A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 525
121 293
113
Ez teljesen nyilvánvaló, azonban háborús helyzetben is a mozgások jelentős része nem torony iránt megy, hanem utakon.
Egy NASAMS rendszert nem kell a csapatokkal együtt mozgatni. Ezek 3-4-5 kilométere is lehetnek az arcvonal mögött. Ezeknek a rakétáknak kb. 40km a hatótávolságuk. (A Meteorokkal meg még több lenne;)). A radar meg közeliti a 70-km-t. A SAAB Giraffe radarjának csúcsa 400km+-os.
Egy harmad-két harmad szabály a tüzérségi és légvédelmi eszközök arcvonal mögötti elhelyezéséről ismerős ? Csak azért mondom mert én tanultam, hogy kell egy oszlopot öszeállítani, meg hogy mit hova pakolsz egység szintűt szétbontakozáskor.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Megint feljön a kérdés, hogy milyen radar, satöbbi satöbbi satöbbi, azért az Európai országoknak kicsit több radarmérési adatuk van az F35-ről mint Kínának azt számold bele. De eddig is azt mondtam, hogy a valós hatékonyságát a stealth technológiának csak kb megbecsülni tudjuk. Te is ezt mondtad meg én is, csak én nem bízok meg benne annyira mint amennyire reklámozzák.
Ha nem lenne jó semmire,a kinaiak nem ölnének bele annyi pénzt.De ennek a témának Molni a szakértője,irt is róla pár szösszenetet.De a Ht-ban,Hadmérnkben,Hadtudományban is visszatérő téma,és mindenütt vakarózás tárgya,hogy is lehetne légvédelmet kiépiteni a settenkedő lopakodók ellen-de nincs 30+ éve megfelelő megoldás.
 
M

molnibalage

Guest
Nem kötekedni akarok, de már tényleg kíváncsi vagyok, mert a nyugatiaknál nem nagyon tervezik ilyenre.
SAAB: MSHORAD, BAMSE
Rheinmetall: Air Defence Systems
A NASAMS rendszereket szinte mindenki kerekes rendszerben képzeli el és használja.
A Patriot rendszer csak kerekesben van. MEADS és a THAAD is
Ahogy most gyorsan átgondolom, a NATO-ban inkább csak a SHORAD rendszerekben, és azon belül is inkább a csöves légvédelem került láncos hordozókra.
pl.: Gepard, CV90, stb, de ők szorosan követik a frontot, ráadásul ők másra is használhatók.
A Hawk-ot felrakták erre is arra is.
De Pl. a holland szárazföldi erők Fennek SWP-t alkalmaznak a csapatlégvédelemre (nekem a Fennek a Kfir :p:D)

Mondjuk van ötletem sok orosz láncalpra. Az oroszoknál az infrastruktúra hiányosságai, és az üzemanyag bősége indokolta szerintem a mindent lánctalpra elvet.

Azt nem tudom, hogy a mai C4 rendszerek mennyire engednék meg, vagy hogy mennyire gondoltak erre eddig, de szerintem simán megoldható lenne, hogy az IFV-k link rendszerén keresztül céladatokat kapnak a járművek tornyai, egy csatolt önjáró radartól, és a távirányított tornyok kollektív légvédelemként automata módba simán működhetnének csöves légvédelemként is. A Rheinmetall rendszerének is ez a modularitás lenne az alapja, csak ott különböző fegyverrendszerekkel demózzák. Pedig a rendszer lelke/lényege a vezérlő egység.
Mert nyugaton SOHA nem volt orosz minta szerinti csapatlégvédelem. Sem rétegződésben, sem kiterjedésben, de koncepcióban sem. Ez is benne van a HTÖ-ben, csak elé kéne olvasni és meg kéne érteni.

Az Osza és a Sztrela-1 kerekessége elsősorban az elvárt kétéltűségből következett, mert akkor ez volt az irányvonal. Az MT-LB nem volt alkalmas az Oszához. Hogy a Sztrela-1-hez miért nem használták, amikor a 10-hez igaz, azt bevallom nem tudom.
Ez olyasmi okossag, mint amikor szerinted a legcsavar volt a baj az Atlason es a C-17 igenis ugyanolyan roviden felszall? :p
Nem hiszem, hogy az oroszok barmiben mervadoak lennenek, masreszt annak sincs semmi ertelme, miert kellene feltetlenul lanctalpason lennie, nem az elso sorban gurul vele, ugye.
FYI konkretan egyetlen pelda nincs NASAMSra tracked jarmuvon, legalabbis online kizarolag 8x8 vagy fix telepitest lehet talalni - lasd finnek, naluk eleg zorko idojaras van, megis a Patria dolgozott egyutt a Raytheonnal meg a Kongsberggel... mondjuk nem tudom, lett-e belole valami, egyelore csak Sisura rakottat talaltam.
Neked úgy látom hobbi a faszerdőbe berohanni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 727
46 828
113
Egy harmad-két harmad szabály a tüzérségi és légvédelmi eszközök arcvonal mögötti elhelyezéséről ismerős ? Csak azért mondom mert én tanultam, hogy kell egy oszlopot öszeállítani, meg hogy mit hova pakolsz egység szintűt szétbontakozáskor.
Nem akarok provokatív lenni, de a Mistralok akkor hova kerülnek a szétbontakozáskor? Mert nekik nem nagyon jutott lánctalp, viszont elég régóta vannak rendszerben.

Mert nyugaton SOHA nem volt orosz minta szerinti csapatlégvédelem. Sem rétegződésben, sem kiterjedésben. Ez is benne van a HTÖ-ben, csak elé kéne olvasni és meg kéne érteni.
Akkor már csak az a kérdésem, hogy nyugati típusú légvédelmet építünk per pillanat, vagy orosz mintájút?
Mert ha az utóbbi, akkor kéne szólni Viktornak, hogy mondja le a randit! :rolleyes: Vagy szóljál neki is, hogy olvassa a HTÖ-t!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 525
121 293
113
Nem akarok provokatív lenni, de a Mistralok akkor hova kerülnek a szétbontakozáskor? Mert nekik nem nagyon jutott lánctalp, viszont elég régóta vannak rendszerben.


Akkor már csak az a kérdésem, hogy nyugati típusú légvédelmet építünk per pillanat, vagy orosz mintájút?
Mert ha az utóbbi, akkor kéne szólni Viktornak, hogy mondja le a randit! :rolleyes: Vagy szóljál neki is, hogy olvassa a HTÖ-t!
Ez már az akkori döntéshozók sajátos fogyatékossága, mivel láncos technika nélküli hadseregnek nem kell láncos légvédelem. Akkor szülték meg a könnyű lövész koncepciót annak minden bűnével együtt. Egyébként mivel a mistral lényegében teherautóra szerelt manpad baromi közel kell maradnia, kérdés, hogy összejön-e.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 525
121 293
113
Ez már az akkori döntéshozók sajátos fogyatékossága, mivel láncos technika nélküli hadseregnek nem kell láncos légvédelem. Akkor szülték meg a könnyű lövész koncepciót annak minden bűnével együtt. Egyébként mivel a mistral lényegében teherautóra szerelt manpad baromi közel kell maradnia, kérdés, hogy összejön-e.
De egyébként a Mistral majdnem BTR-re került.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 727
46 828
113
Ez már az akkori döntéshozók sajátos fogyatékossága, mivel láncos technika nélküli hadseregnek nem kell láncos légvédelem. Akkor szülték meg a könnyű lövész koncepciót annak minden bűnével együtt. Egyébként mivel a mistral lényegében teherautóra szerelt manpad baromi közel kell maradnia, kérdés, hogy összejön-e.
Én azért mindig leteszem a hajamat, amikor a Bundeswehr rendszerezői eszembe jutnak. Most is kifelejtettem, pedig milyen egyszerű:
LEFLASYS.jpg

Pedig az elején az egész BW technika legfeleslegesebb tagjának tartottam. Osztközbemeg....
 
K

kamm

Guest
Nem. Lassúbb a kerekes terepen. Ahol egy BMP, 70-el tud menni a sárban, ott egy BTR, biztos hogy nem. Hidd el így van. Azonban nem is a sebesség a döntő. Hanem a képesség arra, hogy egyáltalán menni tudjon egy adott terepen. Láncos mindenhol elmegy. Gumikerekes nem biztos. Csapatlégvédelem együtt halad, szorosan a páncélos és lövész csapatokkal, vagy kicsivel mögöttük. Azonos menetteljesítményt kell produkálnia, nem maradhat le, ahogy a tüzérség sem. Azért a láncos önjáró a legjobb, ott is.

En azt irtam, "atlagos terepen", ami ugye *nem* sarat jelent. :) Normal, szilard uton (folduton is) siman 80-110km/h repeszt folyamatosan egy 8x8-as (Boxer, Patria), a tracked jo esetben 60-70-et tud - arrol mar nem is beszelve, hogy kicsit komplikaltabb egy lancossal atuszni egy Dunat-Tiszat, ugye. :D
Nem veletlenul van nemcsak defense, de expeditionary forces eseten is annyi 8x8 szolgalatban (pl USMC LAV25, a millio MOWAG Piranha verzio), szimplan gyorsabbak atlagos terepen meg kozuton.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 525
121 293
113
En azt irtam, "atlagos terepen", ami ugye *nem* sarat jelent. :) Normal, szilard uton (folduton is) siman 80-110km/h repeszt folyamatosan egy 8x8-as (Boxer, Patria), a tracked jo esetben 60-70-et tud - arrol mar nem is beszelve, hogy kicsit komplikaltabb egy lancossal atuszni egy Dunat-Tiszat, ugye. :D
Nem veletlenul van nemcsak defense, de expeditionary forces eseten is annyi 8x8 szolgalatban (pl USMC LAV25, a millio MOWAG Piranha verzio), szimplan gyorsabbak atlagos terepen meg kozuton.
Már miért lenne komplikáltabb, egy úszlóképes láncossal annyira komplikált az átkelés mint egy kerekessel.
És hova akart te expedíciózni ?
 
K

kamm

Guest
Ez teljesen nyilvánvaló, azonban háborús helyzetben is a mozgások jelentős része nem torony iránt megy, hanem utakon.
Egy NASAMS rendszert nem kell a csapatokkal együtt mozgatni. Ezek 3-4-5 kilométere is lehetnek az arcvonal mögött. Ezeknek a rakétáknak kb. 40km a hatótávolságuk. (A Meteorokkal meg még több lenne;)). A radar meg közeliti a 70-km-t. A SAAB Giraffe radarjának csúcsa 400km+-os.

Errol beszelek. Nem a valagukban mozog utanuk, hanem kilometerekkel mogottuk, valahol az SpZ-k elott, gondolom, megfelelo vedelemmel kiserve.
 
K

kamm

Guest
Megint feljön a kérdés, hogy milyen radar, satöbbi satöbbi satöbbi, azért az Európai országoknak kicsit több radarmérési adatuk van az F35-ről mint Kínának azt számold bele. De eddig is azt mondtam, hogy a valós hatékonyságát a stealth technológiának csak kb megbecsülni tudjuk. Te is ezt mondtad meg én is, csak én nem bízok meg benne annyira mint amennyire reklámozzák.

Nagyon turelmes vagy... :D

Ezt lassan egy honapja magyarazom, miota ez az F-35-os orulet elindult, hogy egymas fenekebe latunk Kozep-Europaban, kvazi nulla jelentosege van itt a lopakodasnak ti. a nagyobb, detection radarok ugyis latjak, a kerdes csak az, a kisebb, tracking radarok megkapjak-e a nagytol es tudjak-e fogni.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Nemerson
K

kamm

Guest
Mert nyugaton SOHA nem volt orosz minta szerinti csapatlégvédelem. Sem rétegződésben, sem kiterjedésben, de koncepcióban sem. Ez is benne van a HTÖ-ben, csak elé kéne olvasni és meg kéne érteni.
Meg egyszer: rajtad kivul ki beszel errol? :)

Amugy nagyon vicces, hogy megint a sajat katyvaszodra hivatkozol forrasnak - ez ugyanaz a 'kisokos', amirol PHuszar masodpercek alatt kideritette, hogy total tevesek a lizingszamok ill -szamitasi modszer, ugye? :D

Az Osza és a Sztrela-1 kerekessége elsősorban az elvárt kétéltűségből következett, mert akkor ez volt az irányvonal. Az MT-LB nem volt alkalmas az Oszához. Hogy a Sztrela-1-hez miért nem használták, amikor a 10-hez igaz, azt bevallom nem tudom.

Neked úgy látom hobbi a faszerdőbe berohanni...

Mit szeretnel mondani? Fuss neki ujra, en nem mezitlab nottem fel a malacolban, nem beszelem a szlenget, amit te megszoktal. :cool: