A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
https://index.hu/techtud/2019/05/20/ki_vannak_ehezve_a_magyarok_a_jofele_nyugati_haditechnikara/

Az Indexnél már tudnak vmit vagy ezt honnan szedték?? "A légierő három Jas-39 Gripen vadászgéppel kedveskedett a sugárhajtású vadászgépek szerelmeseinek, megelőlegezve egyben a típus hazai búcsúját is, mivel a közeljövőben várható ezek lecserélése korszerű amerikai gépekre. Pár év, és nosztalgiával gondolunk majd vissza a svéd vadászokra, ez persze most még nem látszott a kellően hangos és látványos fordulókkal tűzdelt műsoron." Egyébként elég korrekt cikket írtak, érdemes megnézni annak aki nem volt kint.
 

Star Trek86

Well-Known Member
2017. október 23.
203
398
63
Szerintem a török beszerzéseknek két oka lehet

  • vagy az van hogy politika miatt kellett venni akármit, a lényeg hogy török legyen
  • vagy pedig belátták hogy normális hadsereg újjáépítésére csak nyugati technikából egyszerűen nincs pénz: tegnap linkeltem hogy a csehek vettek 107 darab APC-t (8x8), utánaszámoltam, darabja 5.8 millió USD-re jött ki. Én nem tudom hogy a vezetés mennyi pénzt szán APC-re, IFV-re, szerintem 2-3 milliárdnál többet nem nagyon, és ebből a pénzből nekünk nem csak 8x8-as, de 4x4-es és lehet 6x6-os is kell plusz az IFV, gondolom hogy itt kompromisszumot kellett kötni ha nem akartak csak nyugati technikát vicces mennyiségben.
ha csak árat nézük akkor Tulpar IFV 1,2 millió $ volt 2014ben .MEg ha BTR80 váltótipusa inkább ez lenne
https://www.otokar.com.tr/tr/urunler/mizrak-uzaktan-komutali-kule-sistemi
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
https://index.hu/techtud/2019/05/20/ki_vannak_ehezve_a_magyarok_a_jofele_nyugati_haditechnikara/

Az Indexnél már tudnak vmit vagy ezt honnan szedték?? "A légierő három Jas-39 Gripen vadászgéppel kedveskedett a sugárhajtású vadászgépek szerelmeseinek, megelőlegezve egyben a típus hazai búcsúját is, mivel a közeljövőben várható ezek lecserélése korszerű amerikai gépekre. Pár év, és nosztalgiával gondolunk majd vissza a svéd vadászokra, ez persze most még nem látszott a kellően hangos és látványos fordulókkal tűzdelt műsoron." Egyébként elég korrekt cikket írtak, érdemes megnézni annak aki nem volt kint.

Indexék is találgatnak. Egy kormányzati bejelentésből tudható meg leghamarabb biztosra, nem egy ellenzéki médiából ami 90%-ban csak bújtogatni szokott.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
ha csak árat nézük akkor Tulpar IFV 1,2 millió $ volt 2014ben

Az egy elég komoly typo, nyugodtan meg lehet szorozni legalább 5-el. Ha ilyen olcsón hozzávágnának az emberhez egy láncos ifv-t, mindenki tőlük vásárolna! Anno a szlovákok kaptak 30, csupasz, torny nélkuli alapjármű rosomakra 32 millió dolláros szuper olcsó, baráti, vagy már kényelmetlenül túl a barátságon árajánlatot. Viszonyításképpen. :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Soha nem fogom megérteni, hogy ha ennyire előrehaladottak a tárgyalások/szerződések, hogy egy gyárnak a termékeit kiviszik -felmatricázva- mutogatni egy bemutatóra, úgy, hogy más hasonló jellegű konkurens cég terméke nincs ott, akkor miért nem lehet egy nyúlfarknyi kommünikében közölni, hogy "előrehaladott tárgyalásokat folytatunk az adott gyárral...", vagy "ár-érték-szükség-lehetőség szempontjait megvizsgálva az adott cég terméke nagy eséllyel a befutó...", avagy "ilyen is lehet a honvédség jövőbeni alaptípusa..."? Oké, hogy még több van versenyben, akkor legyen hallgatás, taktikázás (csak a taktikázásnál is aki érintett az valószínűleg jól informált, meg annak is van egy mértéke meddig nem üt vissza a dolog), de akkor ne egy terméket mutassunk be ...legalább a látszat kedvéért; de ha meg ki van választva legalább az alaptípus akkor meg felesleges ez az egész ködösítés. -Szerintem. A Honvédség lakosság felé nyitásában talán szerepelnie kellene, hogy ne elejtett félszavakból, miniszteri bazsalygásokból, informálni vélt internetes oldalakból, sorokközti olvasásból és török honlapokról tájékozódjon az ember.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
Az ember fehérjéi 40-60C-t bírnak specializációjuk szerint. 2-3 perc közvetlen 60C-fokban már a legtöbbeket megöl. A civil járművekben használt műanyagok 180-200C-fok felett kezdenek meglágyulni, és kb.300-700C-on gyulladnak meg. Már rég halott aki bennt marad mire a műanyagok ráolvadnak. A bakelit 1000C felett gyullad be, előtte szenesedik.

(Aki most a 90C-os szaunával jön, annak tájékoztatásul, ott a fűzőtesten lévő víz hője 90C-os nem a levegő, az 40C körüli)


Szerintem menj be egy szaunába, és tölts el ott 5 órát. Úgyis csak 40 fokos.:D

A szaunákban lévő hőmérő a levegőt méri. ;)
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Soha nem fogom megérteni, hogy ha ennyire előrehaladottak a tárgyalások/szerződések, hogy egy gyárnak a termékeit kiviszik -felmatricázva- mutogatni egy bemutatóra, úgy, hogy más hasonló jellegű konkurens cég terméke nincs ott, akkor miért nem lehet egy nyúlfarknyi kommünikében közölni, hogy "előrehaladott tárgyalásokat folytatunk az adott gyárral...", vagy "ár-érték-szükség-lehetőség szempontjait megvizsgálva az adott cég terméke nagy eséllyel a befutó...", avagy "ilyen is lehet a honvédség jövőbeni alaptípusa..."? Oké, hogy még több van versenyben, akkor legyen hallgatás, taktikázás (csak a taktikázásnál is aki érintett az valószínűleg jól informált, meg annak is van egy mértéke meddig nem üt vissza a dolog), de akkor ne egy terméket mutassunk be ...legalább a látszat kedvéért; de ha meg ki van választva legalább az alaptípus akkor meg felesleges ez az egész ködösítés. -Szerintem. A Honvédség lakosság felé nyitásában talán szerepelnie kellene, hogy ne elejtett félszavakból, miniszteri bazsalygásokból, informálni vélt internetes oldalakból, sorokközti olvasásból és török honlapokról tájékozódjon az ember.
Viccelsz, nálunk a közbeszerzések 30%-án is csak egy cég indul, + 11% a hirdetmény nélküli eljárás. A katonai/védelmi beszerzések meg mentesek a közbeszerzési eljárás alól, tehát nem is kell versenyeztetni senkit, és általában titkosítják a szerződéseket, vagy azok bizonyos részeit Akkor meg miről tájékoztassanak?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Szerintem menj be egy szaunába, és tölts el ott 5 órát. Úgyis csak 40 fokos.:D

A szaunákban lévő hőmérő a levegőt méri. ;)

Akkor ülj 90C-os fémlapra és tölts el ott 5 percet, utána megnézzük mi marad a nemesebbik feledből. A szaunában ahol ülsz az 40C körül van, a fütőtest mellett van 90C, vagy a vizes verzóban a víz hőmérséklete. 37C külső hőmérséklet felett nagyon nehezen tud az ember szervezete hűteni, ha 40C -ra felmegy a testhőmérséklete az agyban az idegsejtek fehérjéi a legsérülékenyebbek és elkezdik felmondani a szolgálatot. a sivatagban sem véletlenül hordanak turbánokat, meg mennek az árnyékba amikor csak tehetik. (a ruha nem csak befelé szigetel hanem kifelé is. (alatta lesz 37 fok míg kívül mondjuk 42 fok)

40 fokban óránként 2-3 tizedet nő a testhőd. 17 óra alatt meghalnál, védelem nélkül.
60C -on percek.
90C levegőhőmérsékleten kevesebb mint 1,5 perc
100C kevesebb mint 30sec alatt megégne a tüdődbelső felszíne, agyő gázcsere....
(egész testel érintkező hőmérsékletekről beszélünk)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
Akkor ülj 90C-os fémlapra és tölts el ott 5 percet, utána megnézzük mi marad a nemesebbik feledből. A szaunában ahol ülsz az 40C körül van, a fütőtest mellett van 90C, vagy a vizes verzóban a víz hőmérséklete. 37C külső hőmérséklet felett nagyon nehezen tud az ember szervezete hűteni, ha 40C -ra felmegy a testhőmérséklete az agyban az idegsejtek fehérjéi a legsérülékenyebbek és elkezdik felmondani a szolgálatot. a sivatagban sem véletlenül hordanak turbánokat, meg mennek az árnyékba amikor csak tehetik. (a ruha nem csak befelé szigetel hanem kifelé is. (alatta lesz 37 fok míg kívül mondjuk 42 fok)

40 fokban óránként 2-3 tizedet nő a testhőd. 17 óra alatt meghalnál, védelem nélkül.

Elkanyarodtunk a topiktól.
Párszor megfogadtam nem teszem.
De legyen.
Én ráülök a 90 fokosra.;)
Tepedig menj be 18 fokos vízbe. Jobban fogsz fázni mint a 18 fokos levegőn? Miért?
Ennél bonyolúltabb az emberi test mint ahogy te leírod.

Na nem győzzük meg egymást;)
És ne basztassuk a topikot feleslegesen.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Elkanyarodtunk a topiktól.
Párszor megfogadtam nem teszem.
De legyen.
Én ráülök a 90 fokosra.;)
Tepedig menj be 18 fokos vízbe. Jobban fogsz fázni mint a 18 fokos levegőn? Miért?
Ennél bonyolúltabb az emberi test mint ahogy te leírod.

Na nem győzzük meg egymást;)
És ne basztassuk a topikot feleslegesen.

Rossz embert szeretnél meggyőzni, mert én ismerem az emberi test mehanizmusait. Ha szeretnéd szakmaibb szövegezésben, behatóbban áttanulmányozni, akkor levezethetem neked a a folyamatokat, idegrendszeri, hormonális, és a különböző jelátviteli útvonalakon való érzékeléseket és válaszreakciókat, a folyamatok összességét, és egymásra hatását. A fehérjék felépítését, immunreakciókat, és mindent ami hozzá kapcsolódik.
Ha érdekel keress meg, egyetértek itt ne szennyezzük tovább a topikot, és az igaz, hogy a vízben más időtartammal és határértékekkel vannak a tűréshatárok, de itt nem erről volt szó, ellenben ezt is le tudom számodra vezetni ha érdekelnek a miértek.

(Csak egyszerű és mindenki számára érthető szerettem volna maradni, ne vedd magadra, mert én nem tudhatom mekkora ismerettel rendelkezel ezen a téren, nem csak neked szólt a kommentem)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
Ez volt már?

Tájékoztató az eljárás eredményéről

2019/S 096-233153

Fegyverzettechnikai eszközök beszerzése (Termovíziós kamera)

Safran Vectronix Moskito TI multifunkciós célfelderítő hőkamera, vagy azzal egyenértékű eszköz. Mennyiség: 13 klt. +7 klt.
Safran Vectronix JIM Compact nagytávolságú multifunkciós célfelderítő hőkamera, vagy azzal egyenértékű eszköz. Mennyiség: 8 klt. +4 klt.

A szerződés végleges összértéke: 393 598 000,00 HUF

A nyertes gazdasági szereplő neve:
Defcon Systems Ipari és Kereskedelmi Kft.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
Tájékoztató az eljárás eredményéről

2019/S 092-221902

A Magyar Honvédség katasztrófavédelemmel összefüggő beavatkozási képességének fejlesztése — Helikopter tábori leszállító fénykészlet beszerzése

Taktikai fényelem rendszer (TALKIT) (8 klt fényelemből álló rendszer): 2 klt
Mobil optikai siklószögadó (TAC PAPI) rendszer, (4 db fényelemmel): 1 klt.
Oktatás (Elméleti és gyakorlati képzés): 1 alkalom

A beszerzés végleges összértéke (áfa nélkül): 39 913 386.00 HUF

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve: ATC Aircom Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113

Tudom irtam mar, neharagudjatok ezert, de ilyesmi miatt nem szabad szerintem kioktatolag irni pl. az egyiptomi, indiai stb. beszerzesekrol. Ha strategiailag fontos, muszaj tobb labon allni sajnos...mert norveg alap, vedett madarak, csunyan nezett valamelyik kepviselo a szelrozsa valamely taja fele .... :(
 
  • Tetszik
Reactions: zeal