A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Csak engem zavar?
034d989f7a5bbdd8efa09bcbe9035862.jpg

Egy ünnepi alkalomra miért nem lehet annak megfelelően öltözködni?

Ez nekem is feltűnt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Kivéve a Kelet-ukrajnai szakadárok.



Ez a baj!

Azok a stakadárok azzal jarcoltak amijük volt úgy ahogy tudtak.

Van előnye a kis méretnek de szerintem egyáltalán nem baj mert a nagyobb mérettel sokkal több előny keletkezik mint hátrány.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Azok a stakadárok azzal jarcoltak amijük volt úgy ahogy tudtak.

Van előnye a kis méretnek de szerintem egyáltalán nem baj mert a nagyobb mérettel sokkal több előny keletkezik mint hátrány.

Persze, több hely belül, meg divat lett a V fenéklemez, de ezekkel sokméteres magasságokkal meg nappali méretű oldalfelületekkel valahogy nem tudok megbékélni. Azzal, hogy a BMP-1 majdnem fele olyan magas, mint mondjuk a Puma, kapásból kisebb célfelület.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Persze, több hely belül, meg divat lett a V fenéklemez, de ezekkel sokméteres magasságokkal meg nappali méretű oldalfelületekkel valahogy nem tudok megbékélni. Azzal, hogy a BMP-1 majdnem fele olyan magas, mint mondjuk a Puma, kapásból kisebb célfelület.

A mai célzó rendszerekkel már mind1,hogy mekkora.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 400
113
És ezt csinálják folyamatosan. Temetésen is képesek ebben a szar gyakorlóban megjelenni.
A temetésre természetesen díszegyenruha dukál!!!
Ez persze tényleg kellemetlen tud lenni.
Annyiban menteném a helyzetet, hogy a norvégokon ez nem díszegyenruha, hanem társasági, ráadásul ahogy látom a mellükön, légierősök.
Ez a kép ugyan ezen a rendezvényen készült:
1000x664@1.jpg

Engem először a sapka hiánya jobban zavart, aztán rájöttem, ez fedett hely, így pedig értelmezhető a dolog. Mondjuk a sapka nélküli tisztelgés nekem személy szerint szintén furcsa. Bár, ha jól tudom, már engedélyezett. Nálunk még csak fővetés, meg főhajtás volt.
Főtiszteknél mondjuk lehet, hogy kötelezővé tenném a társaságit ilyen esetekben. A górénál meg legyen már mindig a kocsiban!
Az biztos, hogy kurva gyorsan rendezni kellene ezeket a dolgokat!
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
A temetésre természetesen díszegyenruha dukál!!!
Ez persze tényleg kellemetlen tud lenni.
Annyiban menteném a helyzetet, hogy a norvégokon ez nem díszegyenruha, hanem társasági, ráadásul ahogy látom a mellükön, légierősök.
Ez a kép ugyan ezen a rendezvényen készült:
1000x664@1.jpg

Engem először a sapka hiánya jobban zavart, aztán rájöttem, ez fedett hely, így pedig értelmezhető a dolog. Mondjuk a sapka nélküli tisztelgés nekem személy szerint szintén furcsa. Bár, ha jól tudom, már engedélyezett. Nálunk még csak fővetés, meg főhajtás volt.
Főtiszteknél mondjuk lehet, hogy kötelezővé tenném a társaságit ilyen esetekben. A górénál meg legyen már mindig a kocsiban!
Az biztos, hogy kurva gyorsan rendezni kellene ezeket a dolgokat!

Reptéren tilos a sapka viselése!Vagy semmi vagy beszíjazott sisak(ez a magyar szabály).
Egyébként az,hovy miben van a dresscode határozza meg ami katonáéknál is meg van.Amint látható itt gyakorló is lehetett...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
A temetésre természetesen díszegyenruha dukál!!!
Ez persze tényleg kellemetlen tud lenni.
Annyiban menteném a helyzetet, hogy a norvégokon ez nem díszegyenruha, hanem társasági, ráadásul ahogy látom a mellükön, légierősök.
Ez a kép ugyan ezen a rendezvényen készült:
1000x664@1.jpg

Engem először a sapka hiánya jobban zavart, aztán rájöttem, ez fedett hely, így pedig értelmezhető a dolog. Mondjuk a sapka nélküli tisztelgés nekem személy szerint szintén furcsa. Bár, ha jól tudom, már engedélyezett. Nálunk még csak fővetés, meg főhajtás volt.
Főtiszteknél mondjuk lehet, hogy kötelezővé tenném a társaságit ilyen esetekben. A górénál meg legyen már mindig a kocsiban!
Az biztos, hogy kurva gyorsan rendezni kellene ezeket a dolgokat!
Aranyos, hogy ég a ház és közben akartok rá új cserepet tenni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
Reptéren tilos a sapka viselése!Vagy semmi vagy beszíjazott sisak(ez a magyar szabály).
Egyébként az,hovy miben van a dresscode határozza meg ami katonáéknál is meg van.Amint látható itt gyakorló is lehetett...
Csak a karbabtartóknak repüléskor és csak a munkaterületen.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 400
113
Reptéren tilos a sapka viselése!Vagy semmi vagy beszíjazott sisak(ez a magyar szabály).
Egyébként az,hovy miben van a dresscode határozza meg ami katonáéknál is meg van.Amint látható itt gyakorló is lehetett...
Ezt én értem, és el is fogadom, amennyiben egy missiós rendezvényről lett volna szó, de ez itt volt Pápán.
Az egy dolog, hogy megengedett a gyakorló, ugyanakkor egy főtisztnek egy társasági eseményen nem biztos, hogy a dresscode minimumot kell teljesíteni. Neki meg biztosan van társaságija! :rolleyes:
Arra gondoltam, hogy az olyan esetekben, amikor jár az autó, kötelezően benne kellene lennie a csomagtartóban egy társaságinak. Max. nem lesz rá szükség!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 400
113
Aranyos, hogy ég a ház és közben akartok rá új cserepet tenni.
Ne haragudj, de ez kb. ugyan az a kategória, mint a máig használatos tártáska. Főleg akarat kérdése.
Mind a kettő megteszi, de nem mindegy, hogy hogyan. Ráadásul Böröndi esetében ez csak hozzáállás kérdése, esetében nem "eszközhiány" áll fenn.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 544
113
A szovjetek elég kevés lánctalpas PSZH-t gyártottak, inkább amerikára volt jellemző. Az első a BTR-50-es volt, de az sosel lett igazán sikeres. Drága is volt, meg ergonómiailag sem volt valami jó. Viszont ami igazán jól sikerült és úgy érzem, hogy a keleti tömb legjobb PSZH-ja volt az a MT-LB.
De, hogy a kérdésre válaszoljak, hogy mi is van NATO-n belül:
Lehet, hogy elgondollkodtam volna a svéd CV90 rendszeresítésén, mivel annak van PSZH változata is. Akkor a nehézdandár kapta volna a gyalogsági harcjárművet és a könnyű meg a PSZH-t. A mindenféle támogató jármű is ilyen alapokon lehetett volna.
http://www.military-today.com/apc/cv90_armadillo.htm
Ezen kívül ami szerintem még szóba jöhetne az vagy a német Marderből kifejlesztett PSZH
http://www.military-today.com/apc/marder_evolution_apc.htm
vagy az új fejlesztésű G5
http://www.military-today.com/apc/g5.htm
Ami még nagyon tetszik az az új amerikai PSZH, amit a Bradleyből fejlesztettek. Ezekkel fogják váltani az M113-okat. Családelvűséget itt is messzemenően figyelembeveszik. A Bradley M2/3, a PSZH változat meg egy csomó egyébb jármű (M270 MLRS ugyanolyan motorikus részt kap).
http://www.military-today.com/apc/turretless_bradley.htm
Ezek mind nagyon nehezek, a Bradley a legkönnyebb 20 tonna, a többi 25-35 közt. Szerintem ha már PSZH, és úszóképes ,olcsóbb, könnyebb valami, akkor maradjunk 20 tonna alatt mert ezekből a nehezebbek már egy egy harckocsi súlyát karistolják alulról. PSZH-nak nem tudom ki mit gondol, de nálam a nehéz ,ház méretű drága kerekes jószágok feleslegesek. Még a Centauro is elakadt az orosz földutakon, nem ezek a monstrumok. Ha Putyinékhoz készülünk vendégségbe akkor (márpedig valaki ezt bizonygatta a másik topicban tegnap) oda valami gyors,jó terepjáró képességű ,úszóképes holmi kell. Szerintem. Meg térkép. :) Az oroszok ebben a körben vígan alkalmazhatják az egykori ,mára nem élvonalbeli BMP-1-2, BMD-1-4, MTLB (+u), BTR-50 láncosokat amiken az M113-hoz képest van azért tűzerő is, ezek mind 20 tonna alattiak és kisebb hidakon is átkelhetnek. Magyarországon pl a hidak zöme 20 tonna alatti, és hiába az úszóképesség ha meredek a partoldal, vagy járhatatlan a fák/házak miatt. Kb 13000 híd van kis hazánkban. Idézek, mert nem mindegy az sem milyen hosszú egy jármű , értsd nyerges 40 tonnás 16m, vagy BOXER 38 tonnás 10m.
"A közutakon lévő hidak teherbírása jobbára 20 t, vagy annál kisebb (59%). Lényeges különbség van az országos, illetve a tanácsi közutak hídjai között, az előbbieknél csak 36%-ot tesz ki ezen hidak száma (2060). Ez a teherbírás igen kicsinek tűnik a KRESZ-ben engedélyezett maximális tömeghez képest (38, illetve 40 t), a valóságban azonban nem ennyire kedvezőtlen a helyzet, mivel e hidak nagyobb része 10 m-nél kisebb nyílású. Ezeken korlátozás nélkül haladhatnak át az útvonalengedélyre nem kötelezett járművek. A részletes adatokat a 2. számú táblázat, az országos közutakon lévő hidak teherbírásának időbeni alakulását pedig az 5. számú ábra mutatja. Ennél az állománynál jelentős volt a teherbírás növekedése, hiszen amíg 1954-ben az állomány 15, addig 1988-ban már 64%-a volt alkalmas a 20 tonnánál nehezebb járművek forgalmának lebonyolítására. A járművek tömegének növekedése és hosszának csökkenése azonban ma már olyan igényt jelent, amelynek a főutak hídjai sem felelnek meg minden tekintetben."
És ez csak Magyarország,na most akkor mi van Oroszországban? Mert ugye újra a Don kanyarba készülünk, sőt azon most már ideje is volna túljutni,valahova az Ural mögé,de most nem hadifogolyként mint a múltkor. Meg nem eltévedni a román kukoricásban. :)
A Marder még szimpatikus lenne, csupaszon 28 tonna, bár az se kevés. Kétszer annyi mint 1 BMP. Ezért írtam az ELVO Kentaurust 20 tonnával példaként. Bár az szerintem nem úszik. Akkor mi legyen?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Ezek mind nagyon nehezek, a Bradley a legkönnyebb 20 tonna, a többi 25-35 közt. Szerintem ha már PSZH, és úszóképes ,olcsóbb, könnyebb valami, akkor maradjunk 20 tonna alatt mert ezekből a nehezebbek már egy egy harckocsi súlyát karistolják alulról. PSZH-nak nem tudom ki mit gondol, de nálam a nehéz ,ház méretű drága kerekes jószágok feleslegesek. Még a Centauro is elakadt az orosz földutakon, nem ezek a monstrumok. Ha Putyinékhoz készülünk vendégségbe akkor (márpedig valaki ezt bizonygatta a másik topicban tegnap) oda valami gyors,jó terepjáró képességű ,úszóképes holmi kell. Szerintem. Meg térkép. :) Az oroszok ebben a körben vígan alkalmazhatják az egykori ,mára nem élvonalbeli BMP-1-2, BMD-1-4, MTLB (+u), BTR-50 láncosokat amiken az M113-hoz képest van azért tűzerő is, ezek mind 20 tonna alattiak és kisebb hidakon is átkelhetnek. Magyarországon pl a hidak zöme 20 tonna alatti, és hiába az úszóképesség ha meredek a partoldal, vagy járhatatlan a fák/házak miatt. Kb 13000 híd van kis hazánkban. Idézek, mert nem mindegy az sem milyen hosszú egy jármű , értsd nyerges 40 tonnás 16m, vagy BOXER 38 tonnás 10m.
"A közutakon lévő hidak teherbírása jobbára 20 t, vagy annál kisebb (59%). Lényeges különbség van az országos, illetve a tanácsi közutak hídjai között, az előbbieknél csak 36%-ot tesz ki ezen hidak száma (2060). Ez a teherbírás igen kicsinek tűnik a KRESZ-ben engedélyezett maximális tömeghez képest (38, illetve 40 t), a valóságban azonban nem ennyire kedvezőtlen a helyzet, mivel e hidak nagyobb része 10 m-nél kisebb nyílású. Ezeken korlátozás nélkül haladhatnak át az útvonalengedélyre nem kötelezett járművek. A részletes adatokat a 2. számú táblázat, az országos közutakon lévő hidak teherbírásának időbeni alakulását pedig az 5. számú ábra mutatja. Ennél az állománynál jelentős volt a teherbírás növekedése, hiszen amíg 1954-ben az állomány 15, addig 1988-ban már 64%-a volt alkalmas a 20 tonnánál nehezebb járművek forgalmának lebonyolítására. A járművek tömegének növekedése és hosszának csökkenése azonban ma már olyan igényt jelent, amelynek a főutak hídjai sem felelnek meg minden tekintetben."
És ez csak Magyarország,na most akkor mi van Oroszországban? Mert ugye újra a Don kanyarba készülünk, sőt azon most már ideje is volna túljutni,valahova az Ural mögé,de most nem hadifogolyként mint a múltkor. Meg nem eltévedni a román kukoricásban. :)
A Marder még szimpatikus lenne, csupaszon 28 tonna, bár az se kevés. Kétszer annyi mint 1 BMP. Ezért írtam az ELVO Kentaurust 20 tonnával példaként. Bár az szerintem nem úszik. Akkor mi legyen?

Egyszer kellenek ezek a nagy állatok, de szerintem a jelenleg állományban lévő BTR-ek (ami nagy számban van ugyebár) kell valami ötlet a helyettesítésre, vagy a teljes megújításukra, mint hegyekben és "isten háta mögötti" kis agyagos-sáros hegyvidéki talajon terepen is alkalmazható könnyű járműre. (Ha csak a környező országokra gondolunk, szerbia kivételével mindenhol hegyvidéki harc várna ránk.)
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 615
5 370
113
Ezt én értem, és el is fogadom, amennyiben egy missiós rendezvényről lett volna szó, de ez itt volt Pápán.
Az egy dolog, hogy megengedett a gyakorló, ugyanakkor egy főtisztnek egy társasági eseményen nem biztos, hogy a dresscode minimumot kell teljesíteni. Neki meg biztosan van társaságija! :rolleyes:
Arra gondoltam, hogy az olyan esetekben, amikor jár az autó, kötelezően benne kellene lennie a csomagtartóban egy társaságinak. Max. nem lesz rá szükség!

Légierős tisztek ismerik az illemet.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Légpárnás! :hadonaszos:



Szóval legalább tervünk van rá nekünk is?? :rolleyes::rolleyes:

Egyébként párszor már néztem az ilyen mindenféle tórendszereket, hogy elég jó kis akadályt lehet belőlük csinálni egy kis robbantással meg árasztással.
Még a 80as években született egy tanulmány a Mo-i vizzárak kialakitásának lehetőségéről.A 90es években megjelent az egyetemi közlönyben-akkoriban olvastam,sajna azóta nincs meg.Pedig eléggé érdekes volt
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Naiv gondolat a Kárpátián és Magozott Cseresznyén felnőtt nemzedéknek víziója az európai országok - főleg NATO-tagállamok - között megvívott háborúról.
Semmi racionális nincs ebben az elképzelésben. Szlovákia megtámadná Magyarországot? (Túl azon, hogy ha kilépne is a NATO-ból, mi még benne lennénk, ha Románia, Szlovákia, Horvátország egyszerre lépne ki egy összeesküvés alatt belőle, a többi kéttucat tagállam akkor sem lépne ki.)
Mivel? Egyik közép-kelet-európai országnak sincs elég konvencionális hadereje egy ország katonai megszállásához. Mit csinálni Szlovákia párezer bevethető katonával? Mit Magyarország ugyanennyivel?
A jelenlegi fegyverkezés önmagában csekély mértékű egy-egy ország részére globális értelemben, nem más országok megtámadására irányul. Hanem a NATO kollektív védelmi képességeinek egy-egy tagállami beadása az összeségbe.
Nem véletlen, hogy azonos területeken, és közel azonos módon zajlanak!
Gondolom, nem mondok senkinek újat azzal, hogy 44 darab harckocsival - legyenek akármilyen modernek is - nem lehet területeket annektálni. Sem megtartani. De most azt kell magyaráznom, amit 5 éve a NATO-ra hivatkozva a Honvédség felszámolása mellett kardoskodó baloldali liberálisoknak:
A NATO nem valami isteni védőbúra, ami ránkterül, hanem a tagok kollektív védelme. Annyi az ereje, amennyi a tagjai ereje. Amikor azt mondják, úgysem tudnánk legyőzni senkit 14 db Gripennel, mit érnénk az oroszok ellen, meg amúgy is ott a NATO - ekkor magyaráztam azt, hogy a szövetségben a tagok képességei kiegészítik egymást, egy közös rendszerbe állnak fel. Nekünk nem kell világverő haderőt fenntartanunk, nem kell az oroszokkal szemben a sikernek akár csak csekély reményével is önállóan kiállni tudó hadsereggel bírnunk. Csak annyit kell biztosítanunk, amit méretünkből és szerepünkből fakadóan hozzá kell adnunk a közöshez. Nem méreten felüli vállalás az országnak. De annyit igen. Mert a NATO ez, nem egy fogalom, aminek a neve mágikus erővel megvéd, ha magunkon hordjuk.
Most ugyanezt kell itt is magyaráznom. Egyik régióbeli országnak sincs itt operatív képességű, számottevő hadereje.
És még egy parktikus kérdés. Tegyük fel, hogy akár Szlovákia, akár Románia lerohanja és bekebelezi Magyarországot.
...Mi a tökömnek?
Ezen elgondolkodott már valaki? Mit kezd Szlovákia kétszer annyi magyarral, mint saját maga lakossága? Hogy kell-e 10 millió plusz magyar anyanyelvű Romániának?
Értem én, hogy bennünk van a korábbi országcsonkítás traumája, okkal, és nem is szívlelem a kisebbségüldöző politikáját a szomszédos államoknak. De a realista, józan eszünket tartsuk meg. Ennek sem gyakorlati értelme, sem eleve már kivitelezhetősége nem lenne.
Belpolitikai okbol.A belső feszültségek külső levezetése okán.És nem is feltétlen kell rendes,szabályos háborúra gondolni,reguláris csaatokkal.Legalábbis nem csak azokkal.