[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 359
22 890
113

26685347_978278805653009_5974807592289591278_o.jpg


Megkímélt állapotban, valós kilométer állással, nemdohányzó hölgy tulajdonostól, garázsban tartott áron alul eladó...

Egyébként levették a hirdetést, valószínűleg ennyiért elkelt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Ez annak a budaörsi gépnek tűnik, ahol a legutolsó (általam is látogatott) repülőnapon valami 2000Ft-volt a „gépbeülés”...
Néztünk is irdatlan nagyokat... Azon meg főleg hogy sor volt mögötte :)
Annál az embernél minden gépbeülés, rápillantás, véletlen odafordulás 2000-10000 forint plusz 500Ft fotójegy :)
De mit lehet mondani arról, aki élesben hajtóművezett egy 21-est a füvön, egyedül, lenyűgözés nélkül, egy mezei porraloltóval rákészülve...
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Majd bocskorosék kisöprik azt a készletet :(
Kiowa-k ban is reménykedtünk itt egy-két éve...
Én mondjuk a Mihukat sem bánom, hogy újra hadrendbe kerülnek (persze kizárólag akkor ha modernizálva is lesznek valamennyire).
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 023
3 901
113
Majd bocskorosék kisöprik azt a készletet :(
Kiowa-k ban is reménykedtünk itt egy-két éve...
Én mondjuk a Mihukat sem bánom, hogy újra hadrendbe kerülnek (persze kizárólag akkor ha modernizálva is lesznek valamennyire).
És bár a lengyelek Apache-okat szeretnének, szerintem egy jó ajánlat esetén ők is szóba jöhetnek. Szerintem harci heli fronton is úgy járunk, mint a harckocsikkal. Addig halogatjuk a váltást, amíg nem marad potens gép kedvező áron a piacon. Bár nem mai vasak, de van bennük lehetőség.
 
  • Tetszik
Reactions: marton and tonyo

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 317
113
És bár a lengyelek Apache-okat szeretnének, szerintem egy jó ajánlat esetén ők is szóba jöhetnek. Szerintem harci heli fronton is úgy járunk, mint a harckocsikkal. Addig halogatjuk a váltást, amíg nem marad potens gép kedvező áron a piacon. Bár nem mai vasak, de van bennük lehetőség.

Mem tudom de en a mihu k kiesese utanra inkabb ucav kat allitanak hadrendbe. /igaz hogy fent all a zavaras veszelye de modern ucav zavarasahoz modern zavaro fegyverzet is kell ami igen draga ezert a bevethetosegi zonaja is korlatos/
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
  • Tetszik
Reactions: arcas and Fade

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 023
3 901
113
Mem tudom de en a mihu k kiesese utanra inkabb ucav kat allitanak hadrendbe. /igaz hogy fent all a zavaras veszelye de modern ucav zavarasahoz modern zavaro fegyverzet is kell ami igen draga ezert a bevethetosegi zonaja is korlatos/
Szerintem a harci helikopterek sokkal potensebbek, sokoldalúbbak. Nem igazán értek hozzá de úgy tudom, hogy az UCAV-ok kimondottan támadásra lettek kifejlesztve. Nálunk viszont, mint tudjuk ez nem prioritás. Nekünk most főleg migráns riogatásra kellenek a harci kopterek, eközben korlátozottan felderítésre is használhatóak, és a legfőbb erényük, amire az UCAV-ok tudtommal nem alkalmasak, a szárazföldi csapatok támogatása. Ezen kívül korlátozottan légi harcra, és a mihuk például deszantra is képesek. És hát a korszerűbb UCAV-ok ára vetekszik a harci helikopterekével.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 317
113
A mihuk kiszorssa uttanni idokrol beszelek akkor mar nem kell veluk riogatni.
Az ah1 nek nincs desszantere. Tehat ez nem erv uav vs ah1 teren.
Az ucav k sokkszorosa felderitokeppessegel rendelkezik mint sz ah 1.
Miert nem lenne alkalmas egy ucav csapatok tamogatasara? Ugyan az a raketafegyverzet es celmegjelolo megy rajuk mimt amit a harcihelik hadznalnak.

Emellett egy uj uavc meg mindig olcsobb mint egy harciheli.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero
M

molnibalage

Guest
Szerintem a harci helikopterek sokkal potensebbek, sokoldalúbbak. Nem igazán értek hozzá de úgy tudom, hogy az UCAV-ok kimondottan támadásra lettek kifejlesztve. Nálunk viszont, mint tudjuk ez nem prioritás. Nekünk most főleg migráns riogatásra kellenek a harci kopterek, eközben korlátozottan felderítésre is használhatóak, és a legfőbb erényük, amire az UCAV-ok tudtommal nem alkalmasak, a szárazföldi csapatok támogatása. Ezen kívül korlátozottan légi harcra, és a mihuk például deszantra is képesek. És hát a korszerűbb UCAV-ok ára vetekszik a harci helikopterekével.
Ebben a formában a komment értelmetlen. Mind a heli, mind a UCAV tűztámogató eszköz. Ez kb. olyan mint azon elmélkedni, hogy egy karakbély vagy tüzérségi löveg az támadó vagy védekező fegyver vagy egy harckocsi. Minden fegyvert lehet védekező és támadó hadműveletben is használni és a védekezési taktikát egy része a manőverező védekezés, ami lényegében ellentámadások sorozatából is állhat.

A harci helikopter egyáltalán nem sokoldalúbb, csak teljesen máshova van balanszolva, mint a UCAV. Lássuk pro és kontra.
  • A harci heli abszolút tűzereje nagyobb tud lenni adott cél ellen, mint egy UCAV-é. Ez méret és fegyvertípus függő. Egy Mi-24 pl. tud elég szépen területet lefogni Sz-5 rakétákkal és UB blokkozva, de a UCAV meg MANPAD és adott estben még régebbi SHORAD-on kívül indít AGM-114 vagy dobja az LGB-t és a jövőben meg bőven az SDB-t is. Egy AH-64-en lehet 8-16 db AGM-114 is, az más kérdés, hogy a mai környezetben a 8 db is overkill mennyiség.
  • Az UCAV őrjáratozási időben hülyére ver bármilyen harci helit úgy, hogy az utazósebessége kb. azonos.
  • A UCAV a FLIR tornya miatt mindig full éjszakai képességes, mert enélkül nincs UCAV. A heliken meg vagy van FLIR torony és/vagy NVG vagy nincs. Lásd pl. magyar 24-eseket.
  • Helin néha van légiharc-rakéta is, de ez nem jellemző. UCAV-n nemigen van AAM, Stingert talán kipróbálták már, de ebben nem vagyok biztos. UCAV-ra nincs sok értelm tenni a több másodpercevs lag és annak sebessége miatt. Még Cessna szerű gépek ellen sem nagyon tudná használni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Az USA kisöpri a maradék AH-1W helikopter készletét.
image

www.thedrive.com/the-war-zone/17810/pentagon-to-sell-off-its-ah-1w-super-cobra-attack-helicopter-fleet
Talán ez a szint már számunkra sem tiltott gyümölcs...legalábbis egy ajánlat kérést lehet hogy megérne.
A helikopterben benne van hogy alkalom adtán - ha lesz pénz és bizalom - AH-1Z változatra lehet felhozni.
Az nagy okosság lenne, kb pont annyi idősek mint a restaurálásra kiküldött Mi-24-es flotta.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 023
3 901
113
Ebben a formában a komment értelmetlen. Mind a heli, mind a UCAV tűztámogató eszköz. Ez kb. olyan mint azon elmélkedni, hogy egy karakbély vagy tüzérségi löveg az támadó vagy védekező fegyver vagy egy harckocsi. Minden fegyvert lehet védekező és támadó hadműveletben is használni és a védekezési taktikát egy része a manőverező védekezés, ami lényegében ellentámadások sorozatából is állhat.

A harci helikopter egyáltalán nem sokoldalúbb, csak teljesen máshova van balanszolva, mint a UCAV. Lássuk pro és kontra.
  • A harci heli abszolút tűzereje nagyobb tud lenni adott cél ellen, mint egy UCAV-é. Ez méret és fegyvertípus függő. Egy Mi-24 pl. tud elég szépen területet lefogni Sz-5 rakétákkal és UB blokkozva, de a UCAV meg MANPAD és adott estben még régebbi SHORAD-on kívül indít AGM-114 vagy dobja az LGB-t és a jövőben meg bőven az SDB-t is. Egy AH-64-en lehet 8-16 db AGM-114 is, az más kérdés, hogy a mai környezetben a 8 db is overkill mennyiség.
  • Az UCAV őrjáratozási időben hülyére ver bármilyen harci helit úgy, hogy az utazósebessége kb. azonos.
  • A UCAV a FLIR tornya miatt mindig full éjszakai képességes, mert enélkül nincs UCAV. A heliken meg vagy van FLIR torony és/vagy NVG vagy nincs. Lásd pl. magyar 24-eseket.
  • Helin néha van légiharc-rakéta is, de ez nem jellemző. UCAV-n nemigen van AAM, Stingert talán kipróbálták már, de ebben nem vagyok biztos. UCAV-ra nincs sok értelm tenni a több másodpercevs lag és annak sebessége miatt. Még Cessna szerű gépek ellen sem nagyon tudná használni.
Mint ahogy írtam is, nem igazán értek hozzá, de ezek szerint a tűzerőben igazam volt. Az UCAV-ot (Uninhabited Combat Air Vehicle) viszont tudomásom szerint főként támadásra használják. Felderítésre inkább az UAV-ok, ilyen a MALE UAV (Predator), a HALE UAV (Global Hawk), és a TUAV (Shadow) van használva. Tehát ezek más kategóriák. Így a többféle feladatra többféle gépet kell rendszeresíteni. Az őrjáratozási idő is főleg ez utóbbiaknál jóval hosszabb, mert kimondottan felderítésre lettek kialakítva. Az éjszakai képességekről csak annyit mondanék, hogy a 21. században anélkül nem vennék katonai helikoptert. Az, hogy ha mi esetleg mégis kihagyjuk a mihuknál ezeknek a képességeknek a beépítését, csak minket minősít. De nyugodtan javíts ki, ha nincs igazam!
 
M

molnibalage

Guest
Mint ahogy írtam is, nem igazán értek hozzá, de ezek szerint a tűzerőben igazam volt. Az UCAV-ot (Uninhabited Combat Air Vehicle) viszont tudomásom szerint főként támadásra használják. Felderítésre inkább az UAV-ok, ilyen a MALE UAV (Predator), a HALE UAV (Global Hawk), és a TUAV (Shadow) van használva. Tehát ezek más kategóriák. Így a többféle feladatra többféle gépet kell rendszeresíteni. Az őrjáratozási idő is főleg ez utóbbiaknál jóval hosszabb, mert kimondottan felderítésre lettek kialakítva. Az éjszakai képességekről csak annyit mondanék, hogy a 21. században anélkül nem vennék katonai helikoptert. Az, hogy ha mi esetleg mégis kihagyjuk a mihuknál ezeknek a képességeknek a beépítését, csak minket minősít. De nyugodtan javíts ki, ha nincs igazam!
Látom nem sikerült megérteni. Egy tűztámogató fegyver és/vagy csapatnemnél nem értelmezhető az, amit te ki akarsz hozni...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 495
113
"Mint a tűzhöz (információkhoz) leginkább hozzáférőktől kérdezem: lehet tudni, hogy a két mundérba öltöztetett A-119-es gép mikor kerül a légierő állományába?"

Ezt egy másik blogon írták. Erről ti tudtok valamit? Miről maradtam le?
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
"Mint a tűzhöz (információkhoz) leginkább hozzáférőktől kérdezem: lehet tudni, hogy a két mundérba öltöztetett A-119-es gép mikor kerül a légierő állományába?"

Ezt egy másik blogon írták. Erről ti tudtok valamit? Miről maradtam le?

Az elejétől kérdezed?
2 db ex Air Berlin A319 vétele, cseheknél festik át őket, állítólag tavasszal a misszióváltásnál már hadrendben lesznek. De nézz át a szállítógépes topikba, ott fotó is van már, igaz a felségjelek és számok takarva.