Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Már csak az a kérdés hogy mit fog tudni és miben fog változni a jövőre érkező két szériapéldány .
Roni
Egyrészt a szu-30/35 sokkal jobb alap, mint az F-16.
Másrészt nem tudom, hogy miből gondolod azt, hogy boldog-boldogtalan F-35-öt akarna venni? Vagy J-20-at? Vagy PAKFA-t?
Iszonyat lovéba kerülnek ezek a gépek és az üzemben tartásuk sem öt forint.
Még az F-35 programba belépők közül is sokan elgondolkodtak azon, hogy keresnek valami alternatívát, mert olyan drágának találták a gépet. És ezek fejlett országok....
A 3. világban nem 5. genes gépeket fognak venni 10-20 év múlva sem. De lehet, hogy egy potens 4. generációs gépre befizetnek.
Az F-16-ra is a mai napig adnak le megrendeléseket, pedig kb. 40 éves az alap konstrukció![]()
Ugyanis a gyártás volumenével nem függ össze a technológiai fejleszthetőség, hiszen simán kaphat akár a PAKFA is komoly számtech hátteret valamilyen MI rendszerrel együtt, vagy valamilyen lézeres védelmi podot stb....
Ez nem függ össze azzal, hogy 12-őt vagy 120-at gyártottak eddig belőle.
Viszont az is jól látható, hogy az elkövetkező 10 évben igen kevés PAKFA lesz legyártva, ellenben végre normális össze szerelési minőségben akarják a Szu-35-öt legyártani, meg el akarják vinni a gépet egy EF trache 3B irányba, vagyis egy AESA radaros, közel 5. gen hajtóműves, ténylegesen multi role 4. generációs gépet akarnak belőle csinálni. És ebben azért export szempontjából van ráció. (szerintem)![]()
Fade
A hatótávolság létfontosságú kérdés, főleg az ázsiai piacon. Nem véletlen, hogy arra felé a Szu-30/F-15 a sláger termék.
Végig gondolták, hogy valójában nekik mire van szükségük, az jött ki, hogy:
Atom ütő erő, atom tengó, meg stratégiai fegyverek (kinzal, Tu-160, Iskander stb...)
Az ő elképzelésük szerint se a PAKFA se az Armata és még egy csomó más, de kevésbé látványos dologra igazából (most) nincsen szükségük.
Mivel mindegyik programjuk előre haladott állapotban van ahhoz, hogy elkaszálják , így marad a további fejlesztés (K+F megtartása végett) és a minimális gyártás.
Ennyi történt.
Fade
"Sima Su-35 se egy exportsiker."
Ez finoman szólva nem igaz.
A sima Su-35 2014-től van aktív szolgálatban, ehhez képest Kínába és Indonéziába már eladták a gépet exportra.
Ez egy 4 éve létező gépnél elég szép dolog.
Most egy olyan Su-35 ami részben tartalmazza a PAKFA technológiákat is, még nagyobb siker lehet. (szerintem)
Fade
Nem sok F-16 rendszeresítő van arra fele. Dél-Korea, ugye aki e mellet rendelkezik F-15-el is.
Tajvan, aki nem kaphatott mást....
Szingapúrnak van, ami egy város állam és lényegében nincs légtere sem. (és van F-15 is)
Meg ott van Indonézia aki a szuper CFT-s F-16-osok mellé vásárol orosz gépeket, pl. a Szu-35-öt is.
Ezzel szemben F-15-öse van:
Dél-Koreának, Szingapúrnak, Japánnak.
Szu-30-asa van:
Kínának, Indiának, Indonéziának, Malajziának, Mianmarnak, Vietnamnak.
SH-van:
Ausztráliában
Igazából Tajvant leszámítva senkinek sincs csak szimplán F-16-osa....
Ebben te miért vagy annyira bíztos? Mert én azt látom, hogy mindenki visít, ha olyan akar S-400-at venni (vagy ha még el is adják neki), aki tövig nem nyalt be az USA-nak. És lehet mondani, hogy a nyilatkozgatás nem kerűl semmibe, de ha úgysem ér semmit, akkor meg felesleges szájkoptatás.Ezzel a gondolatmenettel annyi a probléma, hogy menet közben meg össze-vissza van dicsérve az Sz-400, Sz-350, Redut. Csakhogy az ilyen légvédelmi rendszerek ellen hatékony SEAD támadást lopakodók tudnak végezni.
A nukleáris csapásmérés terén annyi a probléma, hogy az elavult, kiöregedő eszközök cseréje életbevágó. Nem az a probléma, hogy a MAD doktrínát nem lennének képesek végrehajtani a Delta III / Delta IV / Taifun osztállyal, hanem az a probléma, hogy ezek a hajóegységek elöregedtek, és nehéz őket további 15-20 évre hadrendben tartani, egyszerűen azért, mert nem erre lettek tervezve és az élettartam ilyen szintű kitolása olyan nagyságrend, amiből egy Borej I. osztályt össze tudtak ollózni (az első három egység ugye az orrát félkész Akula osztályú tengóktól örökölte).
A Kinzal és az Iszkander is taktikai fegyver, az "új" Tu-160 egy korábbi félkész gép volt befejezve, modern avionikával megtámogatva.
Az "új", fejlesztés alatt álló eszközök közül az RSz-28, a nukleáris meghajtású robotrepülőgép és a Poszeidón az, ami stratégiai fegyver.
Ezzel a gondolatmenettel annyi a probléma, hogy menet közben meg össze-vissza van dicsérve az Sz-400, Sz-350, Redut. Csakhogy az ilyen légvédelmi rendszerek ellen hatékony SEAD támadást lopakodók tudnak végezni. Tehát ahogy a NATO számára fejfájást okoznak a fent említett rendszerek, és az F-35 a válasz rá, úgy az oroszok is pepitában ugyan így vannak az olyan légvédelmi rendszerekkel, mint a Patriot, AEGIS, PAAMS vagy a NASAMS. Ha nincs lopakodó képesség, akkor az ilyen légvédelmi rendszerek igen fájdalmas problémát jelentenek. A NATO válasza az F-35 (ill. a F-22A és B-2A), az Orosz válasz a PAK-FA lett volna, és majd egyszer a PAK-DA lesz (vagy nem lesz).
A PAK-FA problémakör lényege, hogy Oroszország eldöntötte, hogy ezzel a kérdéskörrel nem szándékozik foglalkozni, legalábbis nem a levegőből. A NATO országok képesek lesznek a probléma kezelésére, mert van egy nagy sorozatban gyártott lopakodó vadászbombázójuk. Hovatovább még Kína is fel tud mutatni ilyet. Oroszország nem. Érdekes körmenet, nemde?
Ugyanez a szárazföldön a T-14, egy új koncepció, amelyet először az orosz hadsereg rendszeresített volna nagy számban, megelőzve mindenki mást. Ha 152mm-es löveggel csinálták volna, ill. azt is tovább lebegtetik, akkor hirtelen két lépéssel a nyugati harckocsik előtt lehetettek volna. Fegyverkezési versenyről lenne szó - hát Oroszország rámutathatott volna valamire, ahol egyértelműen a nyugati technológia elé vághatott volna. De hátra léptek két lépést, hogy hát meg tudnánk csinálni, de megelégszünk annyival, hogy kis számban kísérletezünk tovább vele. A T-14 pedig nem olyan eszköz, mint egy B-2A, hogy drasztikus és egyértelmű előnye van a hadszíntéren, a T-14 akkor félelmetes, ha nagy számban fog hadrendben állni.
Ezt lehet persze annyival elintézni, hogy most nincs pénzük éppen rá, de majd...
De akkor miért is hangoztatták eddig a megépítésüket? Miért akartak 2000+ T-14-est? Katonapolitikai szemszögből egyértelmű a válasz: mert egy újabb fegyverkezési versenybe szerettek volna szállni.
Akkor most az új koncepció zárójelbe teszi az ilyesmit, és visszatér abba az 1990-es évekbeli szituációba, amikor a meglévő fegyvereket reszelgetik (T-90, Szu-30, Szu-34, stb.). Csak annyi a különbség, hogy közben a nyugati kapcsolatokat elvágták, nincs már francia, izraeli, német vagy ukrán beszállítás...
Ebben te miért vagy annyira bíztos? Mert én azt látom, hogy mindenki visít, ha olyan akar S-400-at venni (vagy ha még el is adják neki), aki tövig nem nyalt be az USA-nak. És lehet mondani, hogy a nyilatkozgatás nem kerűl semmibe, de ha úgysem ér semmit, akkor meg felesleges szájkoptatás.
A Borei a Bulava és a Sarmat mind új fejlesztések, nem SZU-tól örökölt cuccok.
Te az USA szemszögéből nézed a világot. Az a jó, ha valaki csittrilliárd dollárért kifejleszt egy lopakodó gépet, majd közel 150 misis db áron rendszerbe állítja, csak azért, hogy S-300-asokra hajigáljon SDB-t. Ha az oroszok nem ezt teszik akkor tökcsőszök....
Vagy nézheted onnan a dolgot, ahonnan az oroszok. Hogy az ellenséges 4-500 millió dolláros Patriot ütegre kilősz 10-20 db max. 2 millió dolláros darab árú Iszkandert, vagy Kinzalt.
A Su-57 nem az F-35 vetélytársa.
...
Nem az a dolga, hogy Patriotokat bombázzon! Ez a gép egy orosz F-22 lenne, amely kivívja a légi fölényt ott ahol kell.
A T-14-re pont ugyan úgy nincs szükségük jelenleg, hiszen 1000-s számban vannak szolgálatban a T-72B-k, T-80-asok meg közel ezer db T-90A.
Bármely szomszédos országot legyalulnák ennyi tankkal , de még a komplett EU-t is....
..
Vagy nézheted onnan a dolgot, ahonnan az oroszok. Hogy az ellenséges 4-500 millió dolláros Patriot ütegre kilősz 10-20 db max. 2 millió dolláros darab árú Iszkandert, vagy Kinzalt.
Szerintem az oroszok megoldása messze olcsóbb és jobb, mint az USA féle elképzelés.
Akkor miért multirole?A Su-57 nem az F-35 vetélytársa. Nem az a dolga, hogy Patriotokat bombázzon! Ez a gép egy orosz F-22 lenne, amely kivívja a légi fölényt ott ahol kell.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..