[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A románok, nem magát a magyar strikeképesség ellen tettek dolgokat, csak nem akarták, hogy náluk mutassuk be a mi "kvázi új képességünket". Mondjuk nálunk sem örülnéne, ha magyaroszági közös gyakorlaton itt mutattnának be valamit...
Én értem, hogy nem Te írtad.. és hogy Bullant úrtól idéztél, én lengyel forumon olvastam, amikor polemizáltak azon, hogy miért mindig a 29-esek mennek (2006.2008, 2010. 2012, 2014.) viszont külföldi gyakorlatokra meg általában Jastrebbel repültek (többek köztt, Izraelbe, hollandiába stb.)..
Saját véleményem, nem hiszem, hogya műszaki okok miatt nem lehetett lengyel F-16-al a Balti misszióra 10 évig repülni, inkább katonapolitikai okok voltak..
Lehet, hogy én vagyok a hülye, de engem kurvára nem zavarna. Elvégre egy katonai szövetség tagjai vagyunk vagy mi...
Vagy egyesek még mindig a régi vicc szerint gondolkoznak?

A második világháborúban Magyarország hadat üzent az USA-nak. Magyarország nagykövete bement a washingtoni külügyminisztériumba, majd átadta a hadüzenetet. A fogadó fél kicsit vakarta a fejét, feltett néhány kérdést:
- Mi az Önök államformája?
- Királyság.
- És ki a királyuk?
- Nincs királyunk, kormányzónk van.
- Ki a kormányzó?
- Vitéz Horthy Miklós tengernagy.
- Tehát van önöknek tengeri határuk?
- Már nincs.
- Értem. Akkor az az USA-val szemben van területi követelésük?
- Nincs.
- Akkor valamilyen más országgal szemben területi követelésük?
- Igen. Ausztriával, Csehszlovákiával, Romániával...
- Értem. Szóval nekik kívánnak valójában hadat üzenni?
- Dehogy, hiszen ők a szövetségeseink.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Lehet, hogy én vagyok a hülye, de engem kurvára nem zavarna. Elvégre egy katonai szövetség tagjai vagyunk vagy mi...
Vagy egyesek még mindig a régi vicc szerint gondolkoznak? .
Ne offoljuk össze, általánosságban igazad van engem sem zavarna, de néhány hete volt a román nemzeti ünnep amikor kvázi erdély romániához csatolását ünnepeték, és a fél világ és a 3/4 NATO haderő képviseltette magát a díszszemlén.. Még nincs az a megbéklési szint mint a francia-német kapcsolatokban.. (pedig a szakadékok hasonlóan mélyek..
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Ne offoljuk össze, általánosságban igazad van engem sem zavarna, de néhány hete volt a román nemzeti ünnep amikor kvázi erdély romániához csatolását ünnepeték, és a fél világ és a 3/4 NATO haderő képviseltette magát a díszszemlén.. Még nincs az a megbéklési szint mint a francia-német kapcsolatokban.. (pedig a szakadékok hasonlóan mélyek..
Miért, mekkora német irtást rendeztek a franciák?
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Lehet, hogy én vagyok a hülye, de engem kurvára nem zavarna. Elvégre egy katonai szövetség tagjai vagyunk vagy mi...
Vagy egyesek még mindig a régi vicc szerint gondolkoznak?

A második világháborúban Magyarország hadat üzent az USA-nak. Magyarország nagykövete bement a washingtoni külügyminisztériumba, majd átadta a hadüzenetet. A fogadó fél kicsit vakarta a fejét, feltett néhány kérdést:
- Mi az Önök államformája?
- Királyság.
- És ki a királyuk?
- Nincs királyunk, kormányzónk van.
- Ki a kormányzó?
- Vitéz Horthy Miklós tengernagy.
- Tehát van önöknek tengeri határuk?
- Már nincs.
- Értem. Akkor az az USA-val szemben van területi követelésük?
- Nincs.
- Akkor valamilyen más országgal szemben területi követelésük?
- Igen. Ausztriával, Csehszlovákiával, Romániával...
- Értem. Szóval nekik kívánnak valójában hadat üzenni?
- Dehogy, hiszen ők a szövetségeseink.
Igen,továbbra is itt tartunk.
Ne offoljuk össze, általánosságban igazad van engem sem zavarna, de néhány hete volt a román nemzeti ünnep amikor kvázi erdély romániához csatolását ünnepeték, és a fél világ és a 3/4 NATO haderő képviseltette magát a díszszemlén.. Még nincs az a megbéklési szint mint a francia-német kapcsolatokban.. (pedig a szakadékok hasonlóan mélyek..
Mert nincsennek milliós határon túli kisebbségek.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
kivéve elszász-lotaringia teljes népességét, amely maga is elsősorban családnevéből tudja, hogy francia vagy német ősöktől származik. Viszont kvázi mindegy nekik, mert úgy járnak át egymáshoz dolgozni stb. mintha azonos ország lenne. Egyébként több francia és német vér ömlött egymás ellen, mint magyar és román... (elég csak az I.vh-ra gondolni..)

de ezt a témát nem itt kéne tárgyalni..
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 509
113
"Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis pilótái, a 2019. január 28-31. (hétfő-csütörtök) közötti időszakban, a kora esti órákban hajtanak végre repüléseket. A repülés az éves kiképzési repülési tervnek megfelelően történik, a pilóták képzettségének fenntartása érdekében.
A repülések során – Kecskemét, Eger, Mezőkövesd, Tiszafüred, Tiszaújváros és Nagyatád, továbbá Kaposvár és Szigetvár térségében, 13:30 és 20:30 óra között előfordulhat a megszokottól eltérő nagyobb zaj- és hanghatás. A Magyar Honvédség kéri a lakosság szíves megértését és türelmét."
 
M

molnibalage

Guest
Az tuti hogy bőven van fejlesztési potenciál a Gripen C/D-ben
Az biztos. Csak sokba kerül, amire meg itt poszt KGST országban Isten pénze sem elég. Hovatovább azért a svédeknél sem látom tucatszám a TGP-ket és SDB vételről sem tudok. Meteorjuk van? Tehát még ők sem használják ki, majd akkor pont mi fogjuk. A cirka 100-as nagyságrendű gépükhöz összevissza van kb. 400 db IRIST-T.

Tehát még alkalmazás szinten is van hová fejlődni, akkor a hardveres továbbfejlesztése a platformnak ennek fényében szép elmélet. Minta lenne egy Ferrarid, amit nem használsz ki, de kínálják a továbbfejlesztett Ferrait...

A világ összes gépében elég nagy fejlesztési potenciál van, csak pénz és szándék nincs rá. Pl. lehetne GE F110-es F-15C multirole AG és SDB II és Sniperrel és Meteorral. Technikailag lehetséges. Lesz ilyen? Soha a büdös életben nem. Doktrinális okokból sem és soha nem adnának erre pénzt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az biztos. Csak sokba kerül, amire meg itt poszt KGST országban Isten pénze sem elég...
Ezért kéne eldönteni hogy mit akarunk: Légirendészetet vagy Légierőt?
Ha megelégszünk azzal hogy renitens utasszállító gépeket vegzálunk akkor bőven elég amink van, és egy fillérrel sem szabad többet költeni rá..

Viszont ha tényleg komolyan gondolják K.Eu.i szinten számottevő haderőt fejlesztenek akkor ezt a haderőt a levegőből biztosítani kell (különben a Leo2A7+ is csak egy kövér célpont..) és Légierőre lesz szükség. Elvárás kell hogy legyen a BVR, a AG képesség PGM fegyverekkel és a CAS és mindezt készség szinten.

Állítólag 2000 milliárdot szántak haderő fejlesztésre. Ebből eddig kb. 500 milliárdot költöttek el.
Szerintem még 300-400 milliárdból el lehetne érni hogy legyen még egy század Gripen C/D és azok képességei ki is legyenek használva
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Celebra
M

molnibalage

Guest
Ezért kéne eldönteni hogy mit akarunk: Légirendészetet vagy Légierőt?
Ha megelégszünk azzal hogy renitens utasszállító gépeket vegzálunk akkor bőven elég amink van, és egy fillérrel sem szabad többet költeni rá..

Viszont ha tényleg komolyan gondolják K.Eu.i szinten számottevő haderőt fejlesztenek akkor ezt a haderőt a levegőből biztosítani kell (különben a Leo2A7+ is csak egy kövér célpont..) és Légierőre lesz szükség. Elvárás kell hogy legyen a BVR, a AG képesség PGM fegyverekkel és a CAS és mindezt készség szinten.

Állítólag 2000 milliárdot szántak haderő fejlesztésre. Ebből eddig kb. 500 milliárdot költöttek el.
Szerintem még 300-400 milliárdból el lehetne érni hogy legyen még egy század Gripen C/D és azok képességei ki is legyenek használva
1,5 mrd USD-ből? Nemigen. Csak a vasak többe kerülnek nemhogy a szolgáltatás és fegyverzet mellé. És akkor még repülni is kéne.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and krisss
T

Törölt tag 1586

Guest
1,5 mrd USD-ből? Nemigen. Csak a vasak többe kerülnek nemhogy a szolgáltatás és fegyverzet mellé. És akkor még repülni is kéne.
Ugyan miért kerülne 12 használt Svéd Gripen C/D többe mint $1,5 mrd?
A 12 használt Izraeli F-16-ért $500m kértek (volna...)
12 Gripen is kb. ilyen árban lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata
M

molnibalage

Guest
Ugyan miért kerülne 12 használt Svéd Gripen C/D többe mint $1,5 mrd?
A 12 használt Izraeli F-16-ért $500m kértek (volna...)
12 Gripen is kb. ilyen árban lenne...
Azok a használt F-16-osok TGP-vel és SDB kompatibilisen érkeztek volna? De mondjuk legyen, a vas kb. kijönne belőle a fegyverzettel.
Az, hogy használt Gripen mennyiért ad a svéd nem tudjuk, mert a magyar szerződés azon része nem nyilvános, hogy mennyiért maradhatnak itt tulajdonban 20 év után.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az, hogy használt Gripen mennyiért ad a svéd nem tudjuk, mert a magyar szerződés azon része nem nyilvános, hogy mennyiért maradhatnak itt tulajdonban 20 év után.
Szerintem ez két mondatként lenne értelmes és nem kell bele a "mert".
Kb. így:
Az, hogy használt Gripen mennyiért ad a svéd nem tudjuk. - ...de meg tudjuk tippelni...
Az említett Izraeli példa alapján kb. az új ár 40%-50%-a ami úgy kb. $40m / gép

A magyar szerződés azon része nem nyilvános, hogy mennyiért maradhatnak itt tulajdonban 20 év után - ...ez így van, ezt is csak tippelni lehet. A lízing szerződések logikája alapján szerintem komoly meglepetés lenne ha a maradványérték 20 év után több lenne mint az erediti bekerülési érték 10%-a
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem ez két mondatként lenne értelmes és nem kell bele a "mert".
Legyen.

Kb. így:
Az, hogy használt Gripen mennyiért ad a svéd nem tudjuk. - ...de meg tudjuk tippelni...
Mi alapján? Adott el használt Gripen C/D-t a svéd már úgy, hogy az HUN AF konfigos?
Érdekes, hogy amikor az USAF F-16 fajlagos repórát mérem, a Gripen lízinghez, akkor páran csúnyán néztek rá, hogy "de há az nem azonos".
Ha meg referencia ár kell, akkor az amerikai gyártású használt F-16 hirtelen referencia lesz.

Az említett Izraeli példa alapján kb. az új ár 40%-50%-a ami úgy kb. $40m / gép
Milyen változatot adtak volna el amúgy? Mert ennyi erővel lehetne a referencia F-16AM MLU, amit csupaszon mindenféle extra munka nélkül valami 15M USD-ért is adtak el valahova Dél-Amerikába.

http://www.f-16.net/f-16_users_article9.html

Operating costs are soaring and spare parts are getting hard to obtain. It is believed that negiotiations are underway with the Dutch government to aqcuire a batch of 20 second-hand RNlAF F-16s with the MLU update. This deal is supposed to be worth $150 million

150 / 20 = 7,5 M USD/gép, bár ez nem mai USD. Mostanában is volt eladás, csak már nem emlékszem hova.

Románoknak ez volt.

http://www.f-16.net/f-16-news-article1843.html
290 /12 = 24 M USD / gép

A magyar szerződés azon része nem nyilvános, hogy mennyiért maradhatnak itt tulajdonban 20 év után - ...ez így van, ezt is csak tippelni lehet. A lízing szerződések logikája alapján szerintem komoly meglepetés lenne ha a maradványérték 20 év után több lenne mint az erediti bekerülési érték 10%-a
Sajnos ez is csak tipp, mert se F-16 se Gripenre nincs ilyen szerződés. Én persze örülnék, ha ennyiért itt maradhatna.
 
M

molnibalage

Guest
Bár a román árhoz kieg.

(EDITOR’S NOTE: Portugal will supply nine single-seat F-16s from its own air force, and three used two-seaters it is buying from the United States, but all will be updated to the same standard by OGMA - Indústria Aeronáutica de Portugal, based in Vila Franca de Xira. The deal was announced during Portuguese defense minister José Pedro Aguiar Branco’s Oct. 11 visit to OGMA.
Romania is paying 186 million euros for the deal, including 108 million euros for the aircraft, their refurbishing and training of its personnel. Portugal will clear 78 million euros on the deal, which it will use to upgrade its military, according to Aguiar Branco.
Romania, on its side, will invest a total of 628 million euros, according to local media reports, the difference going to renovate and equip an air force base.
The sale will reduce Portugal’s F-16 fleet to 30 aircraft, many of which are not operational.)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Az a probléma Balázs, hogy egy beszerzés és egy lízingszerződés, amely más-más tartalommal bír, nem összehasonlítható. Különösen úgy nem, hogy a full összeget faszán szétosztjuk a mennyiséggel. (és még úgy sem igaz, ha értelmezésed szerint, mivel nekünk ennyibe kerül, ez a gripen üzemeltetés önköltésge). A lízingszerződés/ tartós bérleti szerződésben óriási a pénzügyi mozgástér, tehát még azonos műszaki tartalom esetén (persze kivéve, hogy a svéd és nem te állod a karbantartás, az alkatrészek, stb árát) sem lehet ugyanaz a két eredmény. A lízing a legdrágább beszerzési forma, olyankor használják, közlekedésre vetítve ha nincs megfelelő üzemeltetési háttere egy cégnek/államnak stb. az adott eszközhöz. Például azért vannak flottakezelők, akik ebből élnek..
A SAAB lízing is ilyen. Egyébként valami miatt (tehát még az is elképzelhető, hogy ilyen számunkra bődületes összeg ellenére) napjainkban már a SAAB sem kínál lízingszerződéseket..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and arcas