A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 757
113
Ebből a szempontból a Dunaújvárosi acélmű olyan szinten elavult, hogy olcsóbb lenne újat építeni, mint azt modernizálni. Bár állítólag most bele kezdtek valami épület felújításba, ha jól emlékszem, de attól még a lényeg nem változik sajnos. Rémesen elavult technológia.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 692
32 361
113
Na azert dunafer nem annyira elavult am... Tudnanak szinte barmilyen minosegu acelt eloallitani a kovacsmuhelye amire raferne egy kis modernizalas jelenleg kis mennyisegbe elektro acelt is gyart /jelenleg nem gazdasagos/
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 692
32 361
113
Pontosabban a kovacs/megmunkalo muhelyen bellul a hengermu ami elavult /apam csaja a dunaferrbe dolgozik/
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 757
113
Erős kétségeim vannak azzal kapcsolatban, hogy 500 HB-s , a 80's évek orosz páncélacéljait minőségben elérő acél előállítására képes lenne-e a cég. A modernebbekről már nem is beszélek...
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
LMzek

Már a T-72B-ben olyan minőségű acélból készült a NERA amelyet hazánkban nem tudunk előállítani. E mellet nagyon pontos számításokat és teszteket igényel maga a páncélzat létrehozása. A T-72 topikban van cikk a T-72-ről betéve, érdemes elolvasni, ott írnak bővebben a NERA-ról is.


Megnézem, köszönöm!

Valami jó hír is legyen -ami kellemesen meglepett-, hogy tudunk "ilyet is"-:

- felszíni (sz.földi radar), 3-24 km-ig(3 az alap, a többi rendelésre), fázisvezérelt, hazai gyártású radar


; http://www.hmarzenal.hu/vedelmi-ipar/saker-radar.html

- korszerűsített P-18 ( F-117 killer ) "anti-lopakodó";

http://www.hmarzenal.hu/vedelmi-ipar/P-18MH2-radar.html


Ez utóbbiról egy gyors értékelés érdekelne, ha lehet!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Cifu

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 692
32 361
113
Csapagy acel gyartas is folyik de nem tordelem tovabb szerintem ennyi epp eleg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 757
113
Szittya

Nagyon más egy szerszám acél , mint egy páncélacél. De aki jobban ért hozzá, mint én az jobban el tudná ezt magyarázni :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 692
32 361
113
Szittya

Nagyon más egy szerszám acél , mint egy páncélacél. De aki jobban ért hozzá, mint én az jobban el tudná ezt magyarázni :)
Nem is allitottam hogy szerszamacelt kellene pancelnak hasznalni. /de aki tud olyan acelt gyartani amivel meg lehet esztergalni furni a pancelacelt valoszinuleg pancelacelt is tudna gyartani ha megrendelest kapna ra/
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Mint mindenben:

A legjobb termék sokszor annyiba kerül mint a legjobban használható kompromisszum: T-34 ? (!!!)
Jobb példa nem jut eszembe, mert a T-34 a legjobb példa erre!!!

Legyen 10%-gyengébb NERA, annyival több kell belőle(+15% legyen), akkor a felébe/harmadába kerül mint a "legjobb": két/háromszor több T-55/T-72, BMP-1/2.
De, ...sok lúd, (buta) disznót győz! :)

Tigris : T-34​

Én egy "győztes esélyes" kompromisszumot szeretnék!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 757
113
LMzek

A rossz acél minőségtől nem 10%-al lesz gyöngébb a NERA hanem egyszerűen nem fog működni. Egyszerűen nem jön létre a hatás mechanizmus.

Szittya

Lehetne hazánkban is páncél acélt gyártani, de amennyire én tudom ehhez nincsenek meg az eszközök sehol.
A szerszám acélok kemények de ridegek, hiába 700 HB , ha nagy ütést kap akkor széttörik darabokra. A páncél acél attól különleges, hogy úgy magas a HB száma, hogy közben valamennyi rugalmassága is van. A fent említett NERA páncélzatban e nélkül létre sem jön a hatásmechanizmus, mert a kellő keménység és rugalmasság is egyszerre szükséges a hatás kiváltásához.
Amúgy ma már a T-72B-ben használt különleges páncélacél "vázlatos" szabadalmi leírása neten elolvasható. A fentebb ajánlott cikk egyik forrás linkje rámutat.
Ott sem feltétlenül a képlet a titok kulcsa, hanem az, hogy az adott képlet, milyen eljárásokkal materializálódik a valóságban. A trükk maga a gyártás.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 692
32 361
113
LMzek

A rossz acél minőségtől nem 10%-al lesz gyöngébb a NERA hanem egyszerűen nem fog működni. Egyszerűen nem jön létre a hatás mechanizmus.

Szittya

Lehetne hazánkban is páncél acélt gyártani, de amennyire én tudom ehhez nincsenek meg az eszközök sehol.
A szerszám acélok kemények de ridegek, hiába 700 HB , ha nagy ütést kap akkor széttörik darabokra. A páncél acél attól különleges, hogy úgy magas a HB száma, hogy közben valamennyi rugalmassága is van. A fent említett NERA páncélzatban e nélkül létre sem jön a hatásmechanizmus, mert a kellő keménység és rugalmasság is egyszerre szükséges a hatás kiváltásához.
Amúgy ma már a T-72B-ben használt különleges páncélacél "vázlatos" szabadalmi leírása neten elolvasható. A fentebb ajánlott cikk egyik forrás linkje rámutat.
Ott sem feltétlenül a képlet a titok kulcsa, hanem az, hogy az adott képlet, milyen eljárásokkal materializálódik a valóságban. A trükk maga a gyártás.
Ja bocsi. Valahogy elbeszelumk egymas mellett. En nem azz momdtam hogy a szerszamacel rugoacel vagy csapagy acel pancelnak valo...

En arra reagaltam hogy azt allitottak hogy dunaferr 500 hb s acelt se tud eloallitani erre irtam hogy de szerszamacelt is gyart ami 750 hb...

Pancel tekintetebe kicsit tevedsz ja az acel osszetetele is titkos de a valodi vedelmet ma mar nem az acel adja. Az acel inkabb csak az onhordo szerkezet vazat adja es a belso kompozit keramia sok osszetevos pancel boritasat.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
LMzek

A rossz acél minőségtől nem 10%-al lesz gyöngébb a NERA hanem egyszerűen nem fog működni. Egyszerűen nem jön létre a hatás mechanizmus.

Szittya

Lehetne hazánkban is páncél acélt gyártani, de amennyire én tudom ehhez nincsenek meg az eszközök sehol.
A szerszám acélok kemények de ridegek, hiába 700 HB , ha nagy ütést kap akkor széttörik darabokra. A páncél acél attól különleges, hogy úgy magas a HB száma, hogy közben valamennyi rugalmassága is van. A fent említett NERA páncélzatban e nélkül létre sem jön a hatásmechanizmus, mert a kellő keménység és rugalmasság is egyszerre szükséges a hatás kiváltásához.
Amúgy ma már a T-72B-ben használt különleges páncélacél "vázlatos" szabadalmi leírása neten elolvasható. A fentebb ajánlott cikk egyik forrás linkje rámutat.
Ott sem feltétlenül a képlet a titok kulcsa, hanem az, hogy az adott képlet, milyen eljárásokkal materializálódik a valóságban. A trükk maga a gyártás.


Yep. Ozy jobban el tudná mondani, de kb. erről van szó. Szerszámacélnál a kopásállóság és a keménység (ez a kettő eléggé, bár nem feltétlenül, összefügg) a fő szempont, a szívósság másodlagos, de persze attól még törekednek a minél nagyobbra a két előző paraméter maximalizálása mellett. Páncélnál viszont jobban kell közelíteni a keménységet, szakítószilárdságot (és folyáshatárt) és a szívósságot-nyúlást. Persze az extrém keménység (kerámiák) is előny, de akkor kell valami szívósabb anyag is mellé (kerámia-alumínium kompozitok pl.).
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Yep. Ozy jobban el tudná mondani, de kb. erről van szó. Szerszámacélnál a kopásállóság és a keménység (ez a kettő eléggé, bár nem feltétlenül, összefügg) a fő szempont, a szívósság másodlagos, de persze attól még törekednek a minél nagyobbra a két előző paraméter maximalizálása mellett. Páncélnál viszont jobban kell közelíteni a keménységet, szakítószilárdságot (és folyáshatárt) és a szívósságot-nyúlást. Persze az extrém keménység (kerámiák) is előny, de akkor kell valami szívósabb anyag is mellé (kerámia-alumínium kompozitok pl.).
Hőállóság? Kerámiának, forgácsoló lapkában, ez a kedvező tulajdonsága számít. Plazmasugárnál, nem mechanikai, hanem hőhatásnak kell tudni ellent állni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Hőállóság? Kerámiának, forgácsoló lapkában, ez a kedvező tulajdonsága számít. Plazmasugárnál, nem mechanikai, hanem hőhatásnak kell tudni ellent állni.

Na ez is igaz. Csak a páncél elég ritkán találkozik "hagyományos" (5000+ celsius fokos) plazmával. A kumulatív sugár, tudomásom szerint, ehhez képest jóval hidegebb. Egyfajta degenerált anyag, a robbanás-lökéshullám által összepréselt olvadáspont alatti folyékony fémsugár.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Na ez is igaz. Csak a páncél elég ritkán találkozik "hagyományos" (5000+ celsius fokos) plazmával. A kumulatív sugár, tudomásom szerint, ehhez képest jóval hidegebb. Egyfajta degenerált anyag, a robbanás-lökéshullám által összepréselt olvadáspont alatti folyékony fémsugár.
Én úgy képzelem, hogy a kerámia betétet kell tudni védeni a repesztéstől, hogy tudja fogni a sugarat, ezért kell szendvics szerkezet, a nyíllövedék ellen mit tud a kerámia azt el sem tudom képzelni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Én úgy képzelem, hogy a kerámia betétet kell tudni védeni a repesztéstől, hogy tudja fogni a sugarat, ezért kell szendvics szerkezet, a nyíllövedék ellen mit tud a kerámia azt el sem tudom képzelni.

Én sem tudom. Fip7 mélyedt el ebben a témában jobban. Régebbi nyíllövedékek ellen, ha jól tudom, bizonyos ERA-k valamennyire hatásosak voltak (elműködtek becsapódáskor és eltörték a lövedéket, így annak csak egy kisebb része haladt tovább, az meg elfogyott, vagyis erodálódott a páncélon áthaladás közben).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 757
113
A kumulatív sugár a nagy nyomás miatt meleg csak. Valójában a pusztítást nem a hőmérséklet hanem a koncentrált nyomás végzi. A kerámiák általában jobban bírják a nyomást, mint az acélok, de a sugár amikor "megérkezik" akkor a hangsebesség 5-15 szeresével halad, így meg is "üti" az anyagot. Szóval ettől az ütéstől nem törhet el már az áthatolás előtt a kerámia, ezért szokták a kerámiákat valamilyen mátrixba beágyazni és betenni a kompozit páncélzat belsejébe.
Iszonyatosan összetett dolgok ám ezek. És hazánkban ehhez gyakorlatilag semmilyen tudás nem létezik.

E mellet egy fentebbi hozzászólásban vázolt tévedést javítanék:
"Az acel inkabb csak az onhordo szerkezet vazat adja es a belso kompozit keramia sok osszetevos pancel boritasat."

Mai napig az acél a páncélzat fő alkotó tényezője a harcjárműveknél. A harcjárművek felületének igen jelentős része szinte még mindig csak acél páncélzattal bír. E mellet a kompozit páncélokban is fő alkotóelem. Aki nem hiszi nézze meg a nyugati tankok NERA páncél lapjait.
A kerámia alkalmazása nagyon ritka egyébként. És ott is elég sok típus van.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed