Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Folytatom, lehet valakit érdekel. Nem tudom, mennyi idösek voltak a csernobili műszak felelős vezetői (pld,: a főmérnök), de én 30-40 éves korom között kifejezetten élveztem a veszélyes szituációkat. Ma már lehet óvatosabb lennék így 50 után egy kicsivel, de mivel régen nem hibáztam, ezért itt és most kommentelhetek. Ha az alföldön fúrkálsz, akkor van egy hidrosztatikus zóna, amely alatt igen jelentős túlnyomás jelentkezik. Ha rosszul döntesz baj van, mivel a tülnyomás úgy köpi ki a kútból a 20-30 méteres fúrócsó rakat darabokat, mint te otthon ebéd után a fogpiszkalót. Nekem még technikusként megadatott a lehetőség arra, hogy a Déve-D-1-es fúráson felismerjek egy kitörés előkészületet és azonnal intézkedjem. Megjegyzem, stréber voltam, mert pár hónappal előtte kerültem abba a munkakörbe és így nem voltam még a rutin rabja, nem aludtam éjszaka, hamem ellenőrizem sok dolgot a műszereken, illetve a fúrógépnél... Később mérnökként többször megadatott nekem, hogy éjjel felráztak, hogy helyzet van valszeg. a túlnyomásos zóna közeleg. És éjjel, a legjobb álmodból felkelve, azonnal kellett döntened. Az egyik oldalon a biztonság, a másik oldalon a pénz volt. No nem a fizud, hanem ha nem jókot állíttadod le a fúrást, akkor, az akár jelentős többletköltségeket is jelenthet a korai csövezés miatt. Ezért az ideális eset az, ha minél jobban megközelíted a túlnyomásos zónát. Nekem ez 5-10 méterre sikerült, amikor az amik a teljes felelősséget rámhagyták, a MOL Rt-ben a főnökeim idegei előbb bedobták a törölkötőt....Régen, mikor gelkeltettek, de persze már munkaruhában aludtál, hogy ne kelljen túl sokat öltözni, rögtön a műszerkabinba siettél és mint a Titanic hídján átvetted a parancsnokságot. (Legalábbis tényleg valami ilyet éreztem.) Aztán kaptál egy akkora adrenalin löketet, ami elfelejtette veled a teret és az időt és innentől fogva tényleg a saját döntéseimen múlott élet és halál kérdése, valamint roppant nygy anyagi kár bekövetkezte. tényleg hajóskapitánynak érzed ilyenkor magad. 3-4 ember folyamatosan diktálja a műszerek által jelzett paramétereket, te állsz és szóban kiadod az utasításokat, amiket másvalaki azonnal közöl a munkapadon dolgozókkal. Ha hibázol bukta, már valszeg nem lesz több vacsorád. Ha szerencsés vagy akkor azért egy börtönben vacsorázhatnál. Ládod az arcokon, sokan már korábban megállnának, mert tudják, hogy a saját életük is tét és azért azt feltétlen mégse bíznák rám... De mindenki végrehajtja az adott helyzet szerint a kaptt parancsokat. Mert bizony, egy ilyen helyzetben ezek nem kérések, elvárások, hanem ugyanolyan parancsok, mint egy háborúban. De tudom és láttam, mindenkiben benne volt a félsz, de a tapasztalat, a gyakorlat a fegyelemmel párosulva meghozta mindig a gyümölcsét. Az emberek nem menekülnek, hanem dolgoznak, bár elég közel volt a vég... Aztán, ha nem hibázol, és a végén sikeresen megállunk, anélkül hogy baj lenne, mindenki megkönnyebbül, mintha születésnapja lenne. Én is elmentem aludni, ilyenkor néhány óra szakmai megbeszélés után, de fekszel az ágyban és nem jön álom a szemedre. Ha ezt a szituációt többször nem élted át, akkor ne törj pálcát olyan emberek fölött, akiknek úgy kellett volna jó döntéseket hozni, hogy felülről allandóan baszogatták őket a külömböző elvárásokkal. Hidd el, ilyenkor beszűkülsz annyira, hogy nem látsz az orrodnál tovább, ha éppen szerencsétlen passzban vagy. Én megúsztam, de lehetett volna máshogy is. volt olyan brazil származású ami főnököm, aki egy ilyen szitu optimális lekezelése után a nyakamba borult és azt mondta, én vagyok a legjobb magyar barátja. És mellesleg azt is elárulta, azért retteg, mert előtte nem régen Szaúd-Arábiában töretett ki már egy kutat...Bocsi, de ezeket le kellett írnom azért, hogy a fórumtársak ne téged gondoljanak a legnagyobb királynak és engem meg ne a legnagyobb lúzernek, aki folyton beleáll a természettudományos pofonokba. Noerre a kommentre kössél gombot ha tudsz...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 080
10 260
113
Környezetvédelem - Karácsony nemcsak azért alakítana külön tárcát, mert zöldpolitikusnak tartja magát. Szerinte olyan típusú környezetpolitikára lenne szükség, amely a klasszikus természetvédelem mellett a kormány társadalompolitikai céljait is segíti. Ámon Ada az első és legfontosabb feladatként nem meglepő dolgot jelölt meg: "felfüggesztjük, felülvizsgáljuk és megszüntetjük a Paks 2 beruházást" - hatalmas tapsot kapott. Ámon az energiatermelést modern technológiákkal valósítaná meg, amelyek Európában már beváltak. Emellett említett a klímavédelem kiemelt kezelését, és hogy a zöldügyekkel foglalkozó hatóságot meg kell erősíteni.
Karácsony Gergely árnyékkormánya
Nagyon szeretnék kormányváltást, de ezeket sem szavazom meg. Szerintem marad a kétfarkú. Ha bejutnak akkor majd legalább röhögök.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 080
10 260
113
(mindamelett az tény hogy vízügynek, környezetvédelemnek, örökségvédelemnek vissza kell állítani a saját fontosságának megfelelő eljárási rendszert, mert a mostani az katasztrófa)
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Mindenkinek szóló gépház közleménye. Ma megírtam az első geotermikus mikroesszém írva. Vettem ma a fáradtságot és 6-13-ig megírtam, most gépelik, holnap délelőtt legkésőbb a geotermikus topicba fel is töltöm. (Persze volt aki azt írta, akkora arc vagyok, hogy felvágok arra, hogy más gépeli a kézirataimat. Csakhogy én azzal a mással vagyok olyan viszonyba, hogy ezt nekem, ha ideje engedi, megteszi...Volt ma itt két db HSZ-om, ha valakinek akár valamely része homályosnak maradt, mert nem érthető pld. miértolyan fontos a túlnyomás előtt csövezni, az kérdezzen nyugodtan, szívesen válaszolok. Mert elkapott annyira a gépszíj az ebben a topicban látott tudományos köntösbe bújtatott hozzászólásokon, hogy nem tudok uralkodni magamon, és akkor is végzem az alternatív "felhomályosító" tevékenységem, ha ezzel kapcsolatosan semmilyen, vagy csak negatív kritikákat kapok. Azt hiszem itt vannak néhányan, akik Husz Jánost, Galileit és Keplert is símán megégetnék, mert a válaszok, amiket írnak a HSZ-aikra nem nyeri el elméleti tudósaink tetszését. (Pedig én a saját munkaidőm rovására kommentelek, ergo, ha itt töltöm az időmet, tényleg kevesebb pénzt keresek. De ez az áldozat most bevállalható általam, mert kb. úgy érzem itt a hangadók HSZ-einek a tartalmát, mintha LOMINI, már nem tudom melyik adón (talán RTL), vagy Anettka Bp-tévén adagolná a témákra a válaszokat!. Ha vannak itt fotel tábornokok, mint én, akkor vannak itt fotel mérnökök is, mint más, akik sosem kerültek olyan döntési szituációba, mint a csernobili kollégák, de mégis tudják róluk a frankót. Mikor mit kellett volna tenniük...Tisztelet és becsület nekik, mert aki a megyomtmta végül a reaktor azonnali leállítását elindító gondot, talán úgy halt meg, hogy el sem tudta mondani a saját szempontjából a történteket. Ezért is írtam le hasonlóan kiélezett szituációkről az emlékeim és a történéseket....
Mindenezetre LMzek kérdéseire az első mikroesszé elkészült. ha valaki a kritikusaim közül veszi a fáradtságot és beszáll a kezdődő szellemi kalandba, szívesen veszem, mert úgy értékelem túl lépett saját árnyékán. Ha nem tud, az nem az én, hanem az Ő(k) és a HTKA basja lesz elsősorban.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Persze a válazt LMzek felvetésére csak esszé-szerűen írtam meg. Nincsenek benne mérnöki szamítások, egyenlőre a bevezetőbe nem is szükségesek ilyenek. Viszont van benne néhány elkalandozás, meg egy-két anekdóta. de nem tudok túllépni az árnyékomon, ha elmegyek tárgyalni valahová, akkor 5 perc után mindenről eszembe jut valami és máris nyomom az anekdótákat...De ha belekérdez valaki, bármolyen homályos részt kifejtek. Viszont, amit előnynek tartok, én az élő szakmáról írtam, amit csináltam, csinálok és csinálni fogok, nem élettelen, olyan -tőlem függetlenül mások által létrehozott- táblázatokat hasonlítottam egymással össze, amelyek létrehozásában nem volt semmilyen közöm. Talán ezért egy kicsit alkalmazottnak tünnek majd a leírások, de hát én nem elméleti fizikus vagyok, hanem az alkalmazott tudományokat művelem.. Persze próbáltam nem személyeskedni, de egy becsúszott az első anyagba, de Mac biztosan megbocsájt, mert elég fontos volt az infó. Egyébként úgysem találnátok ki, ki a személyeskedés tárgya (nem az, akire itt a legtöbben tippelnének). Aztán néhány régi cégnév, meg egy-két városnév szerepel az első anyagnan, ezen túl semmi konkrétum. De remélem így is érdeklődésre adhat számot. Elég tökös válasznak találtam ezt az elmúlt napok parttalan vitái után...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Környezetvédelem - Karácsony nemcsak azért alakítana külön tárcát, mert zöldpolitikusnak tartja magát. Szerinte olyan típusú környezetpolitikára lenne szükség, amely a klasszikus természetvédelem mellett a kormány társadalompolitikai céljait is segíti. Ámon Ada az első és legfontosabb feladatként nem meglepő dolgot jelölt meg: "felfüggesztjük, felülvizsgáljuk és megszüntetjük a Paks 2 beruházást" - hatalmas tapsot kapott. Ámon az energiatermelést modern technológiákkal valósítaná meg, amelyek Európában már beváltak. Emellett említett a klímavédelem kiemelt kezelését, és hogy a zöldügyekkel foglalkozó hatóságot meg kell erősíteni.
Karácsony Gergely árnyékkormánya
Nagyon szeretnék kormányváltást, de ezeket sem szavazom meg. Szerintem marad a kétfarkú. Ha bejutnak akkor majd legalább röhögök.


Bár ez belpol én a jobbikra fogok szavazni, pont azért, mert kormányváltást szeretnék. Az össze többinek esélye sem lenne semmire...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Csak jelzem a topic olvasóinak, hogy "beindítottam" a geotermikus energia hasznosítás oldalt. (Szintén a kanin fül alatt. Szívesen várom oda MOLNI-t is, mert azért sok hibája ellenére, amit az elmúlt napokban szóvá is tettem, műszaki tájékozottsága átlagon felüli. Remélem hozzá kíván és tud is tenni valamit a saját ismeretei segítségével annak a topicnak az eredményes működéséhez is. De más, bármely HTKA olvasó érdeklődő hSZ-eit is érdeklődve várnám...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113

Ui.: mielőtt valaki félreértene, az előbb a fotel mérnökségen nem valami képzetlen tuskót értettem, aki a pálya széléről csak úgy bekiabál marhaságokat, hanem olyan -egyébként- képzett- embert, akinek megadatik otthon, kényelmesen, a mindenkit bölcsebbé tevő idő távlatából, könyvtárnyi irodalommal felvértezve értékelni olyan eseményeket, amelyekbe azoknak akik ott voltak saját maguk kis közösségében, azonnal kellett reagálniuk egy igen jelentős stresszhelyzetben. Akkor ott nincs lehetőség "telefonos segítséget" kérni, vagy várjatok, elolvasok még egy cikket felkiáltás mellett átgondolni az embereket. Persze lehet trenírozni embereket az ilyen stresszhelyzetek jobb tűrésére, de ez az én praxisomban sem volt divat... Pld. engem sem szimulátoroztattak soha, hanem csak odaállítottak, hogy csináld. Csináltam, de ahogy korábban leírtam, az olajipari szakterületen is be lehet bukni a dolgokat. Lehet, ha nem vagy nyomás alatt, mindig fel tudod mondani a leckét, és szerencsés vagy akkor, ha nem hebegsz-habogsz, amikor válladon a teher. Ez is oka lehet annak, hogy nem jutott eszükbe a xenon mérgezés veszélye, de az is, hogy annak eseményei még az előző váltás idejében játszódtak le. . Lehet, nem ment át egyik váltásből a másikhoz az ilyen helyzet kialakulásának a tudatosítása. Szerintem ez a motívum méginkább bonyolította ezt a szerencsétlen helyzetet. Az új váltás pedig valszeg , csak a kísérlet sikeres végrehajtására koncentrált. Aztán amikor a kocka el volt vetve, lásd korábbi írásait másoknak, meg nekem is, megpróbálták menteni a menthetetlent.

A stressz csak egy pontig juttat többletteljesítményhez, ha túllép egy határon, beszűkülhet a tudatod és dolgozol, de talán anyád neve sem jutna eszedbe olyankor...Ez elvezethet egy csőlátáshoz, amiben már nagyon nehéz megítélni a történések összefüggéseit. Ezért ennek a helyzetnek az értékelésénél a stressz motívumát sem (a többi más között) lehet figyelmen kívül hagyni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 759
17 779
113
És a kiesō kapacítás növekvō keresleti oldalon egyértelműen az árrobbanás irányába mutat. Nagyon mérges arcot szoktam vágni, amikor az überzōdek beszélnek az erōmű bezárásokról, miközben a Tesla mellett pózol.

Tényleg nem értem. 650 fokos vízgōzzel, 300 bar nyomással 50%-os villamos hatásfok lehet egy szenes erōműnél is, de nem. Gáncsoljuk csak el a technológiát az EU-ban. A falnak futok az olyanoktól, akiknél a 40 éves szénerōmű = mai technológiás szénerōmű, illetve Csernobil = minden atomerōmű. De ugyanezen elvek mentén döntenek másról is.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113

Nem értem az egész békejobbozást. A villamos topikban a vita kapcsán, ahov bejöttél szó sem volt geotermikusról. Én ahhoz nemigen tudok hozzátenni szakmai téren, mert azzal nem dogoztam és annyira nem vizsgálgattam. Itthon semiféle tiltás nincs rá kapacitáskorlában, mégsem szórják tele vele az országot. Ennek igen egyszerű oka van. Nem éri meg. A MOL épített egy kísérleti erőművet és akkora bukta volt, mint ide Peking kétszer. A többi termelési formáról meg volt már elég sokminden a villamosenergia topikban. (Őszintén szólva ne is éreztem igényét külön geoterm topiknak.)



Akkor vedd úgy csak szimplán, hogy bocsánatot kértem a hétvégi bunkózás után.
Mondjuk, akkor annyi érdekelne, hogy gázüzemű távfűtőműre (csak a hőelőállításra) 1,0 MW-ra milyen beruházási költség esik, akkor, ha a létesítmény nem haladja meg a 10 MW-o távfűtési teljesítmény!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 080
10 260
113
LMP = balfaszok gyülekezete. Egy üveg tejet sem bíznék rá egyikre sem.


Kb.
Szerintem a négynapos ünnepen írok egy levelet a pártoknak hogy az energiagazdálkodásról mi alapján mondják amit mondanak, meg ha már levél megkérdezem hogy mit akarnak a honvédséggel, legalább a GDP százalékos szintjén. Mert szerintem ha betartják amit megigértek akkor lesz az még -0,1%-is. (befizető minisztérium lesz a HM, elad mindent ami vas+színesfém)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

"Várható az is, hogy az elektromos autók a tartamgörbe minden részére emelő hatással lesznek, ugyanakkor okos töltők (okos) alkalmazásával ez az emelő hatás az éjszakai, azaz alacsonyabb terhelésű időszakok teljesítményigényére koncentrálódhat. Az ipar folyamatos gépesítése, elektrifikációja várhatóan a tartamgörbe minden szakaszát növeli majd. Az elmúlt négy év tapasztalatai ugyanakkor azt is mutatják, hogy e hatások képesek ellensúlyozni az egyre hatékonyabbá való közvilágítás, valamint az energiahatékonyság általános javulásának terheléscsökkentő hatását is.

Ahogy az elmúlt években folyamatosan nőtt a rendszerterhelés, ugyanígy igénynövekedésre lehet számítani a jövőben is, erőműparkunk pedig elöregedett. Ezek az okok is indokolják az új paksi blokkok megépítését."

Vagyis az van, amit a multkor írtam. Az e-autók nélkül is folyamatosan nő a fogyasztásunk és ezt mégis valahogy bírja a rendszer (gondolom modernizálnak most is). Aszódi is számol az e-autók elterjedésével és nem azt írja, hogy tiltsuk be, mert nem fogja bírni a hálózat, hanem azt, hogy kell az atomerőmű a fogyasztás kielégítésére.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
"Várható az is, hogy az elektromos autók a tartamgörbe minden részére emelő hatással lesznek, ugyanakkor okos töltők (okos) alkalmazásával ez az emelő hatás az éjszakai, azaz alacsonyabb terhelésű időszakok teljesítményigényére koncentrálódhat. Az ipar folyamatos gépesítése, elektrifikációja várhatóan a tartamgörbe minden szakaszát növeli majd. Az elmúlt négy év tapasztalatai ugyanakkor azt is mutatják, hogy e hatások képesek ellensúlyozni az egyre hatékonyabbá való közvilágítás, valamint az energiahatékonyság általános javulásának terheléscsökkentő hatását is.

Ahogy az elmúlt években folyamatosan nőtt a rendszerterhelés, ugyanígy igénynövekedésre lehet számítani a jövőben is, erőműparkunk pedig elöregedett. Ezek az okok is indokolják az új paksi blokkok megépítését."

Vagyis az van, amit a multkor írtam. Az e-autók nélkül is folyamatosan nő a fogyasztásunk és ezt mégis valahogy bírja a rendszer (gondolom modernizálnak most is). Aszódi is számol az e-autók elterjedésével és nem azt írja, hogy tiltsuk be, mert nem fogja bírni a hálózat, hanem azt, hogy kell az atomerőmű a fogyasztás kielégítésére.
Igen, az elmúlt 25 év öröksége. A módszerváltás után töredékére esett vissza az ipar fogyasztása. Csak a nagy difi az, hogy zsinóráram fogyasztás csökkent és a zsinóráram termelő kapacitásból nagy kiesés nem volt. Paks és a Mátrai erőmű üzemelnek. Az ország energiaellátásánek két alappilére. 2000+900 MWe. Ez majdnem teljes völgyigény.

Te meg erre jössz a magyarázatoddal mikor a TDK dolgozat is azt mutatta ki, hogy nemhogy a termelési oldalon lesz gáz a gradeinesekkel, ha itt gyorstöltőznek majd az emberek, hanem a trafók sokkal hamarabb befosnak egy igen konzervatív forgatókönyv esetén is.

Nem értem, hogy milrt ennyire nehéz összerakni a képet sokoknak. És nem csak energetika terén...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igen, az elmúlt 25 év öröksége. A módszerváltás után töredékére esett vissza az ipar fogyasztása. Csak a nagy difi az, hogy zsinóráram fogyasztás csökkent és a zsinóráram termelő kapacitásból nagy kiesés nem volt. Paks és a Mátrai erőmű üzemelnek. Az ország energiaellátásánek két alappilére. 2000+900 MWe. Ez majdnem teljes völgyigény.

Te meg erre jössz a magyarázatoddal mikor a TDK dolgozat is azt mutatta ki, hogy nemhogy a termelési oldalon lesz gáz a gradeinesekkel, ha itt gyorstöltőznek majd az emberek, hanem a trafók sokkal hamarabb befosnak egy igen konzervatív forgatókönyv esetén is.

Nem értem, hogy milrt ennyire nehéz összerakni a képet sokoknak. És nem csak energetika terén...

Te meg azt nem érted meg, hogy létezik fejlesztés a világon, sőt ha hiszed ha nem még Magyarországon is. Gondolod, hogy míg világ a világ, a kommunizmusban kiépített hálózatot fogjuk használni? Nem csak a szocializmusban lehetett trafókat, vezetékeket építeni, hanem ma is és a jövőben is fognak. Ha nem bírja a hálózat, akkor fejlesztenek.
A blogbejegyzésben is le van írva, hogy Németországban 60%-al több áramot fogyasztanak, Ausztriában duplanannyit, mint nálunk (pedig náluk sincs még elterjedve a villanyautó, ugyanúgy mint nálunk). Arra kell számítani hosszabb távon, hogy megnőhet a fogyasztás akár a duplájára is, még autók nélkül is. Aszódi ezzel számol.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 759
17 779
113
Más számmal kifejeztve:
- 1000db Tesla a Supercharger-en 88MW. Persze, lehet mondani, hogy mennyi az esélye annak, hogy 1000 Tesla egyszere legyen a töltōn... Na igen, és annak mennyi az esélye, hogy egyszerre 1000 autó legyen a benzinkúton? Nyílvánvalóan magas és a villanyautókból nincs annyi, mint a benzinesekbōl (de számuk nō... )

A minap foglalkoztam egy kicsit egy robottal. Egy mezei 6 szabadsági fokos robotban minimum 3 motor van, az áramforrással együtt kb. 4kW teljesítmény-felvétellel. A robotok számát 520ezerre saccolják idén, évi 9%-os növekedéssel.. Ha csak ezt a 4kW-ot veszem, akkor ennyi robotra ez 2080MW.

Szóval robotosítani, elektroautózni meg zöldnek lenni ÉS olcsónak maradni sajnos nem megy...