Szlovák vadászgép beszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Kint vana főoldalon a hír: "Északi szomszédunk védelmi minisztériuma által kiadott sajtóanyagban nem szerepel, de más forrásokban az olvashatók, hogy Peter Pellegrini miniszterelnök a beszerzendő 14 gépre 1,6 milliárd Dolláros árat nevezett meg."

A többi költség a fegyverzet, szimulátor, kiképzés, póthajtómű, pótradarok, JHMCS, logisztika, stb.! Így is elég drága, de ugye F-16V Block 70/72 vesznek, annak az elektronikája, egyébb rendszereinek zöme az F-35 -ös rendszerein alapul.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Jó lenne látni hogy a mostani 14 gép - 1,6 milliárdos csomag miket tartalmaz
Csak emlékeztetőnek...
a korábbi 14 gép 2,91 milliárdos csomag így nézett ki:
14 F-16 Block 70/72 V configuration aircraft;
16 F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney engines (MDE);
15 M61 A1 Vulcan 20mm Guns (MDE);
16 APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (MDE);
14 Modular Mission Computers (MDE);
14 LINK-16 (MIDS-JTRS) secure communication systems (MDE);
16 LN260 EGI Embedded Global Positioning System Inertial Navigation Systems (EGI) (MDE);
14 Joint Helmet Mounted Cueing Systems (MDE);
14 Improved Programmable Display Generators (iPDGs) (MDE);
30 AIM-120C7 air-to-air missiles;
100 AIM-9X air-to air missiles;
12 AIM-9X Captive Air Training Missiles;
2 AIM-120C7 and 24 AIM-9X additional guidance units;
224 each Computer Control Groups and Airfoil Groups for GBU-12 Paveway II 5001b Guided Bomb Kits;
20 Enhanced Computer Control Groups for Enhanced Paveway II (GBU-49);
150 KMU-572F/B Guidance Kits for Joint Direct Attack Munition (JDAM) 5001b Guided Bomb (GBU-38);
60 LAU-129 Guided – Missile Launchers;
36 MK-82 or BLU-111 500 lb Inert Fill Bomb;
400 MK-82 or BLU-111 500 lb Bomb Bodies;
400 FMU-152 Joint Programmable Fuzes;
6 AN/AAQ-33 Sniper Pods
14 AN/ALQ-213 Electronic Warfare Management Systems;
16 AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites;
16 AN/ALE-47 Countermeasure Dispensers; Advanced Identification Friend or Foe (AIFF), Secure Communications and Cryptographic Appliques;
Joint Mission Planning System (JMPS); ground training device (flight simulator); Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support; software and support;
facilities and construction support;
spares and repair/replace parts;
personnel training and training equipment;
publications and technical documentation; missile containers;
DSU-38A/B Illuminated Target Detector (GBU-54);
munition support and test equipment;
aircraft and munition integration and test support;
studies and surveys;
U.S. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support.
Szerintem nem a Szlovákok alkudtak ilyen jól hanem nagy részét a 2,91 milliárdos csomagnak (fegyverzet, support) nem tendelték meg.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 859
73 212
113
Jó lenne látni hogy a mostani 14 gép - 1,6 milliárdos csomag miket tartalmaz
Csak emlékeztetőnek...
a korábbi 14 gép 2,91 milliárdos csomag így nézett ki:
14 F-16 Block 70/72 V configuration aircraft;
16 F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney engines (MDE);
15 M61 A1 Vulcan 20mm Guns (MDE);
16 APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (MDE);
14 Modular Mission Computers (MDE);
14 LINK-16 (MIDS-JTRS) secure communication systems (MDE);
16 LN260 EGI Embedded Global Positioning System Inertial Navigation Systems (EGI) (MDE);
14 Joint Helmet Mounted Cueing Systems (MDE);
14 Improved Programmable Display Generators (iPDGs) (MDE);
30 AIM-120C7 air-to-air missiles;
100 AIM-9X air-to air missiles;
12 AIM-9X Captive Air Training Missiles;
2 AIM-120C7 and 24 AIM-9X additional guidance units;
224 each Computer Control Groups and Airfoil Groups for GBU-12 Paveway II 5001b Guided Bomb Kits;
20 Enhanced Computer Control Groups for Enhanced Paveway II (GBU-49);
150 KMU-572F/B Guidance Kits for Joint Direct Attack Munition (JDAM) 5001b Guided Bomb (GBU-38);
60 LAU-129 Guided – Missile Launchers;
36 MK-82 or BLU-111 500 lb Inert Fill Bomb;
400 MK-82 or BLU-111 500 lb Bomb Bodies;
400 FMU-152 Joint Programmable Fuzes;
6 AN/AAQ-33 Sniper Pods
14 AN/ALQ-213 Electronic Warfare Management Systems;
16 AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites;
16 AN/ALE-47 Countermeasure Dispensers; Advanced Identification Friend or Foe (AIFF), Secure Communications and Cryptographic Appliques;
Joint Mission Planning System (JMPS); ground training device (flight simulator); Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support; software and support;
facilities and construction support;
spares and repair/replace parts;
personnel training and training equipment;
publications and technical documentation; missile containers;
DSU-38A/B Illuminated Target Detector (GBU-54);
munition support and test equipment;
aircraft and munition integration and test support;
studies and surveys;
U.S. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support.
Szerintem nem a Szlovákok alkudtak ilyen jól hanem nagy részét a 2,91 milliárdos csomagnak (fegyverzet, support) nem tendelték meg.

Ha a listában szereplő dolgok kb 45%-át kihúzod, akkor lesz a 2,91-ből 1,6 milliárd USD :)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 761
80 815
113
Csak egy kis hibára felhívnám mindenki figyelmét! 1,6 milliárd Euróról beszélünk a szlovák F-16 beszerzés kapcsán mivel a szlovákoknál Euro van. Átszámítva (aktuális árfolyamon) 1 869 280 000 USD . (közel a 2 milliárdhoz)


Egészen pontosan 1,589 milliárd Euro a gépek vételéért, a kiképzésért, fegyverzetért és logisztikáért.

Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Nekem az F-16 egyik örök kedvenc. Szívesebben láttam volna HuAF ékkel mint a Gripent (mára persze megbarátkoztam vele), de akkor láttam volna,, akkor gyerek voltam, húsz éve. Elhiszem, hogy csúcsszuper elektronika meg miegymás, de akkor is egy 30-40 éves gép, amit még ők hadrndbe állítanak mondjuk 3-4 év múlva, majd használnuk kell minimum húsz évig. Jó ez a block 70 azoknak akik nek már 20-30 éve repülik a sólymot, de friss üzemelztetőként én nem örülnék ha mi ez mellett voksoltunk volna. ha tényleg ekkora lóvéról van szó, és ilyen hosszú befektetésről, én helyükben tuti akkor már az F-35 mellett kilincseltem volna. Annak komoly propaganda értéke volna otthon és az egész térséggel szemben is,, mégis csak 5.gen. Ha pedig az a baj, hogy gyorsabban kéne, betársulnék az olaszokhoz akik mint olvastam átgondolják a programot, de nekik nagy para, mivel a 80-as számot drága volna felrúgni,,, itt szállnék be , hogy 14-16 gépet átvennék abból.
 
T

Törölt tag 008

Guest
.... Ha pedig az a baj, hogy gyorsabban kéne, betársulnék az olaszokhoz akik mint olvastam átgondolják a programot, de nekik nagy para, mivel a 80-as számot drága volna felrúgni,,, itt szállnék be , hogy 14-16 gépet átvennék abból.
A legnagyobb szövettségesed meg - miközben szürcsöli a kávéját - erre azt mondja: persze, természetesen.
Így gondoltad? :)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Amúgy az F-16V fly away költsége egész baráti. Bahrein mostanában írta alá a szerződést a Lockheeddel. 16 gép költsége 1,124,545,002 USD ami ~ 70 millió USD/gép.
Ehhez képest az eredeti 19 gépre vonatkozó teljes ajánlat 2.78 milliárd volt ami ~ 146 millió USD/gép.
Azt hiszem nem túlzás úgy számolni hogy a vadászgépek teljes bekerülési klts.e kétszerese a gépek gyári klts.nek.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Amúgy az F-16V fly away költsége egész baráti. Bahrein mostanában írta alá a szerződést a Lockheeddel. 16 gép költsége 1,124,545,002 USD ami ~ 70 millió USD/gép.
Ehhez képest az eredeti 19 gépre vonatkozó teljes ajánlat 2.78 milliárd volt ami ~ 146 millió USD/gép.
Azt hiszem nem túlzás úgy számolni hogy a vadászgépek teljes bekerülési klts.e kétszerese a gépek gyári klts.nek.

F-35nél is ilyesmiket számolnak. Beker 110m$. Reptetési költség 30évre 250m$.
Ezért nagyon nem mindegy mi van a szerződésben.
 

JonatánJoe

Well-Known Member
2016. december 29.
167
1 112
93
Nekem az F-16 egyik örök kedvenc. Szívesebben láttam volna HuAF ékkel mint a Gripent (mára persze megbarátkoztam vele), de akkor láttam volna,, akkor gyerek voltam, húsz éve. Elhiszem, hogy csúcsszuper elektronika meg miegymás, de akkor is egy 30-40 éves gép, amit még ők hadrndbe állítanak mondjuk 3-4 év múlva, majd használnuk kell minimum húsz évig. Jó ez a block 70 azoknak akik nek már 20-30 éve repülik a sólymot, de friss üzemelztetőként én nem örülnék ha mi ez mellett voksoltunk volna. ha tényleg ekkora lóvéról van szó, és ilyen hosszú befektetésről, én helyükben tuti akkor már az F-35 mellett kilincseltem volna. Annak komoly propaganda értéke volna otthon és az egész térséggel szemben is,, mégis csak 5.gen. Ha pedig az a baj, hogy gyorsabban kéne, betársulnék az olaszokhoz akik mint olvastam átgondolják a programot, de nekik nagy para, mivel a 80-as számot drága volna felrúgni,,, itt szállnék be , hogy 14-16 gépet átvennék abból.
Versenylóval szántani... A Szlovákoknak F-35??? Minek, hová? Propaganda? Elkóborolt kisgépeket és esetleg utasszállítókat zavargatni minek +100m $-os (csupasz) masina? Nem akkora tényezők, hogy ilyenre szórják a pénzt és kiket akarnának velük a sarokba állítani? Az F-16-osok is bőven elegendőek a honi légvédelemhez, csapásméréshez és a NATO sem húzhatja rá a száját, hisz egy bizonyított, igen sokoldalú, potens gép. Én is vehetnék 7-es BMW-t a családi Opel helyett, de minek, hová??? Inkább hasznosabb dologba fektetem a pénzem ahelyett, hogy a végén meg kihasználatlanul, jókora buktával száljak ki belőle. Mégiscsak 5. gen... - ja! Olyan, mint a telefonok kijelzőjénél az AMOLED, meg a szuper AMOLED, de akár az LCD. Látványban, felhasználói élményben a különbséget nem, vagy alig érzékelni, de azért jó milyen jó tudni, hogy dupla áron ott van a zsebemben. Ezekkel a propaganda, presztízs dolgokkal sokan hadilábon állnak és csak azért, hogy kifelé villantson az ember - drága autó, több százezres telefon, stb. - olyan kiadást vállal be, melyeket értelmesebb, tartalmasabb és hasznosabb dolgokra fordíthatna. Szerintem... De legyen F-35, mert az a trendi! Még az folyton konfliktusokkal/háborúkkal küzdő Izrael sem csak arra alapozza a jövő légierejét, mert ugye az ősi F-15-ből is rendelget az Adir-ok mellé.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Versenylóval szántani... A Szlovákoknak F-35??? Minek, hová? Propaganda? Elkóborolt kisgépeket és esetleg utasszállítókat zavargatni minek +100m $-os (csupasz) masina? Nem akkora tényezők, hogy ilyenre szórják a pénzt és kiket akarnának velük a sarokba állítani? Az F-16-osok is bőven elegendőek a honi légvédelemhez, csapásméréshez és a NATO sem húzhatja rá a száját, hisz egy bizonyított, igen sokoldalú, potens gép. Én is vehetnék 7-es BMW-t a családi Opel helyett, de minek, hová??? Inkább hasznosabb dologba fektetem a pénzem ahelyett, hogy a végén meg kihasználatlanul, jókora buktával száljak ki belőle. Mégiscsak 5. gen... - ja! Olyan, mint a telefonok kijelzőjénél az AMOLED, meg a szuper AMOLED, de akár az LCD. Látványban, felhasználói élményben a különbséget nem, vagy alig érzékelni, de azért jó milyen jó tudni, hogy dupla áron ott van a zsebemben. Ezekkel a propaganda, presztízs dolgokkal sokan hadilábon állnak és csak azért, hogy kifelé villantson az ember - drága autó, több százezres telefon, stb. - olyan kiadást vállal be, melyeket értelmesebb, tartalmasabb és hasznosabb dolgokra fordíthatna. Szerintem... De legyen F-35, mert az a trendi! Még az folyton konfliktusokkal/háborúkkal küzdő Izrael sem csak arra alapozza a jövő légierejét, mert ugye az ősi F-15-ből is rendelget az Adir-ok mellé.

Izrael mióta repteti a F-16ost? Azt írtam, ha már valakinek megvan x éve A vagy C széria, akkor megértem a váltást.
Komoly az F-35 nekik? Az F-16 nem(arra amit leírtál)? F-35 ről akkora szuperlatívuszokban beszélsz, mintha száz év múlva lenne belőle valami. Igenis újabb cucc és egy évtizeden belül tuti a térségben is megjelenik.
Ez nekem olyan mintha a rendszerváltáskor vettünk volna vadizsír F-4 eseket.
 

JonatánJoe

Well-Known Member
2016. december 29.
167
1 112
93
Izrael mióta repteti a F-16ost? Azt írtam, ha már valakinek megvan x éve A vagy C széria, akkor megértem a váltást.
Komoly az F-35 nekik? Az F-16 nem(arra amit leírtál)? F-35 ről akkora szuperlatívuszokban beszélsz, mintha száz év múlva lenne belőle valami. Igenis újabb cucc és egy évtizeden belül tuti a térségben is megjelenik.
Ez nekem olyan mintha a rendszerváltáskor vettünk volna vadizsír F-4 eseket.
Izrael kapcsán az F-15-ről írtam. Arra akartam rávilágítani, hogy egy régi konstrukció megfelelő fejlesztésekkel megfelel a legmagasabb elvárásoknak is, márpedig Izrael nem sz.rral gurigázik! Nem szuperlatívuszokban beszélek az F-35-ről, de a képessége messze feleslegesek ide, az F-16 is bőven jó és elegendő egy akkora méretű fajsúlyú országnak, mint Szlovákia. Te milyen feladatokat tudnál még az F-35-nek? Felderítés, hírszerzés? Na esetleg még ott ki tudná használni a "lopakodást" és a komoly elektronikáját, csak az a kérdés, hogy kivel szemben... Gondolom a beszerzés előkészítői kicsit szélesebb spektrumon vizsgálták a várható feladatokat (közte a NATO kötelezettségeket), fenyegetettséget, fenntarthatóságot és lehetőségeiket, mint innen sokan el tudnánk azt képzelni, úgyhogy jó lesz az nekik. A beszerzési ár közötti különbség se kicsi, de az igazán komoly difi az, hogy az F-35 43.000$-ért repül óránként, míg az F-16 12.000-ért... Nem mindegy! Mégis magyarázd már el nekem, hogy az -általad magasztalt- új konstrukción túl milyen előnye származna Szlovákiának az F-35 rendszeresítéséből szemben a legutolsó/legmodernebb elektronikával felszerelt F-16-al? Lopakodva lerohanja Ukrajnát, vagy becserkészi az eltévedt utasszállítókat? Ja, hogy majdnem 4X-es áron reptetheti! Az tényleg nagy lépés lenne a szakadék felé!
 
  • Tetszik
Reactions: emel

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 036
113
Ez az f-16 block 70 beszerzés nagyon komoly
Vegyük már figyelembe az orosz légerő su-35 gépei szembe sem állíthatóak ezekkel :)
A szu-35 még a block 60 sem közelíti meg nem hogy a Block 70-est! Főleg mikor megláttam hogy APG-80-as radar van benne :eek:
Ja és a kardjuk is sokkal hosszabb .
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Izrael kapcsán az F-15-ről írtam. Arra akartam rávilágítani, hogy egy régi konstrukció megfelelő fejlesztésekkel megfelel a legmagasabb elvárásoknak is, márpedig Izrael nem sz.rral gurigázik! Nem szuperlatívuszokban beszélek az F-35-ről, de a képessége messze feleslegesek ide, az F-16 is bőven jó és elegendő egy akkora méretű fajsúlyú országnak, mint Szlovákia. Te milyen feladatokat tudnál még az F-35-nek? Felderítés, hírszerzés? Na esetleg még ott ki tudná használni a "lopakodást" és a komoly elektronikáját, csak az a kérdés, hogy kivel szemben... Gondolom a beszerzés előkészítői kicsit szélesebb spektrumon vizsgálták a várható feladatokat (közte a NATO kötelezettségeket), fenyegetettséget, fenntarthatóságot és lehetőségeiket, mint innen sokan el tudnánk azt képzelni, úgyhogy jó lesz az nekik. A beszerzési ár közötti különbség se kicsi, de az igazán komoly difi az, hogy az F-35 43.000$-ért repül óránként, míg az F-16 12.000-ért... Nem mindegy! Mégis magyarázd már el nekem, hogy az -általad magasztalt- új konstrukción túl milyen előnye származna Szlovákiának az F-35 rendszeresítéséből szemben a legutolsó/legmodernebb elektronikával felszerelt F-16-al? Lopakodva lerohanja Ukrajnát, vagy becserkészi az eltévedt utasszállítókat? Ja, hogy majdnem 4X-es áron reptetheti! Az tényleg nagy lépés lenne a szakadék felé!

Tudom, hogy Izrael kapcsán a F-15öst írtad, de én meg arra írtam, hogy tök jó egy ilyen hetvenes, csak azoknak akik már régi rendszeresítők mint Izrael, akik meg is veszik az F-35-öst aBlock 70-esek mellé.
Nem nézem a feladtokat repóra költségét, egyszerüen azzal tudok érvelni, mint minden teknikai dologgal a világban, ha már van újabb akkor nem a feltuningolt régit veszem 20-30 évre , hanem az újat. Lengyelek, törökök, Izrael, olaszok ezek akik itt a térségben elkezdik. Ezzel nem lesz vége, de nekik közel 30 évre meg lesz határozva a típusúk (mondjuk 2022-től számolva).
Teljesen mindegy, hogy mire kell, mire nem kell, ennyi erőből Gripent sem kellett volna vennünk, mert eddig nem kellet,,, és lehet, hogy öt évig nem is kell még.
Amúgy ha rosszmájú lennék, akkor vegyék, kötelezzék el magukat 20-30 évre, meg ha V4 ben gondolkodunk akkor nem kis erőnövekedés ez.
 
M

molnibalage

Guest
Atyaeg miket olvasok itt. Aki szerint felesleges az F16 az mit mond a magyar gripenre vagy a Szu-35-re vagy a gripen ng-re??? Ezek feleslegesek? Vagy a Super Hornet is?

A Block 70 tudtommal keves dolgot kapott az f35 tecnologiabol es tobb teren a bolk 60 butitott változata.

Szlovák f35? Mikorra? Nem tunik fel, hogy az uzlet surgos jellegu?

A fejemet fogom komolyan mondom a ketbites suletlensegeken.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
M

molnibalage

Guest
Ez az f-16 block 70 beszerzés nagyon komoly
Vegyük már figyelembe az orosz légerő su-35 gépei szembe sem állíthatóak ezekkel :)
A szu-35 még a block 60 sem közelíti meg nem hogy a Block 70-est! Főleg mikor megláttam hogy APG-80-as radar van benne :eek:
Ja és a kardjuk is sokkal hosszabb .
Ez a komment ebben a formában több, mint pontatlan. Nincs erom ezredjere msgyarazni a 2x2-őt...