96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Jujj. Olvastátok Molni írását, vagy csak a butaságot ismételgetitek?

Ballisztikus rakétákat, atomerőműveket, repülőtereket stb. stb. Sz-300/400-assal védünk, nem pedig pontvédelmi rendszerrel.
Én azt mondanám, hogy mindkettővel. Most ebben a konkrét esetben az Sz-300/400 - ha volt ott - tüzelt már végre...?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Szerintem teljesen mindegy, hogy x db CM-et kell leszedni Sz-300/400 osztály mellett vagy az, hogy egy objektum mellett azt védve teszi ugyanazt. A célpontok mennyisége és a célcsatorna + rakéta mennyiség a lényeg. Itt a jelek szerint olyan salvo jött, hogy nem tudták már az önvédelmet sem megoldani valami miatt.

Az S300/400-hoz tartozik egy halom a Pancírénál komolyabb radar és parancsnoki központ amire "rá van kötve" a Pancír is (én így csinálnám)ami azzal jár az én olvasatomban,hogy a Pancírok sokkal teljesebb helyzetképpel rendelkeznek ami hatékonyabb célleküzdéstés ami talán fontosabb célelosztást tesz lehetővé a Pancírok közt.Szóval szerintem a különbség annyi,hogy a sokkal hatékonyabban lehet alkalmazni őket egy komplex rendszer részeként mint csak önmagában esetleg párban.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Megnéztem én is a felvételt. Nekem úgy tűnik, hogy a rendszer inaktív volt a személyzet meg bandázott mellette.
Az lett volna a meglepő ha ilyen állapotban nem lehetett volna kilőni. 0 álcázás volt, gyakorlatilag kiálltak vele a placra inaktív állapotban, hogy ide lőjetek!
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Én azt mondanám, hogy mindkettővel. Most ebben a konkrét esetben az Sz-300/400 - ha volt ott - tüzelt már végre...?

Szerintem azok csak akkor fognak tüzelni ha az oroszokat lövik(ez kizárt)vagy ha olyan stratégiai a célpont jellege ami veszélyezteti a szír állam vagy haderő alapvető létét.Egy szaros reptérért meg pár raktárért nem fognak lőni.
 
M

molnibalage

Guest
Az S300/400-hoz tartozik egy halom a Pancírénál komolyabb radar és parancsnoki központ amire "rá van kötve" a Pancír is (én így csinálnám)ami azzal jár az én olvasatomban,hogy a Pancírok sokkal teljesebb helyzetképpel rendelkeznek ami hatékonyabb célleküzdéstés ami talán fontosabb célelosztást tesz lehetővé a Pancírok közt.Szóval szerintem a különbség annyi,hogy a sokkal hatékonyabban lehet alkalmazni őket egy komplex rendszer részeként mint csak önmagában esetleg párban.
Már megint az a fránya "nincs időd olvasni"...

Az "egy halom" az pontosan két db radar, egy low level és egy med-hi level körkörös felerítő radar és ennyi. A Pancírok a PBU-n kersztül megkapják a védeni szükséges Sz-300/400 osztály teljes légi helyzetképét.

Persze, ha nincs rákötve semmilyen AVR-re (vagy az orosz Sz-300/400-ra), akkor pech...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Már megint az a fránya "nincs időd olvasni"...

Az "egy halom" az pontosan két db radar, egy low level és egy med-hi level körkörös felerítő radar és ennyi. A Pancírok a PBU-n kersztül megkapják a védeni szükséges Sz-300/400 osztály teljes légi helyzetképét.

Persze, ha nincs rákötve semmilyen AVR-re (vagy az orosz Sz-300/400-ra), akkor pech...

Oké,hogy az a halom az kettő de az pont kettővel több mint amikor önállóan kell dolgozniuk.Pont azt írtam amit te is:ha nincs rákötve semmilyen központi rendszerre hanem autonóm módon dolgozik, az nagyban csökkenti a hatékonyságot.És ez a nagy különbség amire rákérdeztél.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre
T

Törölt tag 1945

Guest
Már megint az a fránya "nincs időd olvasni"...

Az "egy halom" az pontosan két db radar, egy low level és egy med-hi level körkörös felerítő radar és ennyi. A Pancírok a PBU-n kersztül megkapják a védeni szükséges Sz-300/400 osztály teljes légi helyzetképét.

Persze, ha nincs rákötve semmilyen AVR-re (vagy az orosz Sz-300/400-ra), akkor pech...

Akkor bizony légi helyzetkép helyett marad a jármű SzOC által felderített célok ismerete, ami ugye csak 90%-os eséllyel szúr ki egy MiG-21 méretű célt 36km távolságból...

78-02.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Mondjuk arra azért kíváncsi lennék,hogy milyen páncélzatot hiányolnak...Egy direkt Spike találatot még a harckocsi sem bírja ki pedig jelen állás szerint a tank a legjobban védett szárazföldi haditechnikai eszköz.
 
M

molnibalage

Guest
Mondjuk arra azért kíváncsi lennék,hogy milyen páncélzatot hiányolnak...Egy direkt Spike találatot még a harckocsi sem bírja ki pedig jelen állás szerint a tank a legjobban védett szárazföldi haditechnikai eszköz.
A csapatlégvédelmi járművek esetén a követelmény a full ABV és repeszvédelem. A PVO-nál nincs repeszvédelem sem. Az ABV-t ne tudom. Elég viccesen hangzik az, hogy ha pl. az Sz-300-nak ne lett volna ABV védelme, amikor annak a közelében is pukkanhatott volna nuki. Az Sz-25/75/125/200 esetén bevallom nem tudom, hogy volt-e ABV védelem.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
T

Törölt tag 1945

Guest
A csapatlégvédelmi járművek esetén a követelmény a full ABV és repeszvédelem. A PVO-nál nincs repeszvédelem sem. Az ABV-t ne tudom. Elég viccesen hangzik az, hogy ha pl. az Sz-300-nak ne lett volna ABV védelme, amikor annak a közelében is pukkanhatott volna nuki. Az Sz-25/75/125/200 esetén bevallom nem tudom, hogy volt-e ABV védelem.

Ha a honi-légvédelem által védett objektum környékén már elpukkant a nuki, akkor ugyebár az alapfeladat ezzel meg is szűnt.
Csapat-légvédelem esetén, meg eleve nukival megszórt terület felszabadítása (az imperialista elnyomástól) volt a cél.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
na ne szórakozzunk kérem...

épp pár órája küldtünk át egy adag hezzie i rakétát a határon, és ilyenkor a szomszédok NEM azzal fenyegetőznek, hogy a választott nemzetközi bíróságon beperelnek minket... előző napokba két légiccsapás sorozat? Vagy az Euroviziós döntőt nézték a kijelzőkön?

A napnál is világosabb, hogy brunya közben az összepakolt cuccot sikerült a legostobább helyen leparkolni, olyan volt mint a mágnes, kaptak is rajta a haverjaid és precizen likvidálták. Ennyi.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Sharid

"oké, akkor ez az harcedzett, véres háborúban és tapasztalatot szerzett szír hadsereg, és légvédelem...
csak én érzek zavart az Erőben?"


A kettő miért zárná ki egymást?
Attól, hogy harcedzettek még arabok. Ennek megfelelően is használják a technikát.
Az Iraki hadsereg is harcedzett volt 91-ben, hiszen előtte két háborút is megvívtak. Mégsem tudtak mit tenni a nyugattal szemben.
A szerbek nagyságrendekkel kevesebb technikával is eredményesebbek voltak, mint az Irakiak. A saját túlélésük szempontjából mindenképpen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
A csapatlégvédelmi járművek esetén a követelmény a full ABV és repeszvédelem. A PVO-nál nincs repeszvédelem sem. Az ABV-t ne tudom. Elég viccesen hangzik az, hogy ha pl. az Sz-300-nak ne lett volna ABV védelme, amikor annak a közelében is pukkanhatott volna nuki. Az Sz-25/75/125/200 esetén bevallom nem tudom, hogy volt-e ABV védelem.

Hát ez az repesz védelem nem közvetlen rakétatalálat elleni védelem...
 
M

molnibalage

Guest
A szerbek nagyságrendekkel kevesebb technikával is eredményesebbek voltak, mint az Irakiak. A saját túlélésük szempontjából mindenképpen.
Ezt sokszor láttam már leírva, de bizonyos szempontból vizsgálva nem biztos, hogy ez az állítás megállja a helyét. Ok, az iraki légvédelem kb. megsemmisült, de 42 db merevszárnyú repülőeszközt lőttek le.

A szerb légvédelem kettő darab embervezette gépet lőtt le és cserébe odaveszett a Kubok cirka 40%-a a Nyevák kb. 33%-a így fejből.

A kérdés az, hogy a relatív helyi túlerő mekkora volt. A szerbek alapvetően a túlélésre játszottak. Irak meg nem. Tehát ezért direkben öszehasonlítani így őket emiatt nehéz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
molnibalage

Itt az arány párok lennének érdekesek.
Ugyanis szerintem az iraki légvédelem mennyiségileg messze a szerb fölött volt.
E mellet a kettő között 8 év eltelt, ami alatt a nyugati technika fejlődött. Míg a szerb technika ugyanúgy kb. az Iraki szinten volt.
Csak egy példa: amennyire én tudom 91-ben nem volt elterjedt a vontatott csali, miközben 99-ben már elég szép számmal használták, igen eredményesen.
91-ben nem tudom milyen volt a drón tevékenység, de 99-ban kb. 30 db UAV-ot lőttek le a szerbek.
E mellet 99-ben végig MANPAD magasság fölött repültek, míg 91-ben (ha jól emlékszem) volt olyan Tornado amit légvédelmi gépágyú lőtt le.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Itt az arány párok lennének érdekesek.
Ugyanis szerintem az iraki légvédelem mennyiségileg messze a szerb fölött volt.
E mellet a kettő között 8 év eltelt, ami alatt a nyugati technika fejlődött. Míg a szerb technika ugyanúgy kb. az Iraki szinten volt.
Csak egy példa: amennyire én tudom 91-ben nem volt elterjedt a vontatott csali, miközben 99-ben már elég szép számmal használták, igen eredményesen.
91-ben nem tudom milyen volt a drón tevékenység, de 99-ban kb. 30 db UAV-ot lőttek le a szerbek.
E mellet 99-ben végig MANPAD magasság fölött repültek, míg 91-ben (ha jól emlékszem) volt olyan Tornado amit légvédelmi gépágyú lőtt le.
Csak a SV alatt bevetett koalíciós technika mennyiségileg a szerb felett volt...

A technika pont, hogy alig fejlődött SEAD és AG szempontból. Még nem jelentek meg a nagyfelbontású TGP-k és lényegében ugyanazokkal a HARM-okkal lövöldöztek, mint a 1991-ben. Az AMRAAM volt nagy újdonság, amitt is volt öngyilkosság a 29-esek emelése. HTS pod már volt, de F-4G már nem volt. EF-111 sem volt, csak EA-6B, de a kérdéses lelövéses napon nem volt közelben emlékeim szerint.

(Az AF alatti drónveszteség ott van az Összfoglalóban.)
 
  • Tetszik
Reactions: endre