A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Őszintén szólva a terminológiát igyekszel mindig a saját elképzelésedhez idomítani, legfőképp ez a probléma. A rács meg a hasonló az a kiegészítő védelembe van sorolva, a páncél meg a páncél, ennyi. Dudi egy szóval nem mondta, hogy az acélpáncél vastagságát értené.
Mint ahogyan én sem.Nézd meg amit elösször irtam.Rács meg előtétpáncél kategória.Még az ismerősöd is igy kezelte a disszertáció tervezetében.Dudi meg csak kötekszik.Az alakérdés az volt,van e igény az IFV kategóriában az ATGM elleni védelemre.Van.3xra leirva.Eggyik irányzat a a nehéz,hk alapú lövészszállitók.BTR-T,Namer és társai.Namert újabban APSel is ellátják,Páncélzata meg eleve NERA alapú.De most készülnek a könnyebb jármvekre való APSek.Pumára is terveznek telepiteni.Vagyis igen,van igény az IFV kategóriájú eszközöknél az ATGMek elleni védelemre.Technológiai kérdés,hogy ez sikerül e véghezvinni.Izraelnek egyszer már sikerült az M113+Blézer kombóval
zelda2.jpg

Védett volt az akkoriban a környezetükben elterjedt RPG7,Maljutka és konkurs/Fagot rakétáktol.Aztán jöttek a tandemfejes eszközök.Arra válasz az APS fejlesztések.Kard és a pajzs versenye.Első hozzászolásomban jol megkülönböztettem a konkrét páncéllal való védettségnövelést az APS rendszerrel való védelemtöl.Késöbb irtam,hogy tágabban értelmeztve a páncél fogalmát,az APS is egyfajta páncélzat,mint védelmi rendszert értve a páncél alatt.Szittya érdekesmód azonnal igy is értelmezte.De tovább is mentem.Adott esetben a fegyverzet hatótávnövelése is szolgálhatja a védelmet is.Olyan távolságrol kilőni az ellenséget,ahonnan az még nem tud hatásos tüzhatást kifejteni.A mozgékonyság növelése is szolgálhatja a védelmet.Kevessebb időt adni az ellenségnek a hatásos tüzvezetéshez.Az álcázás is része a védelemnek,beleértve a ködvetökkel való álcázást.A védettség egy komplex kérdés,nem merül ki kizárolag az alappáncélzat vastagságában.Ismerősöd igy is értékelte a tanulmányában,olvasd el.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Kérdésem az lenne felétek, hogy szerintetek van-e szándék a Mi-24 leváltására egy újabb harci helikopterre?
Én konkrétan nagyon csalódott vagyok, hogy terv sincs legalább egy harci helikopter századra. Gyorsasága, komoly fegyverzete miatt igencsak hasznos támogatás volna egy esetleges harci szituban. A szír helyzetben ismét nagyon bejött a ruszkiknak a használatuk..... És pl. egy Mi35, Mi28, Ka52.... meg sem közelít árban mondjuk egy Ah-64 E-t... Szerintem egy század harci heli felér 2-3 század IFVvel is akár...
Illetve bár már itt mások írták, de szeretném majd látni a gépeken azt a H-Force technológiát, és főként az ATGM képességet, na meg ugye legyen véve rakéta is elegendő hozzájuk.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem van csak most nem ez a legnagyobb prioritás.



Ok, de utána nemhogy F-35-öt de lehet még Gripent se vehetnénk :D
Ne akarjuk már lábon lőni magunkat.
Anno ezért irtam,hogy Mihu restaurálás helyett az AH60as ajánlatot kellene preferálni.Lengyel PZL kivitelezésben ajánlották nekünk,tüzereje és védettsége vetekszik az AH64esével,ugyanakkor rohamdeszant szállitóheli.Nem olcsó,de egyszerre 2kategóriát tudtunk volna lefedni vele.Ráadásul az azóta megrendelt H225M teljes HForce rendszerrel rendelve alig valamivel olcsóbb,miközben nem éri el annak összesitett harcértékét.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Anno ezért irtam,hogy Mihu restaurálás helyett az AH60as ajánlatot kellene preferálni.Lengyel PZL kivitelezésben ajánlották nekünk,tüzereje és védettsége vetekszik az AH64esével,ugyanakkor rohamdeszant szállitóheli.Nem olcsó,de egyszerre 2kategóriát tudtunk volna lefedni vele.Ráadásul az azóta megrendelt H225M teljes HForce rendszerrel rendelve alig valamivel olcsóbb,miközben nem éri el annak összesitett harcértékét.
Az Airbus, a BMW, a stb. stb. gyárak azért tudtommal nem amerikaiak.
A H225M pedig állítólag 160 mrd, míg az s70 Battle Hawk (szerintem erre gondoltál) több mint a duplája lett volna...
"Nálunk első körben egy honvédelmi illetékes szerint hét darab Black Hawk beszerzése jöhet szóba, a légierő-korszerűsítési program a kiegészítőkkel, a személyzet kiképzésével és más tényezőkkel együtt 170-340 milliárd forintba is kerülhet nagyságrendileg."
https://magyarnemzet.hu/archivum/be...tt-black-hawk-helikoptereket-veszunk-4243256/
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Szerintem van csak most nem ez a legnagyobb prioritás.



Ok, de utána nemhogy F-35-öt de lehet még Gripent se vehetnénk :D
Ne akarjuk már lábon lőni magunkat.
Remélem igazad van, ha később ok, csak legyen...

Persze tudom embargó, meg minden... Csak az árak miatti példa volt, meg ki tudja lehet még az F35-ből PAK-FA/Szu-58 lesz pár év múlva....

Egyébként az amcsi meg orosz heliken kívül valóban potens gépi lenne? Mert egy A/T/129 vagy egy Tiger azért gyengébb kiadások nem? Bár az Airbus vonalon maradva egy új Tiger századdal is kibékülnék....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az Airbus, a BMW, a stb. stb. gyárak azért tudtommal nem amerikaiak.
A H225M pedig állítólag 160 mrd, míg az s70 Battle Hawk (szerintem erre gondoltál) több mint a duplája lett volna...
"Nálunk első körben egy honvédelmi illetékes szerint hét darab Black Hawk beszerzése jöhet szóba, a légierő-korszerűsítési program a kiegészítőkkel, a személyzet kiképzésével és más tényezőkkel együtt 170-340 milliárd forintba is kerülhet nagyságrendileg."
https://magyarnemzet.hu/archivum/be...tt-black-hawk-helikoptereket-veszunk-4243256/
Teljes HForce rendszerrel,vagyis olyan képességekkel amilyennel a BH bir harcelektronikai rendszerek terén,36milió dollár/db árat találtam,mig a lengyel kivitelezés BHra 38milcsi/db adatot találtam.Ehez jön még a kiképzés,logisztika és fegyverzet.Mivel a BHhoz sokkal több és többféle fegyverzet illeszthető,a fegyverzeti rész drágább,de ez érthető is
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Teljes HForce rendszerrel,vagyis olyan képességekkel amilyennel a BH bir harcelektronikai rendszerek terén,36milió dollár/db árat találtam,mig a lengyel kivitelezés BHra 38milcsi/db adatot találtam.Ehez jön még a kiképzés,logisztika és fegyverzet.Mivel a BHhoz sokkal több és többféle fegyverzet illeszthető,a fegyverzeti rész drágább,de ez érthető is

Ha jól tudom mi Option 3-as(fullos) rendszert vettünk.

https://www.airbus.com/helicopters/military-helicopters/hforce.html
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Yep.
https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/06/hungary-orders-20-h145ms-.html
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"
Plussz:
3:20-tól van az érdekes rész a helikopterekről.
"Vannak újabb igények amik még nem szerepeltek a mostani generációban, de mire mi ezeket megkapjuk ezek beépítésre kerülnek."
Elég ATGM gyanús.;)
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Yep.
https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/06/hungary-orders-20-h145ms-.html
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"
Plussz:
3:20-tól van az érdekes rész a helikopterekről.
"Vannak újabb igények amik még nem szerepeltek a mostani generációban, de mire mi ezeket megkapjuk ezek beépítésre kerülnek."
Elég ATGM gyanús.;)
Köszi, szeretem az ilyen észrevételeket. Pedig megnéztem én is ezt a riportot és így nem tűnt fel, lehet, hogy ha többször megnéztem volna.:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Yep.
https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/06/hungary-orders-20-h145ms-.html
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"
Plussz:
3:20-tól van az érdekes rész a helikopterekről.
"Vannak újabb igények amik még nem szerepeltek a mostani generációban, de mire mi ezeket megkapjuk ezek beépítésre kerülnek."
Elég ATGM gyanús.;)
HForce rendszer teljes kiépitésben képes kezelni a Hellfiere rakétákat.Elvileg feleannyit mint a BH,de 4db-os inditósinek épencsk nem érnek le a betonra.
p1649382.jpg

Hááát.....Biztonságosan inkább csak a dupla inditókat lehet függeszteni.BH fegyverezhetőségéhez képest röhej.AH6 Kismadár szintje.Nem is rendelte meg senki-ezek szerint rajtunk kivül.Bár majd meglátjuk milyen lesz,amikor ideér.Még az A319ek sem kaptak semmit a beigértekböl,sima utasszállitók
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Látom a sok ultra megmondó embereket a kommentek közt. IQ kocsmai szint alatt. Höbörgés meg bezegés az megyen. Kíváncsi lennék hogy ezekből a nagy ultrákból ha egy helyzet úgy kívánja hányat látnánk egy konfliktusban. Kb nullát. Vagy ha már olyan olyan nagy (megmondásból) hogy az ajtón se férne be akkor meg miért nem jelentkezik tarcsisnak és ott virágozzon ki? Ja azért meg fel is kellene emelni valagot.
A 4-8 hét kevés. Még arra se elég hogy normálisan megtanuljanak alakizni. Nemhogy fegyvert meg egyéb alap harcászatot. Intenzív kiképzés meg hülyeség. Mert igen hamar feladják. Utána egy két év alatt be is bukna az egész. Nem aranyér szindrommálva kellene őket felkészíteni.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
HForce rendszer teljes kiépitésben képes kezelni a Hellfiere rakétákat.Elvileg feleannyit mint a BH,de 4db-os inditósinek épencsk nem érnek le a betonra.
p1649382.jpg

Hááát.....Biztonságosan inkább csak a dupla inditókat lehet függeszteni.BH fegyverezhetőségéhez képest röhej.AH6 Kismadár szintje.Nem is rendelte meg senki-ezek szerint rajtunk kivül.Bár majd meglátjuk milyen lesz,amikor ideér.Még az A319ek sem kaptak semmit a beigértekböl,sima utasszállitók
De azt ne felejtsük el, hogy a h225m nekünk elsősorban szállító, másod sorban tűztámogató. Abban pedig veri a AH60-at.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Yep.
https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/06/hungary-orders-20-h145ms-.html
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"
Plussz:
3:20-tól van az érdekes rész a helikopterekről.
"Vannak újabb igények amik még nem szerepeltek a mostani generációban, de mire mi ezeket megkapjuk ezek beépítésre kerülnek."
Elég ATGM gyanús.;)

HForce rendszer teljes kiépitésben képes kezelni a Hellfiere rakétákat.Elvileg feleannyit mint a BH,de 4db-os inditósinek épencsk nem érnek le a betonra.
p1649382.jpg

Hááát.....Biztonságosan inkább csak a dupla inditókat lehet függeszteni.BH fegyverezhetőségéhez képest röhej.AH6 Kismadár szintje.Nem is rendelte meg senki-ezek szerint rajtunk kivül.Bár majd meglátjuk milyen lesz,amikor ideér.Még az A319ek sem kaptak semmit a beigértekböl,sima utasszállitók

Lehet a Hellfire a múlt?

https://www.armadninoviny.cz/madars...tulniky-airbus-h225m-caracal.html?hledat=h225

Itt ATGM-ként az MMP volt megjelölve, továbbá azt írja hogy az MLP is támogatva lesz ami a Hellfiret fogja kiváltani a Tigriseken. Lehet erre gondolt Benkő.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
De azt ne felejtsük el, hogy a h225m nekünk elsősorban szállító, másod sorban tűztámogató. Abban pedig veri a AH60-at.
Belteres szállitóképességben igen.Teheremelő képesség terén nem.Tűztámogatóként meg a nyomába sem érhet.És szerintem nekünk a csataképesség sokkal fontosabb,mint a személyszállitó képesség,amiben jobb a H225M.
Lehet a Hellfire a múlt?

https://www.armadninoviny.cz/madars...tulniky-airbus-h225m-caracal.html?hledat=h225

Itt ATGM-ként az MMP volt megjelölve, továbbá azt írja hogy az MLP is támogatva lesz ami a Hellfiret fogja kiváltani a Tigriseken. Lehet erre gondolt Benkő.
Majd meglátjuk,mikor ideérnek.BHra is integrálható akármi NATO szabvány,Spike már integrálva is van,az NLOS változat is,LAHAT is.És akármit csinálnak,a fegyverhordozó konzul behatárolja a franci gépet.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Teljes HForce rendszerrel,vagyis olyan képességekkel amilyennel a BH bir harcelektronikai rendszerek terén,36milió dollár/db árat találtam,mig a lengyel kivitelezés BHra 38milcsi/db adatot találtam.Ehez jön még a kiképzés,logisztika és fegyverzet.Mivel a BHhoz sokkal több és többféle fegyverzet illeszthető,a fegyverzeti rész drágább,de ez érthető is
"A szlovák kormány tavaly májusban jelentette be, hogy 9 darab – Amerikában gyártott – Black Hawkot vesznek első körben, 261 millió dollár értékben (76 milliárd forint). A botrány itt sem maradt el, ugyanis az ár 2016-ra előbb 300, majd 450 millió dollárra kúszott fel (87, illetve 130 milliárd forint),"
Ezek használt nem fegyverzet gépek voltak. Az EC-nél 160 mrd-ról beszéltek H-forceal (hozzáteszem részleteket valóban nem ismerünk), viszont 16 géppel.
Szerintem az EDF támogatása nyakig benne lehet ebben az árban. Ugyanazzal az aránnyal számolhatsz szerintem, mint a Leó, PZH csomagnál.