A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
Nem akarom könnyűnek,mert nem az!
Az első sor amit írtam az, hogyha nem a 2. km dd akarják 3.dd-nak! Olvasd el újra! Az utolsó sort pedig számítva a mostani reakcióidra, kimondottan Neked szántam!

Tudom,hogy sok a hiba rengeteget írok telefonról ahol nem nagyon figyelek erre.
3 dandárba nem fér bele egy könnyű egy közepes meg egy nehéz és egy km.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ma sem ártana egy rendes páncélgránátos nehézdandárt 2 hk zl-al felszerelni.
Azt a vontatott tarackot meg felejtsük már el,ha nem csak turbánoskergetés a cél,hanem európai hadszintéren való helytállás.
Közepes dd is igényel valamiféle hk(msg) szervezetet.Hogy ezt zl szinten,vagy század szinten csatoljuk,vagy külön zl,azon el lehet vitatkozni.
Ne felejtsük el a zl szervezetszerű tüztámogatást.Egy 8löveges aknavetőtarack üteg.Ez lehet akár vegyes tüzérüteg is,8avt+4tarack.
Teljesen igazad, van, de megpróbáltam a költségkímélőbb megoldást írni. A legjobb az lenne, ha minden tüzérosztály önjáró lenne, a nehéz dd 2 láncos glz és 2 hkz lenne, a közepes meg 3 kerekes IFV glz és 1 hkz lenne. De ez szerintem tényleg csak álom! A glz-nek pedig szerintem is legalább egy 8 löveges tüzér és egy pct rakéta üteg is kellene!
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Tudom,hogy sok a hiba rengeteget írok telefonról ahol nem nagyon figyelek erre.
3 dandárba nem fér bele egy könnyű egy közepes meg egy nehéz és egy km.
Akkor ne kritizálj mást, ráadásul úgy, hogy nincs olyan szabály amit írsz!
Miért ne férne bele, a Benkő Úr mondta? Azt se tudjuk, hogy mik a hosszútávú tervek, de Te kijelentő módban írsz mindent!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
Akkor ne kritizálj mást, ráadásul úgy, hogy nincs olyan szabály amit írsz!
Miért ne férne bele, a Benkő Úr mondta? Azt se tudjuk, hogy mik a hosszútávú tervek, de Te kijelentő módban írsz mindent!

Igen amennyire én tudom a miniszter mondott 3 dandárt.Nem én találtam ki.
Jelenleg a 3 dandár kijelentő mondat mert ez a hivatalos álláspont.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
Viszont arról még nem nyilatkoztak,hogy IFV vagy APC lesz,csak azt mondták,hogy lesz egy nehéz mwg egy közepes.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Igen amennyire én tudom a miniszter mondott 3 dandárt.Nem én találtam ki.
Jelenleg a 3 dandár kijelentő mondat mert ez a hivatalos álláspont.
Tényleg, akkor a Budapesti Helyőrség Dandárt is lehet annak venni, mert az is dandár, vagy nem?
Három lövész dandárról van szó és a 2. km dd nem lövész dd, vagy nem így van?
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Viszont arról még nem nyilatkoztak,hogy IFV vagy APC lesz,csak azt mondták,hogy lesz egy nehéz mwg egy közepes.
Reméljük lesz láncos és kerekes IFV is. APC nélkül megvagyunk, ha lesz könnyű dd (És nem a 2. km dd!) annak lehet más is a szállító és tűztámogató eszköze.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
Tényleg, akkor a Budapesti Helyőrség Dandárt is lehet annak venni, mert az is dandár, vagy nem?
Három lövész dandárról van szó és a 2. km dd nem lövész dd, vagy nem így van?

Harcoló dandárok kapcsán mondta,de sehol nem fejtette még ki.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Kicsit kifejtenéd mik az alapvető különbségek technikában, célban az általad említett 3 tüzérségi forma között?
Van támogató tüzérség,általában ho szint,ami messzehordó tüzérség.Fő feladata az ellen mélységében lévő célok,és tüzérségének pusztitása.Van a kisérőtüzérség.Dd szint.Feladata a dd harcának támogatása,általánosságban.Reaktiv tüzérség a sorozatvetők.Ebböl is van kisebb és nagyobb lötávú.MLRS a ho szint.Szerbek LRSVMje meg dd tüzérség reaktiv szegmensének való.Sac/kb
De Ijász tudná precizen leirni
 
  • Tetszik
Reactions: Autodidaktakatona

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ha csak azt nézem hogy a cseheknek és szlovákoknak jelenleg hány Danájuk/Zuzanájuk van és hogy a csehek akarnak még 52 155-öst és hogy a szlovákok is kapnak 25 2-es Zsuzsit akkor emelett 24 Pzh tényleg nem sok. Egyik se nagyhatalom de még csak középhatalom se.
Szlovákoknak még az MR70Modular,ami a 122milis Grad csőköteget,a HIMARS csőköteget és az ATACMS konténerét is tudja kezelni
https://translate.googleusercontent...700253&usg=ALkJrhi3w6tk1j4EeoiCwaRkR_XIgQnhAw
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
"MODERN SZÁRAZFÖLDI ERŐ
HÁROMDANDÁROS FEJLESZTÉS
A háromdandáros fejlesztési koncepció részeként megvalósul a nehéz, közepes és könnyű lövészdandár szervezet, amelynek elemei felszerelésükben és képességeikben megfelelnek mind az országvédelmi, mind a szövetségesi elvárásoknak. Az eszközeiket a Zrínyi 2026 program keretében új, modern fegyverzet beszerzésével biztosítjuk."


Ez alapján nem Szolnok a könnyűdandár, annak a szervezete még nem állt fel.

Az egyetlen ami árnyalja azt, ami hivatalosan le van írva, az a portugál hadszervezet, amely szintén három dandárra épül, amelyek mit ad isten nehéz, közepes és könnyűdandárok. Igen nagy a valószínűsége, hogy sokmindenben követjük az ország mérete és anyagi lehetőségei alapján jó okkal modellként szolgálható Portugália hadszervezetét. Ott így néz:
Portugal-Army-2013.png

Jól látható, hogy a könnyűdandár egy mindenes gyorsreagálású dandár. Ennek nem analógiája Szolnok. Esetleg a felderítőezred bázisán lehetne valami hasonlót létrehozni. Hogy mi lesz, azt nem lehet tudni jelenleg, csak azt, hogy hivatalosan az van leírva, hogy a könnyűdandár az lövészdandár lesz és nem különleges alakulat!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
Nem mondott semmi ilyet, azt mondta, hogy háromdandáros koncepció! Nehéz, közepes és könnyű dandárok!
"MODERN SZÁRAZFÖLDI ERŐ
HÁROMDANDÁROS FEJLESZTÉS
A háromdandáros fejlesztési koncepció részeként megvalósul a nehéz, közepes és könnyű lövészdandár szervezet, amelynek elemei felszerelésükben és képességeikben megfelelnek mind az országvédelmi, mind a szövetségesi elvárásoknak. Az eszközeiket a Zrínyi 2026 program keretében új, modern fegyverzet beszerzésével biztosítjuk."


Ez alapján nem Szolnok a könnyűdandár, annak a szervezete még nem állt fel.

Az egyetlen ami árnyalja azt, ami hivatalosan le van írva, az a portugál hadszervezet, amely szintén három dandárra épül, amelyek mit ad isten nehéz, közepes és könnyűdandárok. Igen nagy a valószínűsége, hogy sokmindenben követjük az ország mérete és anyagi lehetőségei alapján jó okkal modellként szolgálható Portugália hadszervezetét. Ott így néz:
Portugal-Army-2013.png

Jól látható, hogy a könnyűdandár egy mindenes gyorsreagálású dandár. Ennek nem analógiája Szolnok. Esetleg a felderítőezred bázisán lehetne valami hasonlót létrehozni. Hogy mi lesz, azt nem lehet tudni jelenleg, csak azt, hogy hivatalosan az van leírva, hogy a könnyűdandár az lövészdandár lesz és nem különleges alakulat!

Honna akaszt le még egy dandárnyi embert takarítónő fizetésért?
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Honna akaszt le még egy dandárnyi embert takarítónő fizetésért?
Ezt mondom én is nehéz, közepes és könnyű lövészdandár!
Te írtad azt és szerintem se könnyű lövészdandár a 2. km dd, vagy most már lövész lett?
Honnan akasztanak le embert, majd lesz! Ha nem lesz, nyilván átgondolj a koncepciót!
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 113
2 948
113
Tudom hogy itt sokaknak menő dolog szidni az ÖTT-t, de nem ártana megérteni, hogy az nem egy alakulat, hanem szolgálati forma. Területvédelmi ezredeknél teljesítenek szolgálatot, ahol elég sok hivatásos és szerződéses szolgál. Megoldható lenne ott is.

Ha leírom, hogy egy ött alakulat valszeg alacsonyabb harcértékű mint egy hivatásos, az "menő dolog szidni"?
Ha úgy gondolom, hogy az évi 20 napba az alapképzés fér bele (cipőkanállal), az fikázás?
A tartalékosok tüzérsége meg elég elméleti kérdés, mert gondolom -szerinted is- akkor kapják meg a levetett lövegeket, ha a nehéz és a közepes dandàr tüzérsége rendben van!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Honna akaszt le még egy dandárnyi embert takarítónő fizetésért?
Ez van a hivatalos tervben. Amúgy meg:

"Bár Egerben jelenleg nincs aktív katonai élet, mégis több száz éves hagyománya van a haza védelmének, amely megfelelő alap a leendő célok eléréséhez."
Benkő Tibor
 
  • Tetszik
Reactions: LaHun

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 768
113
Ezt mondom én is nehéz, közepes és könnyű lövészdandár!
Te írtad azt és szerintem se könnyű lövészdandár a 2. km dd, vagy most már lövész lett?
Honnan akasztanak le embert, majd lesz! Ha nem lesz, nyilván átgondolj a koncepciót!

Akkor tegyük tisztába.3 harcoló dandárt mondott a miniszter.Amikor ezt mondta volt itt egy kis vita erről,én akkor azt mondtam,hogy lesz Tata,lesz Debrecen meg Szolnok mert a km dandárt elképesztően nagy csúsztatással meg a világ összes szódájával lehet könnyűnek titulálni(figyelem!nem az csak lehet annak titulálni).Ezt visszakeresheted ha gondolod.
Az én véleményem ez ügyben nem változott.
Azt viszont teljesen elképzelhetetlennek tartom,hogy a km dandárból lövészt csináljanak(ne csak annak hívják hanem azzá is tegyék) vagy,hogy felállítanak egy 4. dandárt ami valóban könnyű lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Akkor tegyük tisztába.3 harcoló dandárt mondott a miniszter.Amikor ezt mondta volt itt egy kis vita erről,én akkor azt mondtam,hogy lesz Tata,lesz Debrecen meg Szolnok mert a km dandárt elképesztően nagy csúsztatással meg a világ összes szódájával lehet könnyűnek titulálni(figyelem!nem az csak lehet annak titulálni).Ezt visszakeresheted ha gondolod.
Az én véleményem ez ügyben nem változott.
Azt viszont teljesen elképzelhetetlennek tartom,hogy a km dandárból lövészt csináljanak(ne csak annak hívják hanem azzá is tegyék) vagy,hogy felállítanak egy 4. dandárt ami valóban könnyű lesz.
Miért? Én elképzelhetőnek tartom bármikor a 62. dd újra felállítását! Először 2023-ig a közepes dd kell felállítanunk, 2028-ig a nehéz dd-t, utána vagy párhuzamosan felállítható egy könnyű lövészdandár Hódmezővásárhelyen! Biztos, hogy sok idő, de végre lehet hajtani!