A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Sőt,a tervbe vett BMP,T72 és 2S1 modernizációt is az akkori FIDESZ kormány állitotta le.A terv az volt,hogy az akkor még 3dd mindegyike 2 modernizált T72 zászlóaljt kap.97es C+D kiállitáson láttam kiállitva a modernizált BMP protóját
Így van! Az első felállás ez lett volna dandáronként: 3x44 BMP-1 (Ha jól emlékszem a BMP-2 tornyával, megerősített páncélzattal és erőátviteli rendszerrel.)+3x8 2SZ1 glz alárendelt üteg, 2x44 modernizált T-72, 24db 2SZ1 a tüzérosztályban, 24db Maljutka-P a páncéltörő osztályban (Az új típus beszerzéséig.), 12db Sztrela-1M a lérak ütegben (Az új típus beszerzéséig.), 4db BRM-1K és 10db BMP-1F a felderítő században, 14db VS-BRDM-2 a vv században. A ruszkiktól beérkezett és akkor beérkező BTR-80 és BTR-80A illetve a 62. dd.-nál 1990-óta meglévő 140db BTR-80 harcjárművekkel a fő védőerők 6 tartalék gldd-a lett volna felszerelve.
Hadrendben lett volna a három dandárnál: BMP-1 402db, BRM-1K 12db, BMP-1F 30db., T-72 252db (A kiképző kocsikon kívül /10db/ még 14db-ot be kellett volna szerezni, tárgyalások folytak róla állítólag.), Gvozgyika 144db, Maljutka-P 72db, Sztrela-1M 36db, VS-BRDM-2 42db.
És akkor még volt 6 tartalék dandár 1999-ben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 824
113
Így van! Az első felállás ez lett volna dandáronként: 3x44 BMP-1 (Ha jól emlékszem a BMP-2 tornyával, megerősített páncélzattal és erőátviteli rendszerrel.)+3x8 2SZ1 glz alárendelt üteg, 2x44 modernizált T-72, 24db 2SZ1 a tüzérosztályban, 24db Maljutka-P a páncéltörő osztályban (Az új típus beszerzéséig.), 12db Sztrela-1M a lérak ütegben (Az új típus beszerzéséig.), 4db BRM-1K és 10db BMP-1F a felderítő században, 14db VS-BRDM-2 a vv században. A ruszkiktól beérkezett és akkor beérkező BTR-80 és BTR-80A illetve a 62. dd.-nál 1990-óta meglévő 140db BTR-80 harcjárművekkel a fő védőerők 6 tartalék gldd-a lett volna felszerelve.
Hadrendben lett volna a három dandárnál: BMP-1 402db, BRM-1K 12db, BMP-1F 30db., T-72 252db (A kiképző kocsikon kívül /10db/ még 14db-ot be kellett volna szerezni, tárgyalások folytak róla állítólag.), Gvozgyika 144db, Maljutka-P 72db, Sztrela-1M 36db, VS-BRDM-2 42db.
És akkor még volt 6 tartalék dandár 1999-ben.
Ez azért elég bivaj lett volna (meg lenne még most is a környéken)
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ez azért elég bivaj lett volna (meg lenne még most is a környéken)
Hát igen, nem is lett belőle semmi. Pedig akkor már minden dandárnál legalább egy, de inkább két glz (kb: 700fő zászlóaljanként) és az egyik hkz elég jól képzett szerződéses katonákkal volt feltöltve. És akkor volt még sorállomány is. 2000-ben, csak a Szárazföldi Vezérkar alárendeltjeinél 12 500 (Vagy 11 500, már nem emlékszem pontosan.) szerződéses kolléga volt és a sorállomány (Akkor már nagyon érződött, hogy mekkora minőségi különbséget jelent a szerződéses állomány. Én lőttem olyan T-55AM hk századdal 1998-ban ahol az összes kezelő szerződéses kolléga volt, az egyhetes gyakorlat alatt minden nap, minden napszakban, az összes célt, löveggel és a géppuskákkal kiválóra lőtték, ha akadály volt normaidőn belül elhárították, másnapra karbantartották és javították az összes kocsit, mindenben jók voltak. Le a kalappal előttük!).
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Hát igen, nem is lett belőle semmi. Pedig akkor már minden dandárnál legalább egy, de inkább két glz (kb: 700fő zászlóaljanként) és az egyik hkz elég jól képzett szerződéses katonákkal volt feltöltve. És akkor volt még sorállomány is. 2000-ben, csak a Szárazföldi Vezérkar alárendeltjeinél 12 500 (Vagy 11 500, már nem emlékszem pontosan.) szerződéses kolléga volt és a sorállomány (Akkor már nagyon érződött, hogy mekkora minőségi különbséget jelent a szerződéses állomány. Én lőttem olyan T-55AM hk századdal 1998-ban ahol az összes kezelő szerződéses kolléga volt, az egyhetes gyakorlat alatt minden nap, minden napszakban, az összes célt, löveggel és a géppuskákkal kiválóra lőtték, ha akadály volt normaidőn belül elhárították, másnapra karbantartották és javították az összes kocsit, mindenben jók voltak. Le a kalappal előttük!).
A gond a sorállomány kikepzésénél már a 90 es évek elejétől/közepétől nem nagyon fordítottak időt energiát stb. leszámítva egy két kiemelt alakulatot. Már akkor érezni lehetet hogy az egészet meg kívánják szüntetni.De nem akarok belemélyedni mert mindenki ismeri a lejtmenetet.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 862
12 377
113
Így van! Az első felállás ez lett volna dandáronként: 3x44 BMP-1 (Ha jól emlékszem a BMP-2 tornyával, megerősített páncélzattal és erőátviteli rendszerrel.)+3x8 2SZ1 glz alárendelt üteg, 2x44 modernizált T-72, 24db 2SZ1 a tüzérosztályban, 24db Maljutka-P a páncéltörő osztályban (Az új típus beszerzéséig.), 12db Sztrela-1M a lérak ütegben (Az új típus beszerzéséig.), 4db BRM-1K és 10db BMP-1F a felderítő században, 14db VS-BRDM-2 a vv században. A ruszkiktól beérkezett és akkor beérkező BTR-80 és BTR-80A illetve a 62. dd.-nál 1990-óta meglévő 140db BTR-80 harcjárművekkel a fő védőerők 6 tartalék gldd-a lett volna felszerelve.
Hadrendben lett volna a három dandárnál: BMP-1 402db, BRM-1K 12db, BMP-1F 30db., T-72 252db (A kiképző kocsikon kívül /10db/ még 14db-ot be kellett volna szerezni, tárgyalások folytak róla állítólag.), Gvozgyika 144db, Maljutka-P 72db, Sztrela-1M 36db, VS-BRDM-2 42db.
És akkor még volt 6 tartalék dandár 1999-ben.

3x44 Leo így már nem is tűnik olyan soknak :D
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and mészi

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
I. világháborús harcászattal számolva, bizony kellett volna a 40.000 katona. Viszont meg is lett volna, pláne ha az akkori hazafias neveltetés figyelembe vesszük és a katonák tudtára adják, milyne veszélyben a haza.

1918 decemberében a románoknak csak 2 hadosztályuk volt amivel betörtek Erdélybe. Január végén újabb két hadosztályt küldtek Erdélybe. Utána már a megszállt erdélyi területeken mozgósítottak és alakítottak ki újabb hadosztályokat a volt Monarchia seregében szolgált románokból.
Ha az erdélyi szorosokat nem hagyjuk elesni, akkor eleve jóval kisebb hadsereggel rendelkeztek volna a románok a későbbiekben. Mi meg persze jóval több katonát tudtunk volna besorozni.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Ha a fele megvalósulna már az jó lenne.... Bár kicsit nekem sok az általánosság benne... Meglátjuk, én bízok benne, hogy változik valami .. de a fizu kérdése megkerülhetetlen .... Tudom más is hall sok helyről mindent, de nekem tegnapi infó, hogy pl. Kecskemét, Merci, soron, nyóc osztállyal :) netto 250-270, túlórával 350.... Na ha ennyi nem lesz a fizu nincs is miről beszélgetni toborzás ügyben....
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 137
33 439
113
No meg a kontraktor ceg hianya... A hmei nek mindem jogositvanya meg van hozza hogy egy leanyvallalaton keresztul kontraktor ceget uzemeltessen... Pont az gaz es olajkutak videken vannak a balhek mar jo ideje... Ha mar csak a mol csoport erdekelrtsegeit oriztetnek veluk is jelentosnek mondhato beveteli forras lenne a MH nak a mol csoportnak is hasznos lenne es az allamnak is hisz orszagon bellul maradna a penz... Aki katonanak all is jol jarna hosz x ev szolgalat utan fenallna a lehetose hogy par evet lehuzzon kontraktorkent nemzetkozi berezesbe.../ha ugy vesszuk az eletpalya reszeve vallhatna./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 137
33 439
113
Egyebkent en az ujjonan kiadott vadaszengedelyeket is kotelezo tartalekossaghoz kotnem... Ahogy szep lassan bevezetnem hogy ezentul csak az tehet fegyveres biztonsagi or vizsgat aki minimum egy evet lehuzott a hadsereg allomanyaba vagy belugyes szervnel...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 137
33 439
113
Sot a komplett fegyvertartasi engedelyt ezentul katonai szolgalathoz kotnem. Minimum 1 ev... Es ameddig az engedelye el addig tartalekos az illeto.../esetleg kivalthato lenne az 1 ev 3 ev tartalekossaggal./konnyitesnek./
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Így van! Az első felállás ez lett volna dandáronként: 3x44 BMP-1 (Ha jól emlékszem a BMP-2 tornyával, megerősített páncélzattal és erőátviteli rendszerrel.)+3x8 2SZ1 glz alárendelt üteg, 2x44 modernizált T-72, 24db 2SZ1 a tüzérosztályban, 24db Maljutka-P a páncéltörő osztályban (Az új típus beszerzéséig.), 12db Sztrela-1M a lérak ütegben (Az új típus beszerzéséig.), 4db BRM-1K és 10db BMP-1F a felderítő században, 14db VS-BRDM-2 a vv században. A ruszkiktól beérkezett és akkor beérkező BTR-80 és BTR-80A illetve a 62. dd.-nál 1990-óta meglévő 140db BTR-80 harcjárművekkel a fő védőerők 6 tartalék gldd-a lett volna felszerelve.
Hadrendben lett volna a három dandárnál: BMP-1 402db, BRM-1K 12db, BMP-1F 30db., T-72 252db (A kiképző kocsikon kívül /10db/ még 14db-ot be kellett volna szerezni, tárgyalások folytak róla állítólag.), Gvozgyika 144db, Maljutka-P 72db, Sztrela-1M 36db, VS-BRDM-2 42db.
És akkor még volt 6 tartalék dandár 1999-ben.
A C+D kiállitáson szerepelt,olyan tornyot kapott,mint a román modernizácci.Csak komolyabb elektronikával.Légvédelmi rakétát is tudott volna kezelni,a kiállitáson is iker Stinger inditóval szerepelt.Mellesleg a MiG21 modernizációban is nekünk komolyabb elektronikát ajánlottak az óhitüek.Mondjuk nekünk eleve a Biszre lett kidolgozva,mig a romulánoknak MFjeik voltak.A BTRekre is tervbe lett véve modernizáció,azok is megkapták volna a svájci-izraeli torony könnyitett verzióját.Ennek a programnak feküdt keresztbe anno a fityisz.Mihu modernizáció 2000 környékére lett tervbe véve.Amennyire én tudom a BAe féle NATO kompatibilis lett volna,vagy nyugati rádiós VM.Lett belőle 20 évvel késöbb tökértelmetlen restaurálás.Fővajda átszakitotta a gátat,Gripen elvitt minden pénzt(sereg inkább olcsóbb használt F16MLUt akart) szocik meg rájöttek,hogy igy is lehet-had jöjjön a vizözön.Politikai hatalmi és tolvajérdek felülirt mindent.Most is ez van,csak az usák nyomás és a szimpátiavásárlás szándéka hajtja az újrafegyverzést.Ezért is aggaszt,hogy ugyanolyan diszcigánykodásba fulladhat,mint a Gripen.Ezuttal kifejezetten remélem,hogy tévedek
 
  • Tetszik
Reactions: mészi and Ocses

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Sot a komplett fegyvertartasi engedelyt ezentul katonai szolgalathoz kotnem. Minimum 1 ev... Es ameddig az engedelye el addig tartalekos az illeto.../esetleg kivalthato lenne az 1 ev 3 ev tartalekossaggal./konnyitesnek.

50es 60 as 70 es (80 as vadászt is ismerek) túlsúlyos, is jöhet? Férfiak, nők gondolom akkor.
Értem hogy ezt a tartalékos dolgot ennyire hypolod, de ez max ugyanúgy statisztikát fog fényezni ahogy most van. Tehát valódi, érdemi fejlődés, képesség, harcérték 0!
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 205
2 677
113
Sot a komplett fegyvertartasi engedelyt ezentul katonai szolgalathoz kotnem. Minimum 1 ev... Es ameddig az engedelye el addig tartalekos az illeto.../esetleg kivalthato lenne az 1 ev 3 ev tartalekossaggal./konnyitesnek./

De adodhatnak erdekes szituk. Pl. kerekesszekes allampolgar konnyu celpontnak erezne magat (kirabolhatjak stb., vagy szimplan otthon) es szeretne onvedelmi fegyvert. Azzal, hogy lenne?

Sztem sok a magyar jogrendben a "kivetel ez", de ha "ez" meg "az" is telesul akkor megint maskepp. Pl. mindenki esznelkul szerezne be a rokkantigazolvanyokat, ha fegyvert akar, de nem akar katona lenni stb. pedig most csak egy kulonos szitut hoztam fel.

Vagy ha valaki alergias az se lehet katona, es a statisztikak azt mutatnak kesobb, hogy nagyobb az alergiasok aranya a fegyvertartasosoknal mint az orszagos atlag stb.

+ valamiert a hozzaszolas masodik resze csak idezeskor llathato nekem..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 137
33 439
113
Sot a komplett fegyvertartasi engedelyt ezentul katonai szolgalathoz kotnem. Minimum 1 ev... Es ameddig az engedelye el addig tartalekos az illeto.../esetleg kivalthato lenne az 1 ev 3 ev tartalekossaggal./konnyitesnek.

50es 60 as 70 es (80 as vadászt is ismerek) túlsúlyos, is jöhet? Férfiak, nők gondolom akkor.
Értem hogy ezt a tartalékos dolgot ennyire hypolod, de ez max ugyanúgy statisztikát fog fényezni ahogy most van. Tehát valódi, érdemi fejlődés, képesség, harcérték 0!
70-80 evesen ne vadasszon... Ilyen egyszeru... Az tartson fegyvert aki mind fizikalisan mimd mentalisan alkalmas ra. A mentalis dolog a szolgalat alatt kiderul ugyis...70-80 eves ember jogsit se kapjon.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát igen, nem is lett belőle semmi. Pedig akkor már minden dandárnál legalább egy, de inkább két glz (kb: 700fő zászlóaljanként) és az egyik hkz elég jól képzett szerződéses katonákkal volt feltöltve. És akkor volt még sorállomány is. 2000-ben, csak a Szárazföldi Vezérkar alárendeltjeinél 12 500 (Vagy 11 500, már nem emlékszem pontosan.) szerződéses kolléga volt és a sorállomány (Akkor már nagyon érződött, hogy mekkora minőségi különbséget jelent a szerződéses állomány. Én lőttem olyan T-55AM hk századdal 1998-ban ahol az összes kezelő szerződéses kolléga volt, az egyhetes gyakorlat alatt minden nap, minden napszakban, az összes célt, löveggel és a géppuskákkal kiválóra lőtték, ha akadály volt normaidőn belül elhárították, másnapra karbantartották és javították az összes kocsit, mindenben jók voltak. Le a kalappal előttük!).
Ezért is mondom,hogy bár ujra bevezetném a sorköteles kiképzést,de Nemzetörségi,kifejezetten területvédelemre orientált,egyszerű fegyverzettel ellátott keretben.És csak a kiképzést.A szolgálatot már modul rendszer tartalékosi formában,önkéntes alapon békeidőben.Honvédségben,komoly technikára csak szerződéses/hivatásos állományt.Sorköteleseknek csak IDF szint szolgálati idővel és kiképzéssel lenne értelme.De arra se pénz,se igény,se társadalmi elfogadottság nincs-hüleség eröltetni
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
70-80 evesen ne vadasszon... Ilyen egyszeru... Az tartson fegyvert aki mind fizikalisan mimd mentalisan alkalmas ra. A mentalis dolog a szolgalat alatt kiderul ugyis...70-80 eves ember jogsit se kapjon.

Aham, értem. Sőt altassuk el őket ahogy az állatokat nem?
Az autóvezetés amúgy veszélyesebb mint a fegyvertartás az én véleményem szerint.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 137
33 439
113
De adodhatnak erdekes szituk. Pl. kerekesszekes allampolgar konnyu celpontnak erezne magat (kirabolhatjak stb., vagy szimplan otthon) es szeretne onvedelmi fegyvert. Azzal, hogy lenne?

Sztem sok a magyar jogrendben a "kivetel ez", de ha "ez" meg "az" is telesul akkor megint maskepp. Pl. mindenki esznelkul szerezne be a rokkantigazolvanyokat, ha fegyvert akar, de nem akar katona lenni stb. pedig most csak egy kulonos szitut hoztam fel.

Vagy ha valaki alergias az se lehet katona, es a statisztikak azt mutatnak kesobb, hogy nagyobb az alergiasok aranya a fegyvertartasosoknal mint az orszagos atlag stb.

+ valamiert a hozzaszolas masodik resze csak idezeskor llathato nekem..

Allergia etelalergia es meh alaergia kizaro ok. Tartalekosoknal az etel se az ugy tudom. Kerekesszekes vegyen gazriasztot vagy gumilovedekest. Eles fegyvert pont a kiszolgaltatottsaga vegett ne tarthasson hisz konnyeden elveheto tolle..
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 137
33 439
113
70-80 evesen ne vadasszon... Ilyen egyszeru... Az tartson fegyvert aki mind fizikalisan mimd mentalisan alkalmas ra. A mentalis dolog a szolgalat alatt kiderul ugyis...70-80 eves ember jogsit se kapjon.

Aham, értem. Sőt altassuk el őket ahogy az állatokat nem?
Az autóvezetés amúgy veszélyesebb mint a fegyvertartás az én véleményem szerint.

Ha nem vadaszhat az szamodra =a halallal /ertem fanatikus vagy./ ne ne vadasszon valaki 70-80 eves koraba mert veszelyes... Autot se vezessen mert veszelyes... Aki nem uti meg a mercet ne tarthasson fwgyvert /hisz alkalmatlan ra./. Ez nem halalra iteles ez alkalmassag