A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Ez pont úgy hangzik, mint anno a sorkatonai szolgálaton, még az egy évesen lévő előfelvételis ismerőseim esete, akiknél a lövész kiképzés a teljes idő alatt 5 lövésben kimerült, 2 egyes lövés, és egy rövid sorozat. Tuti megtanultak lőni...
Mi emlékeim szerint háromszor voltunk lőni. Akkor mondták a ht állományúak, hogy a szovjeteknél hadi javadalmazás van, azaz a rekruta felett ott áll az őrmester, és addig lő a katona, amíg nem sikerül kiválóra a lövészete. Mi összesen kaptunk 15 lőszert, és szigorúan el kellett velük számolni, mert darabonként x forint y fillér volt.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Felre ne ertds nem vagyok egyaltalan a Puma ellen csak valahogy van egy olyan erzesem hogy ugyanugy sebezheto mint a valamivel olcsobb tarsai.
Igen, sebezhető, de szerintem védelemben sokkal előrébb jár mint az olcsóbb társai. Már csak ha abba gondolunk bele, hogy egy cv90 (alapjármű) 23t míg a puma (szintén alapjármű) 31t (igen a puma ~1m-el hosszabb de az nem hiszem, hogy ez +8t súlyba lenne), mindkét járművet tovább lehet pimpelni extra páncélzattal.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Mi emlékeim szerint háromszor voltunk lőni. Akkor mondták a ht állományúak, hogy a szovjeteknél hadi javadalmazás van, azaz a rekruta felett ott áll az őrmester, és addig lő a katona, amíg nem sikerül kiválóra a lövészete. Mi összesen kaptunk 15 lőszert, és szigorúan el kellett velük számolni, mert darabonként x forint y fillér volt.
Az alaplőgyakorlat 15 lőszer volt. Biztos nem lövész alakulatnál voltál katona, mert ott havonta kétszer öt nap a lőtéren lőttek a nyulak (Legalábbis az I. harckészültségi besorolású alakulatoknál, a II: és III. harckészültségi besorolású alakulatoknál ez kétszer négy nap volt). Egyébként a Bundeswehr-nél 12 lőszert kaptak a sorkatonák az alaplőgyakorlatra. Annyi lőszer volt egy gépesített lövészdandár lőszerraktárába, hogy a NATO elsírta volna félelmében magát, ha tudja;)
Egyébként lőszer kiszabat (Az RPG-t kivéve.) nem volt arra a lövész alakulatoknál, hogy mennyit lehet lőni, volt lőszer dögivel csak igényelni kellett, a "megfelelő" szintet kellett elérni. Az, hogy a lövészetvezető tisztek esetleg nem lövették a katonát a "megfelelő" szintig az az Ő lustaságuk volt!
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ja ha úgy tágítod a páncélzatot,hogy a te teóriádat igazolja akkor magaddal beszélgess mert az ilyenfajta hülyeség csak árt mindenkinek.
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.


Páncélzatról volt szó csak te keversz bele mindent.45214-es komment,idézem:
" A páncélzata egy generációval fejletteb bármelyiknél
A mai kamikaze dronok meg ATGM-ek vilagaban ez tenyleg ennyire szempont?"
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.

Már megint keversz fogalmakat!Van védettség meg van páncélzat,ez a kettő nem ugyan az.Persze,hogy tágabban van értelmezve a védettség mint a páncélzat...
Te meg olyan hülyeségeket írkálsz,hogy tágabban értelmezve az APS is páncél.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.
Őszintén szólva a terminológiát igyekszel mindig a saját elképzelésedhez idomítani, legfőképp ez a probléma. A rács meg a hasonló az a kiegészítő védelembe van sorolva, a páncél meg a páncél, ennyi. Dudi egy szóval nem mondta, hogy az acélpáncél vastagságát értené.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Igen, sebezhető, de szerintem védelemben sokkal előrébb jár mint az olcsóbb társai. Már csak ha abba gondolunk bele, hogy egy cv90 (alapjármű) 23t míg a puma (szintén alapjármű) 31t (igen a puma ~1m-el hosszabb de az nem hiszem, hogy ez +8t súlyba lenne), mindkét járművet tovább lehet pimpelni extra páncélzattal.

Hát ha van keret jól felszerelt(APS, Spike stb.) és normális mennyiségű Pumára akkor vegyenek bátran, de én kicsit tarok tőle hogy nem igazán van. Csak összehasonlítás végett csehek elkülönítettek 2 milliárd eurót és ennek nagyjából felét szánnák a gépekre a másik feléből infrastruktúra, szervizhálózat stb. épülne, ők is kezdtek kombinálni hogy a harcoló IFV Puma legyen a többi meg valami olcsóbb.

Nekünk meg még annyi minden mást is kell venni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Az alaplőgyakorlat 15 lőszer volt. Biztos nem lövész alakulatnál voltál katona, mert ott havonta kétszer öt nap a lőtéren lőttek a nyulak (Legalábbis az I. harckészültségi besorolású alakulatoknál, a II: és III. harckészültségi besorolású alakulatoknál ez kétszer négy nap volt). Egyébként a Bundeswehr-nél 12 lőszert kaptak a sorkatonák az alaplőgyakorlatra. Annyi lőszer volt egy gépesített lövészdandár lőszerraktárába, hogy a NATO elsírta volna félelmében magát, ha tudja;)
Egyébként lőszer kiszabat (Az RPG-t kivéve.) nem volt arra a lövész alakulatoknál, hogy mennyit lehet lőni, volt lőszer dögivel csak igényelni kellett, a "megfelelő" szintet kellett elérni. Az, hogy a lövészetvezető tisztek esetleg nem lövették a katonát a "megfelelő" szintig az az Ő lustaságuk volt!
Légvédelmi tüzérezrednél voltam.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Hát ha van keret jól felszerelt(APS, Spike stb.) és normális mennyiségű Pumára akkor vegyenek bátran, de én kicsit tarok tőle hogy nem igazán van. Csak összehasonlítás végett csehek elkülönítettek 2 milliárd eurót és ennek nagyjából felét szánnák a gépekre a másik feléből infrastruktúra, szervizhálózat stb. épülne, ők is kezdtek kombinálni hogy a harcoló IFV Puma legyen a többi meg valami olcsóbb.

Nekünk meg még annyi minden mást is kell venni.
Többször többen leírták/tuk, hogy egyrészt nem kell előre fizetni, másrészt a gazdaság fehérítésével tavaly több százmilliárd adó forint folyt be (753-ra emlékszem) az államkasszába. Ha ezt nem stadionokra és Lőrinc barát hízlalására fordítja a kormány, akkor akár ebből is lehet a Pumára és egyebekre keret.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Hát ha van keret jól felszerelt(APS, Spike stb.) és normális mennyiségű Pumára akkor vegyenek bátran, de én kicsit tarok tőle hogy nem igazán van. Csak összehasonlítás végett csehek elkülönítettek 2 milliárd eurót és ennek nagyjából felét szánnák a gépekre a másik feléből infrastruktúra, szervizhálózat stb. épülne, ők is kezdtek kombinálni hogy a harcoló IFV Puma legyen a többi meg valami olcsóbb.

Nekünk meg még annyi minden mást is kell venni.
Valami nekem is rémlik valami cikkből hogy a Pumák "mellé" a régi BMP et modernizálnák tartalékba és másodvonalba. Hiába ott is a pénz beszél. Egyébként valamelyest érthető is. Első vonalba Pumákat. Ha lehet minél nagyobb gyártási önrésszel. A maradék pénzből még + ba megtámogatják a saját hadiparukat némi modernizációs csomagokkal. Így évekre jelentősen meg tudják támogatni az iparukat.