A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 041
113
De a gázturbina az áron kívül bejött az amcsiknak egyáltalán? Vagy ma már inkább ők is dízellel csinálnák?
a neten ennyit találtam hirtelen a dízelre:
https://www.quora.com/Is-it-true-th...nes-since-the-gas-turbines-are-so-inefficient
https://www.defensemedianetwork.com/stories/abrams-dieselization-project-a-modest-proposal/
csak gyorsan átfutottam a másodikban leírják, hogy olcsóbb és valószínűleg sokkal megbízhatóbb a dízel, de ez 2013-ban volt azóta nagyon nem hallani róla.
 
  • Tetszik
Reactions: beta

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 280
68 309
113
Más típusú gumikat nem raktak fel ? Mintha az is rémlene. Valami új méret.
Valami fotón láttam más típusú gumit. De hogy az hogyan volt hogyan se, meg milyen altípusra passz. Kérdeztem itt de nem volt válasz. Szóval mai napig nem tudom. Az orosz/szovjet méret más szabvány, nem jó mindenre, nem az az általános típus. A 90-es évek végén kb egy havi fizetésemért 42000 ft szereztem egy felszámoláson/selejtezésen ilyen ruszki mintás gumikat meg egy rakat csapágyat, ékszíjat, zegergyűrűt, zsuk gumit, stb. Na rajtam is rohadt, vagy 8-10 éve tudtam eladni 100000-ért a maradékát, mert pl a csapágyak zöme berozsdált. Nem tudom már a méretét, de a 4 gumi az Gaz-66-ra való volt, na semmi más jármű nem passzolt vele, gaz-66 meg elég ritka járgány civilben. A belső gumik szétrepedtek, elöregedtek, szóval nem volt akkora biznisz mint hittem. Szóval BTR hogy "modern" gumija legyen ahhoz kéne másik felni. Na de itt jön az hogy milyen gumi, mert a ruszki gumi jó terepen, de ha mi eddig csak jobbára aszfalton használtuk akkor csöcs. Meg ugye erre Irakban jöttünk rá valamiért, addig nem cirkáltunk vele aszfalton? Vagy ott meleg van, de kit érdekel, mert az Irak,és ez meg Magyarország? Na meg ugye milyen gumi, mert amit a kilencvenes évek közepén kaptunk hozzá az már +20 éves, persze hogy leeszi, szétmállik rajt! Na de milyen felni kéne rá? Le kéne gyártatni a speckó méretet, külön, pár ezer darabot, de mire? Mert már a 600-ból alig van pár üzemképes. Ehh...
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 280
68 309
113
A török témánál rendszeresen elfelejtitek, hogy meg lett írva feketén-fehéren, akkor lesz együttműködés, ha a gyártás minél nagyobb hányadát ide hozzák. Harckocsi tőlük nem hiszem hogy lesz, de PSZH, vagy GYHJ akár. Attól függ mit mondanak erre a törökök.
Hk-nál arról volt szó itt fű alatt hogy a maradékot korszerűsítik, plusz vesznek valahonnét hozzá valamennyit még hogy kilegyen a zászlóalj. Szóval kik jöhetnek szóba? Lengyelek? Belorusszia? Ukrajna? Izrael? Szerbia? Szerbia kiesik mert orosz alkatrészek. Izráel honnét hoz még x db-ot. Ukrajna teljes kizárt a mutatványuk miatt. Belorusz orosz kliens. Poland kb az egyetlen.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Valami fotón láttam más típusú gumit. De hogy az hogyan volt hogyan se, meg milyen altípusra passz. Kérdeztem itt de nem volt válasz. Szóval mai napig nem tudom. Az orosz/szovjet méret más szabvány, nem jó mindenre, nem az az általános típus. A 90-es évek végén kb egy havi fizetésemért 42000 ft szereztem egy felszámoláson/selejtezésen ilyen ruszki mintás gumikat meg egy rakat csapágyat, ékszíjat, zegergyűrűt, zsuk gumit, stb. Na rajtam is rohadt, vagy 8-10 éve tudtam eladni 100000-ért a maradékát, mert pl a csapágyak zöme berozsdált. Nem tudom már a méretét, de a 4 gumi az Gaz-66-ra való volt, na semmi más jármű nem passzolt vele, gaz-66 meg elég ritka járgány civilben. A belső gumik szétrepedtek, elöregedtek, szóval nem volt akkora biznisz mint hittem. Szóval BTR hogy "modern" gumija legyen ahhoz kéne másik felni. Na de itt jön az hogy milyen gumi, mert a ruszki gumi jó terepen, de ha mi eddig csak jobbára aszfalton használtuk akkor csöcs. Meg ugye erre Irakban jöttünk rá valamiért, addig nem cirkáltunk vele aszfalton? Vagy ott meleg van, de kit érdekel, mert az Irak,és ez meg Magyarország? Na meg ugye milyen gumi, mert amit a kilencvenes évek közepén kaptunk hozzá az már +20 éves, persze hogy leeszi, szétmállik rajt! Na de milyen felni kéne rá? Le kéne gyártatni a speckó méretet, külön, pár ezer darabot, de mire? Mert már a 600-ból alig van pár üzemképes. Ehh...
Kicsit off. Tavaly véletlenül a neten belebotlottam egy hírdetésbe. Ural, Kraz, Uaz, T-150 es stb új külsőket hírdettek. Vagy ukránból szerezhette be vagy Belaruszból.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 280
68 309
113
Kicsit off. Tavaly véletlenül a neten belebotlottam egy hírdetésbe. Ural, Kraz, Uaz, T-150 es stb új külsőket hírdettek. Vagy ukránból szerezhette be vagy Belaruszból.
Az enyém is új volt. :) Pedig szerintem 20-25 évet megérte mikor eladtam. Persze egy hivatalos cég nem csinálhat ilyet, szóval lehet hogy import, Voltyre elég népszerű, orosz cég.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 659
9 248
113
a neten ennyit találtam hirtelen a dízelre:
https://www.quora.com/Is-it-true-th...nes-since-the-gas-turbines-are-so-inefficient
https://www.defensemedianetwork.com/stories/abrams-dieselization-project-a-modest-proposal/
csak gyorsan átfutottam a másodikban leírják, hogy olcsóbb és valószínűleg sokkal megbízhatóbb a dízel, de ez 2013-ban volt azóta nagyon nem hallani róla.

Ahogy kivettem gázturbinát a nagyobb teljesítményért használnak, de költségesebb a karbantartása és dupla annyit fogyaszt. Tényleg nem kéne nekünk ezzel tökölni :) Amcsik is gondolkodtak cserén, de eddig maradtak a turbinánál és lehet hogy azt fejlesztik majd tovább.

Mit szóltok az Strv-103-hoz?
Az ott alkalmazott CODAG megoldás gazdaságilag életképes lehet?

Hát lehet hogy manapság elég fejlettek a dízelek, hogy ne kelljen két hajtóművet is használni.

"A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program páratlan lehetőséget biztosít, ugyanakkor újfajta megközelítéseket követel minden érintettől...."

https://honvedelem.hu/cikk/113275_a..._ujfajta_megkozeliteseket_kovetel_mindenkitol

Kamu az egész.

Hk-nál arról volt szó itt fű alatt hogy a maradékot korszerűsítik, plusz vesznek valahonnét hozzá valamennyit még hogy kilegyen a zászlóalj. Szóval kik jöhetnek szóba? Lengyelek? Belorusszia? Ukrajna? Izrael? Szerbia? Szerbia kiesik mert orosz alkatrészek. Izráel honnét hoz még x db-ot. Ukrajna teljes kizárt a mutatványuk miatt. Belorusz orosz kliens. Poland kb az egyetlen.

Valahol talán az lenne az ideális, ha egy magyar cég felújítaná és karbantartaná a T-72-eseket. Könnyű harckocsinak jó lenne. Nem helyettesítené a korszerű hk-kat, de most tán csak erre futná. Bár szakember már lehet nem lenne ehhez sem.

Macrontól tankot? Kizárt. Még Merkeltől se, szerintem csak kóser bajor holmi jöhet szóba német részről katonai vonalon.

Hát igen, a honvédelem első lépése, hogy ne kretén kormányod legyen, akivel mára a kutya sem áll szívesen szóba :) Egyébként a franciáktól amúgy sem szívesen vennék bármi fontosat stratégiai okokból.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 734
113
"A Magyar Honvédség Bakony Harckiképző Központ harmadik éve hajtja végre a B+H képzést a Bakonykúti Kiképző Bázison, saját oktató vezetőivel. A jelenleg folyó képzésben hat alakulattól tizenhat fő vesz részt.

A B+H a B kategóriás jogosítvánnyal rendelkező katonákat képzi ki BTR-80 típusú páncélozott kerekes szállító harcjármű vezetésére. A tanfolyam öt hetes, ami egy három hetes elméleti részből és egy két hetes vezetési gyakorlatból áll.

A tanfolyam végén egy gyakorlati -, valamint egy honvédségi járművek technikai kiszolgálása elnevezésű vizsgát kell tenniük a résztvevőknek. A sikeresen vizsgázott katonák B+H vezetői engedélyt kapnak, amely az adott harcjármű típusra érvényes, kizárólag a honvédség keretein belül."

 
M

molnibalage

Guest

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Jaaa!
Amúgy 19 végéig a szállítás kezdődik meg, szerintem már csinálják az elsőt, vagy nem sokára kezdik.

A h-minyiszter interjúban asszem azt mondta, hogy 19 végéig meg is kapjuk, "le lesznek szállítva". Fizetés persze részletekben, de a rendszerbe állítás mellett a fegyverzettel is számolni kell mert az külön vásárolandó
Csak azért vagyok szkeptikus a harckocsit illetően, mert nagyon sok fontosabb dolog van, sürgetően. Ancsa pótlás, új rakéták a Gripenhez, nem kicsi tétel.
Bővíteni akarják a létszámot, az fizetéseket, nem is keveset, jelent - és a HM költségvetésben a legnagyobb tétel a humán faktorhoz kötődő személyes kiadás.
És amennyire látom, nem fenyeget nagy volumenű szárazföldi támadás - max a libsik szerint, természetesen az oroszok -
holott a vak is látja, hogy a legsürgetőbb intézkedéseket az egyre erősödő és agresszívabb bevándorlási hullám kívánja. Az amerikaiak is ezekben a hetekben, hónapokban fognak szembesülni ezzel, szegény, kizsákmányolt embertömegek milliói fognak útra kelni, feléjük Dél-Amerikából, felénk Afrikából, Ázsiából. A jövő konfliktusai pontosan ezekből a helyzetekből fognak adódni.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Tiboru találta.



45646434_2372663786095624_4236948786116558848_n.jpg
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
De a gázturbina az áron kívül bejött az amcsiknak egyáltalán? Vagy ma már inkább ők is dízellel csinálnák?

Itt van erről egy cikk:
https://www.quora.com/Why-is-a-gas-turbine-in-the-Abrams

Alapvetően ahogy te is írtad gázturbinával jobb tömeg/lóerő arányt lehet elérni. A cikk leírja hogy a németek és az amik eredetileg közösen akartak kifejleszetni 1 MBT-t az lett volna a MBT70. De hamar kiderült hogy az amik meg a német igények teljesen mások és végül 2 külön tank lett a projekt vége ennek ellenére a mai napig Abrams és Leo nagyon sok hasonlóságot mutat pl ugyan az a löveg. Az amik azért akartak turbinát mert az 10 km/órával gyorsabb a tank mint dízel motorral. Bár ez igazándiból csak úton igaz nehéz terepen nem ott kb azonos sebességet tudnak. A németek semmiképpen nem akartak turbinát mivel gáztubinbával a tank fogyasztása miatt a hatótáv 100 mérföld valamint álló helyzetben is kb ugyan annyi üzemanyagot fogyaszt mint menet közben míg dízel motorral 400 mérföld és álló helyzetben is tudják járatni elfogadható fogyasztással ezért az elektronikus berendezéseket álló helyzetben is tudják használni. Arra is felhívták az amik figyelmét hogy sokkal nagyobb logisztikai kihívás folyamatosan ellátni üzemanyaggal egy turbinával meghajtott tankot emiatt a mai napig 1 német páncélos hadosztály létszáma mai napig több ezer fővel kevesebb mint az amcsiknál. Ott kb 1 csomó embernek csak az a dolga hogy viszi az üzemanyagot a tankokba... a másik probléma hogy a németek szerint ez a sok logisztika taktikai hátrány mert az ellenség simán kilövi a tankereket repülőkröl és ezzel nagyon sebezhető az egész rendszer. Amik azt mondták nekik ez nem számít mert ők azzal számolnak hogy nekik minden háborúban légi fölényük lesz.

Ebből az egészből látszik hogy az amik teljesen más felfogással rendelkeznek a hadviseléssel kapcsolatban mint a legtöbb ország. Emiatt nem lett közös tank hanem a németeknek Leó amiknak meg Abrams. Sztem elég logikus hogy hozzánk mi áll közelebb. Én azzal nem számolnék hogy egy esetleges háborúban nekünk tuti légi fölényünk lesz :D