Orosz levegő-levegő rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Hivatalosan RVV-SD a típusjelzése. Így van a gyártó honlapján is. Fórumokon, haditechnikai oldalakon használják az R-77-1 -et is mint megkülönböztetést az exportverziós R-77-től. (RVV-AE).

RVV-AE -exportverziós R-77 (semmi köze a szovjet R-77-hez)
RVV-SD- orosz légierő számára kizárólag orosz alkatrészekből R-77-1


Ezt azért pontosítanám, illetve részben vitatkoznék vele.
Az RVV-AE / -SD a gyártó cég, a Vimpel nyilvános projektmegnevezései.
A BKC R-77 néven rendszeresítette ezt a rakétát is, bár tényleg csak külsőleg hasonlít a szovjet R-77-esre. Ez azonban a nacsalnyikokat egy cseppet sem érdekli. R-77-1 megjelölést nem használnak, nem is igen ismerik. Nyugatom emlegették még Amraamszkij néven is, arra utalva, hogy az Aim-120 megfelelője.
Egyébként az R-37M (amit ilyen alapon RVV-BD-nek kellene hívni) rendszerben állását "leleplező" videóban 19:50-nél látszik a kérdéses rakéta adattáblája. Arra pedig az van írva P-77.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Ezt azért pontosítanám, illetve részben vitatkoznék vele.
Az RVV-AE / -SD a gyártó cég, a Vimpel nyilvános projektmegnevezései.
A BKC R-77 néven rendszeresítette ezt a rakétát is, bár tényleg csak külsőleg hasonlít a szovjet R-77-esre. Ez azonban a nacsalnyikokat egy cseppet sem érdekli. R-77-1 megjelölést nem használnak, nem is igen ismerik. Nyugatom emlegették még Amraamszkij néven is, arra utalva, hogy az Aim-120 megfelelője.
Egyébként az R-37M (amit ilyen alapon RVV-BD-nek kellene hívni) rendszerben állását "leleplező" videóban 19:50-nél látszik a kérdéses rakéta adattáblája. Arra pedig az van írva P-77.

Mi az a nacsalnyik(csak,hogy megragadjam a komment lényegét ;))?
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 571
113
Ezt azért pontosítanám, illetve részben vitatkoznék vele.
Az RVV-AE / -SD a gyártó cég, a Vimpel nyilvános projektmegnevezései.
A BKC R-77 néven rendszeresítette ezt a rakétát is, bár tényleg csak külsőleg hasonlít a szovjet R-77-esre. Ez azonban a nacsalnyikokat egy cseppet sem érdekli. R-77-1 megjelölést nem használnak, nem is igen ismerik. Nyugatom emlegették még Amraamszkij néven is, arra utalva, hogy az Aim-120 megfelelője.
Egyébként az R-37M (amit ilyen alapon RVV-BD-nek kellene hívni) rendszerben állását "leleplező" videóban 19:50-nél látszik a kérdéses rakéta adattáblája. Arra pedig az van írva P-77.

Pontosítanám én is egy kicsit . Az orosz gyártású R-77(RVV-AE) projektmegnevezése "Izdelie-170" ennek továbbfejlesztése "Izdelie-170-1" (Ebből alakult ki az R-77-1)Ez lett az RVV-SD-csak orosz alkatrészekből. A gyártó Vimpel épp azért nevezi RVV-SD-nek, hogy ne keverjék a szovjet R-77-el.
Hivatalos megjelölése RVV-SD(R-77) vagy R-77(RVV-SD)
Fontos megjegyezni, hogy RVV-AE és RVV-SD ezek alapján be tudják azonosítani HT kedvelői.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Pontosítanám én is egy kicsit . Az orosz gyártású R-77(RVV-AE) projektmegnevezése "Izdelie-170" ennek továbbfejlesztése "Izdelie-170-1" (Ebből alakult ki az R-77-1)Ez lett az RVV-SD-csak orosz alkatrészekből. A gyártó Vimpel épp azért nevezi RVV-SD-nek, hogy ne keverjék a szovjet R-77-el.
Hivatalos megjelölése RVV-SD(R-77) vagy R-77(RVV-SD)
Fontos megjegyezni, hogy RVV-AE és RVV-SD ezek alapján be tudják azonosítani HT kedvelői.
A szovjet (sikertelen) R77est német(?) germániummal és Texas Instruments csipekkel tudták működővé tenni. Pontosabban az Agát akárhányas radart. Aztán ezt a csapot el is zárták. 15 évükbe került az oroszoknak a nyugati alkatrészek kiváltása.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
A szovjet (sikertelen) R77est német(?) germániummal és Texas Instruments csipekkel tudták működővé tenni. Pontosabban az Agát akárhányas radart. Aztán ezt a csapot el is zárták. 15 évükbe került az oroszoknak a nyugati alkatrészek kiváltása.
Germánium félvezetőt tudod mikor használtak? A félvezetők őskorában! Hol volt még akkor R-77?
A 15 évet honnan számolod? 2013 óta?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Germánium félvezetőt tudod mikor használtak? A félvezetők őskorában! Hol volt még akkor R-77?
A 15 évet honnan számolod? 2013 óta?
A Vimpel honlapján olvastam úgy tíz éve.
Nem tudom igaziból. Kb Putyin idejének az első harmadában zárhatták el a csapot.
Az Agat radar szerintem AESA rendszerű. Annak a kis elemei lehetnek germániumból.
http://www.ausairpower.net/APA-Legacy-SAM-Upgrades.html#mozTocId705713
Aztán, ha mégis gallium, az se ráz meg különösebben. A lényegen mit sem változtat.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 985
113
Mi az oka annak, hogy ilyen fura a típusjelzés? Az ember azt gondolná, hogy R-77M lesz vagy ilyesmi
.
.
En az Il-76 kapcsan nem ertem, hogy a sokadik es jelentös tovabbfejlesztes utan miert kap a gep egyre bonyolultabb, egyre megjegyezhetetlenebb tipusjelzeseket. Felnek uj szamot adni neki? :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
A Vimpel honlapján olvastam úgy tíz éve.
Nem tudom igaziból. Kb Putyin idejének az első harmadában zárhatták el a csapot.
Az Agat radar szerintem AESA rendszerű. Annak a kis elemei lehetnek germániumból.
http://www.ausairpower.net/APA-Legacy-SAM-Upgrades.html#mozTocId705713
Aztán, ha mégis gallium, az se ráz meg különösebben. A lényegen mit sem változtat.


Gallium-arzenidet szoktak használni a radaroknál. Újabban gallium-nitridet (vagyis pontosabban gallium-nitrid és alumínium-gallium-nitrid rétegeket).
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
A Vimpel honlapján olvastam úgy tíz éve.
Nem tudom igaziból. Kb Putyin idejének az első harmadában zárhatták el a csapot.
Az Agat radar szerintem AESA rendszerű. Annak a kis elemei lehetnek germániumból.
http://www.ausairpower.net/APA-Legacy-SAM-Upgrades.html#mozTocId705713
Aztán, ha mégis gallium, az se ráz meg különösebben. A lényegen mit sem változtat.
Azért nem kellene mindent össze irogatni, mert nem mindegy, hogy a fal mellett sz&rni, vagy a sz&r mellett falni. Germánium, vagy gallium nagyon nem mindegy, ha már posztolsz valamit, akkor nem ártana előtte utána nézni.
Az R-77 rakéta aktív rávezetésű, az Agat lokátor PESA és nem AESA rendszerű. Ezt sem szabad összekeverni.
Seeker_Vympel-R-77-maks2009.jpg
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
Én az AA-12 levegő-levegő rakéta tipusjelzéseinél kicsit zavart érzek az erőben.
1024px-RVV_mods.svg.png

Az RVV-AE (РВВ-АЭ) "190" gyártmány, a szovjet R-77 "170" gyártmány export változata.
Az RVV (РВВ) jelölés mindegyik alváltozatú R-77 rakéta export verziója.
A RVV-PD (РВВ-ПД) a megnövelt hatótávolságú rakéta, ramjet hajtóművel. A ZRK (ЗРК) a föld-levegő, az SRK (CРК) a hajó-levegő változat.
Az RVV-SD (РВВ-СД) az orosz "170-1" gyártmány export változata.
A K-77M "180" gyártmány lenne AESA lokátoros fejjel a Szu-57 rakétája, az K-77ME (МЭ) "180-BD" (180-БД) gyártmány pedig a megnövelt hatótávolságú ramjet hajtóműves változat.
Az, hogy a T/TE (T/TЭ) infravörös és P/PE (П/ПЭ) passzív önirányítású változattal mi lesz, a jövő zenéje.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Én az AA-12 levegő-levegő rakéta tipusjelzéseinél kicsit zavart érzek az erőben.
1024px-RVV_mods.svg.png

Az RVV-AE (РВВ-АЭ) "190" gyártmány, a szovjet R-77 "170" gyártmány export változata.
Az RVV (РВВ) jelölés mindegyik alváltozatú R-77 rakéta export verziója.
A RVV-PD (РВВ-ПД) a megnövelt hatótávolságú rakéta, ramjet hajtóművel. A ZRK (ЗРК) a föld-levegő, az SRK (CРК) a hajó-levegő változat.
Az RVV-SD (РВВ-СД) az orosz "170-1" gyártmány export változata.
A K-77M "180" gyártmány lenne AESA lokátoros fejjel a Szu-57 rakétája, az K-77ME (МЭ) "180-BD" (180-БД) gyártmány pedig a megnövelt hatótávolságú ramjet hajtóműves változat.
Az, hogy a T/TE (T/TЭ) infravörös és P/PE (П/ПЭ) passzív önirányítású változattal mi lesz, a jövő zenéje.




Szerintem nem kell ezt ennyire túlragozni. Ezek csak tervek, amiknek döntő többsége soha nem jutott túl a makett fázison.
- R-77-esből volt az egykori szovjet változat (170-es gyártmány). Ez már nincs, történelem, el is lehet felejteni.
- Volt / van egy exportváltozatú R-77-es, a 190-es gyártmány. Kínába (?), Indiába, meg talán más országokba is szállítottak belőle, de a VKSz gépen ilyen soha nem volt, és nem is lesz.
- És van az, amit jelenleg rendszerben van a VKSz-nél, és szintén R-77-esnek hívják. Állítólag ennek a gyártmányszáma 170-1-es. Ezt viszont csak VKSz gépen lehet látni.
- Aztán talán lesz majd az R-77M, a 180-as gyártmány a Szu-57-eshez, de ez még a jövő zenéje.

Szóval én azt javaslom, hogy nézzük meg milyen gépre van függesztve, és tudni fogjuk, hogy milyen R-77-essel van dolgunk. De mind R-77 néven fut. Azt, hogy a képességeikben pontosan mi a különbség nem tudom, és azt hiszem ezzel nem vagyok egyedül, de biztos, hogy a létező változatok közül a VKSz R-77-ese a legpotensebb.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
Szerintem nem kell ezt ennyire túlragozni. Ezek csak tervek, amiknek döntő többsége soha nem jutott túl a makett fázison.
- R-77-esből volt az egykori szovjet változat (170-es gyártmány). Ez már nincs, történelem, el is lehet felejteni.
- Volt / van egy exportváltozatú R-77-es, a 190-es gyártmány. Kínába (?), Indiába, meg talán más országokba is szállítottak belőle, de a VKSz gépen ilyen soha nem volt, és nem is lesz.
- És van az, amit jelenleg rendszerben van a VKSz-nél, és szintén R-77-esnek hívják. Állítólag ennek a gyártmányszáma 170-1-es. Ezt viszont csak VKSz gépen lehet látni.
- Aztán talán lesz majd az R-77M, a 180-as gyártmány a Szu-57-eshez, de ez még a jövő zenéje.

Szóval én azt javaslom, hogy nézzük meg milyen gépre van függesztve, és tudni fogjuk, hogy milyen R-77-essel van dolgunk. De mind R-77 néven fut. Azt, hogy a képességeikben pontosan mi a különbség nem tudom, és azt hiszem ezzel nem vagyok egyedül, de biztos, hogy a létező változatok közül a VKSz R-77-ese a legpotensebb.

Nem hiszem, hogy az a pár sor túl lenne ragozva, ezek csak pontosítások a Te és Boki hozzá szólásaitokhoz.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 571
113
Nem hiszem, hogy az a pár sor túl lenne ragozva, ezek csak pontosítások a Te és Boki hozzá szólásaitokhoz.

Szerintem hurci10 az ábrán lévő rakétákra értette túlbonyolítást , amiből csak egyet gyártanak szériában a többi tervek voltak a 2010-es wiki ábra szerint.
Hiányzik róla az RVV-SD(R-77-1) , ami csak az orosz VKSZ számára készül.

Ezt egy picit elírtad:
"Az RVV-SD (РВВ-СД) az orosz "170-1" gyártmány export változata." (helyesen lásd fent)

Amit szériában gyárt a Taktikai Rakétafegyverzetek konszerbe tartozó Vimpel cég és amit elég megjegyezni a fórumozóknak:

RVV-AE -R-77 exportváltozata (a 90-es években modernizált szovjet R-77)
RVV-SD- az orosz Légi-Kozmikus Erők számára gyártott a 2000-es évek végén továbbfejlesztett RVV-AE csak orosz alkatrészekből és a legpotensebb .
RVV-BD(R-37M) -Mig-31 számára
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and hurci10

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
Szerintem hurci10 az ábrán lévő rakétákra értette túlbonyolítást , amiből csak egyet gyártanak szériában a többi tervek voltak a 2010-es wiki ábra szerint.
Hiányzik róla az RVV-SD(R-77-1) , ami csak az orosz VKSZ számára készül.

Ezt egy picit elírtad:
"Az RVV-SD (РВВ-СД) az orosz "170-1" gyártmány export változata." (helyesen lásd fent)

Amit szériában gyárt a Taktikai Rakétafegyverzetek konszerbe tartozó Vimpel cég és amit elég megjegyezni a fórumozóknak:

RVV-AE -R-77 exportváltozata (a 90-es években modernizált szovjet R-77)
RVV-SD- az orosz Légi-Kozmikus Erők számára gyártott a 2000-es évek végén továbbfejlesztett RVV-AE csak orosz alkatrészekből és a legpotensebb .
RVV-BD(R-37M) -Mig-31 számára

Szerintem ezek a jelölések nem jók, azért is írtam, hogy zavart érzek az erőben. Az oroszok RVV jelöléssel sohasem fognak saját rakétát használni.
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 869
113
Orosz légierő év elejétől 140 darab RVV-SD(R-77-1) közepes hatótávú levegő-levegő rakétát vett át. Novemberig további 222 rakéta lesz leszállítva-nyilatkozta a Vimpel igazgatója. 2019-ben összesen 362 rakétát kap a VKSz.

És az új fegyverzetről? K-77M? K-74m2? Ezeket a programokat is hagyják porosodni? Ezek kellenének a tu-160 helyett !
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Szerintem ezek a jelölések nem jók, azért is írtam, hogy zavart érzek az erőben. Az oroszok RVV jelöléssel sohasem fognak saját rakétát használni.


Én is így gondolom.
Itt is a megszokott oroszos "egyszerűség" érhető tetten a légiharc rakéták jelölésében (is), amit talán még mindig a hidegháborúban beidegződött beteges titkolódzás okoz. Mert van azért rendszer ebben is! A betűkombinációk (pl. RVV-AE) a tervező iroda jelölése, a gyártmányszám (pl.190) a gyártó üzem jelölése. A K jelölés a kísérleti rakéták jelölése (pl. K-77M), míg a rendszeresített rakéták R jelölést kapnak a VKSz-nél (pl. R-77). Ezenfelül kapnak még 1-1 NATO (pl. AA-10) és USAF (pl. Alamo) kódot is, de ez már más tészta. Szóval egy rakétának sok neve van "élete" alatt.
És akkor még nem beszéltünk az alváltozatok kiegészítő jelöléséről. Radar vagy hőkövető vezérlésű (R/T), megnövelt hatótávolságú (D), módosított (M), fejlesztett (Sz), export (E). Ezeket aztán vagy hozzáírják a típusjelhez, vagy nem.
Azt, hogy nem kell bonyolítani arra értettem, hogy szerintem elég az R-xx jelölést megjegyezni (esetleg annak hiányában a NATO-kódot), mert a sok jelölés vegyes használata csak összezavar mindenkit. A NATO és az USAF is nagyjából így tesz, mert csak az a rakéta kap végleges kódot, amiről kiderítik, hogy tényleg létezik. Tehát kb. a K, majd R jelölésű rakéták.
A sorozatgyártásba nem kerülő változatok pedig tényleg érdekes színfoltjai a témának, de a rendszeresített rakéták közé keverni őket megint csak nem szerencsés, mert sok félreértést okoz. Én is ismerek pár lelkes srácot, aki azt hiszi, hogy amiről rajz (pláne makett!) készül, az létező fegyverzetet jelent.Ez pedig az Orosz Mackóval kapcsolatban nagyon gyakran tévhitnek bizonyul. Ők aztán tényleg hajlamosak valós képességként megjeleníteni egy tervezési, vagy kísérleti fázisban levő eszközt.
Máskor meg mélyen hallgatnak egy rendszeresített rakétáról. Mert tavaly mindenki a szokásos nagyotmondásnak könyvelte el az R-37M fejlesztésének befejezéséről szóló bejelentést (még a MiG-31-es oldalon is kitárgyaltuk), aztán tessék, ott a rendszeresített rakéta a kanszki nyílt napon a gép hasa alatt. (Halkan jegyzem meg, hogy - pont a régebbi tapasztalatok miatt - el tudom azt is képzelni, hogy összesen az a 8 db létezik. De azért ez nem valószínű.)