Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
Közben észrevettem, hogy rosszul hasonlítottam össze, mert az összes legyártott napelem felületét hasonlítottam egy évnyi legyártott kijelzőhöz, viszont a kijelzőket kb. 10 éve már gyártják, így nem két nagyságrenddel több a napelem, hanem csak eggyel, mint ahogy eredetileg mondtam itt:

Nem csak a PV panelek gyártásánál, de kb. 90%-ban ott. Kezd összeszámolni, hogy kb. mennyi TV kijelző és mennyi PV panel van a világon és még mennyit szeretnének a zöldek ha lenne.
Gyaníthatóan ez sem stimmel:
north-america-nf3-market.png

Forrás
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
A sima kommersz műanyagoknál sem érjük el még a 40%-ot sem. Mi a frászról beszélgetünk akkor?
Újabb csúsztatás. Elég erős dolog a teljes műanyag mennyiségre vetíteni az újrahasznosítási arányt. Mivel kultúrális, és technológiai okokból nincs teljes szelektív gyűjtés.
A szelektíven gyűjtött hulladékot viszont közel 100%-ban hasznosítják. (Különben minek csinálnák?) Alapanyagként, vagy pedig energiatermelésre.
A PV panelek 100%-ban szelektív gyüjtésűek. Viszonylag ritkán kerül PV panel a kefíres doboz mellé a kukába. ;)
Alapvetően nagyon király lenne, ha minden hulladékunk annyire újrahasznosítható lenne, mint a PV panelek...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
A teljes technológia importált kvázi az acélszerkezet és egyéb építészeti munkákat leszámítva. Az, hogy nincs külső üzemanyag függés az nem jelenti azt, hogy maga a felhúzása nem jelent függést. Meg az eltakarítás is, ameddig ithon nincs újrahasznosítás.
Ez most nem volt nekem egyértelmű, hogy Paks2-re írtad, vagy a PV panelekre. :rolleyes:
Illetve most már értem, mert az üzemanyag függés csak az atomerőműnél áll fenn.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Megint mellé. A cullet (a zúzott üveg) azért hasznos, mert alacsonyabb az olvadáspontja, mint a helyette használatos nyersanyagoknak. Egyszerű energiamegtakarítás (és értelemszerűen pénz).
Forrás
Amiről itt írnak az amerikai átlag tanároknak egy sorvezető, és mint én is írtam, igaz a palackokra, mivel azok egészen jól kezelhetőek, tisztíthatóak.
Az építési üveghulladék viszin jelenleg is megy a kukába nagyon nagy százalékban mert ha nem fémes, de kemény (porcelán, kő, beton) szennyezés van a zúzott üvegben akkor már nem használható üveggyártásban, ha jól emlékszem 5g/tonna a megengedett szennyezés, ez meg építési hulladékban nem biztosítható csak rengeteg pénzért aszfaltba jó kiegészítő anyagnak.
Egyes országokban már van külön gyűjtése az ablakoknak, az új ablaküvegek termékdíjasok és újra is hasznosítják, külön válogatják az üveget bontásnál, baromi drágán. (Nagy-Britannia és Hollandia rémlik nekem)
mint írtam az autó övegek újrahasznosítása is megy, van rá üzem, nem túl meglepő módon azért mert az autógyáraknak muszáj ezt csinálniuk.
Mindegy, elengedem amúgy, mindenben igazad van és soha ne olvass el olyan cikket amiben mást írnak mint amit te gondolsz, ne is beszélgess olyannal mert az mind hülye.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
Nem lehet, hogy kínában gyártják a napelemek zömé azért kevés a kibocsátás amerikában? Mennyi m2-re jut az az NF3?
Mint ahogy a félvezető chipek, és a kijelző panelek nagyobb részét is. Ezért írtam, hogy "gyaníthatóan", mert hirtelen globál adatokat nem találtam, ugyanakkor az arányok nagyjából stimmelhetnek, a másik 2 fő kibocsátó gyártását tekintve. Az ábra szerint nem a PV panelek a fő kibocsátók. Messze nem, nem hogy 1 nagyságrenddel nagyobb mértékben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
Amiről itt írnak az amerikai átlag tanároknak egy sorvezető, és mint én is írtam, igaz a palackokra, mivel azok egészen jól kezelhetőek, tisztíthatóak.
Az építési üveghulladék viszin jelenleg is megy a kukába nagyon nagy százalékban mert ha nem fémes, de kemény (porcelán, kő, beton) szennyezés van a zúzott üvegben akkor már nem használható üveggyártásban, ha jól emlékszem 5g/tonna a megengedett szennyezés, ez meg építési hulladékban nem biztosítható csak rengeteg pénzért aszfaltba jó kiegészítő anyagnak.
Egyes országokban már van külön gyűjtése az ablakoknak, az új ablaküvegek termékdíjasok és újra is hasznosítják, külön válogatják az üveget bontásnál, baromi drágán. (Nagy-Britannia és Hollandia rémlik nekem)
mint írtam az autó övegek újrahasznosítása is megy, van rá üzem, nem túl meglepő módon azért mert az autógyáraknak muszáj ezt csinálniuk.
Mindegy, elengedem amúgy, mindenben igazad van és soha ne olvass el olyan cikket amiben mást írnak mint amit te gondolsz, ne is beszélgess olyannal mert az mind hülye.
Azt megmondanád, hogy egy PV panel miért szennyeződne porcelánnal, kővel, vagy betonnal? Sőt extra tisztaságú, mivel szétbontás előtt egyszerűen tisztítható a külső felülete.
Dehogy hülye! Csak szakadjunk le a megújulók démonizálásáról. Megvan a saját helyük az energiamixben!
Ne izgulj én sem tolom a fentebb belinkelt dolgokat fejből ám! Nekem is utána kell néznem! Én is tanulok belőle, és remélem hogy másnak is tudjuk kicsit szélesíteni a látókörét a betett infókkal.

Már múltkor írtam, hogy Peace, Love!
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 075
10 210
113
A naperőművek nem csak a pv elemekből állnak.
A teljes fennállása alatt hányszor cserélődik le az inverter garnitúra? Még a nagyon kiterjesztett garanciásokat is többször cserélni kellene.
És akkor nem beszéltünk egy jó kis hálózati üzemzavar, villámcsapás, stb. miatt elhalálozott inverterekről.
Nem kevés, és nem is olyan " egyszerű" hulladék mint a Pv elem.
 
M

molnibalage

Guest
Újabb csúsztatás. Elég erős dolog a teljes műanyag mennyiségre vetíteni az újrahasznosítási arányt. Mivel kultúrális, és technológiai okokból nincs teljes szelektív gyűjtés.
A szelektíven gyűjtött hulladékot viszont közel 100%-ban hasznosítják. (Különben minek csinálnák?) Alapanyagként, vagy pedig energiatermelésre.
A PV panelek 100%-ban szelektív gyüjtésűek. Viszonylag ritkán kerül PV panel a kefíres doboz mellé a kukába. ;)
Alapvetően nagyon király lenne, ha minden hulladékunk annyire újrahasznosítható lenne, mint a PV panelek...
És valami mágikus okból lesz a PV-khez és szélerőművekhez? Linkeltem már, hogy hány szélkerék rohad elhagyatva az USA-ban...
Ez most nem volt nekem egyértelmű, hogy Paks2-re írtad, vagy a PV panelekre. :rolleyes:
Illetve most már értem, mert az üzemanyag függés csak az atomerőműnél áll fenn.
Több helyről tudsz üzemanyagot vásárolni. PV cella gyártásban meg lassan kínai monopólium lesz...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
.
Akkor most hirtelen gondold újra! Én nem TV kijelzőt írtam! :rolleyes:
Mindenféle kijelzőhöz szükséges a technológia! Igen az okostelefonodhoz is! A mérettől függetlenül! Itt vannak az éves TFT panel termelési kapacitások (csak Kína):
tft_lcd_amoled_capacity_area_by_panel_maker.jpg

Először is, ez a teljes Föld kijelző gyártása, nem csak Kínáé. Rákerestem a kép nevére és kidobta a cikket ahol ez szerepel.
Eszerint az ábra szerint kb. 300 millió m2-nyi kijelzőt gyártottak a Földön tavaly.
300 millió m2 az 300 km2.
Napelemből pedig tavaly 100000 MW-t gyártottak le az egész Földön, ami 500 km2-nek fele meg.
Szóval tényleg nem egy nagyságrend a külömbség, de azért majdnem kétszer több napelemet gyártanak.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Azt megmondanád, hogy egy PV panel miért szennyeződne porcelánnal, kővel, vagy betonnal? Sőt extra tisztaságú, mivel szétbontás előtt egyszerűen tisztítható a külső felülete.
Dehogy hülye! Csak szakadjunk le a megújulók démonizálásáról. Megvan a saját helyük az energiamixben!
Ne izgulj én sem tolom a fentebb belinkelt dolgokat fejből ám! Nekem is utána kell néznem! Én is tanulok belőle, és remélem hogy másnak is tudjuk kicsit szélesíteni a látókörét a betett infókkal.

Már múltkor írtam, hogy Peace, Love!
https://www.forbes.com/sites/michae...hey-produce-so-much-toxic-waste/#76bfe50f121c

Ebben: “Approximately 90% of most PV modules are made up of glass,” notes San Jose State environmental studies professor Dustin Mulvaney. “However, this glass often cannot be recycled as float glass due to impurities. Common problematic impurities in glass include plastics, lead, cadmium and antimony.”


https://thumbor.forbes.com/thumbor/...berger2Ffiles2F20182F042FNuclearWaste.002.jpg
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
És egy 2011-es diagrammot már használhatónak nyilvánítasz?
images

NASA Forrás.
Ha 3-5x-ösére is nőtt a PV termelés azóta (a másik 2 termék termelése is brutált nőtt), akkor sem használ többet a PV szektor, mint bármelyi másik. Összesen meg pláne.

Ez 2008-as cikk.
https://www.gasworld.com/nitrogen-trifluoride-cleaning-up-in-electronic-applications/2896.article

Experts anticipate that from 2012, photovoltaic producers will spend more on gases than flat-screen manufacturers, and from 2017 they are even set to overtake the chip sector.

A kijelzők termelése 2011 óta nem sokat nőtt (50% alatti a növekedés), míg a napelemek termelése meg pont az utóbbi pár évben nőtt meg brutális mértékben, 2011-ben, amikori a te adatod, még nagyon kevés volt a termelés, szóval ma már nagyon nem ez a helyzet.

https://en.wikipedia.org/wiki/Growth_of_photovoltaics
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
A naperőművek nem csak a pv elemekből állnak.
A teljes fennállása alatt hányszor cserélődik le az inverter garnitúra? Még a nagyon kiterjesztett garanciásokat is többször cserélni kellene.
És akkor nem beszéltünk egy jó kis hálózati üzemzavar, villámcsapás, stb. miatt elhalálozott inverterekről.
Nem kevés, és nem is olyan " egyszerű" hulladék mint a Pv elem.

Vagy amikor jönnek a viharok, mennyi tönkremegy:

https://www.forbes.com/sites/michae...hey-produce-so-much-toxic-waste/#4e78cf93121c

A tornado in 2015 broke 200,000 solar modules at southern California solar farm Desert Sunlight.

"Any modules that were broken into small bits of glass had to be swept from the ground," Mulvaney explained, "so lots of rocks and dirt got mixed in that would not work in recycling plants that are designed to take modules. These were the cadmium-based modules that failed [hazardous] waste tests, so were treated at a [hazardous] waste facility. But about 70 percent of the modules were actually sent to recycling, and the recycled metals are in new panels today."

And when Hurricane Maria hit Puerto Rico last September, the nation’s second largest solar farm, responsible for 40 percent of the island’s solar energy, lost a majority of its panels.

https://now.solar/2016/06/21/thunderstorm-damages-solar-power-plant-in-mansa/

Damaged 15MW solar panel after a storm at Nangla village in Mansa on Friday night.

Kiváncsi lennék, hogy pl. Magyarország tetszőlegesen kiválasztott pontján 10 év alatt vajon hányszor szokott akkora vihar, vagy jégeső lenni ami tönkreteszi a napelemeket?
Ugyebár egy atomerőműnek az ilyen esetek semmi problémát nem okoznak.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 831
113
"A hosszabb távú jövőben a ma még drága amerikai palagáz és a ma még olcsó orosz földgáz versenyezhet, a még távolabbi jövőben pedig az egész szénhidrogénipar háttérbe szorulhat, mert megtanulhatjuk tárolni a megújuló forrásokat."
Molni helyett én visítok fel ezt olvasva :hadonaszos: