A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 315
113
A baráti hangnem már önmagáért beszél, komoly ország lehet elininálná a hangadót...

Szerintem örülnek, hogy élnek, de Kárpátaljára sajnos tényleg telepítettek (Munkácsra) egy dandárt, csak barátilag... Volt már itt róla szó, hogy mi mennyit segítettünk nekik (HM kórházban sérültek ápolása, balatoni nyaraltatás ukrán gyerekeknek, pár T-72, gáz mikor Putyin elzárta nekik, kaját, árvizi segítséget) erre ők ezt teszik. Amúgy tüzérséget raktak ide töbségében 2S1, 2S3-kat.

Az meg hogy két óra alatt a a
Balatonon.... Bruhahaa.... De azért nem árt figyelni ezeket a ganékat...
Jajj hat ennekem most esik csak le a tantusz.., az ukranok mar keszulnek a balatoni szezonra tudjak hogy munkaerohiamy van nallunk es a kepviselo ur biztos arra akart celozni hogy munkacson sokan beszelik a magyart es ha elkezdodik a felszolgalo es mosogato kereses a balatonra akkor a munkacsi laktanyabol mindenki lelecel egy kis balcsi zezonra... :) csak ugye ki lett ragadva a teljes beszelgetesbol egy reszlet :D mijen kedves ficko :) hogy rohadjon meg :p de legalbb vezeto pozicioba van es nincs kepbe.

Utoirat. Konyhai kisegitot mindig keresunk es felveszunk!!!
 

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Amúgy egy ilyen támadást nem tudnának észrevétlen kivitelezni! Több száz katonai páncélos tartana a magyar határ felé! Már kapásból ott kezdődne hogy a légteret lezárnák a határ átkelőt pedig elkezdenék homokzsákokkal megerősíteni! Csak a készülődés minimum egy hét lenne! Addigra mimeg riadóztatjuk a natot! Plusz elkezdenék kiküldeni a tarcsisoknak a behívót! A volt katonáknak! Plusz a lakosokat elkezdenék felkészíteni!

Ez saját véleményem!
 
T

Törölt tag 467

Guest
Végrehajtás tekintetében nyilvánvaló baromság, a többire meg biztos van valami biztpol fórum.
 
M

molnibalage

Guest
Hát azért tárgyi tévedések vannak benne itt-ott, hol súlyosabb, hol kisebb.


Ekkor még volt ATGM és fegyverzet is a Mi-24-esekhez. Vagy én vagyok feledékeny?


A Gripen szerződés 2001-es döntés, 2003-as módosítás és 2006 közepétől 2007 jan. között érkeztek a gépek. Tehát ez egy picit pontatlan és téveszméket generálhat a döntés és képesség kialakulása közötti átfutásról, nem szerencsés.


Azért ez ebben a formában nem igaz. A helikopterek képesek pontcélokat és páncélosokat is leküzdeni irányított pct. rakétával. Ennek nem 1:1 kiváltása az, hogy orbitálisan nagy szórású lövegekkel területtüzet ad egy BM-21/24 vagy Gvozgyika vagy Akácia...


Ez ebben a formában egész egyszerűen nem igaz, kivéve, ha módosították a szerződés nem nyilvános részét és feltétel nélkül, maradványérték kifizetése nélkül itt maradnak. Ez hatalmas eredmény lenne és kétlem, hogy nem kommunikálnák, ha ez lenne. Anno a szerződés hosszabbításról Hende több csatornán is nyilatkozta, hogy a második 10 év kb. feleannyiba került, mint az első. Tekintve, hogy kb. 30M USD volt a gépveszteség pótlása még további értékvesztéssel is ez legalább 0,5 mrd USD körüli "ajándék" lenne a svédektől. Ennek fényében az, hogy simán itt maradnak az álom kategória.


A Gripen nem igazi 4. gen gép? Itt kicsit rosszul fogalmazott vagy nem érti a besorolást. A 4, 4+ és 4++ fogalmát nem sikerült jól átadni, az hogy "igazi 4. gen" nem értelmezhető.

Ezeket leszámítva összességében tényleg nagyon korrekt lett. Helyenként az az érzésem, hogy megkérdeztek legalább jártas fórumozókat, de a fenti pontok némelyike ennek fényében furcsa.
Elküldtem kicsit bővebben a levelet és módosítottak az íráson kicsit. Respect.

Nettó ökörség.
De hát az ember mit is várjon egy politikustól...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Elméletileg és tágra vett világkörnyezetben persze hogy lehet beszélgetni akár ICBM-ekről is, de ez a topik konkrétan a MH-ről szól. A magyar Mi-24-ekhez volt irányított páncéltörő rakéta, a Gripenekhez is a Maverick-ek, de nem tudom volt-e a tüzérségünknek valaha is bármilyen irányított gránátja?? Mert ha nem, akkor az arról ITT történő diskurzus csak elméleti álmodozás. Sajnos ...
Ez nem sci-fi,korszerű tüzérség.SDBs MLRS rakétát a román HIMARS is bevetheti,csak meg kell hozzá venni.És a jelenleg meglévő D20ba való HE gránát végfázisirányitásúvá alakitható az izraeli gyújtóval.Ma már a kazettás gránát alap a korszerű tüzérségnek,az irányitott lőszer már 120milis aknavetökhöz is van,csak meg kell venni.A 90es években ajánlották már nekünk is a kazettás fejrészű rakétát,meg gránátot a BM21hez és a 2S1hez.Repesz-kumulativ altöltettel,de aknatelepitő is lehetett.Modern tüzérség messze nem csak a HE gránátrol szol mamár
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ez nem sci-fi,korszerű tüzérség.SDBs MLRS rakétát a román HIMARS is bevetheti,csak meg kell hozzá venni.És a jelenleg meglévő D20ba való HE gránát végfázisirányitásúvá alakitható az izraeli gyújtóval.Ma már a kazettás gránát alap a korszerű tüzérségnek,az irányitott lőszer már 120milis aknavetökhöz is van,csak meg kell venni.A 90es években ajánlották már nekünk is a kazettás fejrészű rakétát,meg gránátot a BM21hez és a 2S1hez.Repesz-kumulativ altöltettel,de aknatelepitő is lehetett.Modern tüzérség messze nem csak a HE gránátrol szol mamár
Akkor még egyszer, hogy jobban érthető legyen: tellett valaha is a MN/MH-nek irányított tüzérségi gránátokra?? Mi ezeknek az ára, mennyi az élettartamuk, fenntartási költségük, stb.? Igaz, csak meg kell venni mint egy Rolls Royce autót. Remélem azzal jársz, hiszen csak meg kell venni ...
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
764
1 898
93
Jajj hat ennekem most esik csak le a tantusz.., az ukranok mar keszulnek a balatoni szezonra tudjak hogy munkaerohiamy van nallunk es a kepviselo ur biztos arra akart celozni hogy munkacson sokan beszelik a magyart es ha elkezdodik a felszolgalo es mosogato kereses a balatonra akkor a munkacsi laktanyabol mindenki lelecel egy kis balcsi zezonra... :) csak ugye ki lett ragadva a teljes beszelgetesbol egy reszlet :D mijen kedves ficko :) hogy rohadjon meg :p de legalbb vezeto pozicioba van es nincs kepbe.

Utoirat. Konyhai kisegitot mindig keresunk es felveszunk!!!

Nem túl felkészült, nem hallott még róla, hogy felújítják az M0-ást!! Csúcsidőben már az maga 1 óra!:D
De komolyan, még autóval sem menne, autópályán, békésen:hadonaszos:. Igazán tájékozott, valódi populista, demagóg, politikai pályára lépett agyi toprongy.
Talán van annyi Amraam meg Sidewinder raktáron, hogy megszűnjön a légierejük létezni.
Ja és igen, tényleg nagyon hálás a jóember!
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Elküldtem kicsit bővebben a levelet és módosítottak az íráson kicsit. Respect.


Nettó ökörség.
De hát az ember mit is várjon egy politikustól...
2 óra alatt? Az igen! Nekem Szolnokról a balcsira kb 4 óra kocsival. Ezek szerint az ukránoknak van olyan gyors szuper harceszköze, amely harcolva is képes 300 km/h átlagsebességre, és területet megtartani.

Én meg a Star treket nézem nyálcsorogva. :D:hadonaszos:
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Akkor még egyszer, hogy jobban érthető legyen: tellett valaha is a MN/MH-nek irányított tüzérségi gránátokra?? Mi ezeknek az ára, mennyi az élettartamuk, fenntartási költségük, stb.? Igaz, csak meg kell venni mint egy Rolls Royce autót. Remélem azzal jársz, hiszen csak meg kell venni ...
Ez ugyan olyan mint a Gripennek az SDB.Drágább mint venni azonos mennyiségű MK82 bombát,de a hatékonysága bőven vissza hozza az árát.PzH2000 képességeinek kihasználásához is venni kell minimum kazettás löszereket.Irányitott lőszerekkel egy lövésböl lehet pontcélokat megsemmisiteni,akár harckocsikat is.Sőt,megfelelő lőszerrel egy lövésböl akár több harckocsit,APCt,IFVt,akármit kilőni.Egy modern löveg még nem modern tüzérség.Kell hozzá még egy halom kiszolgáló és támogatóeszköz-és megfelelő korszerű lőszerkészlet.Különben csak diszcigánykodásra jó,de háborúban helytállásra nem.Gripen baja is ez.Hiába van jó képességekkel megáldva,a hijányos fegyverzet miatt elég korlátos a harcértéke.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Nem túl felkészült, nem hallott még róla, hogy felújítják az M0-ást!! Csúcsidőben már az maga 1 óra!:D
De komolyan, még autóval sem menne, autópályán, békésen:hadonaszos:. Igazán tájékozott, valódi populista, demagóg, politikai pályára lépett agyi toprongy.
Talán van annyi Amraam meg Sidewinder raktáron, hogy megszűnjön a légierejük létezni.
Ja és igen, tényleg nagyon hálás a jóember!

Nem értitek! A Flextonicsból vannak lent nyáron Zamárdiban műszak után... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Majd március 14-én jelentik be elterelésként vagy 18-án "hangtompítónak".

Lassan be kell valamit megint jelenteni, mert nagyon hörögnek a németek az EP kampány miatt. Ezek szerint a tankok és az önjáró löveg nem volt elég, nem tart ki a kampány végéig a hatása.

Úgy néz ki nincs szükségük hangtompítóra. :D Ellentámadás lesz ma gondolom a stratégia.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Akkor még egyszer, hogy jobban érthető legyen: tellett valaha is a MN/MH-nek irányított tüzérségi gránátokra?? Mi ezeknek az ára, mennyi az élettartamuk, fenntartási költségük, stb.? Igaz, csak meg kell venni mint egy Rolls Royce autót. Remélem azzal jársz, hiszen csak meg kell venni ...

Szerintem most elvileg nem teljesen azzal van a baj, hogy mire van vagy nincs pénz.
Talán már írtam de nekem volt "szerencsém" úgy afgán misszióba menni, hogy megkaptuk a modernizált ak-kat.
Most nem is a fegyver problémáit akarom boncolgatni. Hanem azt, hogy a 7 hónap alatt odakint 0 azaz nulla lövészetre mentünk. Pedig a tábortól 800m-re volt egy lőtér.
Azaz hiába volt redot a fegyveremen, ha az nem volt belőve.
Erre a lőtérre főleg a törzsből jártak, mert jó és olcsós px- ek voltak abban a táborban.

A másik, hogy rendszeresítve lett talán rajonként 1 40milis csőalatti. Úgyemlékszem H&K.
Itthon lőttünk is vele.
Kintre 7 hónap alatt csak 1 dolgot felejtettek el venni hozzájuk. Gránátot!
Nem gondolom, hogy 500-1000db gránát pénzügyi kérdés. Vagy pár hét ala nem beszerezhető.
Ez csak gondolkodásmód.
Remélem nem úgy járunk az önjárókkal és hkkal mint a gripennel. Mert úgy nagyjából fölösleges.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Ez pont úgy hangzik, mint anno a sorkatonai szolgálaton, még az egy évesen lévő előfelvételis ismerőseim esete, akiknél a lövész kiképzés a teljes idő alatt 5 lövésben kimerült, 2 egyes lövés, és egy rövid sorozat. Tuti megtanultak lőni...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
A rosseb ott egye meg a Pumát. A német hadseregnek leszállított példányok majd kétharmadával problémák voltak vannak és valami iszonyat drága, majd 9 millió euroba került néhány évvel ezelőtt

Valaki el tudná nekem magyarázni mint egy öt évesnek hogy a Pumában mi is konkrétan az a hozzáadott érték ami miatt megér ennyit szemben mondjuk egy CV90-el ami elvileg 5 millió körül van .
Tekintettel arra hogy az IFV is fogyóáru nem lenne-e célszerűbb valamennyi minőséget feláldozi mennyiségért?

Mitől jobb egy Puma mint majdnem 2 CV9035(főleg ha netán még raknának rá Trophy-t is)?
Olvasva itt az utóbbi napokban a hazai karbantartási kultúráról nem lenne ide jobb egy "butább" fegyverzet aminek szervizelését esetleg hosszútávon is tudnánk fizetni(ha jön egy válság, rosszabbul megy stb.) nem pedig kevés darab hi-tech csoda?

Starcraft terminológiával élve Protoss(kevés, hiper-szuper egység, jó védelem, odab.sz de ha elvész game over) vagy Zerg(nem annyira hitech de sok van belőle) hadsereg volna előnyösebb összességében(ütőképesség, elrettentés stb.)?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Valaki el tudná nekem magyarázni mint egy öt évesnek hogy a Pumában mi is konkrétan az a hozzáadott érték ami miatt megér ennyit szemben mondjuk egy CV90-el ami elvileg 5 millió körül van .
Tekintettel arra hogy az IFV is fogyóáru nem lenne-e célszerűbb valamennyi minőséget feláldozi mennyiségért?

Mitől jobb egy Puma mint majdnem 2 CV9035(főleg ha netán még raknának rá Trophy-t is)?
Olvasva itt az utóbbi napokban a hazai karbantartási kultúráról nem lenne ide jobb egy "butább" fegyverzet aminek szervizelését esetleg hosszútávon is tudnánk fizetni(ha jön egy válság, rosszabbul megy stb.) nem pedig kevés darab hi-tech csoda?

Starcraft terminológiával élve Protoss(kevés, hiper-szuper egység, jó védelem, odab.sz de ha elvész game over) vagy Zerg(nem annyira hitech de sok van belőle) hadsereg volna előnyösebb összességében(ütőképesség, elrettentés stb.)?
nagyon tetszett a Starcraft hasonlat de csak pár dolog
1.)puma már nem 9 millió (főleg ha több százas a tétel amit esetleg azzal is lehetne növelni ha a csehekkel együtt rendelnénk)
2.)a puma 21.századi tervezés még a CV90-est a 80-as években kezdték tervezni
3.)nagyon tetszett nekem régen a CV90 de aztán itt meggyőztek hogy a tervezés/elektronika miatt jobb a puma, nem tudom már ki mert elég régen volt de pontról pontra meglett magyarázva miért jobb még mindig a drágább puma
(+pont szerintem hogy a pumán már alapból SPIKE-LR van)
4.) ez mondjuk csak saját ötletelés de ha esetleg úgy jelentenék be hogy még egyszer 44 leo +még 24 pzh ÉS mellé mondjuk 4-500 puma (a csehekkel közösen) akkor szerintem elég szép kedvezményt lehetne kiharcolni a németektől, vagy ugyanígy a Lynx-el nekem mindegy.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
nagyon tetszett a Starcraft hasonlat de csak pár dolog
1.)puma már nem 9 millió (főleg ha több százas a tétel amit esetleg azzal is lehetne növelni ha a csehekkel együtt rendelnénk)
2.)a puma 21.századi tervezés még a CV90-est a 80-as években kezdték tervezni
3.)nagyon tetszett nekem régen a CV90 de aztán itt meggyőztek hogy a tervezés/elektronika miatt jobb a puma, nem tudom már ki mert elég régen volt de pontról pontra meglett magyarázva miért jobb még mindig a drágább puma
(+pont szerintem hogy a pumán már alapból SPIKE-LR van)
4.) ez mondjuk csak saját ötletelés de ha esetleg úgy jelentenék be hogy még egyszer 44 leo +még 24 pzh ÉS mellé mondjuk 4-500 puma (a csehekkel közösen) akkor szerintem elég szép kedvezményt lehetne kiharcolni a németektől, vagy ugyanígy a Lynx-el nekem mindegy.
Nem is tudom ki linkelte a cseh tender eredményeit. Azt is érdemes megnéni.;)