A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Nem is tudom ki linkelte a cseh tender eredményeit. Azt is érdemes megnéni.;)

Jah csak nekik sincs pénzük 210 Pumára...
Azért kérdeztem hogy nem lenne-e jobb választás esetleg mondjuk másfélszor annyit venni egy "butább" IFV-ből, Spike-ot meg gondolom az összesre lehet rakni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
nagyon tetszett a Starcraft hasonlat de csak pár dolog
1.)puma már nem 9 millió (főleg ha több százas a tétel amit esetleg azzal is lehetne növelni ha a csehekkel együtt rendelnénk)
2.)a puma 21.századi tervezés még a CV90-est a 80-as években kezdték tervezni
3.)nagyon tetszett nekem régen a CV90 de aztán itt meggyőztek hogy a tervezés/elektronika miatt jobb a puma, nem tudom már ki mert elég régen volt de pontról pontra meglett magyarázva miért jobb még mindig a drágább puma
(+pont szerintem hogy a pumán már alapból SPIKE-LR van)
4.) ez mondjuk csak saját ötletelés de ha esetleg úgy jelentenék be hogy még egyszer 44 leo +még 24 pzh ÉS mellé mondjuk 4-500 puma (a csehekkel közösen) akkor szerintem elég szép kedvezményt lehetne kiharcolni a németektől, vagy ugyanígy a Lynx-el nekem mindegy.
A gond a drága technikával hogy hiábba akarsz 400-500 db ot stb. Minnél igényesebb, modernebb egy eszköz annál inkább megköveteli az igényes szervízelést.
Szerintem inkább a modernebb "technikát" inkább a nehézdandárba. Mert azért ehhez az eszközökhöz háttér is kellene. Egyébként közepes/könnyű dandárba ebből kifolyólag miért ne mehetne valami egyszerűbb,olcsóbb, kevésbé szervíz igényes technika?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 356
113
Nem is tudom ki linkelte a cseh tender eredményeit. Azt is érdemes megnéni.;)
azt valaki betudná újra linekelni? most nem nagyon tudok keresgetni
Jah csak nekik sincs pénzük 210 Pumára...
Azért kérdeztem hogy nem lenne-e jobb választás esetleg mondjuk másfélszor annyit venni egy "butább" IFV-ből, Spike-ot meg gondolom az összesre lehet rakni.
hát csak kiírták a tendert és ha jól emlékszem a pénzt is elkülönítették, de ha tévedek is akkor is előbb szánnak rá komoly összeget mint mi szerintem
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 356
113
A gond a drága technikával hogy hiábba akarsz 400-500 db ot stb. Minnél igényesebb, modernebb egy eszköz annál inkább megköveteli az igényes szervízelést.
Szerintem inkább a modernebb "technikát" inkább a nehézdandárba. Mert azért ehhez az eszközökhöz háttér is kellene. Egyébként közepes/könnyű dandárba ebből kifolyólag miért ne mehetne valami egyszerűbb,olcsóbb, kevésbé szervíz igényes technika?
könnyű dandárba nem raknék láncos IFV-t
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
"A modernizáció mindenre hatással lesz: az ideológiai képzést átveszi a technikai, egyre több lesz az éjszakai gyakorlat, hiszen az éjjellátók tömeges megjelenésével erre is lehetőség lesz, és megjelennek a szimulációk, mert a nagy értékű modern gépek, nagy értékű lőszerrel működnek, így a kiképzés mindinkább a virtuális térbe helyeződik át. A kiberképességet is fejlesztik, s már nemcsak a védekezésre, de a támadásra is hangsúlyt fektetnek; egy kiberakadémiát is létrehoznak Szentendrén – sorolta az altábornagy."
https://honvedelem.hu/cikk/115130_az_utokepes_hadsereg_letrehozasa_nem_szlogen
Az altábornagy a kibertérben való támadásról is beszélt,remélem,ha az E.U.-s választásokon valamely országban nem mainstream párt tör előre akkor nem az lesz,hogy mi nyúltunk bele a választás kimenetelébe! Na jó ez nem full komoly.:D
Jónak tűnő tervek,már ideje volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 968
113
Ez
Szerintem most elvileg nem teljesen azzal van a baj, hogy mire van vagy nincs pénz.
Talán már írtam de nekem volt "szerencsém" úgy afgán misszióba menni, hogy megkaptuk a modernizált ak-kat.
Most nem is a fegyver problémáit akarom boncolgatni. Hanem azt, hogy a 7 hónap alatt odakint 0 azaz nulla lövészetre mentünk. Pedig a tábortól 800m-re volt egy lőtér.
Azaz hiába volt redot a fegyveremen, ha az nem volt belőve.
Erre a lőtérre főleg a törzsből jártak, mert jó és olcsós px- ek voltak abban a táborban.

A másik, hogy rendszeresítve lett talán rajonként 1 40milis csőalatti. Úgyemlékszem H&K.
Itthon lőttünk is vele.
Kintre 7 hónap alatt csak 1 dolgot felejtettek el venni hozzájuk. Gránátot!
Nem gondolom, hogy 500-1000db gránát pénzügyi kérdés. Vagy pár hét ala nem beszerezhető.
Ez csak gondolkodásmód.
Remélem nem úgy járunk az önjárókkal és hkkal mint a gripennel. Mert úgy nagyjából fölösleges.
Jó régen lehetett, most van minden misszióban lövészet.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
T

Törölt tag 1586

Guest
Valaki el tudná nekem magyarázni mint egy öt évesnek hogy a Pumában mi is konkrétan az a hozzáadott érték ami miatt megér ennyit szemben mondjuk egy CV90-el ami elvileg 5 millió körül van .
Fust ád a Cseh teszt eredményeit.
A Puma nagyjából mindenben jobb volt mint bármelyik versenytárs.
Lövészet - messze pontosabb
Az egyetlen jármű volt ami a nem robbant le a teszt során
A páncélzata egy generációval fejletteb bármelyiknél
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Ez

Jó régen lehetett, most van minden misszióban lövészet.

2012 Kaja.
Volt lövészet csak nem mindenkinek. Pl az én szakaszom kimaradt, mert sok volt a szolgálat.

Ráadásul amikor kimegy az ember be kellene lőni a fegyvereket.
Az lenne a minimum.
Nem tudom mi a neve, volt a csőbe helyezhető kis belövő lézer? az egyik srácnak. Azzal lőttük nagyjából össze a reddottal .
Hogy mennyire volt jó megoldás arról sajna fogalmam nincs.
De elötte prt-ban is a 3. hónapban voltam lőni.
Örülök ha válltozott.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 816
113
Ugy ertem hogy ha az ellensegnek van CGM4 vagy ATGM akkor mitol jobb hogy egy Pumaban ulsz es nem mondjuk egy CV90-ben?

CG-vel nem biztos,hogy szemből átlövöd.
Felejtsd el az ATGM-et nem lehet összehasonlítási alap semmilyen szempontból.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
CG-vel nem biztos,hogy szemből átlövöd.
Felejtsd el az ATGM-et nem lehet összehasonlítási alap semmilyen szempontból.

Van valami szabaly hogy mondjuk Spike-al nem lovunk IFV-re? Gondolom ha ket ellenseges IFV talalkozna akkor eloszor ellonek egymas ellen a raketaikat es csak utana jonne a 30 millis agyu vagy rosszul gondolom?

Ez kb olyan, hogy akkor minek cv90 elég egy bicikli. Amúgy fent linkelték a cseh eredményeket, szerintem messze a legpontosabb fegyver.

Felre ne ertds nem vagyok egyaltalan a Puma ellen csak valahogy van egy olyan erzesem hogy ugyanugy sebezheto mint a valamivel olcsobb tarsai.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 816
113
Van valami szabaly hogy mondjuk Spike-al nem lovunk IFV-re? Gondolom ha ket ellenseges IFV talalkozna akkor eloszor ellonek egymas ellen a raketaikat es csak utana jonne a 30 millis agyu vagy rosszul gondolom?



Felre ne ertds nem vagyok egyaltalan a Puma ellen csak valahogy van egy olyan erzesem hogy ugyanugy sebezheto mint a valamivel olcsobb tarsai.

Nincs ilyen szabály csak nem kritérium semmilyen IFV-vel szemben.Olyat kérsz számon ami nem elvárható.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Pedig egy MBT aru IFV eseteben elvaras lehetne hogy ne loje ki az elso random raketa.
Van ilyen elvárás,de nem a páncélzat növelése az egyetlen válasz.Bár van ilyen válasz is,a nehéz tank alapú APC/IFVk.De az igazi válasz a könnyű APS rendszerek,amik a könnypáncélosokra is illeszthetek.Meg a mozgékonyság,álcázóeszközök fejlesztése.De az orosz 57milis fegyverzet felé elmozdulás is egyfajta válasz,hisz az már olyan távolságbol tűz alá veheti pl az ami Bradley-t,ahova annak TOW rakétája még nem ér el.