[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Hát ja... Kicsit szerintem is túltolták már.



Azért azt ne felejtsük el, hogy (tudomásom szerint) ezek a kerekes, "V"-alakú és/vagy dupla, de elég keskeny alvázas, kerekes járművek sokkal aknaállóbbak (nem csak IED, hanem "gyári" harckocsiakna ellen is), mint a lánctalpas, széles és "lapos" hasú járművek. Tehát a T-55-öshöz képest már kapásból van konstrukciós előnyük.
A török Leókból nem nagyon érdemes kiindulni a típus megítélése kapcsán, mert azok korszerűsítetlen A4 verziók (ráadásul a személyzet kulturális és képzettségi szintje is lehet, hogy hagy némi kívánnivalót maga után...) voltak, avagy 80'-as évekbeli, vagyis 30 éves technológia.



Azért én kíváncsi leszek, hogy a 30 tonnás Patriához képest hogyan fog szerepelni védettségben. Már, ha nyilvános lesz... De egy ekkora méretű, 8 kerekes járműnek szerintem már kicsit sok a 38 tonna (bár nem tudom, pontosan mekkora a talajnyomása, de szerintem eléggé odabaszhat ez a tömeg a terepjáróképességének).


Én még mindig azt mondom, hogy a T-55/72-t kell másodvonalasnak rendszeresíteni -akkor is ha "újra meg kell venni"-, mert ez a legköltséghatékonyabb megoldás. Akna ellen "pót-páncélozni" kell.

A BTR másodvonalas (és -sajnos- szinte bármilyen) alkalmazás: mészárszék !

Ha ilyen b@lfasz vezetés volt, akkor annak ára van :(

Azért utólag a felelősnek "segítenék" lekoccantani az íróasztalát. Azzal a kis "okos" buksijával és a tele zsebével!

Csinált már a Fidesz ilyen "után-nyúlást"!
"..ami jár, az jár!"
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Én még mindig azt mondom, hogy a T-55/72-t kell másodvonalasnak rendszeresíteni -akkor is ha "újra meg kell venni"-, mert ez a legköltséghatékonyabb megoldás. Akna ellen "pót-páncélozni" kell.

A BTR másodvonalas (és -sajnos- szinte bármilyen) alkalmazás: mészárszék !

Ha ilyen b@lfasz vezetés volt, akkor annak ára van :(

Azért utólag a felelősnek "segítenék" lekoccantani az íróasztalát. Azzal a kis "okos" buksijával és a tele zsebével!

Csinált már a Fidesz ilyen "után-nyúlást"!
"..ami jár, az jár!"


BTR szerintem is egy rakás szar. A 8 kerékből adódó viszonylag jó terepjáróképessége és az úszóképessége az egyetlen mentsége a platformnak. Mert ezeken kívül egy bármilyen MRAP is több nála.
Tőlem másodvonalba mehet a T-72 (mivel abból van nekünk még úgy 40-70 darab), de komolyabb átalakításuk szerintem felesleges. T-55-ösből már nincs tudtommal és venni pénzért nem tartom jó ötletnek. Itthoni hozzáállással árban nem lenne jobb egy komolyabb átalakítási művelet, mint valami tényleg korszerű cucc vásárlása, de az alapvető konstrukciós hátrányok jó része maradna... Akna ellen meg... Nos, már az, hogy lánctalpas, akna ellen pont nagyon nem jó (én ezért is mondom, hogy APC/IFV-ből kéne kerekes is, meg lánctalpas is, mondjuk úgy, hogy a gumikerekes és a lánctalpas IFV-nél a fegyverzet/torony azonos-csereszabatos lenne a költséghatékonyság miatt...), mert ha az akna a lánctalp alatt robban, akkor az a jármű már sehová nem megy, míg egy kerekes még elevickélhet, ha az akna leviszi egy kerekét.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 377
8 564
113
Szokott vita lenni hogy kerekes vagy lánctalpas kell. Ahogy elnézem a németek mindkettő mellett vannak, hisz a kerekes Boxer és a lánctalpas Puma közel egyidőben került a hadsereghez.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 628
55 123
113
Tévedhetek, de mintha a Boxer màr 2011-12 óta lenne hasznalatban, a Puma pedig 2016 óta, bàr a szàllitàs annyira csúszik, hogy a Marder, amit le kellene vàltson, tovàbbra ia a seregnél marad.
Most valójaban egyszerre vannak üzemben.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 269
93
Hmm...az mennyire lenne megvalósítható, hogy a kb. 500 db BTR-t eladjuk, és helyette veszünk úgy 200-250 vagy amennyi optimális modern harcjárművet? Talán nincsenek annyira elhasználva, hogy csak ócskavasként érdekeljen bárkit is. Persze fogalmam sincs, ki lenne rá vevő, talán valami 3.világbeli hadsereg? Lőszerrel, alkatrésszel stb. talán gyűlne belőle egy kis kezdőtőke valami új, komolyabb beszerzéshez..harmada, netán a fele az összegnek...már az is jó lenne.
Sajnálnám eladni őket, tartalékba, másodvonalba jók lennének még, de ha ezen múlna egy korszerűsítés, nem siránkoznék. Sőt.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 269
93
Vagy egy másik ötlet, de ez még eszementebb :D
Beszerezni kellő db járművet, fegyver/torony nélkül, ha ezt lehet - spórolás miatt- és átrakni a BPPU tornyokat, persze új irányzékkal. A választék így elég korlátozott lenne. De talán annyit kinézek a hadiiparunkból, hogy egy ilyen átépítésre még képes. Faragnánk a költségekből, és a btr kasznik is megmaradnak, erre-arra.
Ruszkik csináltak ilyet, bmp-1-el.
 
M

molnibalage

Guest
Hmm...az mennyire lenne megvalósítható, hogy a kb. 500 db BTR-t eladjuk, és helyette veszünk úgy 200-250 vagy amennyi optimális modern harcjárművet? Talán nincsenek annyira elhasználva, hogy csak ócskavasként érdekeljen bárkit is. Persze fogalmam sincs, ki lenne rá vevő, talán valami 3.világbeli hadsereg? Lőszerrel, alkatrésszel stb. talán gyűlne belőle egy kis kezdőtőke valami új, komolyabb beszerzéshez..harmada, netán a fele az összegnek...már az is jó lenne.
Sajnálnám eladni őket, tartalékba, másodvonalba jók lennének még, de ha ezen múlna egy korszerűsítés, nem siránkoznék. Sőt.
Kinek kellene? Szerinted a 25-30 éves BTR-80/A-nak van annyi értéke, hogy abból kijön 200-250 korszerű IFV?
 
D

danielblack

Guest
A Szlovákok megrendelnek 81 db a Finnekkel közösen nyilvánvalóan Patria bázison fejlesztett 8x8-as Vidra IFV-t.
Az érdekessége a hírnek hogy elég részletesen elemzi az üzlet klts.eit.
Eszerint:
- 1 db jármű fullosan: 3.3 mEUR (AFA nélkül)
- a 81 db jármű összesen 417 mEUR
ez már tartalmaxza az AFA-t, 17 mEUR logiszrikai támogatást, 65 mEUR muníció, 5 mEUR infrastruktúr és 5.8 mEUR a prototipus klts.e
Szerintem ezek a klts.ek nekünk is érdekesek lehetnek...
Tehát a magyar igény az úgy 1000 milliárdos tétel lesz elnagyolva.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Nekünk a Patria továbbra is állom kategória marad:( Nem hinném hogy közel 4-5 milliós db árat kipengetnének érte a 8x8 at. Mert ahogy matekoztam a 8x8 as nagyjából ennyire jönne ki ott.
Én nem fostam le a bokám tőle. A Boxer egy generációval modernebb ennél... nem tudom milyen áron mennek, de úgy tűnik konszern csomagot veszünk mindenből gyanítom ez jó alkualap volt hogy mindent egy helyről veszünk. Meg amúgy is, ha nehézfegyver akkor Made in Germany :)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
K

kamm

Guest
"Germany's Krauss-Maffei Wegmann (KMW) is continuing to invest in developing its private venture remote-controlled Artillery Gun Module (AGM) that, when integrated onto the rear of the Boxer 8×8 Multi-Role Armoured Vehicle (MRAV), is now being referred to as the Remote Controlled Howitzer 155 (RCH 155).

The German Army has a requirement for a wheeled 155 mm self-propelled (SP) artillery system that is expected to be met by the RCH 155. When deployed this would supplement, not replace, the legacy KMW PzH 2000 155 mm/52 calibre SPH."

https://www.janes.com/article/88723/kmw-s-remote-controlled-howitzer-155-moves-ahead

Erdekes. Kivancsi lennek, a Boxer meg megfontolas alatt all-e a BTR-ek csereje kapcsan nalunk (bar en meg mindig inkabb rengeteg Patriat latnek szivesen, sok uj XP-t e, kozejuk szorva megfelelo mennyisegu uszokepes verzioval, pl AMV28-assal.)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
Én nem támogatom kerekes PSZH vásárlását. A legjobb esetben is néhány száz járműről lenne szó. Ekkora tételnél nem látom értelmét, hogy ezen spóroljanak.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 348
113
Én nem támogatom kerekes PSZH vásárlását. A legjobb esetben is néhány száz járműről lenne szó. Ekkora tételnél nem látom értelmét, hogy ezen spóroljanak.

Úgy érted hogy 6x6-ost, 8x8-ast egyáltalán nem vennél? Csak azért kérdezem mert 8x8-asból a környéken mindenki bevásárol(t).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
Úgy érted hogy 6x6-ost, 8x8-ast egyáltalán nem vennél? Csak azért kérdezem mert 8x8-asból a környéken mindenki bevásárol(t).
Szivem szerint nem. A kerekes PSZH-k a hidegháború éveiben terjedtek el, mivel olcsóbban üzemeltethetőek mint a lánctalpas PSZH-k. Viszont ezekben az időkben óriási sorozott tömeghadseregek voltak. Akár több ezret is rendszerbe állíthattak belőlük. Szóval volt létjogosultságuk. Viszont egy viszonylag kicsi, hivatásos hadsereg esetében én nem ezeken spórolnék.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Erdekes. Kivancsi lennek, a Boxer meg megfontolas alatt all-e a BTR-ek csereje kapcsan nalunk (bar en meg mindig inkabb rengeteg Patriat latnek szivesen, sok uj XP-t e, kozejuk szorva megfelelo mennyisegu uszokepes verzioval, pl AMV28-assal.)

Ami német, az mind a célkeresztben lehet a jelen politikai állás szerint... Kérdés az, hogy a közepes dandárnál úszóképes járművet akarnak-e, vagy sem.

Elvileg az Xp is úszóképes 28 tonnás tömegig, mint a Piranha 5 is, legalábbis előszeretettel nyilatkozzák róluk. Az AMV28 igazából tengeri üzemre készült a felhajtóerőt növelő kittel. Nálunk nem hiszem, hogy számolni kéne erősebb hullámzással egy dunai átkelésnél. :D
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and wolfram