A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Bocsi de ez most nem értem hogy jön ide. Én arra reagáltam hogy előttem szóló azt javasolta pestiek ne panaszkodjanak a magas albérlet árakra hanem menjenek le vidékre. Mintha az bármit megoldana ha mondjuk 20-30 ezer ember leköltözne Borsodba mert ott még olcsó a lakás aztán meg kb éhen döglene mert nincs meló.
Egyébként is utálom ezt a teljesen felesleges vidék vs főváros szembeállítást. Semmi értelme viszont baromi romboló jellegű...
Hogy jön ide, visszaolvastam még 1x mire válaszoltam, a felvetésre, úgy.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 573
113
Magyarázzátok már el miért olyan pocsék az a kommondor mindenki csak köpködi, a paraméterei nem rosszabbak mint egy hasonló kategoriás más ország álltal gyártott ugyanolyan gépé.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
A Boxert a románok is fogják gyártani (elvileg), így nem túl valószínű, hogy nekünk is adna gyártást a német, annyi kereslet nincs rá.

Ez megint olyan, mint az Airbus gyártásuk... aláírogattak valamit, nem lett belőle semmi, nem jött a hazai megrendelés sem, most megrendelés nélkül áll az üzem, majd képbe jött a Bell, azzal is maszatoltak. Éppen mikor honnan fúj a szél.
Azóta mellesleg már Piranha 5 gyártására készülnek fel, az első huszon darabon kívül otthon gyártják majd le a fennmaradó 200-at. Fognak mellé gyártani egy teljesen más járművet ugyanabba a kategóriába? Kétlem... Azért lehetne lenyúlni a Boxer gyártását. Oda fog kerülni a gyár, ahol megrendelés van rá.

ALengyelek gyártottak T72-től Ak-ig mindent, a Cseheknél ott a TATRA a CZ ami azért elég patinás kis cég, gyártották az OT szériát, Zuzana löveget, Albatroszt, van repülőgép iparuk stb.... Románok repülőgépipara ugyanúgy fennáll, ezek minden helyi beszállítójával együtt...

Az mind1 ki mit gyártott 20-30-40 évvel ezelőtt, náluk is elsorvadt az ipar megrendelések híján. Ha nem is 0-ról kellett újjáépíteni, mint nekünk, de nem véletlenül vettek ők is liszenszet és nem saját erőből álltak neki a fejlesztgetésnek. A repülőgépipart meg ne hozzuk fel ide, azok a helyi beszállitók is nyugati megrendelésekből élnek manapság, alma a körtével.

Maradjunk ennél az egyszerű példánál. Nem Suzuki üléseket rakunk az apc-be, hanem leadjuk a műszaki specifikációkat a beszállítónak, aki a suzuki üléseket IS gyártja és ő olyant gyárt nekünk azt amit a mérnökök megálmodtak. Allison meg nem magyar cég, de magyar munkásokat alkalmaz, a magyar gdp-t húzza, pont mint az audi. Persze vehetsz magadnak ZF váltót, abban legalább nincs hozzáadott magyar termék, se munkaerő. A németek nagyon szívesen legyártják majd neked, meg minden mást is!
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Magyarázzátok már el miért olyan pocsék az a kommondor mindenki csak köpködi, a paraméterei nem rosszabbak mint egy hasonló kategoriás más ország álltal gyártott ugyanolyan gépé.

Nem biztos, hogy bármiben rosszabb, csak egyszerűen nem ilyen kategóriájú járműre van szüksége most a honvédségnek. Van elég amerikai mrap-k a külföldi missziókhoz, itthon meg nincs rá szükség. Ezért a "köpködés".
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez megint olyan, mint az Airbus gyártásuk... aláírogattak valamit, nem lett belőle semmi, nem jött a hazai megrendelés sem, most megrendelés nélkül áll az üzem, majd képbe jött a Bell, azzal is maszatoltak. Éppen mikor honnan fúj a szél.
Azóta mellesleg már Piranha 5 gyártására készülnek fel, az első huszon darabon kívül otthon gyártják majd le a fennmaradó 200-at. Fognak mellé gyártani egy teljesen más járművet ugyanabba a kategóriába? Kétlem... Azért lehetne lenyúlni a Boxer gyártását. Oda fog kerülni a gyár, ahol megrendelés van rá.



Az mind1 ki mit gyártott 20-30-40 évvel ezelőtt, náluk is elsorvadt az ipar megrendelések híján. Ha nem is 0-ról kellett újjáépíteni, mint nekünk, de nem véletlenül vettek ők is liszenszet és nem saját erőből álltak neki a fejlesztgetésnek. A repülőgépipart meg ne hozzuk fel ide, azok a helyi beszállitók is nyugati megrendelésekből élnek manapság, alma a körtével.

Maradjunk ennél az egyszerű példánál. Nem Suzuki üléseket rakunk az apc-be, hanem leadjuk a műszaki specifikációkat a beszállítónak, aki a suzuki üléseket IS gyártja és ő olyant gyárt nekünk azt amit a mérnökök megálmodtak. Allison meg nem magyar cég, de magyar munkásokat alkalmaz, a magyar gdp-t húzza, pont mint az audi. Persze vehetsz magadnak ZF váltót, abban legalább nincs hozzáadott magyar termék, se munkaerő. A németek nagyon szívesen legyártják majd neked, meg minden mást is!
Egri sebességváltógyárat nem a ZF vette meg?
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 717
2 464
113
Én el tunák képzelni a 6x6 -os változaton 120mm aknavetős őnjáró változatott, vagy Mistral légvédelmi rakétákkal felszerelt (4-6db) csapat légvédelmet.

rdo%203932%20(1).jpg
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Lehet hülyeség de nem lenne picit túlzás csapatlégvédelem gyanánt Mistral-t rakni ilyenekre? Az aknavetős megoldás már inkább tetszik, igaz lehet csak azért nem tetszik mert nem vagyok oda a Mistralért.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Ez a Komondor MANPAD, SPAAG(?) , aknavető ötlet tetszik. Nem tudom, más ilyen kategóriájú járművekhez képest milyen a teljesítménye és amúgy mennyire életképes de ha azt nézzük, hogy pár napja került ki hír a JLTV-ről amire Hellfire lett aggatva, páncéltörő feladatkört sem vetném el, bár nem is az lenne az első.
Minden más esetben maradnék első körben az összeszerelő - karbantartó üzem kategóriában, ami nem létezik, azt nem lehet máról holnapra megteremteni.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 196
113
Ez a Komondor MANPAD, SPAAG(?) , aknavető ötlet tetszik. Nem tudom, más ilyen kategóriájú járművekhez képest milyen a teljesítménye és amúgy mennyire életképes de ha azt nézzük, hogy pár napja került ki hír a JLTV-ről amire Hellfire lett aggatva, páncéltörő feladatkört sem vetném el, bár nem is az lenne az első.
Minden más esetben maradnék első körben az összeszerelő - karbantartó üzem kategóriában, ami nem létezik, azt nem lehet máról holnapra megteremteni.

Először rengeteg pénzt bele kellene tolni a Gamma/Respirátorba, jelenleg kis manufaktúra szerűen hegesztgetik, legózzák össze a Kommondort. Furcsa, hogy a rendőrségi változatból se vett még a híres tek se, van helyette átgányolt Btr, és valami Kommondor hasonmás külföldi gépük... Én a cash-t inkább a fő profiljukba fektetném a helyükbe, abban eddig is jókat gyârtottak.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Nem lehet, hogy azok a KOMONDORok is valami vegyi felderítők lesznek?
Azért egy vegyi üzem nem egy szénás pajta.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 196
113
Nem lehet, hogy azok a KOMONDORok is valami vegyi felderítők lesznek?
Azért egy vegyi üzem nem egy szénás pajta.

Az alap hordozójármű a korábbi változatokhoz hasonlóan kialakított önhordó páncéltesttel rendelkezik, ami biztosítja majd az alkalmazhatóságát olyan gócpontok megközelítése esetén is, ahol fennáll a robbanásveszély, s ezáltal a repeszhatás lehetősége. " RD4332-es típus

Elvileg a duplafülkés, platós lesz, a platóra megy a spec tűzoltó szett, 7ezres tartály, rekeszek stb, plusz lesz BM-es műszaki mentő is
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Először rengeteg pénzt bele kellene tolni a Gamma/Respirátorba, jelenleg kis manufaktúra szerűen hegesztgetik, legózzák össze a Kommondort. Furcsa, hogy a rendőrségi változatból se vett még a híres tek se, van helyette átgányolt Btr, és valami Kommondor hasonmás külföldi gépük... Én a cash-t inkább a fő profiljukba fektetném a helyükbe, abban eddig is jókat gyârtottak.

http://gammatech.hu/?mnuGrp=&module...rmu&csoport=Katonai harcjárművek és utánfutók


A vicc hogy amiről itt írtunk, arra ajánjlák is, persze tény hogy előtte rájuk fér a kapacitás bővítés.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Furcsa, hogy a rendőrségi változatból se vett még a híres tek se

a TEK-nek szerintem nagyon nincs szüksége MRAP-ra, ezen kívül egyetértek . Szerintem a komondor mint alap jó anyag, erre az alapra esetleg lehetne rakni sok mindent és akkor sok minden lehetne belőle , a másik kérdés ha esetleg ez bekövetkezne hogy ilyen kapacitás mellett szerintem a HM nagy rendelése esetén negatív lenne hogy kb 100 évet kéne várni amíg leszállítják az összes változatot. Jó lesz ez de kb egy 5 év múlva amikor már látják hogy mit lehet normálisan rárakni és még kapacitás is lesz hogy értelmes mennyiséget gyártsanak le évente, addig marad a savazás és a találgatás esetleges fejlesztés
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 514
113
a TEK-nek szerintem nagyon nincs szüksége MRAP-ra, ezen kívül egyetértek . Szerintem a komondor mint alap jó anyag, erre az alapra esetleg lehetne rakni sok mindent és akkor sok minden lehetne belőle , a másik kérdés ha esetleg ez bekövetkezne hogy ilyen kapacitás mellett szerintem a HM nagy rendelése esetén negatív lenne hogy kb 100 évet kéne várni amíg leszállítják az összes változatot. Jó lesz ez de kb egy 5 év múlva amikor már látják hogy mit lehet normálisan rárakni és még kapacitás is lesz hogy értelmes mennyiséget gyártsanak le évente, addig marad a savazás és a találgatás esetleges fejlesztés


Nekem azt mondták a rendőrnapon a TEK-esek, azért vettek néhány Scorpion MRAP-t, hogy legyen, ha mégis kellene. Mert ha nincs, de épp kellene, az már késő, akkor már nagy baj van. És azért nem Komondort vettek, mert a Scorpion már bizonyított, ez biztos hogy jó. Nem akartak ők lenni a "tesztelők".
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Nekem azt mondták a rendőrnapon a TEK-esek, azért vettek néhány Scorpion MRAP-t, hogy legyen, ha mégis kellene. Mert ha nincs, de épp kellene, az már késő, akkor már nagy baj van. És azért nem Komondort vettek, mert a Scorpion már bizonyított, ez biztos hogy jó. Nem akartak ők lenni a "tesztelők".

Erről nem hallottam de kíváncsian várom hogy mondjuk 5 év múlva milyen termék paletta alakul ki ( HA kialakul) a kommondor alapjára, potenciál van benne.