Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 460
10 574
113
Azt sem tudjuk hogy Ő ott mit tudott, meg mit nem.
Mi hónapokkal később, több hírcsatornából hallottunk, láttunk dolgokat. Ott Ő szerintem mire lezajlott a lényeg, semmit nem tudhatott.
Ha igazak a hírek, hogy kalákkal sorozatlövésekkel sűrű tömegbe lőttek, ott kb. néhány perc alatt megvoltak az áldozatok.
Én nem szeretek megítélni partvonal mellől senkit...
Igen egyetértek. Ezért mondom hogy egy keserű nehéz döntés volt és én személy szerint nem hibáztatom érte, de talán máshogy csináltam volna. Szerintem felvállaltam volna a felelőséget.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Igen egyetértek. Ezért mondom hogy egy keserű nehéz döntés volt és én személy szerint nem hibáztatom érte, de talán máshogy csináltam volna. Szerintem felvállaltam volna a felelőséget.
Aztán lehet hogy rosszul döntesz úgy is, és akkor még az is biztos hogy nem szabályosan jártál el, esetleg direktben tagadtál meg parancsot...
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 460
10 574
113
Hogy tovább menjek, a hibás az elbaszott francia rendszer, a polkorrektség hogy nem tehetik ki az országból a gyanus elemeket, hogy nem léphetnek fel brutálisan a terroristák ellen. Ebben a politika a hibás nem a végrehajtó elemek.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 460
10 574
113
Aztán lehet hogy rosszul döntesz úgy is, és akkor még az is biztos hogy nem szabályosan jártál el, esetleg direktben tagadtál meg parancsot...
A döntéshozó alatt a prefektust értem nem a parancsnoki lánc többi tagját. Ha én lettem volna a nagykutya szerintem bevállaltam volna, végrehajtóként nem. És igen lehet hogy rossz döntés lett volna. De ezek a "milettvolnaha" beszélgetések parttalanok és ahogy írtad sokmindent nem tudunk.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 368
113
Nem lehet minden helyzetben a parancsnoki lanc moge bujni. Van egyeni felelosseg is.

Mindenki szamara vilagos lehetett perceken belul, hogy ez most nem egy hollywoodi tuszdrama.

Par perc kesedelmet mindenki el tudna fogadni, de ott tobbrol volt szo. Az elso hangok kozott mar megjelentek olyanok , hogy azonnal be kell menni, mert olyan rossz a helyzet.
Illetve ez az elso perben sem nezett ki tuszdramanak. Siman dzsihadista meszarlasnak tunt mar akkor is.


Felul lehet biralni a parancsot, de a helyszinen levo vezetoknek kenyelmesebb volt varni...:oops:
Igaz, jo esellyel vege lett volna a karrierjenek, de ez sem lehet mentseg.

Nagyon rosszul látod.Nincs egyéni felelősség csak a saját hatáskörbe tartozó dolgokban ami egy ilyen helyzetben kb azt jelenti,hogy azonnali jelentési kötelezettséged van és ennyi.És nem a parancsot nem lehet felülbírálni. Légyszíves fejezd ezt be mert látszólag fingod nincs az egészről!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
A döntéshozó alatt a prefektust értem nem a parancsnoki lánc többi tagját. Ha én lettem volna a nagykutya szerintem bevállaltam volna, végrehajtóként nem. És igen lehet hogy rossz döntés lett volna. De ezek a "milettvolnaha" beszélgetések parttalanok és ahogy írtad sokmindent nem tudunk.
A nagykutyának(kb. prefektus, tartományi helytartó, tököm tudja ott ki) mire le lett jelentve hogy mi a helyzet, az érdemi dolgok sajnos megtörténtek szerintem.

Egy biztos, parttalan erről beszélni.
 
  • Tetszik
Reactions: Lator

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Tudod ez a romantikus, hősies, önpusztító parancsmegtagadás csak a hollywoodi filmekben meg a regényekben létezik. Arnold vagy Bruce Willis biztosan bement volna a rajával, Stallone és Chuck Norris pzdig egyedül egy szál késsel, több sebből vérezve és többliter vért vesztve kivégezte volna a támadókat.
Tudod az a romantikus, hogy hollywoodi tuszdramat remeltek olyan katonak, akik az extrem magas dzsihadista terrorkockazat miatt jaroroztek a varosban.
Vilagos feladattal dolgoztak ott, de mivel egy ajto elvalasztotta oket a tortenesektol (mert ennyi tortent) ezert nem csinaltak semmit...
De a valóság rohadtul más. Nemcsak egy karrier vége hanem többéves börtönbüntetés lett volna a jutalma, közügyektől való eltiltás meg kitudja még mi.
Ez sem lehet kifogas. Szerintem sokan cserelnenek vele...
Nálam a döntéshozó a hunyó nem a helyszínen lévő megbénított raj.
A raj parancsnoka rosszul dontott, de szerintem sem o a fo felelose a be nem avatkozasnak.
Egy ugyeletes vezetonek kellett lennie ott ahova befutnak a hivasok. Maximum par perc alatt legalabb szamara vilagosnak kellett lennie a szituacionak. O, a rajparancsnok vagy egy koztuk allo szemely lehetett az aki hibas dontest hozott. Szvsz. nem lehet nehez kideriteni, hogy ki volt a hunyo.
Nagyon rosszul látod.Nincs egyéni felelősség csak a saját hatáskörbe tartozó dolgokban ami egy ilyen helyzetben kb azt jelenti,hogy azonnali jelentési kötelezettséged van és ennyi
Az egyeni felelosseg az elso.
És nem a parancsot nem lehet felülbírálni.
Van, hogy kotelezo is.
Légyszíves fejezd ezt be mert látszólag fingod nincs az egészről!
Nem fejezem be.

Megis csak az lett a tortenet vege, hogy a kifejezetten a terroristak miatt jarorozo katonak nem avatkoztak kozbe egy eppen folyamatban levo dzsihadista meszarlasba...

- igaz, en nem ertek hozza,
es a katonak lovedeke civileket is eltalalhatott volna,
a parancs az parancs,
es kikepzest sem kaptak tuszdramara (mondjuk nem is az volt, hanem egy szadista meszarszek.),
sot a falaktol sem lathattak mi tortenik,

de csak egy nyitott ajton kellett volna bemenniuk. Egy kuszob atlepeserol beszelunk!

Ha mindez egy nyitott rendezvenyen tortent volna akkor tudtak volna a dolgukat, de mert egy epuletben volt a buli ezert megakadt a rendszer. Az a kerdes, hogy kihez mikor jutott el az az informacio, ami alapjan par perc kesessel, de megerkezhetett volna a segitseg.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 368
113
Tudod az a romantikus, hogy hollywoodi tuszdramat remeltek olyan katonak, akik az extrem magas dzsihadista terrorkockazat miatt jaroroztek a varosban.
Vilagos feladattal dolgoztak ott, de mivel egy ajto elvalasztotta oket a tortenesektol (mert ennyi tortent) ezert nem csinaltak semmit...

Ez sem lehet kifogas. Szerintem sokan cserelnenek vele...

A raj parancsnoka rosszul dontott, de szerintem sem o a fo felelose a be nem avatkozasnak.
Egy ugyeletes vezetonek kellett lennie ott ahova befutnak a hivasok. Maximum par perc alatt legalabb szamara vilagosnak kellett lennie a szituacionak. O, a rajparancsnok vagy egy koztuk allo szemely lehetett az aki hibas dontest hozott. Szvsz. nem lehet nehez kideriteni, hogy ki volt a hunyo.

Az egyeni felelosseg az elso.

Van, hogy kotelezo is.

Nem fejezem be.

Megis csak az lett a tortenet vege, hogy a kifejezetten a terroristak miatt jarorozo katonak nem avatkoztak kozbe egy eppen folyamatban levo dzsihadista meszarlasba...

- igaz, en nem ertek hozza,
es a katonak lovedeke civileket is eltalalhatott volna,
a parancs az parancs,
es kikepzest sem kaptak tuszdramara (mondjuk nem is az volt, hanem egy szadista meszarszek.),
sot a falaktol sem lathattak mi tortenik,

de csak egy nyitott ajton kellett volna bemenniuk. Egy kuszob atlepeserol beszelunk!

Ha mindez egy nyitott rendezvenyen tortent volna akkor tudtak volna a dolgukat, de mert egy epuletben volt a buli ezert megakadt a rendszer. Az a kerdes, hogy kihez mikor jutott el az az informacio, ami alapjan par perc kesessel, de megerkezhetett volna a segitseg.

Olyan alapvető dolgokkal nem vagy tisztában mint a katona felelőssége,a parancs és annak jelentése vagy a katona kötelessége és jogai.Tehát még egyszer megkérlek hogy fejezd be mert totális butaság minden szavad ezekkel kapcsolatban.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Olyan alapvető dolgokkal nem vagy tisztában mint a katona felelőssége,a parancs és annak jelentése vagy a katona kötelessége és jogai.Tehát még egyszer megkérlek hogy fejezd be mert totális butaság minden szavad ezekkel kapcsolatban.
Majd ket ora negyven perc mulva befejezem... :rolleyes:
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
A vitátok valóban elég parttalannak és feleslegesnek tűnik de én nagyon egyszerűen meg válaszolnám.
A döntéshozó amikor amikor a helyzet súlyosságáról értesült fel kellett volna tegye a kérdést a helyszínen tevékenykedő egység parancsnokának, hogy szerinte tartható-e elfogadható veszteséggel a helyzet vagy sem.
Ha a válasz nemleges át kellett volna adni a döntés jogát a helyszínen közvetlen információkkal rendelkező parancsnoknak.
Én legalábbis ezt tettem volna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 368
113
A vitátok valóban elég parttalannak és feleslegesnek tűnik de én nagyon egyszerűen meg válaszolnám.
A döntéshozó amikor amikor a helyzet súlyosságáról értesült fel kellett volna tegye a kérdést a helyszínen tevékenykedő egység parancsnokának, hogy szerinte tartható-e elfogadható veszteséggel a helyzet vagy sem.
Ha a válasz nemleges át kellett volna adni a döntés jogát a helyszínen közvetlen információkkal rendelkező parancsnoknak.
Én legalábbis ezt tettem volna.

Ez nem ilyen egyszerű.Pl a francia törvények lehetővé teszik,hogy országon belül francia katonák a rendőrök munkáját végezzék,vagy csak sétálniuk lehet?
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 460
10 574
113
Ez nem ilyen egyszerű.Pl a francia törvények lehetővé teszik,hogy országon belül francia katonák a rendőrök munkáját végezzék,vagy csak sétálniuk lehet?
Nem teszik lehetővé. De ez nem ilyen egyszerű, egy katona pl senkit nem igazoltathat, tettenérés esetén is csak visszatarthatja az elkövetőt amíg a zsaruk kiérkeznek. Fegyverhasználat csak akkor lehet ha életveszélyes támadás éri a katonát vagy a társát, vagy valakit életveszély fenyeget. Aztán van valami törvény ami szabályozza a hadsereg hazai földön való bevetését.
(Na hogy ezeket így írom kezdenek előjönni a honvédségből az őr kötelmei:))
Nem vagyok jogász de szerintem jogilag rendben lett volna ha bemennek. Persze csak parancsra
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 308
13 782
113
Ez nem ilyen egyszerű.Pl a francia törvények lehetővé teszik,hogy országon belül francia katonák a rendőrök munkáját végezzék,vagy csak sétálniuk lehet?
Szerintem ott picivel egyszerűbb mivel van csendőrségük, ami egy amolyan átmeneti dolog rendörség és hadsereg közt. Egy olyan hadseregféleség, amely rendőrségi feladatokat lát el, vagy olyan rendőrség, ami a hadsereg felépítését és tűzerejét kapja. Van egy olyan rézésem, hogy a katonákat ilyen akciók alkalmával a csendőrség alá rendelik.
Tehát ha valami gond van akkor jönnek a rendőrök. Ha akkora a baj, hogy túlnő rajtuk akkor kisegítik őket a csendőrök.
Ha meg mégnagyobb baj van pl terrorveszély és egy Párizs nagyságú város összes obiektumát őrizned kell, akkor a csendőröket kiegészítik még a sereggel viszont ők tudják, hogyan használják őket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 368
113
Szerintem ott picivel egyszerűbb mivel van csendőrségük, ami egy amolyan átmeneti dolog rendörség és hadsereg közt. Egy olyan hadseregféleség, amely rendőrségi feladatokat lát el, vagy olyan rendőrség, ami a hadsereg felépítését és tűzerejét kapja. Van egy olyan rézésem, hogy a katonákat ilyen akciók alkalmával a csendőrség alá rendelik.
Tehát ha valami gond van akkor jönnek a rendőrök. Ha akkora a baj, hogy túlnő rajtuk akkor kisegítik őket a csendőrök.
Ha meg mégnagyobb baj van pl terrorveszély és egy Párizs nagyságú város összes obiektumát őrizned kell, akkor a csendőröket kiegészítik még a sereggel viszont ők tudják, hogyan használják őket.

Katonát biztosan nem rendelnek más szerv alá az gyakorlatilag kizárt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 308
13 782
113
Katonát biztosan nem rendelnek más szerv alá az gyakorlatilag kizárt.
Kicsit utánaolvastam. A csendőrség a hadügyhöz tartozik, úgy, hogy belügynél van (gondolom békeidőban). Nem tudom pontosan, hogyan oldják meg de a jogszabályi kereteik sokkal szélesebb mozgásteret engednek meg.
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 157
2 377
113
Ez nem ilyen egyszerű.Pl a francia törvények lehetővé teszik,hogy országon belül francia katonák a rendőrök munkáját végezzék,vagy csak sétálniuk lehet?

Szerintem meg egyszerű. Saját magad és állampolgáraid megvédése nem kizárólagos rendőri feladat, mint civil is megteheted. Katonaként, rendőrként, csendőrként, tűzoltóként ezt megfejeli a parancs, amit kapnak.
Nem tudjuk, nem tudhatjuk, hogy milyen eligazítás/parancs volt érvényben magára a járőrözésre, gondolom én standard terrorjárőr: mutasd magad, mutasd a fegyvered, ha valaki Snackbarozik egy késsel, lődd le a picsába - mint ahogy már megtörtén párszor - tilosban parkolás, zsebmetszés a rendőrökre tartozik, de ha egy nyitott bicskát meglátsz, csőretöltve felszólítasz.

A járőr parancsnoka max ott hibázhatott, hogy nem jelentett, hanem utasítást kért - mert igen, vis maior esetben mindenki bemehet mindenhová, a tömegmészárlás meg szerintem vis maior - viszont a felsőbb vezetés mindenképpen hibázott. Beküldik őket, ha másért nem kimenteni mindenkit, akit lehet. Lévén ez minimum kötelessége katonának is. Viszont megtiltani ezt..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 368
113
Szerintem meg egyszerű. Saját magad és állampolgáraid megvédése nem kizárólagos rendőri feladat, mint civil is megteheted. Katonaként, rendőrként, csendőrként, tűzoltóként ezt megfejeli a parancs, amit kapnak.
Nem tudjuk, nem tudhatjuk, hogy milyen eligazítás/parancs volt érvényben magára a járőrözésre, gondolom én standard terrorjárőr: mutasd magad, mutasd a fegyvered, ha valaki Snackbarozik egy késsel, lődd le a picsába - mint ahogy már megtörtén párszor - tilosban parkolás, zsebmetszés a rendőrökre tartozik, de ha egy nyitott bicskát meglátsz, csőretöltve felszólítasz.

A járőr parancsnoka max ott hibázhatott, hogy nem jelentett, hanem utasítást kért - mert igen, vis maior esetben mindenki bemehet mindenhová, a tömegmészárlás meg szerintem vis maior - viszont a felsőbb vezetés mindenképpen hibázott. Beküldik őket, ha másért nem kimenteni mindenkit, akit lehet. Lévén ez minimum kötelessége katonának is. Viszont megtiltani ezt..

Honnan tudod,hogy milyen ROE van érvényben a francia katonáknál amikor az utcán járőröznek?Nincs standard.Ezek után felesleges belemenni olyan feltételezésekbe mint amit te teszel.Ez a nyitott bicskát látsz felszólítasz is bődületes butaság.a katonának nincs joga felszólítani bárkit az utcán bármire.Arra csak a rendőrnek van.Ha figyelmesebben olvasol akkor le is írta Lator,hogy sokszor rendőrrel közösen hajtanak végre járőrt a katonák pont azért,hogy legyen valakinek intézkedési jogköre(bárkit felszólítani,hogy csináljon bármit is az intézkedés).
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram