A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
A mi MiG29eseinket sanszossan a roman LanceRek is ledarálták volna.Mert már akkor is az elektronika számitott.Ma méginkább,és a jolképzett,gyakorlott személyzet.Nem csak a pilóták,hanem a szerelőtől a pályakarbantartóig mindenki.És nem csak a gyártási évszám határoz meg egy technikát.Sokkal inkább az,hogy mennyire van a kor igényeihez korszerűsitve.Egy F4Terminátorral szemben egy MiG29B jszerivel esélytelen.De az F16A 1980as szinten szintén bajban van.
Csak olyasmit érdemes megvenni,ami időszakos korszerűsitéssel még sokáig használhat marad,tényleges harchelyzetben.Ami már most másodvonalbeli,és kifogyban a korszerűsithetőségi potenciálbol,nem
A román lancerek sehol nem "darálták" volna le a Mig-29 einket, ahogy az F4 Terminatorral szemben, sem az F-16A val szemben nem esélytelen. El vagy varázsolva, egy hangyafasznyit. Főleg nem úgy, hogy itt a térségben senkinek sincs légiutántöltője, sem AWACS-e. Én annyit mondtam hogy még ma is komoly erőt képviselnének, ha nem rohasztottuk volna le őket. Ez azt gondolom egy védhető álláspont részemről, úgyhogy engedelmeddel de tartom a kommented után is.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A román lancerek sehol nem "darálták" volna le a Mig-29 einket, ahogy az F4 Terminatorral szemben, sem az F-16A val szemben nem esélytelen. El vagy varázsolva, egy hangyafasznyit. Főleg nem úgy, hogy itt a térségben senkinek sincs légiutántöltője, sem AWACS-e. Én annyit mondtam hogy még ma is komoly erőt képviselnének, ha nem rohasztottuk volna le őket. Ez azt gondolom egy védhető álláspont részemről, úgyhogy engedelmeddel de tartom a kommented után is.
A modernizált F4el szemben van hátrányban az alap F16A.Bvr fegyverzet,a jobb radar,elektronika olyan előny,ami zárojelbe teszi a jobb manőverezőképességet.LanceReknél meg ugyanez a helyzet.Megkapták hozzá a REH konténereket,ami zárjelbe tette volna a 29 bvr képességét,nameg a kommunikációt.Innentől kezdve egyszerűen a számbeli fölény,a jobb elektronika dominált volna.És ezek nem a mi oldalunkon játszottak.Nameg azt a képességét az állami szervezeteinknek,hogy bármit képessek lerohasztani még hozzászámitjuk.....
Vitaforum.Nem isteni kinyilatkoztatások helye,hanem a véleménycseréjé.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
A modernizált F4el szemben van hátrányban az alap F16A.Bvr fegyverzet,a jobb radar,elektronika olyan előny,ami zárojelbe teszi a jobb manőverezőképességet.LanceReknél meg ugyanez a helyzet.Megkapták hozzá a REH konténereket,ami zárjelbe tette volna a 29 bvr képességét,nameg a kommunikációt.Innentől kezdve egyszerűen a számbeli fölény,a jobb elektronika dominált volna.És ezek nem a mi oldalunkon játszottak.Nameg azt a képességét az állami szervezeteinknek,hogy bármit képessek lerohasztani még hozzászámitjuk.....
Vitaforum.Nem isteni kinyilatkoztatások helye,hanem a véleménycseréjé.
Azért én még véleménycsere után is megtartom azt a nézőpontomat, hogy a lancer és az F-16A/F-4T nem darálja be instant a Mig-29 et jó :D?
Nem tudom hogy miről akarsz te engem meggyőzni, de nem fog sikerülni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Én is amondó vagyok,hogy kizárólag modern új technikát szabad vennünk!
Nem tehetjük meg, mert minden kell, és tegnapra, ezt te is tudod. Annyi forrás meg nincs. Olyan módon lehet igazán korszerűt, újat és modernet vennünk, mint a Gripen volt.
Kevés van belőle, és legalább másnak 20 évig semmi sem lett. Jajj de jó pl. a szárazföldnek, harckocsistul, tüzérségestül, mindenestül, van korszerű és új és modern Gripen, de legalább még abból is kevés.

Na te ezt az utat választhatod, én nem szeretnék pl. Leo 2A7 ből 1 századot azon az áron, hogy aztán nem lesz utána SEMMI senki másnak néhány évtizedre.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tonyo

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 367
113
Nem tehetjük meg, mert minden kell, és tegnapra, ezt te is tudod. Annyi forrás meg nincs. Olyan módon lehet igazán korszerűt, újat és modernet vennünk, mint a Gripen volt.
Kevés van belőle, és legalább másnak 20 évig semmi sem lett. Jajj de jó pl. a szárazföldnek, harckocsistul, tüzérségestül, mindenestül, van korszerű és új és modern Gripen, de legalább még abból is kevés.

Na te ezt az utat választhatod, én nem szeretnék pl. Leo 2A7 ből 1 századot azon az áron, hogy aztán nem lesz utána SEMMI senki másnak néhány évtizedre.

Pénz nélkül semmit nem ér az egész csak látszatmegoldásokat lehet tenni.Akkor meg inkább legyen csak egy zászlóalj modern harckocsi ne egy ezred félig elavult.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A világ egyik legjobb gépkarabélya a BREN2 meg jó középkategória.


Az első fele az tény, valóban a 416 az egyik legjobb. De a Bren 2-ről még nem nagyon vannak összehasonlító tesztek. A CZ 805-ről viszont olyasmit olvastam, elvileg olyanoktól, akik náluk szerencsésebb helyre születtek és legálban birtokolhatnak efféléket, hogy a SCAR-ral pariban van. Pedig az is a legjobbak közül való. Szóval, ha neked több infód van a CZ 806-807-ről, akkor ne kelljen már könyörögni a morzsákért. ;)

Ez csak akkor igaz ha az ellenseges katona nem visel golyoallo mellenyt.

Talán "szoft"mellénynél (LvL3A) lehet előny az áthatolás után, de ott is függ attól, hogy milyen az adott 5.56-os lövedék.

.

Mezitlabas terroristak megolesere valoban jobb az 5.56, de szerintem hadaszatilag nagyobb sikert lehet elerni azzal, ha a 7.62-es neha inkabb csak megsebesiti oket.

Ha neked utána rögtön be kell menned az adott területre, ahová korábban lövöldöztél, akkor hidd el, jobban jársz, ha minél nagyobb sérülést/halált okozol. ;)

Vedofelszerelest viselo ellenseg ellen pedig jobb a 7.62-es. (Francia rendorok ezert rendszeresitettek kis szamban 7.62-es bren 2-t.)

Komolyabb védőfelszerelés ellen messze jobb az 5.56-os M855A1 (ez egy általános célú, de növelt áthatolóképességű lőszer), vagy az M995 (ez kifejezetten páncéltörő, de ezért drága is), mint az a 7.62x43-as 43M, ami most van itthon. Hogy a franciák miért nem vettek inkább megfelelő lőszert a 416-osaikhoz, azt meg ők tudják.

Elhiszem a szakiknak, hogy jo lesz az uj kaliber, de nem ertem miert. :rolleyes:

Nem lesz jó, pláne, ha nem elég jó (mert a jobb lövedékkel szerelt nyilván némileg drágább) lőszert fogunk hozzá gyártani... De nem is lesz rosszabb, mint a korábbi.


Van kozelharc oktatas a honvedsegnel mar alapkikepzesen elkezdodik. Uttanna fel evente egy ket nap /legalabbis nallunk ennyi volt hogy ennek papiron tobbnek vagy kevesebbnek kellene lenni nem tudom/ ugy zajolott egy ilyen nap hogy sorakozo jelentes atoltoues bemelegites kozelharc kepzes 2-3 ora regiek felfrissizese uj fogasok tanulasa kormerkozesek 3 tatamis teruleten menttek a viadalok tehat a tobbi addig nezett pihent/ EBED majd ujra egy kis bemelegites ujra egy kis kozelharc a aznap elsajatiotott fogasok gyors vegigporgetese majd szabadkihivasos meccsek /mind1 volt ki kit hiv ki de ket embert mindenki ek ki kellett minimum /akar tiszzeket is/ majd egy levezetes zuhany sorakozo irany a 408

Ha ez általános a "harcolóknál", akkor örülök neki.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Helyett természetesen 7.62x39 43M...

Nem. De járműben, különféle épületszerkezeti elemekben nem mindegy hogy viselkedik a lövedék!

Ha az a követelmény, hogy viszonylag lágy, de vastag rétegen kell áthatolnia a lövedéknek a célpontja előtt, talán akkor lehet előnyben a 7.62x39, de ez elég speciális eset. A legtöbb 5.56-os, ahogy láttam, úgy viselkedik, hogy lágyabb anyagban hamar leadja a mozgási energiáját (a kis méretű és tömegű penetrátor, ha van, ugyan továbbhalad, de annak már nincs komolyabb stophatása).

jajédesitenem ez még nekem is fáj (netes gyöngyszem)

A magyar honvédelmii minisztériumban olyanok ülnek és nyilatkoznak, akik nem tudnának betárazni egy AK-t.

Most éppen ezek akarják megvásárolni a CZ 806 Bren 2 gyártási liszenszét, amikor a fegyverről már kiderült, hogy konstrukcióhibás. 40 fok feletti környezeti hőmérsékleten hosszú sorozatoknál megolvad a műanyag markolat és a borítás, mert az aluötvözet váz remek hővezető, a műanyag részek meg nem tudják a hőt elvezetni.

linkeltem a fazonnak ezt, kiváncsi vagyok mit szól_

Ez nem az a félkegyelmű, aki "fassenkugel" nicknéven fosta tele a baromságaival a youtube-ot? Szerintem valami tizenéves gyerek lehet, aki lőfegyvert max. a CoD-ban sütött el.

Az első szériás Brenekre volt jelemző amit most leírtál.

Miért, volt ilyen? Ugyan az nem sokat jelent, de én semmi ilyesmiről nem hallottam.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 384
7 888
113
Csak mert 10 000 tartalekoal terveztek
Ép ezért számolnak a fiatalokkal főként az érettségi után. Mert így egy tanulmányi tartalékos szerződés esetén 2-3 évig biztosan bent tudnák tartanni a rendszerben. A gond ott kezdődik hogy aki végez a felsőoktatásban azoknak egy része rögtön dobant az országból. Ha meg esetleg itthon marad és munkába áll akkor meg nem biztos hogy a munkahely dijazni fogja. Plusz az időközbeni lemorzsolással is számolni kell. Max csak pár ezer fiatal tartalékost lehet kiemelni az oktatásból. Azokat is jóformán laszóval. 2-3 ezer főt nagyon jó esetben. (Pár év alatti stabil létszámra értendő.) Továbbá a létszám nagy részét csak ideiglenesen 2-3 évre. (tanulmányi idő, munka, dobantás). Egyébként ismerve a mai magyaországi állapotokat még a "stabil!" tízezres létszámhoz is legalább 4-6 évre lenne szükség úgy hogy boldog boldogtalant befogdossák. Nem a tartalékos rendszerrel van a baj. A baj hogy alig van embör és azok az emberek akiket meg el tudnak érni vagy tojnának az egészre. Vagy egyéb okok miatt nem tudnák vállalni a szolgálatot.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Amúgy a PKM-et bűn lenne így kiváltani. Jó dolog az M249 de ha tűzerőre van szükség akkor azért az amerikai barátaink is csak az M60 hoz nyúlnak.

Vagy az M240-hez.

de egy 7.62×45-ös és egy 7.62×54 között ez már kötve hiszem, de az előbbi köztes, míg az utóbbi puska.

Csak alig 1000 joule a különbség, többek között...

Ráadásul a 7.62×39 és egy 7.62×54 közti különbség jelentőse is pusztán teoretikus...
Lásd, mint fentebb, meg plusz 500 joule.


Nálunk egy 7,62x39-es golyószóró biztosítaná mindkettőt. A gyalogsági fegyver lőszerét és a tűzerőt jelentő kalibert is!

Nem. Értsük már meg, sem a 7.62x39, sem az 5.56x45 nem képes valós alternatívája lenni a 7.62x51 és 7.62x54R-nek. Utóbbiaknak, némi kompromisszummal (közelre gyengébb, 600 méteren túl kb. egyforma, 800 méteren túl már erősebb) a 6.5 Grendel, vagy hasonló lőszer lehet alternatívája.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azért én még véleménycsere után is megtartom azt a nézőpontomat, hogy a lancer és az F-16A/F-4T nem darálja be instant a Mig-29 et jó :D?
Nem tudom hogy miről akarsz te engem meggyőzni, de nem fog sikerülni.
Még mindig az F4T vs F16/MiG29 80as évekbeli szintrl irogatok.És az utóbbi 40 év tapasztalata,hogy az elektronikai/fegyverzet/kiképzetségi fölény akármilen műrepűlő képességet anulál.
Hk pont egy olyan példa,amit szinte a végletekig lehet korszerűsiteni.Űsreg T54 teknőt lehet élvonalbeli tanká alakitani átépitéssel.Ugyanez mondjuk a D20 tarackra már csak korlátossan igaz.Vagy pl a lengyelek BM21 korszerűsitése elérte a határait,mig a román APR nem.Tehát technikailag/harcászatilag a román sorozatvető jobb választás.
Véleményem szerint gondos mérlegelés,és hosszútávú koncepció alapján lehet a beszerzéseket-korszerűsitéseket eldönteni/megcsinálni.Csak nálunk ez a fajta hozzáállás egyszerüen nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 400
120 688
113
Még mindig az F4T vs F16/MiG29 80as évekbeli szintrl irogatok.És az utóbbi 40 év tapasztalata,hogy az elektronikai/fegyverzet/kiképzetségi fölény akármilen műrepűlő képességet anulál.
Hk pont egy olyan példa,amit szinte a végletekig lehet korszerűsiteni.Űsreg T54 teknőt lehet élvonalbeli tanká alakitani átépitéssel.Ugyanez mondjuk a D20 tarackra már csak korlátossan igaz.Vagy pl a lengyelek BM21 korszerűsitése elérte a határait,mig a román APR nem.Tehát technikailag/harcászatilag a román sorozatvető jobb választás.
Véleményem szerint gondos mérlegelés,és hosszútávú koncepció alapján lehet a beszerzéseket-korszerűsitéseket eldönteni/megcsinálni.Csak nálunk ez a fajta hozzáállás egyszerüen nincs.
Abból sose lesz élvonalbeli hiába építed, ha a biliacél a páncéltest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 367
113
Az első fele az tény, valóban a 416 az egyik legjobb. De a Bren 2-ről még nem nagyon vannak összehasonlító tesztek. A CZ 805-ről viszont olyasmit olvastam, elvileg olyanoktól, akik náluk szerencsésebb helyre születtek és legálban birtokolhatnak efféléket, hogy a SCAR-ral pariban van. Pedig az is a legjobbak közül való. Szóval, ha neked több infód van a CZ 806-807-ről, akkor ne kelljen már könyörögni a morzsákért. ;)



Talán "szoft"mellénynél (LvL3A) lehet előny az áthatolás után, de ott is függ attól, hogy milyen az adott 5.56-os lövedék.

.



Ha neked utána rögtön be kell menned az adott területre, ahová korábban lövöldöztél, akkor hidd el, jobban jársz, ha minél nagyobb sérülést/halált okozol. ;)



Komolyabb védőfelszerelés ellen messze jobb az 5.56-os M855A1 (ez egy általános célú, de növelt áthatolóképességű lőszer), vagy az M995 (ez kifejezetten páncéltörő, de ezért drága is), mint az a 7.62x43-as 43M, ami most van itthon. Hogy a franciák miért nem vettek inkább megfelelő lőszert a 416-osaikhoz, azt meg ők tudják.



Nem lesz jó, pláne, ha nem elég jó (mert a jobb lövedékkel szerelt nyilván némileg drágább) lőszert fogunk hozzá gyártani... De nem is lesz rosszabb, mint a korábbi.




Ha ez általános a "harcolóknál", akkor örülök neki.

Nem gondolnám,hogy egy alu tokos fegyvert ha csak nem tud extrát(mint a 416)2018-ban a legjobbak közt kellene emlegetni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Nem gondolnám,hogy egy alu tokos fegyvert ha csak nem tud extrát(mint a 416)2018-ban a legjobbak közt kellene emlegetni.

Huhh... Már korábban is olvastam ezt tőled és akkor sem értettem... A G36 (és a megboldogult XM8) kivételével gyakorlatilag minden jelenlegi modern (és megbízhatónak tartott) gépkarabély alutokos (oroszok meg maradtak az acélnál) tudomásom szerint. SCAR, SIX8, REC7, HK433, a SIG cuccai...
 
  • Tetszik
Reactions: Sulaco

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 367
113
Huhh... Már korábban is olvastam ezt tőled és akkor sem értettem... A G36 (és a megboldogult XM8) kivételével gyakorlatilag minden jelenlegi modern (és megbízhatónak tartott) gépkarabély alutokos (oroszok meg maradtak az acélnál) tudomásom szerint. SCAR, SIX8, Rec7, a SIG cuccai...


A SCAR-nál csak az upper receiver alu a lower receiver műanyag.Ugye itt most lehetne kötözködni,hogy melyik a tok de ebbe ne menjünk bele.A SIG új karabéllyal nem állt elő elég régóta.Az M4 alapú fegyverek mind alu tokosak ez azért van,hogy kompatibilis legyen mindennel ami M4 (ezért alutokos a 416 és a Rec7).De ha már Beretta akkor ARX-160 műanyag tokos vagy HK433.Szóval az új modern fegyverek mind műanyag tokosak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A SCAR-nál csak az upper receiver alu a lower receiver műanyag.Ugye itt most lehetne kötözködni,hogy melyik a tok de ebbe ne menjünk bele.A SIG új karabéllyal nem állt elő elég régóta.Az M4 alapú fegyverek mind alu tokosak ez azért van,hogy kompatibilis legyen mindennel ami M4 (ezért alutokos a 416 és a Rec7).De ha már Beretta akkor ARX-160 műanyag tokos vagy HK433.Szóval az új modern fegyverek mind műanyag tokosak.

Tényleg, az ARX160-at elfelejtettem... De arról volt itt egy videó, amin úgy tűnt, hogy a "fagyasztásos" tesztnél darabok törtek le a műanyag tokból. De lehetett optikai csalódás is, nem tudom. Viszont a Glock is állítólag pont ezért használja a gyengébb nejlontokot, mert az üvegszálas, jóval erősebb anyag alacsony hőmérsékleten már túl rideggé válik. Szóval... Na meg az olasz cuccok... Pár kivétellel (Spartan, meg az AW helijei) nekem nem tűnnek jónak...
HK433 pont olyan, mint a Bren 2. A tok felső része alu, alsó rész műanyag. SCAR dettó. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Sulaco and fip7