M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
megazez

Értem mi a gond csak nem tudom megoldani. Valamelyik képnél ezt csinálja a google velem, valamelyiknél nem. Épp amilyen kedve van....
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Nagy Csaba

Egyszer számolgattuk itt valahol az ágyúk tűzerejét. MJ értékben nagyjából egálban voltak, egyedül a német 120/L55 lógott ki a sorból, de az nem cssak szimplán hosszabb csövű ágyú, hanem más, mint az L/44.
Nah, az oroszok most ezt a szintet érték be, szándékosan nem is törekednek többre. Az orosz ágyú sem csak más csőhosszú hanem teljesen új...
Az Armatába pedig esélyesen egyesített lőszer kerül , állítva elhelyezve a teknőben.

Annak idején az M1-esetén ez volt az elképzelés:
latest


De szerintem inkább a francia EMAS töltő felé lenne érdemes ellépniük, az nekem egyszerűbb szerkezetnek tűnik.

mit számoltátok? Tűzerő?

nyomásra akár lehet el is érte, az is lehet meghaladta L44et nem hinném orrunkra kötik. A probléma továbbra sem ez nem ez hanem, hogy uakkora hosszra jóval nagyobb lesz a sabot hossz. Az pedig APFSDnél döntő előny. Ez az osztott lőszer egyik egyértelmű hátránya.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Fade

Torkolati energiát adott lövedék típusra.
pl.:
DM33/L44-ből kilőve: 6,26 MJ. Páncélátütés: 470 mm RHA 0° becsapódási szög mellet 2000 méteren*
3BM42/2A46(L48)-ból kilőve: 7,01 MJ Páncélátütés: 500 mm RHA 0° becsapódási szög mellet 2000 méteren
Hasonló korszak, hasonló ágyúk, hasonló energiájú lövedékek, hasonló teljesítmény.

*A DM33 esetén az átütési érték lengyel forrásból van. Ugyanis folyamatosan fejlesztették a lőszert, és azok más paraméterekkel tudnak 600 mm RHA-t is (DM33A4), viszont ugye az másik korszak. Akárcsak a 3BM42M-is amely 570 mm RHA-t tud. (Bár ugye a források eléggé szórnak)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Fade

Torkolati energiát adott lövedék típusra.
pl.:
DM33/L44-ből kilőve: 6,26 MJ. Páncélátütés: 470 mm RHA 0° becsapódási szög mellet 2000 méteren*
3BM42/2A46(L48)-ból kilőve: 7,01 MJ Páncélátütés: 500 mm RHA 0° becsapódási szög mellet 2000 méteren
Hasonló korszak, hasonló ágyúk, hasonló energiájú lövedékek, hasonló teljesítmény.

*A DM33 esetén az átütési érték lengyel forrásból van. Ugyanis folyamatosan fejlesztették a lőszert, és azok más paraméterekkel tudnak 600 mm RHA-t is (DM33A4), viszont ugye az másik korszak. Akárcsak a 3BM42M-is amely 570 mm RHA-t tud. (Bár ugye a források eléggé szórnak)

és? Szó se róla amíg nem voltak sabotra Oroszok korlátolva, befért nem volt hude eltérés. Ez amolyan nem lehet a fizikát meghágni, sabot hossz döntő átütésre.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Fade

Amit írtam az mind SABOT lövedék. ;)
A difi a 90's évek után jött ki, mert hiába raknak nagyobb teljesítményű ágyút a T-72-be, ha csak adott lőszerméret fér be a tárba.
De amíg nem jött be a Leopárdhoz az RM120/L55-ös ágyú, addig nem nagyon volt különbség SABOT terén sem, ha csak az energiákat nézzük.
A különbség szerintem inkább abban volt, hogy a nyugati nyilak jobb minőségűek voltak, egyrészt mert több pénzük volt rá, másrészt meg kevesebbet is kellet nekik gyártani. (10,000 NATO tank vs. 50,000 SZU tank)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
és? Szó se róla amíg nem voltak sabotra Oroszok korlátolva, befért nem volt hude eltérés. Ez amolyan nem lehet a fizikát meghágni, sabot hossz döntő átütésre.

A hossz valóban fontos de azért z mégis csak egy faktor a sok közül.Ahhoz,hogy a hossz döntő faktor legyen a többinek egálban kell lennie.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Fade

Amit írtam az mind SABOT lövedék. ;)
A difi a 90's évek után jött ki, mert hiába raknak nagyobb teljesítményű ágyút a T-72-be, ha csak adott lőszerméret fér be a tárba.
De amíg nem jött be a Leopárdhoz az RM120/L55-ös ágyú, addig nem nagyon volt különbség SABOT terén sem, ha csak az energiákat nézzük.
A különbség szerintem inkább abban volt, hogy a nyugati nyilak jobb minőségűek voltak, egyrészt mert több pénzük volt rá, másrészt meg kevesebbet is kellet nekik gyártani. (10,000 NATO tank vs. 50,000 SZU tank)

Amit írtál pl DM33 az APFSDS lövedék.
Ettől még hívhatod sabotnak, sött lövedéknek is, hogy a golyót már ne mondjam. Úgy is hallottam már hívni. Mind helyes max pongyola.

Nem tudom de a 90es évek elején már komoly hátrány volt.

Amíg nem jött L55? Ne viccelj már. M1 L44e ágyúval M829el átüt 2000men ~540mm (ez elég volt ahoz, hogy 2500mes távban mészárolja az Iraki T72ket.). Ugyanez az L44 M829M3el 820mm körül üt 2000men, M829M4re meg 980-1000mmeket írnak. Meg jóval kevésbé érzékeny erara...

"off" APFSDS fejlődés mert jól demonstrál:
120mm_penetratoen.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Amit írtál pl DM33 az APFSDS lövedék.
Ettől még hívhatod sabotnak, sött lövedéknek is, hogy a golyót már ne mondjam. Úgy is hallottam már hívni. Mind helyes max pongyola.

Nem tudom de a 90es évek elején már komoly hátrány volt.

Amíg nem jött L55? Ne viccelj már. M1 L44e ágyúval M829el átüt 2000men ~540mm (ez elég volt ahoz, hogy 2500mes távban mészárolja az Iraki T72ket.). Ugyanez az L44 M829M3el 820mm körül üt 2000men, M829M4re meg 980-1000mmeket írnak. Meg jóval kevésbé érzékeny erara...

"off" APFSDS fejlődés mert jól demonstrál:
120mm_penetratoen.jpg

Komoly hátrányban nem voltak a 90-es évek elején!
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
A hossz valóban fontos de azért z mégis csak egy faktor a sok közül.Ahhoz,hogy a hossz döntő faktor legyen a többinek egálban kell lennie.

Hát fogalmunk sincs, de ami látszik, hogy a hossz durván megnött és közbe ennek hatására is +80-90%ot több RHAt tud átütni.

Hogy +80-90% jelentős e, előny e azt mindenki majd eldönti maga. Sztem az.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Hát fogalmunk sincs, de ami látszik, hogy a hossz durván megnött és közbe ennek hatására is +80-90%ot több RHAt tud átütni.

Hogy +80-90% jelentős e, előny e azt mindenki majd eldönti maga. Sztem az.

De az M3 nem a 90-es évek eleje...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
De az M3 nem a 90-es évek eleje...

Az igazából erre volt:
Amíg nem jött L55? Ne viccelj már. M1 L44e ágyúval M829el átüt 2000men ~540mm (ez elég volt ahoz, hogy 2500mes távban mészárolja az Iraki T72ket.). Ugyanez az L44 M829M3el 820mm körül üt 2000men, M829M4re meg 980-1000mmeket írnak. Meg jóval kevésbé érzékeny erara...

És akkor én írtam nem pontosan/rosszul: 90es évek elején nem volt nagy hátrányuk APFSD terén.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Az igazából erre volt:
Amíg nem jött L55? Ne viccelj már. M1 L44e ágyúval M829el átüt 2000men ~540mm (ez elég volt ahoz, hogy 2500mes távban mészárolja az Iraki T72ket.). Ugyanez az L44 M829M3el 820mm körül üt 2000men, M829M4re meg 980-1000mmeket írnak. Meg jóval kevésbé érzékeny erara...

És akkor én írtam nem pontosan/rosszul: 90es évek elején nem volt nagy hátrányuk APFSD terén.

Az oroszok sem álltak meg a T-90-hez elérhető legjobb lőszer+ágyú kombinációval az átütés 800mm felett van 2000 méteren.Az Armatába tervezett lőszer pedig 1000mm.
A wikipedia szerint ugye a Vacuum is kilőhető a régebbi orosz harckocsikból de az az Armata lőszere így nem valószínű(bár maga a löveg jórészt azonos).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Fade

"Amit írtál pl DM33 az APFSDS lövedék.
Ettől még hívhatod sabotnak, sött lövedéknek is, hogy a golyót már ne mondjam. Úgy is hallottam már hívni. Mind helyes max pongyola."


A SABOT kifejezést is szokták használni, bár az nem a lövedék rész, hanem az ami leválik a nyílról a kilövéskor. (nem tudom mi a magyar neve...)

"Ugyanez az L44 M829M3el 820mm körül üt 2000men, M829M4re meg 980-1000mmeket írnak. Meg jóval kevésbé érzékeny erara... "

Jók ezek az amcsi mese könyvek :D:D:D
Amit ők használnak L/44-et lényegében ugyan az, mint a németek L/44-e. (Konkrétan RM licenc)
A sokkal nagyobb nyomást bíró és hosszabb csövű ágyúból kilőtt DM53/63 tud a való életben 820 mm átütést 2000 méteren... Utána számolhatsz, ez 13MJ!
Szóval ha az amik titokban nem hágták meg a fizikát, akkor biza iszonyat nagy kamu gépek.... :rolleyes:
Tudtommal az L/44-ből nem is ajánlott kilőni a DM53/63-at, pont amiatt , mert nagyon nagy nyomást fejt ki.
De felajánlom neked, hogy ha kikeresed a nyíl súlyát (sabot nélkül!) és megadod a torkolati sebességét, akkor megmondom neked abból, hogy hány MJ energiájú a lövedék.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Fade

"Amit írtál pl DM33 az APFSDS lövedék.
Ettől még hívhatod sabotnak, sött lövedéknek is, hogy a golyót már ne mondjam. Úgy is hallottam már hívni. Mind helyes max pongyola."


A SABOT kifejezést is szokták használni, bár az nem a lövedék rész, hanem az ami leválik a nyílról a kilövéskor. (nem tudom mi a magyar neve...)

"Ugyanez az L44 M829M3el 820mm körül üt 2000men, M829M4re meg 980-1000mmeket írnak. Meg jóval kevésbé érzékeny erara... "

Jók ezek az amcsi mese könyvek :D:D:D
Amit ők használnak L/44-et lényegében ugyan az, mint a németek L/44-e. (Konkrétan RM licenc)
A sokkal nagyobb nyomást bíró és hosszabb csövű ágyúból kilőtt DM53/63 tud a való életben 820 mm átütést 2000 méteren... Utána számolhatsz, ez 13MJ!
Szóval ha az amik titokban nem hágták meg a fizikát, akkor biza iszonyat nagy kamu gépek.... :rolleyes:
Tudtommal az L/44-ből nem is ajánlott kilőni a DM53/63-at, pont amiatt , mert nagyon nagy nyomást fejt ki.
De felajánlom neked, hogy ha kikeresed a nyíl súlyát (sabot nélkül!) és megadod a torkolati sebességét, akkor megmondom neked abból, hogy hány MJ energiájú a lövedék.

Ezt írják és pont annyira lehet hinni neki mint az Orosz csodáknak. Izé Orosz mesekönyveknek. :D:D:D

Azon pedig semmi sem változtat azon, hogy büdös nagy difik vannak APFSD átütés területén M829 és M829M4 közt átütésben. Persze elhiszem szerinted semmi csak mese.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Az oroszok sem álltak meg a T-90-hez elérhető legjobb lőszer+ágyú kombinációval az átütés 800mm felett van 2000 méteren.Az Armatába tervezett lőszer pedig 1000mm.
A wikipedia szerint ugye a Vacuum is kilőhető a régebbi orosz harckocsikból de az az Armata lőszere így nem valószínű(bár maga a löveg jórészt azonos).

MSbe mennek bele a 800mm átütők. T72B3/T90A/Mbe nem.
hamár wiki: vacuum: "T-80UM-2/T-14" Ez alapján nekem nem megy bele.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Fade

Nézd, a DM33A1 meg a DM33A4 között is van difi, 470 mm vs. 600 mm átütés.
Én elhiszem azt is, hogy az M829 nagyobbat fejlődött, de maga az ágyú bekorlátozza a kilőtt lövedék maximális energiáját és így a PCT értékét is. Ez azért józan ésszel belátható.
És az oroszok új lőszereit sem lövöd ki új ágyú nélkül, tudtommal a 3BM59/3BM60-at sem lehet kilőni egy régi T-72-őből, mert szétviszi az ágyút a nyomás a francba. Az a lövedék is már újabb ágyúkhoz készült, és hozzá tenném ezek 2002-ben jelentek meg. Szóval ez még nem a 3BM69/3BM70-s Vákum lövedék ami bőven 10+ MJ fölött van....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
MSbe mennek bele a 800mm átütők. T72B3/T90A/Mbe nem.
hamár wiki: vacuum: "T-80UM-2/T-14" Ez alapján nekem nem megy bele.

A T-80UM-be sem fér nagyobb őszer mint a T-90-be így szinte kizárt,hogy a Vacuumot tudja kezelni a töltőgép.Amúgy a B3-ba égy a T-90A-ba is be lehet szerelni az Armata lövegét(csak nem az M1 változatot) így ezek is tudják használni a 800mm+-os lőszert.