A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
most is látnak el ilyen feladatokat , katasztrófavédelem , kutatás-mentés

ugyanúgy a honvédségi pilóták , max új festést kapnak a gépek ...
Ha látnának el légi mentést, akkor nem a MH nek kellene készenlétet adnia.
Ha úgy marad, ahogy most van, akkor nem kell párhuzamos erőforrást fenntartani. Arról nem is beszélve, hogy a HM költségvetése most nőni fog, a katasztrófa védelem meg.....Áááá hagyjuk!;)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 859
113
A most nagyjavított gépek, miután megjön az új típusból az összes, lehet lekerülnek a katasztrófavédelemhez. Mert most van bennük még jópár év, és ennek lenne értelme.

Lópikulát a Katasztrófavédelmnek, nem helikoptereket. Beszántani és sóval behinteni az egészet, Bakondit meg ketrecbe zárni a hülyeségeivel együtt.
Megvan a tűzoltóság saját feladata, nem kellene rájuk lőcsölni minden marhaságot.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
Lópikulát a Katasztrófavédelmnek, nem helikoptereket. Beszántani és sóval behinteni az egészet, Bakondit meg ketrecbe zárni a hülyeségeivel együtt.
Megvan a tűzoltóság saját feladata, nem kellene rájuk lőcsölni minden marhaságot.

Pedig a Mi-24-es mindenre alkalmas, amire nekik szükségük van... zsákot visz, vegyvédelmi felderítést végez, tüzet olt és akár 10 főt is el tud vinni :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 694
3 882
113
ugyanúgy a honvédségi pilóták , max új festést kapnak a gépek ...
A Mi-8as azért nem pilóta üzemeltetésű....
ha nincs aki üzemeltessen (azt hívjuk üzemeltetésnek, aminek az eredménye, hogy elmehet a rg repülésre, nem azt, amikor repül), akkor az összes légijármű a földhöz lesz szögelve előbb-utóbb, hiába lenne annyi hajózó, hogy Dunát rekesszenek.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Uraim! Kérdésem lenne felétek. Szó volt róla a fórumon, hogy a honvédség 81 mm-s aknavetőket akar beszerezni. Ezek vajon önjáró aknavetők lennének? A másik: belenéztem ebbe a jugó import oldalba, szerintem ott is van pár cucc , ami számunkra szerintem elfogadható lenne. Mivel, mi sem rendelünk nagy tételben , meg szerintem a szerbek sem tudnak nagy tételben gyártani. Úgyhogy egy-két dologban nem volna hülyeség az együttműködés.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 405
113
Uraim! Kérdésem lenne felétek. Szó volt róla a fórumon, hogy a honvédség 81 mm-s aknavetőket akar beszerezni. Ezek vajon önjáró aknavetők lennének? A másik: belenéztem ebbe a jugó import oldalba, szerintem ott is van pár cucc , ami számunkra szerintem elfogadható lenne. Mivel, mi sem rendelünk nagy tételben , meg szerintem a szerbek sem tudnak nagy tételben gyártani. Úgyhogy egy-két dologban nem volna hülyeség az együttműködés.

Nagyon sok külföldi delegációt fogadtunk, több országban jártak az illetékeseink, hadiipari együttműködés jelszavával. Eddig semmi. Sem dél koreai, sem török, sem egyéb együttműködés. Sajnos hadiiparunk olyan állapotban van ,hogy mi csak vevők lehetünk, közös gyártók, együttműködők, elég nehezen. Amit jelenleg fel tudunk mutatni, nehezebb eszköz terén, az a Rába terepjáró tehergépkocsi család. Illetve néhány kisebb cég terméke, jelentősnek nem nevezhető legyártott mennyiséggel, vagy egyéb kisebb próbálkozás prototípus téren, de HM megrendelés nélkül. Megnéztem én is a Yugoimport oldalát. Hozzájuk képest, épp a majdnem nullán állunk.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Nagyon sok külföldi delegációt fogadtunk, több országban jártak az illetékeseink, hadiipari együttműködés jelszavával. Eddig semmi. Sem dél koreai, sem török, sem egyéb együttműködés. Sajnos hadiiparunk olyan állapotban van ,hogy mi csak vevők lehetünk, közös gyártók, együttműködők, elég nehezen. Amit jelenleg fel tudunk mutatni, nehezebb eszköz terén, az a Rába terepjáró tehergépkocsi család. Illetve néhány kisebb cég terméke, jelentősnek nem nevezhető legyártott mennyiséggel, vagy egyéb kisebb próbálkozás prototípus téren, de HM megrendelés nélkül. Megnéztem én is a Yugoimport oldalát. Hozzájuk képest, épp a majdnem nullán állunk.

Én egyszerűen megvoltam döbbenve, hogy mi mindent gyártanak. Egyszerűen sehol nem vagyunk.A nem ütős cuccokból, szerintem ilyeneket kéne vásárolnunk, mert véleményem szerint nincs az a pénz,hogy mindenből a legjobbat vegyük. A másik dolog: a fórumban olvastam a helikopter beszerzési üteméről , hogy 2022-re nincs semmi beütemezve. Szerintem akkor jönnek a szállítógépek. Most szigorúan a politikai oldaláról nézve: az EP választások után , jobb oldali győzelem esetén: A - 400-as. Bal oldali győzelem esetén : C -130-as esetleg C -27-es. Persze, ez az én magánvéleményem, de én szinte biztos vagyok benne. Visszatérve a 81 mm-s aknavetőkre, úgy emlékszem, valami 40- 60 db-ról volt szó.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A hírek szerint mégis csak elindul valami kaliber váltás szerűség az USA ban.

100 ezer db 6.8 mm es kaliberű fegyvert rendelnek a Next Generation Squad Weapons (NGSW) program keretében az M4 ek és M249 ek váltására

Lehet hogy rossz ūtemben váltunk 5.56 ra?

Én azt hallottam, hogy a USMC egységesen M27 IAR-ra vált. 11 M27 + 1 M38 DMR lesz egy lövészrajban.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 046
2 738
113
Én egyszerűen megvoltam döbbenve, hogy mi mindent gyártanak. Egyszerűen sehol nem vagyunk.A nem ütős cuccokból, szerintem ilyeneket kéne vásárolnunk, mert véleményem szerint nincs az a pénz,hogy mindenből a legjobbat vegyük. A másik dolog: a fórumban olvastam a helikopter beszerzési üteméről , hogy 2022-re nincs semmi beütemezve. Szerintem akkor jönnek a szállítógépek. Most szigorúan a politikai oldaláról nézve: az EP választások után , jobb oldali győzelem esetén: A - 400-as. Bal oldali győzelem esetén : C -130-as esetleg C -27-es. Persze, ez az én magánvéleményem, de én szinte biztos vagyok benne. Visszatérve a 81 mm-s aknavetőkre, úgy emlékszem, valami 40- 60 db-ról volt szó.

"Nincs az a pénz hogy mindenből a legjobbat ... " Ez valamilyen szinten döntés kérdése is. Ha tömeghadseregben gondolkodunk (sorozás) muszáj olcsóbb cuccot venni. Ha kislétszámú (hivatásos) hadsereg, akkor alapvetøen a "legjobban" kellene gondolkodni (kb. a mennyiséget minőséggel pótoljuk).
"Politikai oldaláról nézve..." abban maximálisan igazad van, minden fegyverbeszerzésnek politikai okai és következményei is vannak. Csinálhatunk úgy mintha nem lenne, de az inkább önbecsapás.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Igen, megszívtuk ahogy ezt korábban megírtam.
Vicc az egészben, hogy korábban meg pont arra hivatkoztak, miért nem cserélik le az AK-kat, hogy megakarják várni, mi lesz az 5,56-os utódja. Erre mit ad Isten, akkor váltunk amikor az amerikánusok rájönnek, mit is akarnak az 5,56-os utódjának. Majd pisloghatunk, ha később meg azért kezdik zsarolni a NATO-t, hogy akkor most álljon át mindenki az új kaliberre, mert ők is megtették.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Vicc az egészben, hogy korábban meg pont arra hivatkoztak, miért nem cserélik le az AK-kat, hogy megakarják várni, mi lesz az 5,56-os utódja. Erre mit ad Isten, akkor váltunk amikor az amerikánusok rájönnek, mit is akarnak az 5,56-os utódjának. Majd pisloghatunk, ha később meg azért kezdik zsarolni a NATO-t, hogy akkor most álljon át mindenki az új kaliberre, mert ők is megtették.

Hát még nem állt fel a gyártósor, így lehet módosítani ha akarunk. Maradhat 5.56, vagy 7.62, (mindkettőre be lehet állítani) de kevés módosítással lehet az új 6.8 is. Tehát még nem basztuk el. Nagy mák, hogy csúszott a gyártási project, így most mégegyszer át lehet gondolni milyen kaliberre lőjük a gyártósort.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Én alapvetően szkeptikus vagyok a PTSZ-ek használhatóságával, de 1-1 ilyen hazai felújítás gazdasági szempontból nem túl rossz. Ha belegondolsz a Currus számláz X millió forintot a HM-nek. Ez ugye bruttó, tehát az Áfa egy az egyben visszakerül az államhoz. A Currusnál foglalkoztatott emberek fizetésenek van egy igen jelentős járuléktartalma, mind a cég, mind a munkavállaló részéről. Arról nem is beszélve, hogy a szaki a fizuját jó estben a hazai gazdaságban költi el. Ezen kívül a GDP-be is beleszámit az ügy, tehát javítja a makrogazdasági mutatókat.
Magyarán, ha azt vesszük, az ilyen felújítások nagyjából a nyereségbe és felhasznált alkatrészekbe kerülnek az államnak, már ha azokat nem idehaza gyártják....
Nem véletlen, hogy a Z2026 deklarált célja, hogy amit itthonról meg tudunk oldani, azt itthonról fogjuk.
Ha meg tudnánk venni a PTSZ3-at (embargó miatt nem hinném) akkor annak költségei nettó veszteség lenne az államnak.
Ezért érzem esélyesnek a Patriát mint lehetséges kerekes jármű beszállítót, mert ők gyakorlatilag az összes (talán az arabokat kivéve) eddigi kliensnél engedték a hazai gyártást, fejlesztést.
Ráadás a Currus tulajdonosa a HM-en keresztül a Magyar Állam:)
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A szerbek van BTR-80 hoz 20 mm tornyuk a régi torony helyére. Infra és hőoptikával.
Továbbá 60, 80,120 as aknavetőket gyártanak plusz lőszert hozzá.
Meg elég sok mindent fejlesztgetnek. Jóval több lehetőség van mint amit a cikkiró leírt.
Egyébként meg érdemes a yugoimport oldalán is szétnézni.
Egyébként gyártanak a 4x4 től a 8x8 ig (pszh) . Csak szerintem nincs elég hátterűk hozzá hogy nagyobb szériákba vágjanak. Kisebb szériákat le tudnak gyártani.
Egy pillanatig sem bíznék a szerbekben!
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Uraim! Kérdésem lenne felétek. Szó volt róla a fórumon, hogy a honvédség 81 mm-s aknavetőket akar beszerezni. Ezek vajon önjáró aknavetők lennének? A másik: belenéztem ebbe a jugó import oldalba, szerintem ott is van pár cucc , ami számunkra szerintem elfogadható lenne. Mivel, mi sem rendelünk nagy tételben , meg szerintem a szerbek sem tudnak nagy tételben gyártani. Úgyhogy egy-két dologban nem volna hülyeség az együttműködés.
Attól függ mire gondolsz. Pár éve több száz millió dolláros exportról beszéltek a szerbekel kapcsolatban,ami realizálódott.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
kérdés hogy felújításnak számít-e amit a currusnál annak neveznek?! szentesi pontonhíd szállító krazok pl úgy "újjultak meg hogy festés előtt le se mosták nemhogy csiszolták van lakatolták volna a rohadt részt! egy az egyben ráfújták a zöldet a sárra!

Ez állítólag valódi felújítás volt, valahol olvastam is, hogy régebben leállított PTSZ-eket raktak rendbe, amik évek óta csak rohadtak és mivel EU pénzből lett fizetve, azért az eredményt be kellett mutatni...