A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Látom még most sem érted a lényegét...
Akkor magyarázd el. Te azzal jöttél, hogy ellenséges behatás nélkül is elakadt a jenki (koalíciós...) haderő. Persze. 4 nap alatt 350 km-et mozogtak.
Hallod, az megvan, hogy a világon nincs olyan logisztika, amit ezt le tudná követni a semmi közepén...?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 293
54 658
113
Nehéz kérdés ez a harckocsi beszerzés.
Tudtommal az USA-ban már nem gyártják az M1-et, régi elfekvő tankokat újítanak fel eladás előtt. Nem adnak hozzá szegényített urán páncélt, tömény szívás, hogy gázturbinás, és brutális logisztika kell mögé.
A Leopárd 2-vel az a bajom, hogy iszonyat drága, és még drágább üzemben tartani. Nem egy olyan hírt olvastam, ahol egy aktuális üzemeltető azon sír, hogy milyen költséges normálisan üzemben tartani azt a cuccost. Talán ezért szórták őket anno 1 euróért a németek, hiszen 2000 db volt nekik, most már kb. 2-300 db van csak.
Szóval a Leopárd se nekünk való.
Leclerc: Nem gyártják, nincs eladó, meg Macron.
Challenger 2: Nem tudom, hogy gyártják-e még egyáltalán, de finoman szólva nem a legélesebb kés a fiókban.
T-90MS: Egy nagyon jó ár/érték arányú cucc, de a legmodernebb tankok ellen kevés a tűzerő, na meg orosz, szóval nekünk nem lehet.
Merkava 4: Ez egész jó megoldás lehetne, kérdés, hogy van-e export korlátozás a német/USA alkatrészekre. Illetve, hogy mennyi az annyi. (Én mondjuk szívesen látnám a Namer-el együtt itthon)
K2/Type-10: Ázsiából tankot? Papíron elég jó cuccok, viszont elég drágák, és hát mi lesz a logisztikával? Jó kérdés...
Valamilyen kínai tank? : Papíron biztosan tudják azt amit a többi, de eddig már két olyan képet is láttam ahol megnyekkent a futógörgő... Nem hiszem, hogy bili acél tankot kellene vennünk....

Szóval aki ma tankot akar venni, az szerintem elég nehéz helyzetben van :(
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Akkor magyarázd el. Te azzal jöttél, hogy ellenséges behatás nélkül is elakadt a jenki (koalíciós...) haderő. Persze. 4 nap alatt 350 km-et mozogtak.
Hallod, az megvan, hogy a világon nincs olyan logisztika, amit ezt le tudná követni a semmi közepén...?

Ha a németeknek, 7. pc ho. sikerült 1940 ben Franciaországban 1 azaz egy nap alatt 240 km megtennie, akkor ez 2003 ban a US Armynak sem okozhatott túl nagy gondot.

Azt már csak neked, mint mindenhez is "szakértőnek" mondom, hogy ekkor sikeült először mobil vagy manőverező hadviselést alkalmazniuk.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 375
7 851
113
Nehéz kérdés ez a harckocsi beszerzés.
Tudtommal az USA-ban már nem gyártják az M1-et, régi elfekvő tankokat újítanak fel eladás előtt. Nem adnak hozzá szegényített urán páncélt, tömény szívás, hogy gázturbinás, és brutális logisztika kell mögé.
A Leopárd 2-vel az a bajom, hogy iszonyat drága, és még drágább üzemben tartani. Nem egy olyan hírt olvastam, ahol egy aktuális üzemeltető azon sír, hogy milyen költséges normálisan üzemben tartani azt a cuccost. Talán ezért szórták őket anno 1 euróért a németek, hiszen 2000 db volt nekik, most már kb. 2-300 db van csak.
Szóval a Leopárd se nekünk való.
Leclerc: Nem gyártják, nincs eladó, meg Macron.
Challenger 2: Nem tudom, hogy gyártják-e még egyáltalán, de finoman szólva nem a legélesebb kés a fiókban.
T-90MS: Egy nagyon jó ár/érték arányú cucc, de a legmodernebb tankok ellen kevés a tűzerő, na meg orosz, szóval nekünk nem lehet.
Merkava 4: Ez egész jó megoldás lehetne, kérdés, hogy van-e export korlátozás a német/USA alkatrészekre. Illetve, hogy mennyi az annyi. (Én mondjuk szívesen látnám a Namer-el együtt itthon)
K2/Type-10: Ázsiából tankot? Papíron elég jó cuccok, viszont elég drágák, és hát mi lesz a logisztikával? Jó kérdés...
Valamilyen kínai tank? : Papíron biztosan tudják azt amit a többi, de eddig már két olyan képet is láttam ahol megnyekkent a futógörgő... Nem hiszem, hogy bili acél tankot kellene vennünk....

Szóval aki ma tankot akar venni, az szerintem elég nehéz helyzetben van :(
Jó megközelítés. Egyébként az EMBT kihagytad :) De szerintem számunkra az is nagyon drága lenne :(
Török Altay? Német MTU motorral és hajtással még el is menne. De mivel új ........
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 375
7 851
113
Ha a németeknek, 7. pc ho. sikerült 1940 ben Franciaországban 1 azaz egy nap alatt 240 km megtennie, akkor ez 2003 ban a US Armynak sem okozhatott túl nagy gondot.

Azt már csak neked, mint mindenhez is "szakértőnek" mondom, hogy ekkor sikeült először mobil vagy manőverező hadviselést alkalmazniuk.
Nem akarok túlzottan beleszólni. De egy esetleges nagyobb konfliktus esetén alig pár hét alatt logisztikai rémálom lenne. Azoknak akik szerint nem vagy mindent meg lehet oldani. Sztem egy kicsit gondolkodjanak el.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and krisss
T

Törölt tag 1586

Guest
Jó megközelítés. Egyébként az EMBT kihagytad :) De szerintem számunkra az is nagyon drága lenne :(
Török Altay? Német MTU motorral és hajtással még el is menne. De mivel új ........
Egyébként minek kell nekünk high-end harckocsi?
Lesz mondjuk az újonnan beszerzett és a roncstelep szökevény T-72-kel együtt mondjuk 100 tankunk.
Ennyi tank kevés ahhoz hogy azok egy háborúban önálló egységként kerüljenek bevetésre.
A legvalószínűbb hogy a tankok szét lennének osztva a szerényen felszerelt gyalogság tűzerejének a megtámogatására.
Ebben az esetben a tankkal szemben már semmilyen komolyabb mozgékonysági követelmény nincs. Marad az hogy legyen kellően páncélozva, legyen benne egy 120-as ágyú és legyenek korszerű szenzorai és rádiója
Olyan gyalogsági támogató feladatra amire mi tudnánk használni a tankjainkat egy Sabra M-60-as szerintem tökéletesen megfelelne...
Nem akarok túlzottan beleszólni. De egy esetleges nagyobb konfliktus esetén alig pár hét alatt logisztikai rémálom lenne. Azoknak akik szerint nem vagy mindent meg lehet oldani. Sztem egy kicsit gondolkodjanak el.
Igen. Ez a másik szempont. Több száz harckocsit egyszerűen nem győznénk logisztikával. Ahhoz hogy egy harckocsi bevethető maradjon az embert nem számítva kell üza, lőszer, pótalkatrész, szállító és komoly javító kapacitás. Ezek egyike sem áll rendelkezésre (nem, a Currust nem tartom komoly javító kapacitásnak), és sem saját előállításúak (kivéve talán néhány szállításra befogható Rába teherautót)
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 492
113
A PT-91 Twardy-ról mi a véleményetek?
A lengyelek fejlesztették ezt ki 2008-ban 233 darab volt neki egészen biztosan. A T-72 M1 modernizált változata ERAWA reaktív páncélzattal, meg ez már rendelkezett kétsíkú lövegstabilizátorral.
Úgy tudom a lengyeleknek nincs eladó belőle.
Vagy arra gondolsz, hogy a T-72 harckocsiainkat erre a szintre kellene legalább modernizálni??
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 492
113
Egyébként az biztos, hogy a T-72-k nálunk modernizálva lesznek - a régebben ide belinkelt Magyar idők cikk szerint, amiben a Benkő nyilatkozott - csak azt nem tudjuk, hogy mit értenek ez alatt. Lehet ez akar egy sima festéstől kezdve akár a Kontakt-5-ig, majd meglátjuk.
Az biztos, hogy hadrendben marad, kb. 1 zászlóalnyi mennyiség maximum, mert ennyi még van.
Nem is kell kidobnunk, mert ez a realitás.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 492
113
A malájoknak legyártottak 48db tankot meg 15 műszaki, mentő, hídvető gépet. Mindennel együtt (lőszer, tartalék alkatrész, technikai támogatás) került olyan 370 millio dollárba 2006 ban.
http://mytanksrock.blogspot.com/2014/08/pt-91-twardy-pt-91m-pendekar-part-1.html
Értem mire gondolsz már. A lengyeleknek abban az időben volt kb. 600 T-72-es és ezekből modernizálták Twardy színtre a malájoknak azt a 48 darabot. Én így tudom.
Hogy esetleg nekünk is megcsinálnák-e ezt?? Erre vagy kíváncsi??? Ilyet is eltudok képzelni, de úgy tudom, hogy nem egy minőségi gép. De ezt a harckocsizók jobban letudják majd neked írni.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
A nagyobb fogyasztásból adódó adódó kisebb hatótávolság, és a gyakoribb tankolási igény mindenhol hátrányt jelent ha a sivatag közepén vagy ha a lakott területen. Az utánpótlást szállító kovolyokra, frontközeli üzemanyag depókra a tüzérség, a légierő és a beszivárgó ellenség ( dudi rájuk gondolhatott partizánok alatt) jelent veszélyt. Abban igazad van, hogy az nszk-ban az előkészített készletek és a jó infrastruktúra csökkentették volna az ilyen jellegű veszélyt. De attól még a nagyobb fogyasztás még kurva nagy hátrányt jelent egy a többi tulajdonságában hasonló eszközhöz képest. Egyébként tipikus amerikai hozzá állás ami optimális körülményekhez igazodik.

Ott a pont.

Mist hogy kiderult hogy elofordulhat peer to peer azaz nagyhatalmak kizotti konfliktus hirtelen a US Army is elkezdett olyan korulmenyek kozott gyakorlatozni ahol nincs GPS meg informacios foleny meg stb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 206
76 680
113
Akkor magyarázd el. Te azzal jöttél, hogy ellenséges behatás nélkül is elakadt a jenki (koalíciós...) haderő. Persze. 4 nap alatt 350 km-et mozogtak.
Hallod, az megvan, hogy a világon nincs olyan logisztika, amit ezt le tudná követni a semmi közepén...?

Arról beszélünk,hogy a támadó ékek mozgását lehet lassítani az üzemanyagszállítók pusztításával és mert az Abrams sokat fogyaszt ez jobban hat rá.
Azért mind1,hogy 50 vagy 300km-re van az üzemanyag raktár mert a hk zászlóalj vagy ezred ellátópontról kapja a támadó ék az üzemanyagot nem pedig közvetlen a raktárból.Támadni az ellenség ezeknek az ellátópontoknak a környékén fog nem pedig a központi raktárnál(az a légierő dolga).
Nagyon leegyszerűsítve ha "A" a központi raktár "B" az ezred ellátó pont és "C" a harcoló század akkor az ellenség nem az A és B közti szállítást blokkolja hanem a B és a C közöttit azaz tök mind1,hogy 500 vagy 50 km-re van az A pont a B pontól.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 794
35 208
113
A lengyel tank szerintem kilőve mert a legújabb PT 17 változatot az ukránokkal közösen fejlesztették, mi meg ugye nagyon jóban vagyunk a poros jankóékkal.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 794
35 208
113
Azóta már kihoztak egy újabb változatot PT 17 néven ukrán gyártású löveggel meg páncélzat is ukrán.
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 204
2 674
113
Azóta már kihoztak egy újabb változatot PT 17 néven ukrán gyártású löveggel meg páncélzat is ukrán.

Attol meg, hogy a legujabb modernizacios csomagjuk ukran, meg nem muszaj azt rendelni. V4-en belul csehek, szlovakok tudnak szinten modernizalni, de hosszutavon a lengyeleknek vannak a legszerteagazobb elkepzeleseik szerintem ilyen teren (leo upgradek stb.).

En arra teszem le a voksom, hogy ok modernizaljak majd olyan reszelemekkel amik tisztan lengyel ipar.

Azt is siman el tudnam kepzelni, hogy megint Feheroroszorszagbol a lengyelek athoznanak vonaton meg egy nagyobb adagot, azt feljavitanak, majd eladnak nekunk feltolteni a keszleteket lengyel termekkent :p

Majd meglatjuk, mi lesz, de jo lenne majd kesobb visszakeresgelni kinek a tippje jott be :D
 

Clove_HUN

Member
2018. november 9.
29
58
13
Nehéz kérdés ez a harckocsi beszerzés.
Tudtommal az USA-ban már nem gyártják az M1-et, régi elfekvő tankokat újítanak fel eladás előtt. Nem adnak hozzá szegényített urán páncélt, tömény szívás, hogy gázturbinás, és brutális logisztika kell mögé.
A Leopárd 2-vel az a bajom, hogy iszonyat drága, és még drágább üzemben tartani. Nem egy olyan hírt olvastam, ahol egy aktuális üzemeltető azon sír, hogy milyen költséges normálisan üzemben tartani azt a cuccost. Talán ezért szórták őket anno 1 euróért a németek, hiszen 2000 db volt nekik, most már kb. 2-300 db van csak.
Szóval a Leopárd se nekünk való.
Leclerc: Nem gyártják, nincs eladó, meg Macron.
Challenger 2: Nem tudom, hogy gyártják-e még egyáltalán, de finoman szólva nem a legélesebb kés a fiókban.
T-90MS: Egy nagyon jó ár/érték arányú cucc, de a legmodernebb tankok ellen kevés a tűzerő, na meg orosz, szóval nekünk nem lehet.
Merkava 4: Ez egész jó megoldás lehetne, kérdés, hogy van-e export korlátozás a német/USA alkatrészekre. Illetve, hogy mennyi az annyi. (Én mondjuk szívesen látnám a Namer-el együtt itthon)
K2/Type-10: Ázsiából tankot? Papíron elég jó cuccok, viszont elég drágák, és hát mi lesz a logisztikával? Jó kérdés...
Valamilyen kínai tank? : Papíron biztosan tudják azt amit a többi, de eddig már két olyan képet is láttam ahol megnyekkent a futógörgő... Nem hiszem, hogy bili acél tankot kellene vennünk....

Szóval aki ma tankot akar venni, az szerintem elég nehéz helyzetben van :(

Az AMX-56 eladó, a nexter megrendelésre beindítja a gyárat. Csak hát 40-50 darabra nem hiszem, hogy túl gazdaságos lenne. Mondjuk, ha a románokat akik a franciák puszipajtásai is rendelnének, vagy v4 országok és vagy nagyobb számban vásárolnánk mi, akkor már jó vétel lenne.
A T-90ms nekem nincsen gondom vele, csak drága. Olyan áron van mint az amx-56, Merkava4. Akkor már inkább az utóbbi kettő.

Ha lehetne az oroszoktól vásárolni, akkor én T-72b3m et vennék. Aztán ha több pénz lenne, sokkal több mint most honvédelemre, akkor Merkava négyet.
Ahogy írtad a merkava mellé jöhet szépen a namer.