A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 451
113
Rendben van,ha turbánoskergetés és diszhadsereg a cél.De ha korszerűen felszerelt európai ellennel akadunk össze,akkor nem.3-5perc.Ennyi a várható idörés,miután leadta az első lövést a lövegünk, az ellenséges tüzérség célzott válaszcsapásáig.Vontatott lövegnek mennyi esélye van ilyen körülmények között a túlélésre?
A turbánosoknak elelektronikai felderítésük sincs. Egy modern hadseregnek van.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Lehet csak ez az Én véleményem , de díszhadsergeztek itt már sokadszora , dumálsz itt össze vissza , de azt írd le Te hogyan építenél fel reálisan egy nem dísz hadsereget.
Szerintem ez hadsereg reform igen jól megtervezett stratégia szerint megy a lehetőségeinkhez mérten.
Mert ha azt mondja nekem valaki hogy 200 Leo kellett volna venni, és eltorzita a hadsereg szerkezetét egy irányba mert pénz az véges.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ugyanúgy szétkapnák a Pzh önjárokat.
A hadsereg nem magányos elemek egymásrapakolása,hanem együtműkődő elemek összessége.Van csapatlégvédelem,hogy lelője az UAVt.REH részleg,hogy zavarja az adatkapcsolatát.Felderités,hogy azelött meg lehessen semmisiteni a rakétainditót,mielőt bevetnék.És csatolni lehet olyan SPAAG tipust,mint a PVO 57milise.
Önmagában a PzH2000 nem korszer tüzérség.Kell hozzá löszerfeltöltő jármű,tüzérfelderitő,tüzvezetőrendszer,földi célfelderitő lokátor,tüzérségi felderitő-bemérő lokátor,söt,az ellen hasonló lokátorait bemérő-zavaró REH alegység a tüzérség szervezetében.Plusz olyan hirrendszer,ami biztositja a zavarmentes és lehető legkevésbé bemérhető adatforgalmazást.Meg egy halom dolog,amikröl könyvtárnyi könyvet irtak már
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 229
3 605
113
A hadsereg nem magányos elemek egymásrapakolása,hanem együtműkődő elemek összessége.Van csapatlégvédelem,hogy lelője az UAVt.REH részleg,hogy zavarja az adatkapcsolatát.Felderités,hogy azelött meg lehessen semmisiteni a rakétainditót,mielőt bevetnék.És csatolni lehet olyan SPAAG tipust,mint a PVO 57milise.
Önmagában a PzH2000 nem korszer tüzérség.Kell hozzá löszerfeltöltő jármű,tüzérfelderitő,tüzvezetőrendszer,földi célfelderitő lokátor,tüzérségi felderitő-bemérő lokátor,söt,az ellen hasonló lokátorait bemérő-zavaró REH alegység a tüzérség szervezetében.Plusz olyan hirrendszer,ami biztositja a zavarmentes és lehető legkevésbé bemérhető adatforgalmazást.Meg egy halom dolog,amikröl könyvtárnyi könyvet irtak már
Értem...és ebbe már nem illeszthető bele a vontatott tüzérség? Akkor miért küldték ki a 101. tüzérosztályt a Dynamic Front 2019-re az "elavult" D-20-okkal, mikor más is vitt oda vontatott tüzérséget...
szerintem a NATO sem fogalmazott meg olyan direktívát, hogy nincs rájuk szükség. Ahogyan úgy tudom itthon sem hangzott el olyan hivatalos nyilatkozat, hogy kivonnák a D-20-kat a forgalomból, amint megjönnek a PzH2000-ek.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 904
12 502
113
https://jogalappal.hu/meg-legalabb-...gep-beszerzese-varhato-a-magyar-honvedsegnel/

Mindezek mellett megkezdődött az önjáró tüzér-, a tábori és páncéltörő tüzér-, a vállról indítható, többcélú páncéltörő, a közepes és nagy hatótávolságú, irányított páncéltörő képesség kialakítására irányuló fejlesztés.

önjáró - Pzh 2000
tábori - M777?
páncéltörő - nem vagyok biztos benne hogy ez külön kategória
többcélú páncéltörő - CGM4
irányítottt páncéltörő - Spike/Javelin/MMP

Legalábbis ezt én így értelmezem.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 562
7 006
113
Értem...és ebbe már nem illeszthető bele a vontatott tüzérség? Akkor miért küldték ki a 101. tüzérosztályt a Dynamic Front 2019-re az "elavult" D-20-okkal, mikor más is vitt oda vontatott tüzérséget...
szerintem a NATO sem fogalmazott meg olyan direktívát, hogy nincs rájuk szükség. Ahogyan úgy tudom itthon sem hangzott el olyan hivatalos nyilatkozat, hogy kivonnák a D-20-kat a forgalomból, amint megjönnek a PzH2000-ek.
Ok, de az tény hogy maga a D20 még vontatottból is elavult, harcképes darabszám kevés, felújítani ezek miatt felesleges, telepíteni idő és ember igényes, bemérhetősége kissé könnyebb mint az önjáró lövegeké... Szóval nem ez a jövő az tuti
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 922
15 490
113
Engedjétek már el ezt az önálló zászlóalj gondolatot.Azok nem képezhetik egy sereg alapját mert gyengék.Önálló dandárok hadosztályok kellenek és ezek mellé önálló zászlóaljak vagy ezredek.Így lehet hatékonyan konvencionális háborút vívni nem zászlóaljakkal.Hibrid háborúhoz is ezek kellenek mert a hibrid hadviselésben a katonai komponens az konvencionális harcot vív.

Nem célom állást foglalni a kérdésben mert nem értek hozta, viszont van egy észrevételem.

A jelenlegi ember és hadianyag lehetőségek mellett a zászlóalj tűnik inkább reálisan megvalósíthatónak, az ezred nem, a dandár kevésbé.

Szóval a választás valahol a között is van hogy életképes zászlóaljak legyenek, vagy a kezünket a bilibe lógatva ábrándozunk ütőképes ezredekről meg dandárokról, aminek a vége az lesz hogy se ezred, se dandár, se önálló zászlóalj amit lehet meg tudtunk volna csinálni, denekünk nagyobb terveink voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 229
3 605
113
Ok, de az tény hogy maga a D20 még vontatottból is elavult, harcképes darabszám kevés, felújítani ezek miatt felesleges, telepíteni idő és ember igényes, bemérhetősége kissé könnyebb mint az önjáró lövegeké... Szóval nem ez a jövő az tuti
Ezzel teljesen egyetértek...Én sem azt mondtam, hogy vegyünk még vagy kezdjük el felújítani ezeket. Annyit mondtam, hogy nem kellene kidobni a D-20-at amíg van rá kiképzett ember, lőszer és biztonságosan működtethető. Esetlegesen ha nem férnek bele a sereg jövőbeli terveibe akkor tovább szolgálhatna a tartalékosoknál (a kiképzésük itt helyben megoldható). Ők mindennek örülnek ami leesik nekik...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and ijasz

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 562
7 006
113
A hadsereg nem magányos elemek egymásrapakolása,hanem együtműkődő elemek összessége.Van csapatlégvédelem,hogy lelője az UAVt.REH részleg,hogy zavarja az adatkapcsolatát.Felderités,hogy azelött meg lehessen semmisiteni a rakétainditót,mielőt bevetnék.És csatolni lehet olyan SPAAG tipust,mint a PVO 57milise.
Önmagában a PzH2000 nem korszer tüzérség.Kell hozzá löszerfeltöltő jármű,tüzérfelderitő,tüzvezetőrendszer,földi célfelderitő lokátor,tüzérségi felderitő-bemérő lokátor,söt,az ellen hasonló lokátorait bemérő-zavaró REH alegység a tüzérség szervezetében.Plusz olyan hirrendszer,ami biztositja a zavarmentes és lehető legkevésbé bemérhető adatforgalmazást.Meg egy halom dolog,amikröl könyvtárnyi könyvet irtak már
Ha az utolsó generációs Pzh nem korszerű akkor melyik az szerinted? Értem én, hogy mi minden kell hozzá, de van olyan amihez mindez nem kell? Mi így a valós kezelőszemélyzete ténylegesen egy Pzhnak, meg akkor egy D20-nak? (értve hogy nem egy kategória).
 
  • Tetszik
Reactions: Anti and mészi

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 562
7 006
113
Ezzel teljesen egyetértek...Én sem azt mondtam, hogy vegyünk még vagy kezdjük el felújítani ezeket. Annyit mondtam, hogy nem kellene kidobni a D-20-at amíg van rá kiképzett ember, lőszer és biztonságosan működtethető. Esetlegesen ha nem férnek bele a sereg jövőbeli terveibe akkor tovább szolgálhatna a tartalékosoknál (a kiképzésük itt helyben megoldható). Ők mindennek örülnek ami leesik nekik...
Ok, legyen. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Értem...és ebbe már nem illeszthető bele a vontatott tüzérség? Akkor miért küldték ki a 101. tüzérosztályt a Dynamic Front 2019-re az "elavult" D-20-okkal, mikor más is vitt oda vontatott tüzérséget...
szerintem a NATO sem fogalmazott meg olyan direktívát, hogy nincs rájuk szükség. Ahogyan úgy tudom itthon sem hangzott el olyan hivatalos nyilatkozat, hogy kivonnák a D-20-kat a forgalomból, amint megjönnek a PzH2000-ek.
Elsőnek is,a vontatott löveg egy igen tág kategória.Teljesen más egy G5 és egy M777 feladatökre.Azzal együt,hogy mindkettő 155mils vontatott löveg.
Egy területvédő tüzbázisrendszer kiépitésére turbánisztánban nincs feltétlen szükség korszer,és drága,önjáró lövegre.Oda akár a D30 is megfelel.Ha az ellennek nincs korszer tüzérsége,tüzérségi elektronikus rendszerei,nem kell feltétlen PzH.De korszerű elektron ikus támogatás akkor is kell,pl aknavető lőállás bemérésére.Mert az még a turbánosoknak is van.
M777 egy másik kategória.Légimozgékony hadviselésre tervezték.Egyáltalán nem olcsó löveg.És egyáltalán nem frontvonalbeli bevetésre szánták.Ha légimozgékony képességét nem számitjuk,csak hagyományos vontatott lövegként a G5/2A36 jellegű lövegekkel szemben elvérzik.Mindent alárendeltek a kis súlynak,aminek azért ára van,képességekben is a pénz mellet.
Én sem dobnám ki a D20t.Tüzériskolában egy tűzszakasz alapkiképzésre elfér.A többit lekonzerválva tárolásba.Hátha egyszer tüzbázisrendszert kell kiépiteni valahol.Fel lehet használni platos löveg kialakitására a csöveket.Stb.De modern gépesitett hadmveletekben számolni vele,szerintem már dőreség.
Éshát nyugaton is van olyan politikusi felfogás,hogy a vontatott löveggel olcsón megoldható a kérdés.Papiron.Hogyaztán a korszerű harctéren 5perc alatt szétlövik,az már az ilyen politikusoknak nem számit.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ha az utolsó generációs Pzh nem korszerű akkor melyik az szerinted? Értem én, hogy mi minden kell hozzá, de van olyan amihez mindez nem kell? Mi így a valós kezelőszemélyzete ténylegesen egy Pzhnak, meg akkor egy D20-nak? (értve hogy nem egy kategória).
Bocsi,de nem azt irtam,hogy a PzH nem korszerű löveg.Hanemhogy önmagában nem korszerű tüzérség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 664
77 657
113
Értem...és ebbe már nem illeszthető bele a vontatott tüzérség? Akkor miért küldték ki a 101. tüzérosztályt a Dynamic Front 2019-re az "elavult" D-20-okkal, mikor más is vitt oda vontatott tüzérséget...
szerintem a NATO sem fogalmazott meg olyan direktívát, hogy nincs rájuk szükség. Ahogyan úgy tudom itthon sem hangzott el olyan hivatalos nyilatkozat, hogy kivonnák a D-20-kat a forgalomból, amint megjönnek a PzH2000-ek.

Azért mert ma az van és gyakorolni kell no meg tud rajta gyakorolni más is hisz az oroszoknak ez(vagy hasonló) van.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 447
120 984
113
A
Elsőnek is,a vontatott löveg egy igen tág kategória.Teljesen más egy G5 és egy M777 feladatökre.Azzal együt,hogy mindkettő 155mils vontatott löveg.
Egy területvédő tüzbázisrendszer kiépitésére turbánisztánban nincs feltétlen szükség korszer,és drága,önjáró lövegre.Oda akár a D30 is megfelel.Ha az ellennek nincs korszer tüzérsége,tüzérségi elektronikus rendszerei,nem kell feltétlen PzH.De korszerű elektron ikus támogatás akkor is kell,pl aknavető lőállás bemérésére.Mert az még a turbánosoknak is van.
M777 egy másik kategória.Légimozgékony hadviselésre tervezték.Egyáltalán nem olcsó löveg.És egyáltalán nem frontvonalbeli bevetésre szánták.Ha légimozgékony képességét nem számitjuk,csak hagyományos vontatott lövegként a G5/2A36 jellegű lövegekkel szemben elvérzik.Mindent alárendeltek a kis súlynak,aminek azért ára van,képességekben is a pénz mellet.
Én sem dobnám ki a D20t.Tüzériskolában egy tűzszakasz alapkiképzésre elfér.A többit lekonzerválva tárolásba.Hátha egyszer tüzbázisrendszert kell kiépiteni valahol.Fel lehet használni platos löveg kialakitására a csöveket.Stb.De modern gépesitett hadmveletekben számolni vele,szerintem már dőreség.
Éshát nyugaton is van olyan politikusi felfogás,hogy a vontatott löveggel olcsón megoldható a kérdés.Papiron.Hogyaztán a korszerű harctéren 5perc alatt szétlövik,az már az ilyen politikusoknak nem számit.
A d20 sajnos már a szovjet időkbeb is a majomverziós löveg volt. Ha d30 lenne azt mondanám hogy legyen de szerintem ezen felesleges erőlködni. Főleg ismerve a műszaki állapotukat meg hogy kb mennyi van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 664
77 657
113
Nem célom állást foglalni a kérdésben mert nem értek hozta, viszont van egy észrevételem.

A jelenlegi ember és hadianyag lehetőségek mellett a zászlóalj tűnik inkább reálisan megvalósíthatónak, az ezred nem, a dandár kevésbé.

Szóval a választás valahol a között is van hogy életképes zászlóaljak legyenek, vagy a kezünket a bilibe lógatva ábrándozunk ütőképes ezredekről meg dandárokról, aminek a vége az lesz hogy se ezred, se dandár, se önálló zászlóalj amit lehet meg tudtunk volna csinálni, denekünk nagyobb terveink voltak.

Ha van 6 életképes önálló zászlóaljam akkor van 2 dandárom.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Lehet csak ez az Én véleményem , de díszhadsergeztek itt már sokadszora , dumálsz itt össze vissza , de azt írd le Te hogyan építenél fel reálisan egy nem dísz hadsereget.
Szerintem ez hadsereg reform igen jól megtervezett stratégia szerint megy a lehetőségeinkhez mérten.
Mert ha azt mondja nekem valaki hogy 200 Leo kellett volna venni, és eltorzita a hadsereg szerkezetét egy irányba mert pénz az véges.

Nincs is baj a beszerzésekkel. A problémát talán inkább az generálja, hogy nem jó a sorrend. Elkezdtük felrakni a cserepeket úgy, hogy a falak még nem állnak. A legfontosabb az egyéni felszerelések rendbetétele lett volna.
A jól felszerelt és kiképzett talpas a legértékesebb fegyver!
Ehhez képest a 2015M-be való átöltözés kezd egy magyaros komédiába fordulni. Jó lenne lassan eljutni oda, ha szétszakadt akkor pótoljuk, ha elkopott kicseréljük, ha lenne kesztyű, kényelmes bakancs, több méretű, használható hátiszák, modern sisak, lövész szemüveg, egységes IFAK stb.. És akkor olyan extrákról mint éjjellátó, fegyverlámpa, normális MOLLE rendszerű mellények, minőségi fejlámpa, holo, red dot, távcső a fegyverekre, még nem is esett szó.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 904
12 502
113
Elsőnek is,a vontatott löveg egy igen tág kategória.Teljesen más egy G5 és egy M777 feladatökre.Azzal együt,hogy mindkettő 155mils vontatott löveg.
Egy területvédő tüzbázisrendszer kiépitésére turbánisztánban nincs feltétlen szükség korszer,és drága,önjáró lövegre.Oda akár a D30 is megfelel.Ha az ellennek nincs korszer tüzérsége,tüzérségi elektronikus rendszerei,nem kell feltétlen PzH.De korszerű elektron ikus támogatás akkor is kell,pl aknavető lőállás bemérésére.Mert az még a turbánosoknak is van.
M777 egy másik kategória.Légimozgékony hadviselésre tervezték.Egyáltalán nem olcsó löveg.És egyáltalán nem frontvonalbeli bevetésre szánták.Ha légimozgékony képességét nem számitjuk,csak hagyományos vontatott lövegként a G5/2A36 jellegű lövegekkel szemben elvérzik.Mindent alárendeltek a kis súlynak,aminek azért ára van,képességekben is a pénz mellet.
Én sem dobnám ki a D20t.Tüzériskolában egy tűzszakasz alapkiképzésre elfér.A többit lekonzerválva tárolásba.Hátha egyszer tüzbázisrendszert kell kiépiteni valahol.Fel lehet használni platos löveg kialakitására a csöveket.Stb.De modern gépesitett hadmveletekben számolni vele,szerintem már dőreség.
Éshát nyugaton is van olyan politikusi felfogás,hogy a vontatott löveggel olcsón megoldható a kérdés.Papiron.Hogyaztán a korszerű harctéren 5perc alatt szétlövik,az már az ilyen politikusoknak nem számit.

Te akkor miből mennyit vennél még? Bocs ha már írtad valahol.