A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Wolfram. Jelenleg is ahhoz hasonlo a helyzet hogy az orszag egy reszet megszaltak. /szinte az osszes szomszedunkal kapcsolatba./

Hát igen... Szerencsére Kárpátalja kivételével azért meglehetősen nyugi van jelenleg az elcsatolt területeken.


Rpg jo fegyver a mai napog plane az ujabb felyekkel tandem termobar a regiek se rosszag pg7v og7 repesz.
Celozni vele nem egyszeru de ha reerez az ember /viszonylag hamar ra lehet/ mar nincs gond vele.

Tartalekosoknak siman jo lenne. Mh allomanyaba is hagynak parat modernebb fejel.

Cg teljesen mas kategoria.

Ami nekem szimpatikus az az egyszerhasznalatos eldobhato raketavetok. A jelenlegi es kozeljovobeni konfliktusokba /es a multba is egy rajnak 2-3 raketa boven eleg es ha ez a raajon bellul tobb embernel van annal jobb./ na ez most a btr miatti kompromisszumok vegett nem igazan kivitelezheto./ de a jovobe ugy nez ki valtozni fog a helyzet.

Egy rpg 22 nem sokkal dragabb mint egy rpg7 es granat legyen az termobar vagy kumilativ. /rpg 22 ara 150-180 $ nagy tetelbe meg olcsobb is./

Persze az rpg es a cg se rossz. /mondjuk ha belegondol az ember hogy mennyi esely van arra hogy hk ra imdit granatot az ember a cg rajfegyvernek jobb /valami nagy panceltoro kepessegu eldobhatoval kombinalva amibol eleg 2 db jarmuvenkent./ az rpg t enen csak a torzsekbe alkalmaznam hogy legyen ha mar van./ de elsosorban a tartalekosok fegyvereve tennem...

Rpg7-vs rpg22 stilusu egyszerhasznalatos. Az eldobhato tobb helyen ott lehet a mellett hogy egy kaerabelyos nem sokat veszit a manoverkepessegebol. Egy ember is konnyen kezeli rpg 7 el szemben aminek a gyors alkalmazasahoz nem art +1 fo. Elokeszitest karbantartast igenyel ha nedves kornyezetbe osszerelesre kerul egy raketa azt sokaig nem tartogathatja a fegyverkezelo. Vizet kap az inditotoltet es az inditotoltet mehet a levesbe./ stb.

Jo fegyver az rpg 7 de egy cg es eldobhaato panceltoro kombo jobb lenne az allando allomanynak, mig tartalekosoknak tokeletes fegyver lenne tovabbra is... Olcsosaga es raktarkeszlete reven meg plane jo ha van.

Azért mondtam az RPG-7-et, mert abból van nekünk, és a helyi gyártása is megoldható. A PG-7VR fejjel meg a legmodernebb páncélosokban is képes jelentős kárt tenni. Ha újabb/más, akkor a jelenlegi szituban az orosz vonal fegyverbeszerzés szempontjából kilőve sajna.
Húú, pedig lehetne onnan is mit venni... Pl. a Verbát, aminek már kint van az adatlapja, ez meg minden bizonnyal azt jelenti, hogy exportra is szánják:
https://kbm.ru/en/production/pzrk/803.html

Tankok, komolyabb IFV-k ellen, ha modernebb kell, mint az RPG-7, akkor akár a német PzF-3 lehet még jó. Nagyobb a tényleges lőtávolsága, mint az RPG-7-nek és a 110 mm-es tandem fejjel valószínűleg hatékonyabb is a PG-7VR-nél. A többi ilyen eszköz (az eldobhatóak) mind kisebb, kb. 66-90 mm-es tudtommal. Azoknak a CG szerintem valós alternatívája, ahhoz is van tandem HEAT lőszer (FFV-751).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Oroszrol nem lehet de feherorosz bulgar es kazah piac nyitott szamunkra fegyver teren
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Igen kinyitja az uj rpg kranat is es a pzf 3 a modern mbt ket. De rajszinten szakasz szinten ez nagyon nem feladat /legalabbis nem szabadna annak lennie./ hk lekuzdesere van mas.

Raj es szakasz szinten az eloer es a gyengebben pancelozott celok lekuzdese epp elegendo feladat.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Ugyanis egy hk nem fog jonni./egy lovesz nem lovesz max dezertor./ egy hk se hk./
Tehat minimum 2 hk a felallas de a hk k se szoktak onmagukba jarkalni legalabb 1-1 loveszraj kiseri oket. Tehat minimum 2 hk 2 raj. /de ez olyan minimum hogy elkepzelhetetlen hogy csupan ennyi legyen./ 2 hk es 2 lovesz raj egy rajnak de meg egy szakasznak is nagyereju ellenseg kategoria bosegesen..../

A hk k kipattintasara ott lenne a szazadszintu vallrol indithato atgm a zaszloalj szintu alvanyos atgm es a tamogatok pct zaszloalj allomanya vagy a dronok esetleg a legiero./
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Oroszrol nem lehet de feherorosz bulgar es kazah piac nyitott szamunkra fegyver teren

Ez igaz. Érdemes lehet náluk is szétnézni. Nekem nagyon tetszik pl. a fehéroroszok mobil háromdimenziós VHF radarja, ez: http://www.kbradar.by/en/products/radiolokatsiya/radiolokatsionnye-stantsii/80/

Igen kinyitja az uj rpg kranat is es a pzf 3 a modern mbt ket. De rajszinten szakasz szinten ez nagyon nem feladat /legalabbis nem szabadna annak lennie./ hk lekuzdesere van mas.

Raj es szakasz szinten az eloer es a gyengebben pancelozott celok lekuzdese epp elegendo feladat.

Azokra jó lehet. Ahogy nézem, ezeknek az eldobhatóaknak komoly előnye a nagyon alacsony, 2-3 kg-os tömeg. Tényleg jó lenne ilyesmiből is vennünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya
R

rejsz felügyelő

Guest
Nekem a CG-vel és az RPG-7-tel is az a bajom hogy 2 személyesek. Szerintem rajtámogató fegyverként nem túl ideálisak, inkább valamelyik eldobható cucc lenne jó erre a szintre. AT-4, (norvég) M-72, valamelyik RPG variáns,stb. Század vagy szakasz szintre CG, felette ATGM, egy része persze járműre szerelve. Fontos hogy többféle robbanófej legyen mindegyikhez.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
Dudi

Ez egy thermobar fegyver, nem kell átütnie semmit.
maxresdefault.jpg

De hidd el nekem, nem szeretnél abban a BTR-ben ülni amit eltalál ;)
Azt meg írtam hogy nem IFV-MBT ellen való. De bármi más ellen (teherautó, dzsip, épületek) sokkal jobb, mint egy kumulatív sugaras fegyver.
És az esetek túlnyomó többségében ezek a gyalogság célpontjai.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Dudi

Ez egy thermobar fegyver, nem kell átütnie semmit.
maxresdefault.jpg

De hidd el nekem, nem szeretnél abban a BTR-ben ülni amit eltalál ;)
Azt meg írtam hogy nem IFV-MBT ellen való. De bármi más ellen (teherautó, dzsip, épületek) sokkal jobb, mint egy kumulatív sugaras fegyver.
És az esetek túlnyomó többségében ezek a gyalogság célpontjai.
Tehát semmivel nem jobb az RPG-nél, cserébe rosszabb.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Dudi

Ez egy thermobar fegyver, nem kell átütnie semmit.
maxresdefault.jpg

De hidd el nekem, nem szeretnél abban a BTR-ben ülni amit eltalál ;)
Azt meg írtam hogy nem IFV-MBT ellen való. De bármi más ellen (teherautó, dzsip, épületek) sokkal jobb, mint egy kumulatív sugaras fegyver.
És az esetek túlnyomó többségében ezek a gyalogság célpontjai.

Semmi baja nem lesz a BTR-nek max felborul bár elég stabil jószág tehát azt sem.Az acél egy nagyon erős anyag,puszán egy termobbar fegyver lökéshullámával nem ütöd át.A HESH is csak azért tudja "átütni"a homogén acélt mert a robbanóanagy nagy része közvetlen a páncélon robban.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Ha meg felszerelsz egy köténypáncélt(semmi extrát csak eg pár millis acéllapot 20-30-cm-re a páncéltesttől)akkor dobhatod a kukába a HESH gránátot a termobarról meg ne is beszéljünk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
silurusglanis

"Tehát semmivel nem jobb az RPG-nél, cserébe rosszabb."

Csak pár dolgot sorolok a Varna kapcsán:
1. Egy ember 2 db-ot lazán elvisz magával.
2. Pontosabb, mint az RPG-7.
3. Egy ember is tudja kezelni és egy ember is gyorsan tűzkésszé teheti (30 mp)
4. Az RPG-7 VL-ben 0.73 kg HMX robbanó anyag van, a TBG-7V-ben (ez a bunker romboló) 2.1 kg thermobar robbanó anyag van, míg a Varnában 2.5 kg....
5. A Varnában "vegyes" robbanófej van, ami thermobar+thermit(vagy foszfor) így a robbanás után is ég amit eltalál.
6. E mellet stabilan használható -50 től + 50 fokig is, karbantartás mentes az egész cucc.

Én azért elég sok előnyt látok ezzel a cuccal kapcsolatban.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
dudi

Nem kell hogy átüsse. Ha csak 2-es egyenértéke van a harci részének az is 5 kg TNT-nek felel meg. Az nagyon sok ám, simán kitépi a BTR kerekeit, meggyűri az alvázat , e mellet föl is gyújtja a BTR külsejét. Gyakorlatilag harcképtelenné teheti.
De nem elsősorban erre való. Egy HEAT RPG simán szétviszi a BTR-t, de HEAT RPG-vel kisebb hatékonysággal tudsz épületet, rókalyukat rombolni. Nyílt terepen/fák között fekvő ellenségre jó sok RPG-t el kellene szórni, ebből meg elég 1-el oda vágni és coki mindenkinek vagy 20 méteres körzetben.
Szakasz szinten hasznosabb szerintem egy ilyen cucc, mint egy RPG.

Szerintem egy tandem fejes RPG vagy egy CG-M4 az inkább század szintű cucc.
A Javelin vagy a Metis-M meg zászlóalj. Azok majd kiszedik az IFV-t meg az MBT-t, a szakasz nagyrészt emberekre, épületekre, teherautókra lövöldözik tudtommal.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
A termit az nagyon durva cucc /mennyi van benne?/

Termobar cuccok igen hatekonyak eloero ellen az biztos. Es meg aknamentesitesre is alkalmazhato./
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
Szittya

Nem tudom. A gyártó sem írja, csak azt, hogy vegyes a harci része, van benne kifejezetten gyújtó elegy.
Szerintem ezen a képen is az látszik, hogy a tiszta beton épület utólag is ég:
03.jpg


A régi RPO-ból külön volt "A" verzió ami csak thermobar volt, és külön volt "Z" verzió ami a gyújtó töltetű volt:
mashina.jpg

A képen a "Z" verzió találata. Jól látszik, hogy alig volt robbanás csak tűz van.
Nah, a Varna esetén ezt a kettőt kombinálták. Szóval rohadt nagyot robban és a kihulló anyag fel is gyújtja ami a közelben van.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and sirdavegd

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Lelektani hadviselesbe se utolso. /mar csak aa sima termit is lenyugozo de felelmetes is/ fosatosabb mimt a napalm pedig az latvanyosabb a termitbe meg jobb nem belenezni /mar ha eg/
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
Közben utána mentem a dolognak, a régebbi RPO-A(M) robbanó fejének a robbanása 5.5 kg TNT-jével egyen értékű. Ami az oroszok szerint annyi, mint egy 152 mm-s tüzérségi lövedéké. (igaz , repeszhatás nélkül)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
silurusglanis

"Tehát semmivel nem jobb az RPG-nél, cserébe rosszabb."

Csak pár dolgot sorolok a Varna kapcsán:
1. Egy ember 2 db-ot lazán elvisz magával.
2. Pontosabb, mint az RPG-7.
3. Egy ember is tudja kezelni és egy ember is gyorsan tűzkésszé teheti (30 mp)
4. Az RPG-7 VL-ben 0.73 kg HMX robbanó anyag van, a TBG-7V-ben (ez a bunker romboló) 2.1 kg thermobar robbanó anyag van, míg a Varnában 2.5 kg....
5. A Varnában "vegyes" robbanófej van, ami thermobar+thermit(vagy foszfor) így a robbanás után is ég amit eltalál.
6. E mellet stabilan használható -50 től + 50 fokig is, karbantartás mentes az egész cucc.

Én azért elég sok előnyt látok ezzel a cuccal kapcsolatban.

Butaság két teljeseneltérő hatásmechanizmusú fegyvert úgy vizsgáln,hogy mennyi robbanóanyag van benne.A kumulatív robbanásnál a robbanási energia 99%-a egy irányba mutat a temobárnál meg elenyésző része merthogy minden irányba hat.Szerinted teljesen véletlen,hogy minden hülye a világon kivétel nélkül HEAT-tal lő járműre nem termobarral?Még az oroszok is pedig nekik mindkettő van.