MiG-31 Foxhound (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 196
61 190
113
És ezt ki hiszi el? Ez kb. M2.5. A fegyverzet nélküli csúcssebessége kb. M2.8 a MiG-31-nek...
Igen, ez a 3000km/h = Mach 2.45 elterjedt és sajnos sokan használják is a hangzatos 3000 km/h miatt. Háromezer. Nem kettő.
De 14-15 ezer méter felett a hangsebesség már csak olyan 1050-1060 km/h, azaz Mach 2.4 - 2.5 az olyan 2500-2700km/h.
Mach 2.8-al jönne ki a 3000km/h, de ennek a sebességnek nincs gyakorlati realitása a 31-es esetében.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 849
81 359
113
Kinzsal
m911852.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Úgy látszik azt csak jól tippeltem, hogy spotterkedés ide oda, az oroszok még képesek úgy eltitkolni valaminek a komplett fejlesztését, hogy akkor lát róla a világ először anyagot, képet videót, amikor ŐK akarják. Sok ember ugye azon a véleményen volt/van, hogy amit a spotter nem fényképez le, az nincs is, aztán meg nini, mik történnek? Előugrik a szatyorból pl. egy Kinzsal.

Ez lehet a globális tusakodásban egy pöttyet nagyobb jelentőségű fegyverrendszer, mint pl. az összes SDB, JHMCS meg TGP Roni, az ugyanis ha olyan számos platformról mint a Mig 31, tudnak nagy magasságból és sebességgel hiperszónikus és manőverező akár nuki fejes eszközt indítani úgy, hogy a hordozó platform nagy akció rádiusszal és őrjárati idővel képes flexibilisen mozgatni, az azért odabasz. Egy pilótànak attól lesz nedves a bugyija, amit te mantrázol folyamatosan, pod, sdb, tgp, ez viszont kb. az ötcsillagos hadszíntér pk. tábornokok/frontot vezető marsallok álma.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ez lehet a globális tusakodásban egy pöttyet nagyobb jelentőségű fegyverrendszer, mint pl. az összes SDB, JHMCS meg TGP Roni, az ugyanis ha olyan számos platformról mint a Mig 31, tudnak nagy magasságból és sebességgel hiperszónikus és manőverező akár nuki fejes eszközt indítani úgy, hogy a hordozó platform nagy akció rádiusszal és őrjárati idővel képes flexibilisen mozgatni, az azért odabasz. Egy pilótànak attól lesz nedves a bugyija, amit te mantrázol folyamatosan, pod, sdb, tgp, ez viszont kb. az ötcsillagos hadszíntér pk. tábornokok/frontot vezető marsallok álma.


A MiRV/MaRV és <100m CEP-es ICBM-ek korában én továbbra sem látom ennek a cuccnak (nuki szempontból) a jelentőségét...

Az SDB-2 nagy dobás szerintem, de persze nem egy Oroszország ellen. A többivel egyetértek, Roni "kicsit" szubjektív "néha".
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
A MiRV/MaRV és <100m CEP-es ICBM-ek korában én továbbra sem látom ennek a cuccnak (nuki szempontból) a jelentőségét...

Az SDB-2 nagy dobás szerintem, de persze nem egy Oroszország ellen. A többivel egyetértek, Roni "kicsit" szubjektív "néha".
Azért tartom nagy dobásnak, mert ez egy olyan fegyverrendszer, ami iszonyat mobil, nagy őrjáratozási idővel és rádiusszal lehet a tűzparancsra várva repkedni vele néhány órán keresztül, sok ezer km-t, s közben nem vagy vele egy reptéren(ami elsődleges célpont), de várhatod a tűzparancsot. Ezért még senki sem fog megtorló csapást indítani mert repteted a Mig-31-et betárazva, felkészülve a legrosszabbra. Ha ellövöd a Sarmatot, hamar időn belül megvan a röppálya, és megy a válaszcsapás akkor is ha nem is akartak leradírozni csak félreértettél valamit.

Az sem lényegtelen, hogy teljesen más célpont (valószínűleg nem nehezebb, csak más, így már ez önmagában pont elég) mint egy alapjaiban ballisztikus pályán beérkező néha kitérő manővert végző MIRV fej és a csalik(valamint ilyennel hagyományos harci résszel nem fogsz lőni, ezzel meg lehet - effektíve nem elképzelhetetlen a bevetése konvencionális konfliktusban sem a Kinzsalnak).

A leckét feladja ez is, az is az ABM rendszereknek az tuti. A Mig-31 ből azért elég szép darabszám repül, nem olyan korlátozott az elérhetősége mint a Tu-160 nak, és azért ennek is elég brutális a repülési teljesítménye, szerintem ez egy logikus lépés volt a részükről.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Azért tartom nagy dobásnak, mert ez egy olyan fegyverrendszer, ami iszonyat mobil, nagy őrjáratozási idővel és rádiusszal lehet a tűzparancsra várva repkedni vele néhány órán keresztül, sok ezer km-t, s közben nem vagy vele egy reptéren(ami elsődleges célpont), de várhatod a tűzparancsot. Ezért még senki sem fog megtorló csapást indítani mert repteted a Mig-31-et betárazva, felkészülve a legrosszabbra. Ha ellövöd a Sarmatot, hamar időn belül megvan a röppálya, és megy a válaszcsapás akkor is ha nem is akartak leradírozni csak félreértettél valamit.

Tengók által hordozott rakéták (Bulava, Szinyeva, Lájner) és a mobil platformok, Jarsz, Rubezs... Jóval túlmutatnak ennek a fegyvernek a képességein. Atomhatalom ellen nincs igazi jelentősége egy ennyire korlátozott hatótávú platformnak/fegyvernek. Nem atomhatalom ellen bevetni meg...

Az sem lényegtelen, hogy teljesen más célpont (valószínűleg nem nehezebb, csak más, így már ez önmagában pont elég) mint egy ballisztikus pályán beérkező MIRV fej. A leckét feladja ez is, az is az ABM rendszereknek az tuti. A Mig-31 ből azért elég szép darabszám repül, nem olyan korlátozott az elérhetősége mint a Tu-160 nak, és azért ennek is elég brutális a repülési teljesítménye, szerintem ez egy logikus lépés volt a részükről.

Az ABM rendszerek, legalábbis a jelenlegiek egy Észak-Korea-szintű ellenségtől védhetnek (néhány rakéta/fej, de nem többszáz). Orosz-szintűtől nem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Tengók által hordozott rakéták (Bulava, Szinyeva, Lájner) és a mobil platformok, Jarsz, Rubezs... Jóval túlmutatnak ennek a fegyvernek a képességein. Atomhatalom ellen nincs igazi jelentősége egy ennyire korlátozott hatótávú platformnak/fegyvernek. Nem atomhatalom ellen bevetni meg...

.
Várj azért, NINCS ám annyi SSBN és mobil platform (ide jöhet a kb. tucatnyi Tu-160 is Topol legacy vonal mellé) még az Oroszoknak sem, ami elég lenne minden lehetséges célpont ellen. Valamint ezeket a platformokat/rakétákat legyártani brutál pénz. Ez tipikus egyszerűen - nagyszerű és költséghatékony megoldás volt, Oroszos.
Adva volt kb. százas nagyságrendben egy Mig-31, ami brutál repteljesítménnyel rendelkezik, s ráfaragtak egy egyébként szintén alapjaiban létező konstrukcióból(Iszkander) valamit, ami így még sokkal mobilabb, és nagyobb bevethetőségű lett, szintet lépve túlélőképességben és flexibilitásban is. Azért gondolom NEKED nem kell magyarázni, milyen különbségek vannak egy gumikerekes platform, meg egy Mig-31 között...
S mindezt a képességnövekedést kb. megoldották FILLÉREKBŐL, mert adva volt a hordozó, szinte csak át kellett tervezni az amúgy szintén sikeres rakétát.

Illetve nem atomhatalom ellen meg miért ne lehetne beveni? Ez nem egy Szarmat... Iszkandert ha jól tudom nem egyszer és nem is egy helyszínen vertek már oda ilyen-olyan konvencionális fejjel élesben is.
Na most ugyan ezt meg fogják tudni csinálni Mig-31 ről, ami pöppet nagyobb taktikai szabadsággal jár együtt, mert pl. nem kell behajózni a boszporuszon, meg gurulgatni fél szírián át hegyen - völgyen keresztül, csak átrepül egy légi tankolással a kopó, odaver, aztán hazarepül...

Nagyon jó húzás volt ez tőlük, szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and antigonosz

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Az ABM rendszerek, legalábbis a jelenlegiek egy Észak-Korea-szintű ellenségtől védhetnek (néhány rakéta/fej, de nem többszáz). Orosz-szintűtől nem.
Ez az ami a jelenlegi tudásunk szerint így van, igen.

Azzal együtt, ami a védjegyemé vált már itt a fórumon, sokan ugye "zsoltiskodásnak" is hívták már (pedig csak tamáskodok :p), szóval én azért nem veszem ezt 100%-nak csak azért mert kifelé ezt tolja minden oldal...
Az USA a világ minden pénzét beleölte már sok sok éve ebbe a vonalba, s azt is látni lehet hogy akár geopolitikai szarkavarással együtt is de meglépik hogy a fontos kulcs pozícióba betolják a rendszereiket.

TE elhiszed hogy a Román és Lengyel vonal É-Korea/Irán ellen véd, komolyan? Vagy hogy a Dél-Koreaiak akarata, kimondott kérése ellenére hozzájuk gyakorlatilag akaratuk ellenére becsempészet THAAD az pusztán É-korea ellen védi Dél-Koreát?

Én nem igen...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Várj azért, NINCS ám annyi SSBN és mobil platform (ide jöhet a kb. tucatnyi Tu-160 is Topol legacy vonal mellé) még az Oroszoknak sem, ami elég lenne minden lehetséges célpont ellen. Valamint ezeket a platformokat/rakétákat legyártani brutál pénz. Ez tipikus egyszerűen - nagyszerű és költséghatékony megoldás volt, Oroszos.
Adva volt kb. százas nagyságrendben egy Mig-31, ami brutál repteljesítménnyel rendelkezik, s ráfaragtak egy egyébként szintén alapjaiban létező konstrukcióból(Iszkander) valamit, ami így még sokkal mobilabb, és nagyobb bevethetőségű lett, szintet lépve túlélőképességben és flexibilitásban is. Azért gondolom NEKED nem kell magyarázni, milyen különbségek vannak egy gumikerekes platform, meg egy Mig-31 között...
S mindezt a képességnövekedést kb. megoldották FILLÉREKBŐL, mert adva volt a hordozó, szinte csak át kellett tervezni az amúgy szintén sikeres rakétát.

Illetve nem atomhatalom ellen meg miért ne lehetne beveni? Ez nem egy Szarmat... Iszkandert ha jól tudom nem egyszer és nem is egy helyszínen vertek már oda ilyen-olyan konvencionális fejjel élesben is.
Na most ugyan ezt meg fogják tudni csinálni Mig-31 ről, ami pöppet nagyobb taktikai szabadsággal jár együtt, mert pl. nem kell behajózni a boszporuszon, meg gurulgatni fél szírián át hegyen - völgyen keresztül, csak átrepül egy légi tankolással a kopó, odaver, aztán hazarepül...

Nagyon jó húzás volt ez tőlük, szerintem.



Dede, az oroszoknak bőven van annyi hordozóplatformjuk és nukijuk, hogy a "botot/pórázt tartó kezet" elhamvasszák. Persze ettől még fejleszthetnek nyugodtan más vonalon is, de én ebben továbbra is azt látom, hogy kell a népnek a cirkusz és ez a fő oka ennek az Iszkander/MiG-31 dolognak.


Illetve nem atomhatalom ellen meg miért ne lehetne beveni? Ez nem egy Szarmat... Iszkandert ha jól tudom nem egyszer és nem is egy helyszínen vertek már oda ilyen-olyan konvencionális fejjel élesben is.
Na most ugyan ezt meg fogják tudni csinálni Mig-31 ről, ami pöppet nagyobb taktikai szabadsággal jár együtt, mert pl. nem kell behajózni a boszporuszon, meg gurulgatni fél szírián át hegyen - völgyen keresztül, csak átrepül egy légi tankolással a kopó, odaver, aztán hazarepül...


Nagyon jó húzás volt ez tőlük, szerintem.

Nukit bevetni nukival nem rendelkező fél ellen? Hát nem is tudom... Ilyet 1945 óta senki nem csinált és j okkal. Mert ilyen alapon az USA már rég lenukizhatta volna pl. Észak-Koreát, Iránt, amikor megfenyegették. Ilyet nem "illik" csinálni. Ha valaki elkezdené, nos, az alapjaiban rendezné át a mostani világot.

Ez az ami a jelenlegi tudásunk szerint így van, igen.

Azzal együtt, ami a védjegyemé vált már itt a fórumon, sokan ugye "zsoltiskodásnak" is hívták már (pedig csak tamáskodok :p), szóval én azért nem veszem ezt 100%-nak csak azért mert kifelé ezt tolja minden oldal...
Az USA a világ minden pénzét beleölte már sok sok éve ebbe a vonalba, s azt is látni lehet hogy akár geopolitikai szarkavarással együtt is de meglépik hogy a fontos kulcs pozícióba betolják a rendszereiket.

TE elhiszed hogy a Román és Lengyel vonal É-Korea/Irán ellen véd, komolyan? Vagy hogy a Dél-Koreaiak akarata, kimondott kérése ellenére hozzájuk gyakorlatilag akaratuk ellenére becsempészet THAAD az pusztán É-korea ellen védi Dél-Koreát?

Én nem igen...

Szerinted ebből nem volt haszna az USA gazdaságának (különösen a hadiiparnak)? A valós képességektől függetlenül. Az egyszerű pógár meg örül, mert jól meg van védve, legalábbis ezt kapja a médiából és elhiszi, miközben az ő pénzéből ment ez az egész, amin persze mások gazdagodtak.

A román és lengyel Ashore szerintem legalább annyira propaganda (az USA, meg Európa "népének"), mint amennyire valós képességű eszköz. (De legalább a Lockheed keresett rajta nem keveset, ennek meg örülök, mert számomra kedves dolgokat, mint pl. az SR-72, finanszírozhatnak belőle).
Dél-Korea meg a THAAD... Dettó a szitu. De azért az "akaratuk ellenére"-vel vitáznék kicsit. Tudtommal nem volt közvéleménykutatás náluk ezen ügyben... (És most tekintsünk el az "agymosás lehetőségétől", mert azt bármelyik oldal tolhatja...).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Rengeteg a célpont Wolfram. Egy totális háborúban minden valamire való harccsoportosulás szárazföldön és tengeren, logisztikai bázisok, vezetési pontok, repterek, közlekedési csomópontok, engergetikai célpontok, etc.

Ebben még sehol nincs benne semmilyen elhamvasztása a lakosságnak, amely viszont munkaerő az iparnak, és potenciális élőerő tartalék egy elhúzódó konfliktusban. Az ABM rendszereket, és azt hogy nem lesz minden kilőtt rakéta műszakilag hibátlan, s nem 100% a találati arány sem, még bele sem számoltam.
Ahogy azt sem, hogy az USA csapatok nem csak az USA területén, hanem nagyjából szétszórva a világon mindenhol ott vannak.

Bőven lenne legit célpont minden Mig-31/Kinzsal párosnaknak ha elindulna a szarvihar, ebben én biztos vagyok.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Azt a részt viszont félreértetted, nem atomhatalom célpont ellen a bevetést amit leírtam, hagyományos fejjel tartottam elképzelhetőnek, sőt azt sem tartom kizártnak hogy ahogy normál Iszkandert már lőttek is el itt ott, fognak kapni Mig-31 ről is nem is olyan sokára pll. Szíriában is, meg ha sokat púposkodnak az Ukránok, pl. bekóstolják a Krímet, akkor ők is kapnak majd néhányat a batyuba...

Szóval hagyományos fejjel egyáltalán nem a soha nem, vagy csak a "világ vége előtt fél órával" bevethető kategória ez...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and varga dima

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Rengeteg a célpont Wolfram. Egy totális háborúban minden valamire való harccsoportosulás szárazföldön és tengeren, logisztikai bázisok, vezetési pontok, repterek, közlekedési csomópontok, engergetikai célpontok, etc.

Ebben még sehol nincs benne semmilyen elhamvasztása a lakosságnak, amely viszont munkaerő az iparnak, és potenciális élőerő tartalék egy elhúzódó konfliktusban. Az ABM rendszereket, és azt hogy nem lesz minden kilőtt rakéta műszakilag hibátlan, s nem 100% a találati arány sem, még bele sem számoltam.
Ahogy azt sem, hogy az USA csapatok nem csak az USA területén, hanem nagyjából szétszórva a világon mindenhol ott vannak.

Bőven lenne legit célpont minden Mig-31/Kinzsal párosnaknak ha elindulna a szarvihar, ebben én biztos vagyok.


Nem. Úgy két-három tucat jelentős célpont van. Az USA legnagyobb városai (és viszont). Onnantól már nincs tovább... Senkinek. MAD.

Azt a részt viszont félreértetted, nem atomhatalom célpont ellen a bevetést amit leírtam, hagyományos fejjel tartottam elképzelhetőnek, sőt azt sem tartom kizártnak hogy ahogy normál Iszkandert már lőttek is el itt ott, fognak kapni Mig-31 ről is nem is olyan sokára pll. Szíriában is, meg ha sokat púposkodnak az Ukránok, pl. bekóstolják a Krímet, akkor ők is kapnak majd néhányat a batyuba...

Szóval hagyományos fejjel egyáltalán nem a soha nem, vagy csak a "világ vége előtt fél órával" bevethető kategória ez...

Hagyományos fejjel... Kh-101 kiegészítőnek jó lehet. De nem "világmegváltó".
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Nem. Úgy két-három tucat jelentős célpont van. Az USA legnagyobb városai (és viszont). Onnantól már nincs tovább... Senkinek. MAD.



Hagyományos fejjel... Kh-101 kiegészítőnek jó lehet. De nem "világmegváltó".
Nagyon nem értünk egyet...
Ez nem így van, sőt a legnagyobb városai az USA-nak elhiheted hogy JÓVAL hátrébb vannak a fontossági sorrendben, mint mondjuk egy szaros Németországban vagy Olaszországban lévő Amcsi légibázis egy Ramstein vagy Aviano, vagy pl. volt Incirlik még 1 éve a Törököknél.

Eddig azt hittem hogy szakmabeli vagy te is, mert vannak nagyon jó meglátásaid, most derült ki számomra hogy civil vagy fixre :p.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Nagyon nem értünk egyet...
Ez nem így van, sőt a legnagyobb városai az USA-nak elhiheted hogy JÓVAL hátrébb vannak a fontossági sorrendben, mint mondjuk egy szaros Németországban vagy Olaszországban lévő Amcsi légibázis egy Ramstein vagy Aviano, vagy pl. volt Incirlik még 1 éve a Törököknél.

Eddig azt hittem hogy szakmabeli vagy te is, mert vannak nagyon jó meglátásaid, most derült ki számomra hogy civil vagy fixre :p.


Szóval te is hiszel a "korlátozott nukis témában"? Oké, ez is főleg hit kérdése, persze ugyanúgy, mint az ellenkezője...
Németország, Olaszország? Putyin anno mondott valamit. Én hiszek neki, mert miért ne? :)

Szakmabeli? Már úgy érted, katona? Nem vagyok katona (vagyis semmi közöm a Magyar Honvédséghez).