A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Mi emlékeim szerint háromszor voltunk lőni. Akkor mondták a ht állományúak, hogy a szovjeteknél hadi javadalmazás van, azaz a rekruta felett ott áll az őrmester, és addig lő a katona, amíg nem sikerül kiválóra a lövészete. Mi összesen kaptunk 15 lőszert, és szigorúan el kellett velük számolni, mert darabonként x forint y fillér volt.
Az alaplőgyakorlat 15 lőszer volt. Biztos nem lövész alakulatnál voltál katona, mert ott havonta kétszer öt nap a lőtéren lőttek a nyulak (Legalábbis az I. harckészültségi besorolású alakulatoknál, a II: és III. harckészültségi besorolású alakulatoknál ez kétszer négy nap volt). Egyébként a Bundeswehr-nél 12 lőszert kaptak a sorkatonák az alaplőgyakorlatra. Annyi lőszer volt egy gépesített lövészdandár lőszerraktárába, hogy a NATO elsírta volna félelmében magát, ha tudja;)
Egyébként lőszer kiszabat (Az RPG-t kivéve.) nem volt arra a lövész alakulatoknál, hogy mennyit lehet lőni, volt lőszer dögivel csak igényelni kellett, a "megfelelő" szintet kellett elérni. Az, hogy a lövészetvezető tisztek esetleg nem lövették a katonát a "megfelelő" szintig az az Ő lustaságuk volt!
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ja ha úgy tágítod a páncélzatot,hogy a te teóriádat igazolja akkor magaddal beszélgess mert az ilyenfajta hülyeség csak árt mindenkinek.
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.


Páncélzatról volt szó csak te keversz bele mindent.45214-es komment,idézem:
" A páncélzata egy generációval fejletteb bármelyiknél
A mai kamikaze dronok meg ATGM-ek vilagaban ez tenyleg ennyire szempont?"
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.

Már megint keversz fogalmakat!Van védettség meg van páncélzat,ez a kettő nem ugyan az.Persze,hogy tágabban van értelmezve a védettség mint a páncélzat...
Te meg olyan hülyeségeket írkálsz,hogy tágabban értelmezve az APS is páncél.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Csűrőd és szándékosan félremagyarázod amit irtam.Kérdés az volt,van e olyan elvárás,törekvés,hogy az IFVk védettek legyenek az ATGMektöl.Válaszoltam,hogy van.A Namer féle nehéz APCk konkrétan a páncélvédelem növelésével válaszolnak.De a könnyebb járműveknek az APS terjedése,fejlesztése az ATGMek elleni védelmi megoldás.Rácspáncél szintén az RPGk és ATGMek elleni védelmet szolgálja.ERA és NERA fejlesztések szintén erről szolnak.Az,hogy nem konkrétan acélpáncél a védelem módja,ugylátszik a fejlesztőket annyira nem zavarja,mint téged.A tervezők láthatóan egy kicsit tágabban értelmezik a védettséget,mint a konkrét vas vastagsága.
Őszintén szólva a terminológiát igyekszel mindig a saját elképzelésedhez idomítani, legfőképp ez a probléma. A rács meg a hasonló az a kiegészítő védelembe van sorolva, a páncél meg a páncél, ennyi. Dudi egy szóval nem mondta, hogy az acélpáncél vastagságát értené.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 022
12 905
113
Igen, sebezhető, de szerintem védelemben sokkal előrébb jár mint az olcsóbb társai. Már csak ha abba gondolunk bele, hogy egy cv90 (alapjármű) 23t míg a puma (szintén alapjármű) 31t (igen a puma ~1m-el hosszabb de az nem hiszem, hogy ez +8t súlyba lenne), mindkét járművet tovább lehet pimpelni extra páncélzattal.

Hát ha van keret jól felszerelt(APS, Spike stb.) és normális mennyiségű Pumára akkor vegyenek bátran, de én kicsit tarok tőle hogy nem igazán van. Csak összehasonlítás végett csehek elkülönítettek 2 milliárd eurót és ennek nagyjából felét szánnák a gépekre a másik feléből infrastruktúra, szervizhálózat stb. épülne, ők is kezdtek kombinálni hogy a harcoló IFV Puma legyen a többi meg valami olcsóbb.

Nekünk meg még annyi minden mást is kell venni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 257
8 169
113
Az alaplőgyakorlat 15 lőszer volt. Biztos nem lövész alakulatnál voltál katona, mert ott havonta kétszer öt nap a lőtéren lőttek a nyulak (Legalábbis az I. harckészültségi besorolású alakulatoknál, a II: és III. harckészültségi besorolású alakulatoknál ez kétszer négy nap volt). Egyébként a Bundeswehr-nél 12 lőszert kaptak a sorkatonák az alaplőgyakorlatra. Annyi lőszer volt egy gépesített lövészdandár lőszerraktárába, hogy a NATO elsírta volna félelmében magát, ha tudja;)
Egyébként lőszer kiszabat (Az RPG-t kivéve.) nem volt arra a lövész alakulatoknál, hogy mennyit lehet lőni, volt lőszer dögivel csak igényelni kellett, a "megfelelő" szintet kellett elérni. Az, hogy a lövészetvezető tisztek esetleg nem lövették a katonát a "megfelelő" szintig az az Ő lustaságuk volt!
Légvédelmi tüzérezrednél voltam.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 257
8 169
113
Hát ha van keret jól felszerelt(APS, Spike stb.) és normális mennyiségű Pumára akkor vegyenek bátran, de én kicsit tarok tőle hogy nem igazán van. Csak összehasonlítás végett csehek elkülönítettek 2 milliárd eurót és ennek nagyjából felét szánnák a gépekre a másik feléből infrastruktúra, szervizhálózat stb. épülne, ők is kezdtek kombinálni hogy a harcoló IFV Puma legyen a többi meg valami olcsóbb.

Nekünk meg még annyi minden mást is kell venni.
Többször többen leírták/tuk, hogy egyrészt nem kell előre fizetni, másrészt a gazdaság fehérítésével tavaly több százmilliárd adó forint folyt be (753-ra emlékszem) az államkasszába. Ha ezt nem stadionokra és Lőrinc barát hízlalására fordítja a kormány, akkor akár ebből is lehet a Pumára és egyebekre keret.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Hát ha van keret jól felszerelt(APS, Spike stb.) és normális mennyiségű Pumára akkor vegyenek bátran, de én kicsit tarok tőle hogy nem igazán van. Csak összehasonlítás végett csehek elkülönítettek 2 milliárd eurót és ennek nagyjából felét szánnák a gépekre a másik feléből infrastruktúra, szervizhálózat stb. épülne, ők is kezdtek kombinálni hogy a harcoló IFV Puma legyen a többi meg valami olcsóbb.

Nekünk meg még annyi minden mást is kell venni.
Valami nekem is rémlik valami cikkből hogy a Pumák "mellé" a régi BMP et modernizálnák tartalékba és másodvonalba. Hiába ott is a pénz beszél. Egyébként valamelyest érthető is. Első vonalba Pumákat. Ha lehet minél nagyobb gyártási önrésszel. A maradék pénzből még + ba megtámogatják a saját hadiparukat némi modernizációs csomagokkal. Így évekre jelentősen meg tudják támogatni az iparukat.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Őszintén szólva a terminológiát igyekszel mindig a saját elképzelésedhez idomítani, legfőképp ez a probléma. A rács meg a hasonló az a kiegészítő védelembe van sorolva, a páncél meg a páncél, ennyi. Dudi egy szóval nem mondta, hogy az acélpáncél vastagságát értené.
Mint ahogyan én sem.Nézd meg amit elösször irtam.Rács meg előtétpáncél kategória.Még az ismerősöd is igy kezelte a disszertáció tervezetében.Dudi meg csak kötekszik.Az alakérdés az volt,van e igény az IFV kategóriában az ATGM elleni védelemre.Van.3xra leirva.Eggyik irányzat a a nehéz,hk alapú lövészszállitók.BTR-T,Namer és társai.Namert újabban APSel is ellátják,Páncélzata meg eleve NERA alapú.De most készülnek a könnyebb jármvekre való APSek.Pumára is terveznek telepiteni.Vagyis igen,van igény az IFV kategóriájú eszközöknél az ATGMek elleni védelemre.Technológiai kérdés,hogy ez sikerül e véghezvinni.Izraelnek egyszer már sikerült az M113+Blézer kombóval
zelda2.jpg

Védett volt az akkoriban a környezetükben elterjedt RPG7,Maljutka és konkurs/Fagot rakétáktol.Aztán jöttek a tandemfejes eszközök.Arra válasz az APS fejlesztések.Kard és a pajzs versenye.Első hozzászolásomban jol megkülönböztettem a konkrét páncéllal való védettségnövelést az APS rendszerrel való védelemtöl.Késöbb irtam,hogy tágabban értelmeztve a páncél fogalmát,az APS is egyfajta páncélzat,mint védelmi rendszert értve a páncél alatt.Szittya érdekesmód azonnal igy is értelmezte.De tovább is mentem.Adott esetben a fegyverzet hatótávnövelése is szolgálhatja a védelmet is.Olyan távolságrol kilőni az ellenséget,ahonnan az még nem tud hatásos tüzhatást kifejteni.A mozgékonyság növelése is szolgálhatja a védelmet.Kevessebb időt adni az ellenségnek a hatásos tüzvezetéshez.Az álcázás is része a védelemnek,beleértve a ködvetökkel való álcázást.A védettség egy komplex kérdés,nem merül ki kizárolag az alappáncélzat vastagságában.Ismerősöd igy is értékelte a tanulmányában,olvasd el.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Kérdésem az lenne felétek, hogy szerintetek van-e szándék a Mi-24 leváltására egy újabb harci helikopterre?
Én konkrétan nagyon csalódott vagyok, hogy terv sincs legalább egy harci helikopter századra. Gyorsasága, komoly fegyverzete miatt igencsak hasznos támogatás volna egy esetleges harci szituban. A szír helyzetben ismét nagyon bejött a ruszkiknak a használatuk..... És pl. egy Mi35, Mi28, Ka52.... meg sem közelít árban mondjuk egy Ah-64 E-t... Szerintem egy század harci heli felér 2-3 század IFVvel is akár...
Illetve bár már itt mások írták, de szeretném majd látni a gépeken azt a H-Force technológiát, és főként az ATGM képességet, na meg ugye legyen véve rakéta is elegendő hozzájuk.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 022
12 905
113
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Szerintem van csak most nem ez a legnagyobb prioritás.



Ok, de utána nemhogy F-35-öt de lehet még Gripent se vehetnénk :D
Ne akarjuk már lábon lőni magunkat.
Anno ezért irtam,hogy Mihu restaurálás helyett az AH60as ajánlatot kellene preferálni.Lengyel PZL kivitelezésben ajánlották nekünk,tüzereje és védettsége vetekszik az AH64esével,ugyanakkor rohamdeszant szállitóheli.Nem olcsó,de egyszerre 2kategóriát tudtunk volna lefedni vele.Ráadásul az azóta megrendelt H225M teljes HForce rendszerrel rendelve alig valamivel olcsóbb,miközben nem éri el annak összesitett harcértékét.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Anno ezért irtam,hogy Mihu restaurálás helyett az AH60as ajánlatot kellene preferálni.Lengyel PZL kivitelezésben ajánlották nekünk,tüzereje és védettsége vetekszik az AH64esével,ugyanakkor rohamdeszant szállitóheli.Nem olcsó,de egyszerre 2kategóriát tudtunk volna lefedni vele.Ráadásul az azóta megrendelt H225M teljes HForce rendszerrel rendelve alig valamivel olcsóbb,miközben nem éri el annak összesitett harcértékét.
Az Airbus, a BMW, a stb. stb. gyárak azért tudtommal nem amerikaiak.
A H225M pedig állítólag 160 mrd, míg az s70 Battle Hawk (szerintem erre gondoltál) több mint a duplája lett volna...
"Nálunk első körben egy honvédelmi illetékes szerint hét darab Black Hawk beszerzése jöhet szóba, a légierő-korszerűsítési program a kiegészítőkkel, a személyzet kiképzésével és más tényezőkkel együtt 170-340 milliárd forintba is kerülhet nagyságrendileg."
https://magyarnemzet.hu/archivum/be...tt-black-hawk-helikoptereket-veszunk-4243256/
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Szerintem van csak most nem ez a legnagyobb prioritás.



Ok, de utána nemhogy F-35-öt de lehet még Gripent se vehetnénk :D
Ne akarjuk már lábon lőni magunkat.
Remélem igazad van, ha később ok, csak legyen...

Persze tudom embargó, meg minden... Csak az árak miatti példa volt, meg ki tudja lehet még az F35-ből PAK-FA/Szu-58 lesz pár év múlva....

Egyébként az amcsi meg orosz heliken kívül valóban potens gépi lenne? Mert egy A/T/129 vagy egy Tiger azért gyengébb kiadások nem? Bár az Airbus vonalon maradva egy új Tiger századdal is kibékülnék....