A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Péncélzata már amikor ide ért tej volt :D :D
Szipi szupi hogy vásárolgatunk most , de egyenlőre még sok technika nem került az országba, ha nem sárga volán busszal akarjuk furikázni a harctérre a katonákat btr egyenlőre van és marad gondolom , míg nem jön valami mai technika a helyére. Kész és kb ennyi szerepe van ma a honvédségbe.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 867
113
Felejtsük már el a vontatott tüzérséget honvédelmi szereben.
BTR mint lövészjármű jelenlegi állapotában elavult.Lehet modernizálni,de csak ha érdemes.De hamár géágys,én inkább eféle tornyot raknák rá,lusz keresőlokátor,adatkapcsolat,svéd 3P löszer,IRIS vagy AIM-9X rakétával..
e7a05f839aebb2a874cf4530574e4ee2.jpg
Egyébként arra befizetek hogy egy két csatározás után mi maradna. Mert hiábba van pl tűzérségi radar felderítőd ha pl már nincs vagy alig van amivel lőhetnél. Mert közben kioperálodtak az ágyúid. Vagy elfogytak a rakétáid. Plusz a légierőd is padlóra ment. Ilyenkor jön az hogy ami van és használható szitu. Ja ilyen nem lehetséges. Egy dolog a tervezés, más dolog az élet.
Itt európában max egy havi csatározás (talán) még annyi se után még a békebeli eszközöket is előszednék. Mert hiábba van fejlett eszközeid ha az emberanyagod morálisan nincs ott. Ha meg netán lenne embered akkor meg nincs elég eszközöd hozzá. És így tovább. Európában legfeljebb pár (3-4) nemzet, ország lenne képes (max egy két hétig) legjobb esetben is egy hónapig egy modern öszhaderőnemi háborút vívni. És itt a régióbban ez a felhozatal max a lengyelekre lenne igaz.
Magyarán ha mi túléljuk az első pár napot max egy hetet. Akkor nagyon is jól fog jönni minden amivel lőnni lehet. Mert a szomszédaink se állnak hű de fényesen.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tavaly aszhem ez borult fel és csodálatos lángokkal kiéget.
Mostmeg egy Pansir borult fel.Előfordul az ilyesmi.És nem is a rohamozó páncélosk mellé gondoltam,ahoz védettebb járgány kéne.De kiemelt objektumok,reptér,hidak,hadtápkörletek SHORAD-SPAAG védelmét elláthatja.Bár a BTR elég széles és stabil,szélesebb mint egy teherautó,nem borul olyan könnyen
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 867
113
Péncélzata már amikor ide ért tej volt :D :D
Szipi szupi hogy vásárolgatunk most , de egyenlőre még sok technika nem került az országba, ha nem sárga volán busszal akarjuk furikázni a harctérre a katonákat btr egyenlőre van és marad gondolom , míg nem jön valami mai technika a helyére. Kész és kb ennyi szerepe van ma a honvédségbe.
Az iparban vannak üzemidő hosszabbitások is. Nem tudom hogy a btr páncélzatát mennyi időre tervezik. De röngenes és egyéb bontás nélküli anyagvizsgálatokkal azért kiderülne hogy megérne e hosszabbìtani vagy sem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 630
113
De pl a páncélja tej mint ahogy a fegyverzete is tej...
Péncélzata már amikor ide ért tej volt :D :D
Szipi szupi hogy vásárolgatunk most , de egyenlőre még sok technika nem került az országba, ha nem sárga volán busszal akarjuk furikázni a harctérre a katonákat btr egyenlőre van és marad gondolom , míg nem jön valami mai technika a helyére. Kész és kb ennyi szerepe van ma a honvédségbe.
Nem is akarok bele lövészeket pakolni. A 8x8-as úszóképes alapjármű az, ami érdekel engem, mint fegyverhordozó platform egy RCWS gépágyúnak! A géppuskalőszert még megfogja a páncélja, szóval grillráccsal megfelel az ÖMT-nek mint tűztámogató jármű!

Így képzelnék egy ÖMT gépesített könnyűzászlóaljt csak a harcoló gyalogság szempontjából számbavéve a jármű és tartalékosigényt:

könnyű tűzcsapat: 1 pickup = 4 fő (egy sima Toyota, rajonként a háromból egynek géppuskatartó állványa is van)
közepes tűzcsapat: 1 PSZJ = 4 fő (OTOKAR Cobra például)

--- raj: 3 pickup = 12 fő
---- tűzcsapat
---- tűzcsapat
---- tűzcsapat

-- szakasz: 9 pickup, 1 4x4PSZJ = 48 fő
--- pk = 3 4x4PSZJ = 12 fő
--- raj = 3 pickup = 12 fő
--- raj = 3 pickup = 12 fő
--- raj = 3 pickup = 12 fő

- század: 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
-- törzs = egyéb járművek = X fő
--- nehézszakasz = 3 BTR, 6 4x4PSZJ ATGM = X fő
-- szakasz = 9 pickup, 3 4x4PSZJ = 48 fő
-- szakasz = 9 pickup, 3 4x4PSZJ = 48 fő
-- szakasz = 9 pickup, 3 4x4PSZJ = 48 fő

zászlóalj: 81 pickup, 45 4x4PSZJ, 12 BTR = 432+X fő
- törzsszázad = egyéb járművek = X fő
-- támogató szakasz = 3 BTR = X fő
- század = 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
- század = 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
- század = 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
- üteg = 12 120mm aknavető
-- 3x tűzszakasz
--- 4x aknavetős raj
- logisztikai század
- támogató század

Úgy 700 fő körül. Tökéletes lenne a BTR tűztámogató alapjárműnek ide egy jó nagy harminc milliméteres gépágyúval!
 
  • Tetszik
Reactions: mészi
T

Törölt tag 1586

Guest
Kelet ukrajnában elösször egyik félnek sem volt tüzfelderitő lokátora.Utána a szakadárok az oroszoktol katak támogatást,az ukránok az usákoktol-de levedlet,91ben korszer radarokat. Az oroszok tudták zavarni és bemérni is az ukrán radarokat
Az ukránok se zavarni se bemérni nem tudták az orosz radarokat. Ennyi...
Amiről Te beszélsz egy konkrét eset amiben saját kárán okulva mindkét fél lépéseket tett hogy pótolja a hiányzó technikát és az oroszoknak ez jobban sikerült.
Ha ukránok is megkapták volna a megfelelő felszerelést (étrsd: megfelelő bemérő, zavaró, kommunikációs eszközök, radarelhárító rakéták vagy PGM lőszerek) akkor meg Ők kerekedtek volna felül és az Orosz tüzérségi lokátoroknak meg annyi lett volna…

És a hadsereg ma már semmilyen szinten nem lehet meg REH alkalmasság nélkül-márha bozótnéger kergetésen kivűl másra is alkalmas akar lenni
Ebben egyetértünk.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Az iparban vannak üzemidő hosszabbitások is. Nem tudom hogy a btr páncélzatát mennyi időre tervezik. De röngenes és egyéb bontás nélküli anyagvizsgálatokkal azért kiderülne hogy megérne e hosszabbìtani vagy sem.
Én értem amit mondasz , de BTR alapból egy gyenge konstrukció , tehát erre költeni szerintem kész pocsékolás , személy szerint erre gondoltam. Legjobb tudomásom szerint az alap páncélvédetsége is gyenge , de mivel a motor gyenge , nem lehet rá kiegészítő páncélzatot rakni. szóval úgy sz@r ahogy van.
Vizsgálatok ?? Minek ? arra amire jelenleg használjuk megjelenünk vele lőgyakorlatokon.
Ha gondos gazda vagyok azt a szemetet amit kifogok selejtezni , nem fogom előtte nagy szervízre küldeni.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and papi

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 486
113
Péncélzata már amikor ide ért tej volt :D :D
Szipi szupi hogy vásárolgatunk most , de egyenlőre még sok technika nem került az országba, ha nem sárga volán busszal akarjuk furikázni a harctérre a katonákat btr egyenlőre van és marad gondolom , míg nem jön valami mai technika a helyére. Kész és kb ennyi szerepe van ma a honvédségbe.
De pl a páncélja tej mint ahogy a fegyverzete is tej...
a páncélzatra sajnos nem tudom hogy van megoldás de ha ráraknánk az összesre egy 30-as csúzlit ATGM-el akkor szerintem a fegyverzet ideális lenne támogató szerepre , de mint olyan anno sem tetszett a BTR , ha már ennyire vásárolunk akkor miért ne kaphatnának az ÖMT-ek is Rosomakokat
a BTR meg az ÖSSZES vsz szutyokkal mehetne végre a kukába, vagy elajándékozzuk vagy eladjuk édes mindegy számomra csak itthon legyen valami jobb végre helyettük
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyébként arra befizetek hogy egy két csatározás után mi maradna. Mert hiábba van pl tűzérségi radar felderítőd ha pl már nincs vagy alig van amivel lőhetnél. Mert közben kioperálodtak az ágyúid. Vagy elfogytak a rakétáid. Plusz a légierőd is padlóra ment. Ilyenkor jön az hogy ami van és használható szitu. Ja ilyen nem lehetséges. Egy dolog a tervezés, más dolog az élet.
Itt európában max egy havi csatározás (talán) még annyi se után még a békebeli eszközöket is előszednék. Mert hiábba van fejlett eszközeid ha az emberanyagod morálisan nincs ott. Ha meg netán lenne embered akkor meg nincs elég eszközöd hozzá. És így tovább. Európában legfeljebb pár (3-4) nemzet, ország lenne képes (max egy két hétig) legjobb esetben is egy hónapig egy modern öszhaderőnemi háborút vívni. És itt a régióbban ez a felhozatal max a lengyelekre lenne igaz.
Magyarán ha mi túléljuk az első pár napot max egy hetet. Akkor nagyon is jól fog jönni minden amivel lőnni lehet. Mert a szomszédaink se állnak hű de fényesen.
Itt jön az,hogy nem úgy kell rendszeresiteni valamit,mint mi a Gripent.Fővajda rendelt méregdrágán egy gépet,amire aztán egy valag pénzt kellett költeni,hogy használható legyen.És máig nincs hozzá elegndő fegyverzet és felszerelés komoly hadművelet végrehajtásához.Na,ezt a fajta fegyverkezést nevezem én diszcigánykodásnak.De ide sorolom a Mihu restaurálást is.Papiron ad egy képességet,diszszemlén jol mutat,lehet vele villogni-csak egy háborút nem lehet velük megvivni az ország védelmében, ebben a formában.És csak remélni tudom,hogy a mostani beszerzések nem lesznek ugyanilyenek.De már most nem vagyok túl optimista.Mihubohockodás kapásbol nem jó jel.Már F35 beszerzést sejtetnek,de közben gatyája az nincs a honvédnek.A400 meg M777 honvédelemhez felesleges méregdrága dolgok,vegyünk helyette gatyát,bakancsot,meg hátizsákot.Fejéről a talpára kéne állitani a dolgokat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 119
113
Nem is akarok bele lövészeket pakolni. A 8x8-as úszóképes alapjármű az, ami érdekel engem, mint fegyverhordozó platform egy RCWS gépágyúnak! A géppuskalőszert még megfogja a páncélja, szóval grillráccsal megfelel az ÖMT-nek mint tűztámogató jármű!

Így képzelnék egy ÖMT gépesített könnyűzászlóaljt csak a harcoló gyalogság szempontjából számbavéve a jármű és tartalékosigényt:

könnyű tűzcsapat: 1 pickup = 4 fő (egy sima Toyota, rajonként a háromból egynek géppuskatartó állványa is van)
közepes tűzcsapat: 1 PSZJ = 4 fő (OTOKAR Cobra például)

--- raj: 3 pickup = 12 fő
---- tűzcsapat
---- tűzcsapat
---- tűzcsapat

-- szakasz: 9 pickup, 1 4x4PSZJ = 48 fő
--- pk = 3 4x4PSZJ = 12 fő
--- raj = 3 pickup = 12 fő
--- raj = 3 pickup = 12 fő
--- raj = 3 pickup = 12 fő

- század: 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
-- törzs = egyéb járművek = X fő
--- nehézszakasz = 3 BTR, 6 4x4PSZJ ATGM = X fő
-- szakasz = 9 pickup, 3 4x4PSZJ = 48 fő
-- szakasz = 9 pickup, 3 4x4PSZJ = 48 fő
-- szakasz = 9 pickup, 3 4x4PSZJ = 48 fő

zászlóalj: 81 pickup, 45 4x4PSZJ, 12 BTR = 432+X fő
- törzsszázad = egyéb járművek = X fő
-- támogató szakasz = 3 BTR = X fő
- század = 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
- század = 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
- század = 27 pickup, 15 4x4PSZJ. 3 BTR = 144+X fő
- üteg = 12 120mm aknavető
-- 3x tűzszakasz
--- 4x aknavetős raj
- logisztikai század
- támogató század

Úgy 700 fő körül. Tökéletes lenne a BTR tűztámogató alapjárműnek ide egy jó nagy harminc milliméteres gépágyúval!
Pickup bazdmeg hanyatt szopom magam. Valami igényszintünk legyen már. Akkor már a kobra legyen a legalja.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
a páncélzatra sajnos nem tudom hogy van megoldás de ha ráraknánk az összesre egy 30-as csúzlit ATGM-el akkor szerintem a fegyverzet ideális lenne támogató szerepre , de mint olyan anno sem tetszett a BTR , ha már ennyire vásárolunk akkor miért ne kaphatnának az ÖMT-ek is Rosomakokat
a BTR meg az ÖSSZES vsz szutyokkal mehetne végre a kukába, vagy elajándékozzuk vagy eladjuk édes mindegy számomra csak itthon legyen valami jobb végre helyettük

Már tudjuk hogy Rosomak lesz? :D
Akárhogy is ez az 500+ BTR jelenleg a hadsereg gerince. Értem én hogy sz.r meg minden de amíg nem jönnek az új IVF, APC-k normális mennyiségben addig biztos nem lesz kidobva/eladva. Sőt szerintem még azután sem. BTR tuningban se nem nagyon hiszek. Mindig úgy nyilatkoznak hogy mindenből a legjobb kell tehát BTR max mehet majd a tartalékosoknak, TEK-nek stb.
El nem tudom képzelni hogy 500 járművet csak úgy kidobnának - még ha már itt lenne az új technika akkor sem.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
https://honvedelem.hu/cikk/114943_felszalloagban_a_magyar_honved_magazin_legfrissebb_szamabol
A honvédelmi és haderő-fejlesztési program részeként egyre több szó esik a hazai fegyvergyártás felélesztéséről. Az egykori néphadseregben szolgálók még biztos emlékeznek a FUG (felderítő úszó gépkocsi) és PSZH (páncélozott szállítóharcjármű) mozaikszavakra, nem is beszélve a FÉG (Fegyver- és Gázkészülékgyár) termékeiről. A jövőben készülhetnek-e ilyen ismert eszközök hazai gyártásban? Erre keressük a választ Zsitnyányi Attilával, a Magyar Védelmiipari Szövetség újraválasztott elnökével.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Már tudjuk hogy Rosomak lesz? :D
Akárhogy is ez az 500+ BTR jelenleg a hadsereg gerince. Értem én hogy sz.r meg minden de amíg nem jönnek az új IVF, APC-k normális mennyiségben addig biztos nem lesz kidobva/eladva. Sőt szerintem még azután sem. BTR tuningban se nem nagyon hiszek. Mindig úgy nyilatkoznak hogy mindenből a legjobb kell tehát BTR max mehet majd a tartalékosoknak, TEK-nek stb.
El nem tudom képzelni hogy 500 járművet csak úgy kidobnának - még ha már itt lenne az új technika akkor sem.

Nem tudom, de gondolom, nagy része üzemképtelen. Amennyiben a gyengesége miatt, korszerüsíteni nem lehet, akkor max marad így, ha megmarad. Semmiben nem lehetünk biztosak, mert szerintem a Z 2026 folyamatosan változik, menet közben. Az elején légvédelem és tüzérség volt említve prioritásként. Harckocsiról szó sem volt. Aztán az lett az első komoly beszerzés. Fogalmunk sincs, mi lesz a következő lépés.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
https://honvedelem.hu/cikk/114943_felszalloagban_a_magyar_honved_magazin_legfrissebb_szamabol
A honvédelmi és haderő-fejlesztési program részeként egyre több szó esik a hazai fegyvergyártás felélesztéséről. Az egykori néphadseregben szolgálók még biztos emlékeznek a FUG (felderítő úszó gépkocsi) és PSZH (páncélozott szállítóharcjármű) mozaikszavakra, nem is beszélve a FÉG (Fegyver- és Gázkészülékgyár) termékeiről. A jövőben készülhetnek-e ilyen ismert eszközök hazai gyártásban? Erre keressük a választ Zsitnyányi Attilával, a Magyar Védelmiipari Szövetség újraválasztott elnökével.
Neszesemmi fogdmegjol.Semmitmondó szöveg.
Két lőszergyártó cégről beszél,Most akkor működik a MF és a NiKe,vagy sem?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
Nem tudom, de gondolom, nagy része üzemképtelen. Amennyiben a gyengesége miatt, korszerüsíteni nem lehet, akkor max marad így, ha megmarad. Semmiben nem lehetünk biztosak, mert szerintem a Z 2026 folyamatosan változik, menet közben. Az elején légvédelem és tüzérség volt említve prioritásként. Harckocsiról szó sem volt. Aztán az lett az első komoly beszerzés. Fogalmunk sincs, mi lesz a következő lépés.

Első körben azt hiszem nagy siker lesz ha ezt az 500-at lecserélik nyugati technikára. De akkora császárok azért nem vagyunk hogy rögtön tartalákosok is új technikát kapjanak
 
  • Tetszik
Reactions: honved

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 630
113
Pickup bazdmeg hanyatt szopom magam. Valami igényszintünk legyen már. Akkor már a kobra legyen a legalja.
Ha ki tudnánk állítani két-három tartalékos dandárt ilyen kezdettel, akkor az nagyon szép lenne! Aztán majd második körben mennek a lecsóba a pickupok! Amúgy meg van ilyen a NATO-ban más tartalékos egységnél is. Lett tarcsisok például:
riga-latvia-november-18-2016-450w-518177038.jpg
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
Neszesemmi fogdmegjol.Semmitmondó szöveg.
Két lőszergyártó cégről beszél,Most akkor működik a MF és a NiKe,vagy sem?

Miért? A lényeget megtudtuk:

"A jövőben készülhetnek-e ilyen ismert eszközök hazai gyártásban? "

Hogyne. Ha nem készülhetnének nem tették volna fel a kérdést és pláne nem reklámoznák a beszélgetést egy nappal korábban :)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz