ezek kb. éves gyakorisággal bukkannak fel és adnak munkát az AM (=aknamentesítő) hajóknak. A tűzszerészeket nem akarod feloszlatni (mert az AM-hajók is hozzájuk tartoznak)?!!