A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Nekem ami bejön belőle:
Mizrak-u atgm Mi-24 re
Hisar-a a lánctalpas vagy a sima 4x4 es teherautós változat Kub helyet.
Cobra könnyű 4x4 es páncélozott terepjáró. (szerintem nem túl drága és 20 mm 12.7 el vagy ags gránátvetővel (szerbek,bolgárok licenszbe gyártják)
Kirpi ilyen van nekünk is Komondor néven csak gyártani kéne már. Legalább több tíz darabnál kéne tartani és közben fejleszteni a tapasztalatok alapján.
Arma 6x6 os vagy Mizrak 8x8 as. Akkor saját gyártás fejlesztésből vagy licenszbe.
Ha a Törököktől vásárolnánk annak a politikai üzenete az lenne hogy "mindenki bekaphassa...": az EU-is meg az USA is.
Amennyiben ez a cél akkor szerintem is az alábbiak jöhetnének:
- a Mizrak ATGM EO-RF irányítású változata határozottan érdekes. Sok függ attól milyen fejlett az EO szenzor és mennyire védett az RF kapcsolat;
- a nagyobb hatótávolságú (~25 km) HISAR-O. Ehhez persze kéne egy csomó tesztlövészet hogy elhigyjük hogy megbízható és függ attól hogy a Török gyártású Kalkan-II radar - http://www.aselsan.com.tr/en-us/press-room/Brochures/Radar-Systems/KALKAN-II_ENG.pdf - (ránézésre valami Sentinel koppincs) mire képes...
- az ARMA mint nehézfegyver hordozó (30 mm-es távirányítású toronnyal, Mizrak ATGM-mel, meg valami Soft kill védelemmel);
- ANKA UAV;
- AAAB mobil ponton a műszakiaknak;
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and tonyo

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Háát.... Te nagyon álomvilágban élsz a magyar rendszeresítésekkel kapcsolatban.... :D
Csak mondj egy peldat arra, hogy magyar ember barmire azt mondta, hogy fasza, amit nem o csinalt. Es kiderul, hogy ki el alomvilagban es ki latja a realitast.
(Nem kotekves, tenyleg szeretnem, ha tudnal par peldat mondani)
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 825
77 999
113
Az szegyen, de nem a Honvedsege, hanem a komcsike. De vegulis kivontak, megkaptak a bortonorok, vagy meg mindig hasznaljatok? Amugy Belgium is csinalt sajat vacak geppisztolyt par eve, azt a rendoroknek szortak ki, mikor kiderult hogy szar. Pedig Belgiumban volt penz es szandek is a minosegre, de ha nincs komoly hadipari tapasztalat, akkor innen kezd mindenki. A KGP-10 mar jobb lett volna, de gondolom nem lesz belole semmi, mar mas szinten gondolkodik a kormany.

Az FN Herstal a vilag egyik legrégebbi legnagyobb és legjobb fegyvergyára szóval van ott tapasztalat.Bár hiba mindenhol becsúszhat.
 
  • Tetszik
Reactions: torsen

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A BTR-80-as az APC, csak géppuska van rajta.
A BTR-80A-n viszont 30 mm-es ágyú van, am meg a CFE szerint IFV. A kérdés az, hogy akkor ki használja IFV-ként, mert a páncélzata fényévekre van egy IFV-től tudtimmal, a korszakban azonos M2A1/2/3-tól.
Hat ha mar jogilag ugy is IFV az "A" valtozat, akkor kell ra tenni extra pancelt, plusz nagyobb motort hozza es nem-nehezdandarnak jo lenne IFV-nek gyorsan es olcson es az extra pancelt meg a motort az ujjaelesztendo magyar hadipar meg tudna csinalni (marmintha tenyleg akarnak sajat hadipart).
A simakat meg kiszorni tartalekosoknak, legyen mivel promozni.
Aztan persze kesobb venni modern IFV-ket (meg persze tankokat a nehezdandarnak) es ezek mehetnenek masod-harmad vonalba majd.

Amugy a T-72-ket is lehetne es kellene is modernizalni, jo feladat lenne a letrejovo hadiparnak, nem engedhetjuk meg a luxust, hogy kidobjuk oket. Mint a lengyel PT-91-ek: uj sajat motor bele, uj elektronika, extra pancel. Az agyuja meg eleg nagy most is. Es ebbol tudnank relative sokat gyartani. Sajat tankmotor tervezeshez, gyartashoz nem kell nagyhatalomnak lenni, Mo is megtudna csinalni, talan meg is lesz 2026-ra, ha komolyan akarnak ujra sajat hadipart.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 481
113
A BTR-80-as az APC, csak géppuska van rajta.
A BTR-80A-n viszont 30 mm-es ágyú van, am meg a CFE szerint IFV. A kérdés az, hogy akkor ki használja IFV-ként, mert a páncélzata fényévekre van egy IFV-től tudtimmal, a korszakban azonos M2A1/2/3-tól.
Akinek esze van az nem használja Ifv-nek. Legalábbis rajtunk kívül. A fegyver egy dolog, ha tegyük fel felrakom egy qvadra azt a 30mm-est, (ami fizikailag lehetetlen de képletesen értem) akkor az a qvad már IFV lesz?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az szegyen, de nem a Honvedsege, hanem a komcsike. De vegulis kivontak, megkaptak a bortonorok, vagy meg mindig hasznaljatok? Amugy Belgium is csinalt sajat vacak geppisztolyt par eve, azt a rendoroknek szortak ki, mikor kiderult hogy szar. Pedig Belgiumban volt penz es szandek is a minosegre, de ha nincs komoly hadipari tapasztalat, akkor innen kezd mindenki. A KGP-10 mar jobb lett volna, de gondolom nem lesz belole semmi, mar mas szinten gondolkodik a kormany.
A böribe' is csak azért jó, mert nem kell használni. Kizárólag előállításoknál szokott felbukkanni, ott is csak "elrettentő célzattal", mert értitek, "fekete ruhás kommandósok géppisztollyal, hűha." Élesben tán soha nem is használták, és sanszosan nem is fogják. Én lőttem már vele, brutál ereje van amúgy, de ez a 80-as évek, 90-es évek színvonala. 2018-ban már csak a hadtörténetiben lenne helye, mint magyar gyártású érdekesség.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 481
113
Hogy is van ez a dolog a lövészek szállításával mert nem igazán értem mire gondolsz.
Háát én meg azt nem értem mit nem értesz. Úgy értem hogy egy olyan helyzetben pl mint mondjuk Donyeck, kiviszi az első vonalba az erősítést, vagy váltást. Az útvonal adott, van pár változata de adott. Az útvonalat "fedezi" egy másik egység míg kiér a rendeltetési helyére. Csak végig ellenőrzik nincs -e telepítve tegnap óta IED, vagy a túlsó oldalról a háztetőn,dombon, megfigyelők, páncéltörősők, sznájperek. A kritikus pontokon a saját tüzérség akár ködgránátot is lőhet így takarva a célponttá váló btr-t.
Valami ilyesmi nagy vonalakban az adott példához.
Vagy nálunk az a doktrína hogy beszálltok a btr-be aztán uccu neki frontális roham az ellen ellen aki valahol a bokorban lapul és valahol félúton kiszálltok lőalaknak a nyílt prérin ha még nem olvadtatok eggyé a btr-el?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 825
77 999
113
Háát én meg azt nem értem mit nem értesz. Úgy értem hogy egy olyan helyzetben pl mint mondjuk Donyeck, kiviszi az első vonalba az erősítést, vagy váltást. Az útvonal adott, van pár változata de adott. Az útvonalat "fedezi" egy másik egység míg kiér a rendeltetési helyére. Csak végig ellenőrzik nincs -e telepítve tegnap óta IED, vagy a túlsó oldalról a háztetőn,dombon, megfigyelők, páncéltörősők, sznájperek. A kritikus pontokon a saját tüzérség akár ködgránátot is lőhet így takarva a célponttá váló btr-t.
Valami ilyesmi nagy vonalakban az adott példához.
Vagy nálunk az a doktrína hogy beszálltok a btr-be aztán uccu neki frontális roham az ellen ellen aki valahol a bokorban lapul és valahol félúton kiszálltok lőalaknak a nyílt prérin ha még nem olvadtatok eggyé a btr-el?

A BTR egy APC nem megy az első vonalba mert nincs hozzá páncélja.Csak az használja IFV-nek akinek nincs IFV-je.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 825
77 999
113
Háát én meg azt nem értem mit nem értesz. Úgy értem hogy egy olyan helyzetben pl mint mondjuk Donyeck, kiviszi az első vonalba az erősítést, vagy váltást. Az útvonal adott, van pár változata de adott. Az útvonalat "fedezi" egy másik egység míg kiér a rendeltetési helyére. Csak végig ellenőrzik nincs -e telepítve tegnap óta IED, vagy a túlsó oldalról a háztetőn,dombon, megfigyelők, páncéltörősők, sznájperek. A kritikus pontokon a saját tüzérség akár ködgránátot is lőhet így takarva a célponttá váló btr-t.
Valami ilyesmi nagy vonalakban az adott példához.
Vagy nálunk az a doktrína hogy beszálltok a btr-be aztán uccu neki frontális roham az ellen ellen aki valahol a bokorban lapul és valahol félúton kiszálltok lőalaknak a nyílt prérin ha még nem olvadtatok eggyé a btr-el?

De amit leírtál azt akkor is megcsinálnák ha Pumák lennének.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 481
113
Nem tudom mi a célod ezekkel a képekkel, pláne hogy nem nyögsz mellé semmit sem. Ez nem IFV, nem MRAP, mégis hogy kéne kinéznie aknarobbanás után?
Ez egy sima APC, mint a BRDM-2 vagy a PSZH volt egykor, vagy akár a VAB 4x4, vagy a Patria Pasi. Na most képzeld el hogy az izraeli vezetés kitalálja hogy szanál mindent ami IFV, és Patria Pasival vonulnátok a Merkavák mellett az ellen felé?
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A fokrendszer nagy területen történő visszaállítása honvédelmi szempontból is fontos lenne, az eszközhiányból fakadó hátrányunkat segítene lefaragni védekező helyzetben.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
M

molnibalage

Guest
A CFE IFV fogalmát nem szeretem. Ismertettem mással, de számomra az IFV az, ami azonos korszakba tartozó másik IFV ellen nem teljes öngyilkossággal száll harcba, ha csak csöves tűzvfegyvert veszek. Mert azért valljuk be, nagyon kevés olyan IFV van ma is, amit a 30 éves BMP-2 Konkursz-M-mel ne tudna felnyitni...