Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
A Lynx KF41-nek mivel rosszabb a védettsége, mint a Pumának?

Igazándiból hivatalosan nem nagyon kommunikálják a valós védettséget. Én legalább is nem találtam rá semmit, de nem hiszem hogy rosszabb lenne a védettség mint a Pumának.
A puma oldaldról is bírja minimum a 30 milimétert ennyit ismernek el. De azt beszélik a valósásgban sokkal többet főleg szemből. Persze hivatalosan nincs megerősítve. Itt írnak magáról a páncálról elég részletesen, sztem érdemes elolvasni:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/10/puma-ifv-armor-and-upgrade-speculations.html

A páncél lemezeket egyébként a Rheinmetall gyártja hozzá. A fenti részeken meg ERA található. Nincs pontos adat kommunikálva a védettséget illetően csak ennyi:
"Against which calibre exactly the Puma's armor is meant to provide protection is unknown, but it is at least resistant to 30 mm APFSDS rounds according to statements from the manufacturer. Rumors suppose that the actual level of protection is noteworthy higher. The engine vent is also fitted with an additional armor module, which is made of sloped and spaced metal plates (presuambly high-hardness armor steel is used instead of non-ballistic mild steel)."

Lynx-re én ennyit találtam:
"The KF-41 weights around 44 t and has a growth potential to 50 t. It might be the heaviest and and most protected IFV in the world. It seems that the most protected variant of the Lynx withstands 120- and 125 mm tank projectiles over the front arc"

Ez nem valami sok :) De elvileg talán a legjobban védett ifv :D
Privát véleményem hogy védettség tekintetében nem hiszem hogy rosszabb mint a Puma sőt. Végülis a Puma péncélzatának is a jó részét a Rheinmetall gyártja. Viszont a Pumánál elvárás volt hogy A400 elvigye emiatt 35t alatt kellett hogy maradjon a tömeg. Ha rá van rakva minden moduláris páncél elem akkor is "csak" 40 tonna körül van a Puma. Annak a 10 tonna difinek valahol meg kell mutatkoznia védettségben is. Szerintem Pumának a toronya jobb és ezért verte tönkre lövészeten a Lynx-et. Valamint a tömeg lóerő arány hihetelenül jó a pumánál, és ez társul elképesztően jó védelemmel. Ha megnézed ott a 40 tonnát egy 1100 lóerős motor mozgatja a Lynx jóval nagyobb tömegét meg opcionálisn vagy egy 750 lóerős vagy pedig egy 1140-es.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
Igazándiból hivatalosan nem nagyon kommunikálják a valós védettséget. Én legalább is nem találtam rá semmit, de nem hiszem hogy rosszabb lenne a védettség mint a Pumának.
A puma oldaldról is bírja minimum a 30 milimétert ennyit ismernek el. De azt beszélik a valósásgban sokkal többet főleg szemből. Persze hivatalosan nincs megerősítve. Itt írnak magáról a páncálról elég részletesen, sztem érdemes elolvasni:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/10/puma-ifv-armor-and-upgrade-speculations.html

A páncél lemezeket egyébként a Rheinmetall gyártja hozzá. A fenti részeken meg ERA található. Nincs pontos adat kommunikálva a védettséget illetően csak ennyi:
"Against which calibre exactly the Puma's armor is meant to provide protection is unknown, but it is at least resistant to 30 mm APFSDS rounds according to statements from the manufacturer. Rumors suppose that the actual level of protection is noteworthy higher. The engine vent is also fitted with an additional armor module, which is made of sloped and spaced metal plates (presuambly high-hardness armor steel is used instead of non-ballistic mild steel)."

Lynx-re én ennyit találtam:
"The KF-41 weights around 44 t and has a growth potential to 50 t. It might be the heaviest and and most protected IFV in the world. It seems that the most protected variant of the Lynx withstands 120- and 125 mm tank projectiles over the front arc"

Ez nem valami sok :) De elvileg talán a legjobban védett ifv :D
Privát véleményem hogy védettség tekintetében nem hiszem hogy rosszabb mint a Puma sőt. Végülis a Puma péncélzatának is a jó részét a Rheinmetall gyártja. Viszont a Pumánál elvárás volt hogy A400 elvigye emiatt 35t alatt kellett hogy maradjon a tömeg. Ha rá van rakva minden moduláris páncél elem akkor is "csak" 40 tonna körül van a Puma. Annak a 10 tonna difinek valahol meg kell mutatkoznia védettségben is. Szerintem Pumának a toronya jobb és ezért verte tönkre lövészeten a Lynx-et. Valamint a tömeg lóerő arány hihetelenül jó a pumánál, és ez társul elképesztően jó védelemmel. Ha megnézed ott a 40 tonnát egy 1100 lóerős motor mozgatja a Lynx jóval nagyobb tömegét meg opcionálisn vagy egy 750 lóerős vagy pedig egy 1140-es.
A below the turret ring bloggon egy másik posztban jobban ki van vesézve a Puma és a Lynx páncélzata (bár a lynx még itt sem nagyon):
Pumáról:
A Puma a többi IFV-vel ellentétben már az alap héjszerkezete is kompozit páncél építi fel. Magyarul mindenféle kiegészítés nélkül aknák ellen teljes védelmet nyújt (STANAG 4+), szemből a (Stanag 6+) a toronynak, és a testnek körben is 14,5-es elleni védelme van.
A C (legnagyobb védettségű) variációban a pót páncélzatokkal körkörösen is elérik a Stanag 6 szintet. Ami azt jelenti, hogy RPG és más kummulatív töltetek, valamint 30+mm-es APFSDS ellen is védve lesz. A pótpáncélzat reaktív elemeket is tartalmaz. Ezen kívül a tető is külön páncélzatot kapott, ami az UAV-k által ejtett bombák ellen véd. Ezen felül ATGM elleni aktív védelemmel is rendelkezik.
A Lynxről:
Bár az RM nagyon tagadja de a Lynx a Marder alapjaira épül (messze nem ugyanaz!) de azért nagyon alaposan átdolgozták. Az alap kiépítés ezért minimum megörökölhette a ballisztikus védelemben a STANAG 5-öt, és az aknák ellen a STANAG 3-at. De a modernebb anyagokkal és a súlynövekedéssel következtethető, hogy ő is tudja azt, mint a Puma, vagy többet. A tető a Pumához hasonlóan extra védelmet kapott a kor új kihívásai miatt.
A 2 járgány meglátásom szerint abban különbözik, hogy míg a Puma egy új konstrukció (habár régebben fut), a Lynx egy továbbfejlesztés. Mind a kettő megközelítésnek megvannak az előnyei (a Puma könnyebb, és mozgékonyabb, a Lynx viszont könnyebben fejleszthető). A Lynxnek a jóval nagyobb súlya azért elég sok mindenre kihatással van a logisztika területén: nehezebb szállítani (A400M-be sem lehet elvinni, de a vontatójának is erősebbnek kell lennie), több üzemanyagot emészt fel a mozgatása, stb.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 486
113
Sajnos nagyon nagy a különbség.Az orosz 20 és 24mm-es gépágyúlőszer közt 80% különbség van hatékonyságban pedig az csak 3mm.
A Lynx KF41-nek mivel rosszabb a védettsége, mint a Pumának?
Igazándiból hivatalosan nem nagyon kommunikálják a valós védettséget. Én legalább is nem találtam rá semmit, de nem hiszem hogy rosszabb lenne a védettség mint a Pumának.
A puma oldaldról is bírja minimum a 30 milimétert ennyit ismernek el. De azt beszélik a valósásgban sokkal többet főleg szemből. Persze hivatalosan nincs megerősítve. Itt írnak magáról a páncálról elég részletesen, sztem érdemes elolvasni:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/10/puma-ifv-armor-and-upgrade-speculations.html

A páncél lemezeket egyébként a Rheinmetall gyártja hozzá. A fenti részeken meg ERA található. Nincs pontos adat kommunikálva a védettséget illetően csak ennyi:
"Against which calibre exactly the Puma's armor is meant to provide protection is unknown, but it is at least resistant to 30 mm APFSDS rounds according to statements from the manufacturer. Rumors suppose that the actual level of protection is noteworthy higher. The engine vent is also fitted with an additional armor module, which is made of sloped and spaced metal plates (presuambly high-hardness armor steel is used instead of non-ballistic mild steel)."

Lynx-re én ennyit találtam:
"The KF-41 weights around 44 t and has a growth potential to 50 t. It might be the heaviest and and most protected IFV in the world. It seems that the most protected variant of the Lynx withstands 120- and 125 mm tank projectiles over the front arc"

Ez nem valami sok :) De elvileg talán a legjobban védett ifv :D
Privát véleményem hogy védettség tekintetében nem hiszem hogy rosszabb mint a Puma sőt. Végülis a Puma péncélzatának is a jó részét a Rheinmetall gyártja. Viszont a Pumánál elvárás volt hogy A400 elvigye emiatt 35t alatt kellett hogy maradjon a tömeg. Ha rá van rakva minden moduláris páncél elem akkor is "csak" 40 tonna körül van a Puma. Annak a 10 tonna difinek valahol meg kell mutatkoznia védettségben is. Szerintem Pumának a toronya jobb és ezért verte tönkre lövészeten a Lynx-et. Valamint a tömeg lóerő arány hihetelenül jó a pumánál, és ez társul elképesztően jó védelemmel. Ha megnézed ott a 40 tonnát egy 1100 lóerős motor mozgatja a Lynx jóval nagyobb tömegét meg opcionálisn vagy egy 750 lóerős vagy pedig egy 1140-es.
most javítsatok ki ha tévedek de nem lenne elég ha körkörösen úgy 30mm-ig védene a páncél és + rárakni mondjuk egy Trophy-t? mert 30-ig védjen mindenhol az oké , de ha jön egy normális ATGM akkor édes mindegy hogy mennyi páncél van rajta. + ezzel talán a súlyát is lehetne csökkenteni , vagy tévednék?
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
most javítsatok ki ha tévedek de nem lenne elég ha körkörösen úgy 30mm-ig védene a páncél és + rárakni mondjuk egy Trophy-t? mert 30-ig védjen mindenhol az oké , de ha jön egy normális ATGM akkor édes mindegy hogy mennyi páncél van rajta. + ezzel talán a súlyát is lehetne csökkenteni , vagy tévednék?

Active protection system mind Puma mind Lynx esetében elérhető lesz, szerintem a jövőben ez alap lesz. Én úgy látom eddig elég volt a 30 mm mert nem voltak ennyire fejlettek a péncélzatok és főleg oldalról jó ha 14,5 mm es lövedékeket kibírta egy ilyen jármű. A modern péncélzatokkal sokkal jobb védelem elérhető ezért logikusan megindult mindenki a nagyobb kaliber felé, Igény esetén pl a Lynx is rendelhető a 35 mm-es Lance toronnyal, és más gyártók is mozdulnak el a nagyobb kaliberek felé 35 vagy 40 esetleg még nagyobb méretek jönnek. Svédek a maguknak gyártott CV90-ekre már a 90-es években a Bofors 40 mm-es lövegét rakták. Én úgy gondolom most ez az irány.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
Active protection system mind Puma mind Lynx esetében elérhető lesz, szerintem a jövőben ez alap lesz. Én úgy látom eddig elég volt a 30 mm mert nem voltak ennyire fejlettek a péncélzatok és főleg oldalról jó ha 14,5 mm es lövedékeket kibírta egy ilyen jármű. A modern péncélzatokkal sokkal jobb védelem elérhető ezért logikusan megindult mindenki a nagyobb kaliber felé, Igény esetén pl a Lynx is rendelhető a 35 mm-es Lance toronnyal, és más gyártók is mozdulnak el a nagyobb kaliberek felé 35 vagy 40 esetleg még nagyobb méretek jönnek. Svédek a maguknak gyártott CV90-ekre már a 90-es években a Bofors 40 mm-es lövegét rakták. Én úgy gondolom most ez az irány.

Szomszedba van valakinek 30+? En is jobban orulnek 35+-nak mint "sima" 30-nak.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Active protection system mind Puma mind Lynx esetében elérhető lesz, szerintem a jövőben ez alap lesz. Én úgy látom eddig elég volt a 30 mm mert nem voltak ennyire fejlettek a péncélzatok és főleg oldalról jó ha 14,5 mm es lövedékeket kibírta egy ilyen jármű. A modern péncélzatokkal sokkal jobb védelem elérhető ezért logikusan megindult mindenki a nagyobb kaliber felé, Igény esetén pl a Lynx is rendelhető a 35 mm-es Lance toronnyal, és más gyártók is mozdulnak el a nagyobb kaliberek felé 35 vagy 40 esetleg még nagyobb méretek jönnek. Svédek a maguknak gyártott CV90-ekre már a 90-es években a Bofors 40 mm-es lövegét rakták. Én úgy gondolom most ez az irány.
Eszerint az új generációs Lynx 50 mm-es ágyúval fog rendelkezni, hamar bejött amit mondtál. :eek:
https://defence-blog.com/army/rayth...t-generation-combat-vehicle-for-u-s-army.html
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
Eszerint az új generációs Lynx 50 mm-es ágyúval fog rendelkezni, hamar bejött amit mondtál. :eek:
https://defence-blog.com/army/rayth...t-generation-combat-vehicle-for-u-s-army.html
Azért azt utána nézzük meg, hogy hány embert fog ez az 50mm-es ágyús szörny szállítani, mert akkora lőszernek már elég komoly helyigénye is van.
A Puma 400db 30mm-es löszeréből 200 megy a toronyba, és még 200 van a küzdőtérben.
Vannak IFV-re 90, meg 120mm-es tornyok is, csak azok már nem viszik, csak a kezelőszemélyzetet.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
A megnövelt
Azért azt utána nézzük meg, hogy hány embert fog ez az 50mm-es ágyús szörny szállítani, mert akkora lőszernek már elég komoly helyigénye is van.
A Puma 400db 30mm-es löszeréből 200 megy a toronyba, és még 200 van a küzdőtérben.
Vannak IFV-re 90, meg 120mm-es tornyok is, csak azok már nem viszik, csak a kezelőszemélyzetet.
A megnövelt kapacitás vonatkozhat erre is, amit állítanak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
A megnövelt kapacitás vonatkozhat erre is, amit állítanak.
A KF41 ugyebár a 3+8 fős. Ez 44 tonna jelenleg.
Akkor vagy kevesebb embert vihet, vagy tovább növelik a méretét.
De ha nagyobb az ágyú, akkor sokkal nagyobb a torony is alapból (szimplán szerkezeti okokból), plusz a nagy tornyon kívül a lőszer is több helyet foglal.
Meddig növeljük? 47-48t? Az már T-90 kategória, és 125mm-es ágyú!
 
K

kamm

Guest
Igen, ennek az eszement kalibernek nem latom sok ertelmet, plane, hogy aranyosan csokken a tuzgyorsasag is. Talan ugy esetleg, ha szazadszinten vagy feljebb valamilyen szervezeti formaban kozejuk szornak par nagy kaliberuvel szerelt tipust, pl parancsnoki jarmunek...? Valaki, aki kepben van, biztos meg tudja mondani, hogy ennek lenne-e barmi ertelme. :)
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Igen, ennek az eszement kalibernek nem latom sok ertelmet, plane, hogy aranyosan csokken a tuzgyorsasag is. Talan ugy esetleg, ha szazadszinten vagy feljebb valamilyen szervezeti formaban kozejuk szornak par nagy kaliberuvel szerelt tipust, pl parancsnoki jarmunek...? Valaki, aki kepben van, biztos meg tudja mondani, hogy ennek lenne-e barmi ertelme. :)
Ez egy alapos és igen hosszú cikk a különböző elbukott és új(NGCV) programokkal, alapvetően a Bradley leváltása érdekében, amiről még ők is azt állítják, hogy nem ellenfele az orosz riválisoknak. A kivitelezésnél a cégek garanciát vállalták, hogy a súly nem nő, intelligens mérnöki munkának, könnyebb anyagnak köszönhetően. Aki nem tud angolul, annak is ahogy néztem a Google fordító elég jól visszaadja az eredetit.
https://whitefleet.net/2018/11/29/a...mpt-to-modernize-the-armys-fighting-vehicles/
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Ez egy alapos és igen hosszú cikk a különböző elbukott és új(NGCV) programokkal, alapvetően a Bradley leváltása érdekében, amiről még ők is azt állítják, hogy nem ellenfele az orosz riválisoknak. A kivitelezésnél a cégek garanciát vállalták, hogy a súly nem nő, intelligens mérnöki munkának, könnyebb anyagnak köszönhetően. Aki nem tud angolul, annak is ahogy néztem a Google fordító elég jól visszaadja az eredetit.
https://whitefleet.net/2018/11/29/a...mpt-to-modernize-the-armys-fighting-vehicles/

Wow, remek cikk! Koszonom a linket. :)
A cikk elejen raadasul linkelve van egy atfogo RAND report az FCS csodjebol meritheto tanulsagokrol, amibol a cikk is sokat vett at, az aztan alapos, egy 350 oldalas elemzes: https://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/monographs/2012/RAND_MG1206.pdf
Az ilyen elezesek a kedvenceim, rengeteg rendszerszintu dolgot lehet beloluk tanulni...

Ez kulonosen ismerosen hangzik (2014-bol, ugye): "It began in 1999 and was driven by wargames conducted during the mid-1990s, which featured a variety of scenarios but focused on conflict with a large near-peer competitor in 2020-2030 (see Army After Next in this article). During the wargames, Army leadership realized that a powerful adversary could quickly overrun a smaller neighbor and set up defenses before the Army would be able to deploy armor in response. Once an adversary had taken cities and other built-up areas, counterattacking would be costly."
 
  • Tetszik
Reactions: Schurrer

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Azért azt utána nézzük meg, hogy hány embert fog ez az 50mm-es ágyús szörny szállítani, mert akkora lőszernek már elég komoly helyigénye is van.

Ugyanakkora helyet foglal, mint egy hagyományos 35mm-es lőszer. Ez a Rh 503-hez kifejlesztett, eredeti 50mm-es Supershot a Rheinmetall-tól, aminek a koncepcióját később átvették az amcsik a Bushmasterekhez.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
Ugyanakkora helyet foglal, mint egy hagyományos 35mm-es lőszer. Ez a Rh 503-hez kifejlesztett, eredeti 50mm-es Supershot a Rheinmetall-tól, aminek a koncepcióját később átvették az amcsik a Bushmasterekhez.
Értem én hogy mire gondolsz, de a 50mm supershoot az tulajdonképpen egy 35-ös nyak nélküli lőszer. Én azzal számoltam, hogy egy rendes 50mm-es átmérőjű csövet kap a Lynx.
Mert az nagyon nem ugyan az. Itt ugyan a 25mm-es lőszerhez hasonlítja vicces bácsi :p:
Do_TJRnXsAAfKvU.jpg

De azért azt is elmondhatjuk, hogy a 30mm-ről 35mm-re való ugrás is óriási.
Egy 35mm-es lőszer majd 2x olyan nehéz, mint a 30mm-es.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Értem én hogy mire gondolsz, de a 50mm supershoot az tulajdonképpen egy 35-ös nyak nélküli lőszer. Én azzal számoltam, hogy egy rendes 50mm-es átmérőjű csövet kap a Lynx.

Hát, végül is a cső 50mm-es... :p De nem, nem egy hagyományos 50mm-es lőszert tüzelő ágyúval számolnak a Rheinmetall-nál. A konkurens GD Griffin III is 50mm Supershot-ot használ.

Shed az előző oldalon a 49-es számú kommentben posztolt egy érdekeset az űrméret/szállítható lőszerjavadalmazás viszonyáról, és akkor ott van még a tűzgyorsaság kérdése. A nagyobb űrméret nem feltétlenül jobb. Egy harckocsi ellen szemből úgy is hatástalan lenne, a jelenlegi (nem heavy) ifv-et meg keresztül hugyozza. Azt írják a 50-es Supershotról, hogy 20%-al nagyobb a csőtorkolati energiája a 40mm-es Bofors-nál.

Amúgy, igen, hatalmas a kontraszt a kaliberek között. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 464
46 365
113
A modern IFV-k ágyú, űrméret összefüggésében találtam pár összefoglalót. Lehet, hogy másnak is új lesz. Illetve egy lőszergyár adatait a méretekkel, árakkal, kiszerelésekkel kapcsolatban.
Engem elsősorban az érdekelt, hogy a PUMA 30-asával milyen relációban vannak a 35mm-es egyéb ágyúk tulajdonságai. Felemás a kép.
Érdekes, hogy a nagyobb energia ellenére az 50-es vagy annál nagyobb űrméretű ágyúk alkalmazását egy idő után nem nagyon forszírozták.
Íme:
https://autodocbox.com/Off_Road_Vehicles/70879501-Options-for-light-medium-afv-gun-armament.html
http://www.pmulcahy.com/ammunition/autocannon_ammunition.html
http://www.quarryhs.co.uk/WLIP.htm
Érdekes, hogy a nagyobb energia ellenére az 50-es vagy annál nagyobb űrméretű ágyúk alkalmazását egy idő után nem nagyon forszírozták.
A Puma esetében pedig - ahogy most látom - minden a súlyról szólt. A kitűzött méret kedvéért teljesen alapokról újként volt tervezve. Ebbe pedig nem fért bele még egy normál 35mm-es ágyú sem. Viszont a súlyból mindent megpróbáltak kihozni. A keményebb célok ellen meg ugyebár ott a Spike a tornyon.
Szerintem, ebben a koncepcióba belefér a zászlóaljankénti 1 tűztámogató század (vagy századonként 1 szakasz) 90-105-120mm ágyúval akár hagyományos láncos IFV alapon, vagy kerekes alapon, szállított legénység nélkül. Utóbbira jó példa a Rosomak fire support verziója.
Mivel a németeknél ennyire komolyan vették a súlyhatárt, így náluk szerintem labdába sem rúghat a Lynx, pláne, ha elindulnak a standard IFV verzióval a még nehezebb irányba. Azt viszont el tudom képzelni, hogy esetleg kipróbálják supershoot koncepciót a 30-cas löveggel is. Kérdés, hogy ez hogyan befojásolja a pontosságot...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Igazándiból hivatalosan nem nagyon kommunikálják a valós védettséget. Én legalább is nem találtam rá semmit, de nem hiszem hogy rosszabb lenne a védettség mint a Pumának.
A puma oldaldról is bírja minimum a 30 milimétert ennyit ismernek el. De azt beszélik a valósásgban sokkal többet főleg szemből. Persze hivatalosan nincs megerősítve. Itt írnak magáról a páncálról elég részletesen, sztem érdemes elolvasni:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/10/puma-ifv-armor-and-upgrade-speculations.html

A páncél lemezeket egyébként a Rheinmetall gyártja hozzá. A fenti részeken meg ERA található. Nincs pontos adat kommunikálva a védettséget illetően csak ennyi:
"Against which calibre exactly the Puma's armor is meant to provide protection is unknown, but it is at least resistant to 30 mm APFSDS rounds according to statements from the manufacturer. Rumors suppose that the actual level of protection is noteworthy higher. The engine vent is also fitted with an additional armor module, which is made of sloped and spaced metal plates (presuambly high-hardness armor steel is used instead of non-ballistic mild steel)."

Lynx-re én ennyit találtam:
"The KF-41 weights around 44 t and has a growth potential to 50 t. It might be the heaviest and and most protected IFV in the world. It seems that the most protected variant of the Lynx withstands 120- and 125 mm tank projectiles over the front arc"

Ez nem valami sok :) De elvileg talán a legjobban védett ifv :D
Privát véleményem hogy védettség tekintetében nem hiszem hogy rosszabb mint a Puma sőt. Végülis a Puma péncélzatának is a jó részét a Rheinmetall gyártja. Viszont a Pumánál elvárás volt hogy A400 elvigye emiatt 35t alatt kellett hogy maradjon a tömeg. Ha rá van rakva minden moduláris páncél elem akkor is "csak" 40 tonna körül van a Puma. Annak a 10 tonna difinek valahol meg kell mutatkoznia védettségben is. Szerintem Pumának a toronya jobb és ezért verte tönkre lövészeten a Lynx-et. Valamint a tömeg lóerő arány hihetelenül jó a pumánál, és ez társul elképesztően jó védelemmel. Ha megnézed ott a 40 tonnát egy 1100 lóerős motor mozgatja a Lynx jóval nagyobb tömegét meg opcionálisn vagy egy 750 lóerős vagy pedig egy 1140-es.

"Privát véleményem hogy védettség tekintetében nem hiszem hogy rosszabb mint a Puma sőt."

Az én véleményem is hasonló. :)

"Szerintem Pumának a toronya jobb és ezért verte tönkre lövészeten a Lynx-et."

Jelenleg valószínűleg így van. De lehetséges, hogy a Lynx Lance 2.0 tornya (már, ha azzal tesztelték egyáltalán a csehek) még nincs teljesen készen és azért produkált rosszabb eredményeket. Viszont a Puma 30 mm-es gépágyújához képest a Lance 2.0-ban egy jóval erősebb, 35 mm-es gépágyú van.

"Ha megnézed ott a 40 tonnát egy 1100 lóerős motor mozgatja a Lynx jóval nagyobb tömegét meg opcionálisn vagy egy 750 lóerős vagy pedig egy 1140-es."

Hát, jelenleg a KF41-nél 1140 lóerő jut 44 tonnára (25.9 Le/T), a Pumánál meg 1088 paci 43 tonnára (25.3 Le/T) a "combat ready" páncélzattal.
A KF41-nél van még ugye a plusz 6 tonna mozgástér (22.8 Le/T lesz akkor az arány), a Pumánál viszont nem tudom, mennyi ez az érték. Ha azonos teljesítmény/tömeg aránnyal számolunk, akkor a Pumánál úgy 4.7 tonna lehet.

Szóval nekem nagyon hasonlónak tűnnek a két jármű főbb paraméterei. Viszont a 8+3 fő szerintem nagy előny a KF41 javára a Puma 6+3 fős kapacitásával szemben.