A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 692
6 465
113
Azt legalabb lehet tudni hogy mikor lesz a bejelentes nagyjabol, meg az iden vagy majd valamikor harom ev mulva? :D
neeem nem :D több embert is hatalmas nagy szarba raknék ha itt most elkezdenék csicseregni de 2 dolgot mondhatok
1.) több olyan dolog annyira hülyeség amit itt beszélünk a vsz technikák maradásáról illetve új technikák beszerzéséről hogy azt el sem tudjátok képzelni
2.) néhány ember kishitű :)
(+1 kiegészítés : a bejelentésről egyébként pont nem esett szó de ha abból indulunk ki hogy ennyire tudják már hogy mikor mi fog érkezni illetve hogy a tatai harckocsisok eléggé előre tudták hogy jönnek a Leo-k akkor szerintem a kövi 6-8 hónapban jönniük kell a bejelentéseknek)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and megazez

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 989
113
Majd utánanézzek,ki volt az a Linder Béla.
Szent István lecserélte a sztyeppei államszervezetet a feudális államszervezetre.Kinában lecserélték a császárság államstruktúráját köztársasági/népköztársasági rendszerre.De Gaulle lecserélte 58ban a parlamentáris szervezetet egy félelnöki rendszerre.Cronwell lecserélte az addigi angol hadszervezetet az új mintájú hadseregre.Az Ország és az Állam nem egy fogalom,hanem kettő.Az Ország érdeke idönként megköveteli az államstrukútra,vagy éppen a hadszervezet megreformálását-indőnként a cseréjét.Igazitani kell az igényekhez,a lehetségekhez,egyszerüen a korhoz.
Kedvenc példám erre az 1895ös japán-kinai háború.A kinai katonák bátran harcoltak.Rendelkeztek a kor legmodernebb fegyvereivel is.Toronypáncélosaikat a japán flotta képtelen volt nyilt csatában szétlőni.Mégis vesztettek,mert a hadszervezetük rossz és elavult volt.10évvel később az oroszok ugyanezért vesztettek.Nem a technikai fölény,vagy a katonák bátorsága,hanem a szervezeti hatékonyság segitette a japánokat győzelemre
Nagyon szép felsorolás és ezek után nem tudod ki volt a magyarság egyik legnagyobb árulója? Amúgy sztálin is lefejezte e tiszti karát a 2 háború között azután meg pislogtak mint hal a szatyorban....
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 049
2 743
113
Nagyon szép felsorolás és ezek után nem tudod ki volt a magyarság egyik legnagyobb árulója? Amúgy sztálin is lefejezte e tiszti karát a 2 háború között azután meg pislogtak mint hal a szatyorban....

Tipikus legenda! Linder nem volt két hétig sem honvédelmi miniszter, de bűnbaknak tökéletes, a hadsereg széteséséhez.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Nagyon szép felsorolás és ezek után nem tudod ki volt a magyarság egyik legnagyobb árulója? Amúgy sztálin is lefejezte e tiszti karát a 2 háború között azután meg pislogtak mint hal a szatyorban....
Én értem mit szeretne, hogy alapoktól újra kezdeni az építkezést, de ami a fejekben van azt nehéz lesz, meg ahogy antal jóska mondta, (ebben az egyben igaza volt) egy országot nem lehet lecserélni...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szeretném, ha tételesen megindokolnád, hogy:
  1. miért?
  2. nevezd meg az új hadügyminisztert!
  3. indokold meg ismét, hogy miért Ő!

Köszönöm.
Benkő a rendszer terméke,és képviselője.Hogy aztán áldozata vagy éltetője,azt akkor tudnánk megitélni,ha gondolatolvasók lennénk.Én csak a nyilatkozatait tudom megitélni.
Eleve el kéne dönteni,hogy mi legyen a hadügyminiszter,mint szervezeti beosztás szerepe.A hadsereg tényleges vezetése?A hadsereg képviselete a politika felé?Vagy forditva,a politika képviselete a hadsereg felé?Mekkora döntési jogköre legyen?Stb.Ezekre a kérdésekre tudsz nekem válaszolni,tételesen,megindokolva?Mert én bizonytalan vagyok benne,melyik is lenne az optimális szerepe.Mindenesetre jelenleg ez politikai kinevezésű tisztség
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nálunk is lecserélték a kommunizmust demokráciára.
Mégsem vagy vele elégedett.
Papiron a kommunizmus is demokrácia volt.Népi demokráciának hivták.Még vállasztásokat is tartottak.Mostani rendszerünk is papiron demokratikus.
Az állami intézményrendszer nem fog attol másképen működni,hogy mégváltoztatjuk a nevét.A működési rendszerét kéne megváltoztatni,az érdekeltségi viszonyait.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 190
113
Szeretném, ha tételesen megindokolnád, hogy:
  1. miért?
  2. nevezd meg az új hadügyminisztert!
  3. indokold meg ismét, hogy miért Ő!

Köszönöm.


Furcsák vagytok itt páran.
Nem azt gondolom de megértem celebrát.
Itt sokatok szerint Benkő és a slepje egy hős a beszerzések miatt.
És csak a politika a felelős azért, hogy lerongyolódott a sereg.
Ezek a katonai vezetők pedig nem.

Megmondom miből kellett volna a migek fölé tetőt húzni.
A fairfordi győzelmekből. Az arra elköltött repidő elég lett volna, hogy ne rohadjanak szét a migek.

Nem kamuképesség mutogatásával. Amire a politokus azt mondhatta. Nincs nagy baj, a világ legjobbjai vagyunk.

Felelősök vannak. Felelősségrevonás nincs.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 342
76 991
113
l
Akkor más irányból közelítsük meg a dolgot! Ugye nem gondolod, hogy a helyi TMK- s szakik össze tudtak volna dobni egy akkora "tetőt", ami megfelel a célnak. Maradjunk annyiban, hogy ez még akkori áron is több 10M-ós tétel lett volna GÉPENKÉNT! Különösen, ha közbeszerzésre is sor kerül.
Ha te vagy a légierő parancsnoka, és kapsz X mennyiségű pénzösszeget, ami a minimális üzemeltetéshez sem elegendő (ugyebár mindenkijövőre, meg hűledezett, hogy mennyire kevés a repült órája a hajózó személyzetnek), akkor azon törted volna a fejed, hogy hogyan védjed a gépeket az elemektől? Különösen, miután biztossá vált a 29-esek cseréje, a gripenek meg hivatalosan nem is a mieink.
Szerinted melyik fontosabb, az X összeget repülésre költeni, vagy olyan tárolókra amelyek megvédik a gépeket az esőtől, fagytól? Mert rutin nélkül lezuhan a pilóta, rossz géppel viszont fel sem száll!
És biztos lehetsz benne, hogy ez így alakult, az a legfelső polc döntése volt. Mert egy költségvetési szervnél nem csak azt mondják meg, hogy mennyit adnak, hanem azt is, hogy mire költheted.
Ha nem költöd el, akkor azt nem rakhatod félre, hanem annyival kevesebbet kapsz jövőre, mert "ugye kevesebből is ki lehetett azt hozni!"
Szóval nem győzőm elégszer hangsúlyozni, hogy mindig képzeld magad először azoknak a helyébe, akik felett pálác törsz!


ezzel óvatosan!Kecskeméten a pilótáknak fagyiautomatájuk volt már akkoriban is...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Tipikus legenda! Linder nem volt két hétig sem honvédelmi miniszter, de bűnbaknak tökéletes, a hadsereg széteséséhez.

Épp foglalták el az országot a szomszédaink. 2 hét akkoriban rengeteg idő volt. Pont elég volt ahhoz, hogy elveszítsük az országot.
Bűnbak? Miután véghezvitte a leszerelést élete végéig jugoszláv nyugdíjat kapott. Ez azért sokmindent elmond, hogy kinek is dolgozott valójában.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 190
113
Akkor más irányból közelítsük meg a dolgot! Ugye nem gondolod, hogy a helyi TMK- s szakik össze tudtak volna dobni egy akkora "tetőt", ami megfelel a célnak. Maradjunk annyiban, hogy ez még akkori áron is több 10M-ós tétel lett volna GÉPENKÉNT! Különösen, ha közbeszerzésre is sor kerül.
Ha te vagy a légierő parancsnoka, és kapsz X mennyiségű pénzösszeget, ami a minimális üzemeltetéshez sem elegendő (ugyebár mindenkijövőre, meg hűledezett, hogy mennyire kevés a repült órája a hajózó személyzetnek), akkor azon törted volna a fejed, hogy hogyan védjed a gépeket az elemektől? Különösen, miután biztossá vált a 29-esek cseréje, a gripenek meg hivatalosan nem is a mieink.
Szerinted melyik fontosabb, az X összeget repülésre költeni, vagy olyan tárolókra amelyek megvédik a gépeket az esőtől, fagytól? Mert rutin nélkül lezuhan a pilóta, rossz géppel viszont fel sem száll!
És biztos lehetsz benne, hogy ez így alakult, az a legfelső polc döntése volt. Mert egy költségvetési szervnél nem csak azt mondják meg, hogy mennyit adnak, hanem azt is, hogy mire költheted.
Ha nem költöd el, akkor azt nem rakhatod félre, hanem annyival kevesebbet kapsz jövőre, mert "ugye kevesebből is ki lehetett azt hozni!"
Szóval nem győzőm elégszer hangsúlyozni, hogy mindig képzeld magad először azoknak a helyébe, akik felett pálác törsz!

Tábornokok felett törünk pálcát. Akik vállalták a haza szolgálatát. Ezért tisztes, magyar viszonylatban nagyon jó fizetést kapnak.
Miért is?
Fentebb leírtam. A fairfordi bohóckodások helyett pl. migek fölé mehetett volna tető.
2001ben voltam soros kecsón.
A legtöbb gép szétbombázva állt a fedezékekben.
De a tábornokok villantani akartak. Ezért nyomták fairfordot.
Szakmai indok nem volt. Csak az,hogy aktuális politikai elit megsimogassa a buksijukat.
Ne gyere azzal, hogy az életeket védték. Akkor Rácz Zsoltot nem küldik fel parádézni annyi repidővel, és nem zuhan le.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Benkő a rendszer terméke,és képviselője.Hogy aztán áldozata vagy éltetője,azt akkor tudnánk megitélni,ha gondolatolvasók lennénk.Én csak a nyilatkozatait tudom megitélni.
Eleve el kéne dönteni,hogy mi legyen a hadügyminiszter,mint szervezeti beosztás szerepe.A hadsereg tényleges vezetése?A hadsereg képviselete a politika felé?Vagy forditva,a politika képviselete a hadsereg felé?Mekkora döntési jogköre legyen?Stb.Ezekre a kérdésekre tudsz nekem válaszolni,tételesen,megindokolva?Mert én bizonytalan vagyok benne,melyik is lenne az optimális szerepe.Mindenesetre jelenleg ez politikai kinevezésű tisztség
Milyen hülyeségeket tudsz itt összehordani, jézusom.
Hadsereg kapcsolata a politika felé maga HM és vissza. De neked tettek fel kérdést , hogy TE hogyan csinálnád. Kérdésre kérdéssel válaszolni.....
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Akkor más irányból közelítsük meg a dolgot! Ugye nem gondolod, hogy a helyi TMK- s szakik össze tudtak volna dobni egy akkora "tetőt", ami megfelel a célnak. Maradjunk annyiban, hogy ez még akkori áron is több 10M-ós tétel lett volna GÉPENKÉNT! Különösen, ha közbeszerzésre is sor kerül.
Ha te vagy a légierő parancsnoka, és kapsz X mennyiségű pénzösszeget, ami a minimális üzemeltetéshez sem elegendő (ugyebár mindenkijövőre, meg hűledezett, hogy mennyire kevés a repült órája a hajózó személyzetnek), akkor azon törted volna a fejed, hogy hogyan védjed a gépeket az elemektől? Különösen, miután biztossá vált a 29-esek cseréje, a gripenek meg hivatalosan nem is a mieink.
Szerinted melyik fontosabb, az X összeget repülésre költeni, vagy olyan tárolókra amelyek megvédik a gépeket az esőtől, fagytól? Mert rutin nélkül lezuhan a pilóta, rossz géppel viszont fel sem száll!
És biztos lehetsz benne, hogy ez így alakult, az a legfelső polc döntése volt. Mert egy költségvetési szervnél nem csak azt mondják meg, hogy mennyit adnak, hanem azt is, hogy mire költheted.
Ha nem költöd el, akkor azt nem rakhatod félre, hanem annyival kevesebbet kapsz jövőre, mert "ugye kevesebből is ki lehetett azt hozni!"
Szóval nem győzőm elégszer hangsúlyozni, hogy mindig képzeld magad először azoknak a helyébe, akik felett pálác törsz!
Hagyjuk már ezt..... az hogy ki lettek b@szva hóba sárba a 29esek, és nem lett nekik csinálva legalább egy rohadt féltető az igenis rohadt nagy igénytelenség és leszaromság volt. Nem pénz kérdése.... a Zsiguli is az udvaron áll felfogáson szocializálódott, a szovjet érában mentálisan szarrá képzett igénytelen katonák nemtörődöm hozzáállása.... ingyen volt, nem ők dolgoztak meg érte.... NEM PÉNZ KÉRDÉSE egy ilyen technikát óvni....
 
H

Hummen23

Guest
neeem nem :D több embert is hatalmas nagy szarba raknék ha itt most elkezdenék csicseregni de 2 dolgot mondhatok
1.) több olyan dolog annyira hülyeség amit itt beszélünk a vsz technikák maradásáról illetve új technikák beszerzéséről hogy azt el sem tudjátok képzelni
2.) néhány ember kishitű :)
(+1 kiegészítés : a bejelentésről egyébként pont nem esett szó de ha abból indulunk ki hogy ennyire tudják már hogy mikor mi fog érkezni illetve hogy a tatai harckocsisok eléggé előre tudták hogy jönnek a Leo-k akkor szerintem a kövi 6-8 hónapban jönniük kell a bejelentéseknek)


Engem az izgat nagyon, hogy lesz e 44+12+44?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 050
26 599
113
Eleve el kéne dönteni,hogy mi legyen a hadügyminiszter,mint szervezeti beosztás szerepe.

El van döntve. A klasszikus katonai professzionalizmus keretei érvényesülnek. A porosz liberalizmus rendszerét a legtöbb nyugati liberális rendszer átvette:

kormány: meghatározza a célt.
vezérkar: meghatározza a cél eléréséhez szükséges szakmai kritériumokat. Stratégia és ahhoz szükséges eszközök, képzés és emberállomány. Továbbá vezeti a hadsereget.
minisztérium: finanszírozza a vezérkar meghatározta stratégia és eszközszükséglet költségeit, képviseli a katonai érdekeket a politika és a társadalom irányába, gazdasági szempontból menedzseli a hadsereget.

Magyarán: a politika kijelöli a célt, a vezérkar és alatta a sereg hozza a szakértelmet és a kettő között a minisztérium menedzseli a cél elérését a vezérkar igényeinek megfelelően, tovább a nem politizáló katonák helyett politizál és érvényesíti a sereg érdekeit a napi és hosszú távú politikai térben. Ezt vezették most be Benkőék és ez a legjobb amit eddig kitaláltak erre.

Ajánlott olvasnivaló: Samuel P. Huntington: A katona és az állam - Zrínyi, 1994
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 319
113
Az egyszer volt sorköteles haderő nem indoka a vizfej létének.Egyrészt már jóideje nincs sorköteles haderő.Másrészt ismert a világban a tartalékos tiszt fogalma.
Nincs értelme az olyan beszerzésnek,ami nem eredményez valós bevethető erőt.A politikai-katonai intézményrendszernek kell meghatároznia a reális célokat,amit a katonai szervezetnek kell megvalósitania-a politika által meghatározott keretek között.Amennyiben a rendszer folytatólagosan képtelen a feladata teljesitésére,akkor a rendszerrel baj van.
Értem. Ha fél éven belül - háborús okokból - fel kellene állítani egy 100.000-es védelmi erőt, mégis kire bíznád a megszervezését?
Magyarországon is létezik tartalékos tiszt! Biztos vagyok benne, hogy itt a fórumon is összefuthatsz ilyennel.
Tisztában vagy vele, hogy az utóbbi 20 évben hány szintentartó képzést tartottak nekik?
Szerintem ne akard ezekre az emberekre bízni a mozgósítás levezénylését! :cool:
Most akkor a politikai vagy a katonai intézményrendszernek kell meghatároznia a reális célokat?
Mert eddig elsősorban a politika határozta meg ezt a katonai vezetés hozzáfűznivalója meg max. annyi volt - Parancs! Értettem.
Én mindenképpen kötelezővé tenném, hogy a honvédelmi miniszter kizárólag főtiszti tapasztalattal rendelkező aktív, vagy nyugállományú ember lehet.


Majd utánanézzek,ki volt az a Linder Béla.
Szent István lecserélte a sztyeppei államszervezetet a feudális államszervezetre.Kinában lecserélték a császárság államstruktúráját köztársasági/népköztársasági rendszerre.De Gaulle lecserélte 58ban a parlamentáris szervezetet egy félelnöki rendszerre.Cronwell lecserélte az addigi angol hadszervezetet az új mintájú hadseregre.Az Ország és az Állam nem egy fogalom,hanem kettő.Az Ország érdeke idönként megköveteli az államstrukútra,vagy éppen a hadszervezet megreformálását-indőnként a cseréjét.Igazitani kell az igényekhez,a lehetségekhez,egyszerüen a korhoz.
Kedvenc példám erre az 1895ös japán-kinai háború.A kinai katonák bátran harcoltak.Rendelkeztek a kor legmodernebb fegyvereivel is.Toronypáncélosaikat a japán flotta képtelen volt nyilt csatában szétlőni.Mégis vesztettek,mert a hadszervezetük rossz és elavult volt.10évvel később az oroszok ugyanezért vesztettek.Nem a technikai fölény,vagy a katonák bátorsága,hanem a szervezeti hatékonyság segitette a japánokat győzelemre
Nagy különbség van azért aközött, hogy a rendszert cseréled le, vagy a rendszer összes alkotó elemét.
Én is példának hoznám ide Sztálin '37-es "nagy tisztogatás"-át, vagy esetleg a kulturális forradalmat Kinában, de említhetném a kulák üldözést is. De "jó" példa a Francia Forradalom is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 319
113
Furcsák vagytok itt páran.
Nem azt gondolom de megértem celebrát.
Itt sokatok szerint Benkő és a slepje egy hős a beszerzések miatt.
És csak a politika a felelős azért, hogy lerongyolódott a sereg.
Ezek a katonai vezetők pedig nem.

Megmondom miből kellett volna a migek fölé tetőt húzni.
A fairfordi győzelmekből. Az arra elköltött repidő elég lett volna, hogy ne rohadjanak szét a migek.

Nem kamuképesség mutogatásával. Amire a politokus azt mondhatta. Nincs nagy baj, a világ legjobbjai vagyunk.

Felelősök vannak. Felelősségrevonás nincs.
Engem nem érdekel, hogy ki fogja rendbe rakni a feltételeket. Biztos vagyok benne, hogy nem Ő személy szerint készítette elő a beszerzéseket. Még az is lehet, hogy Simocskó emberei voltak. Egyetlen olyan embert sem ismerek, akik ezen dolgoztak, ugyanakkor megjegyzem, hogy jónak tűnik a dolog, amit eddig elvégeztek. Bár a szerződéseket, határidőket, kötelezettségeket nem ismerjük.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95