Fényképészet és ami hozzá tartozik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1526

Guest
@Mike

Az van, hogy semmit sem cáfoltál abból amit én mondtam, csak a saját szalmabábjaiddal vívsz szélmalomharcot. Jössz itt nekem a 40 mp-s mobillal, mintha én a 40 mp-s mobil mellett érveltem volna, de én soha nem is említettem 40 mp-s mobilt, én az általános szabályról beszéltem, hogy a nagyobb felbontás részletesebb képet ad. Jössz nekem a mindenféle optikákkal, mintha én az optikák haszna ellen érveltem volna, de én soha nem mondtam, hogy az optika ne számítana, hanem pontosan azt mondtam, hogy az is számít. Jössz itt nekem az n+1 esettel ahol a képméret nem fontos, de én azt sem mondtam soha, hogy nincsenek ilyen esetek, ellenben azt mondtam, hogy van n+1 eset ahol viszont fontos.

Az a helyzet, hogy mobilos képernyőn már 1 mp, monitoron pedig már 2 mp (full hd) is elég, hogy jó minőségű képet kapj. Az egyszerű felhasználónak aki csak képeket néz nem kell ennél nagyobb kép, mert az ő szempontjából nincs sok értelme. De ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nincs is értelme a nagyobb képeknek, csak az egyszerű képnézegetők számára nincs. Te azért vagy rákattanva az optikákra mert ez kell ahhoz, hogy repülőket vagy madarakat vagy amit szoktál azt fotózd, ez rendben is van, biztos nagyon jó fotókat csinálsz és én se mondom azt, hogy mobillal fotózz. De a megjelenítés szempontjából te is a monitor szintjén lehetsz, amin tényleg nincs értelme 40 mp-s képet nézni, és ezért azt képzeled, hogy nincs is értelme a 40 mp-s képeknek.

Pedig van értelme. Például ha több méteres plakátra akarod kinyomtatni a képet. Vagy ha a kép egy apró részletét akarod kivágni és jó minőségben megjeleníteni. Na akkor nagyon nem mindegy, hogy 10 vagy 20 vagy 40 mp-s a kép. Vagy ha a Kínában épülő digitális diktatúrában a Nagy Testvér azt akarja, hogy az utca egyik végében lévő kamera az utca másik végén lévő emberen arcfelismerő szoftvert tudjon futtatni, akkor hiába mondod a Nagy Testvérnek, hogy elég a 10 mp is, mert nem elég, ahhoz legalább 100 mp kell. Vagy ha az Androméda ködről akarsz részletes képeket készíteni, akkor hiába hiszed, hogy nem számít a méret, mert igenis számít, és ahhoz már több ezer mp kell.

Én nem tagadom az optikák értelmét, csak ti tagadjátok a felbontás értelmét. Nem én tévedek, csak ti. És abban is tévedsz, hogy a szerkesztés minden esetben felismerhető. Ha én megszerkesztek egy képet és azt lerontom a legrosszabb minőségű jpeg-é, akkor arról a világ legjobb képelemzője sem tudja megmondani, hogy szerkesztettem-e vagy sem.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 342
24 617
113
@Mike

Az van, hogy semmit sem cáfoltál abból amit én mondtam, csak a saját szalmabábjaiddal vívsz szélmalomharcot. Jössz itt nekem a 40 mp-s mobillal, mintha én a 40 mp-s mobil mellett érveltem volna, de én soha nem is említettem 40 mp-s mobilt, én az általános szabályról beszéltem, hogy a nagyobb felbontás részletesebb képet ad. Jössz nekem a mindenféle optikákkal, mintha én az optikák haszna ellen érveltem volna, de én soha nem mondtam, hogy az optika ne számítana, hanem pontosan azt mondtam, hogy az is számít. Jössz itt nekem az n+1 esettel ahol a képméret nem fontos, de én azt sem mondtam soha, hogy nincsenek ilyen esetek, ellenben azt mondtam, hogy van n+1 eset ahol viszont fontos.

Az a helyzet, hogy mobilos képernyőn már 1 mp, monitoron pedig már 2 mp (full hd) is elég, hogy jó minőségű képet kapj. Az egyszerű felhasználónak aki csak képeket néz nem kell ennél nagyobb kép, mert az ő szempontjából nincs sok értelme. De ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nincs is értelme a nagyobb képeknek, csak az egyszerű képnézegetők számára nincs. Te azért vagy rákattanva az optikákra mert ez kell ahhoz, hogy repülőket vagy madarakat vagy amit szoktál azt fotózd, ez rendben is van, biztos nagyon jó fotókat csinálsz és én se mondom azt, hogy mobillal fotózz. De a megjelenítés szempontjából te is a monitor szintjén lehetsz, amin tényleg nincs értelme 40 mp-s képet nézni, és ezért azt képzeled, hogy nincs is értelme a 40 mp-s képeknek.

Pedig van értelme. Például ha több méteres plakátra akarod kinyomtatni a képet. Vagy ha a kép egy apró részletét akarod kivágni és jó minőségben megjeleníteni. Na akkor nagyon nem mindegy, hogy 10 vagy 20 vagy 40 mp-s a kép. Vagy ha a Kínában épülő digitális diktatúrában a Nagy Testvér azt akarja, hogy az utca egyik végében lévő kamera az utca másik végén lévő emberen arcfelismerő szoftvert tudjon futtatni, akkor hiába mondod a Nagy Testvérnek, hogy elég a 10 mp is, mert nem elég, ahhoz legalább 100 mp kell. Vagy ha az Androméda ködről akarsz részletes képeket készíteni, akkor hiába hiszed, hogy nem számít a méret, mert igenis számít, és ahhoz már több ezer mp kell.

Én nem tagadom az optikák értelmét, csak ti tagadjátok a felbontás értelmét. Nem én tévedek, csak ti. És abban is tévedsz, hogy a szerkesztés minden esetben felismerhető. Ha én megszerkesztek egy képet és azt lerontom a legrosszabb minőségű jpeg-é, akkor arról a világ legjobb képelemzője sem tudja megmondani, hogy szerkesztettem-e vagy sem.
Hát én ezt úgy tudom értelmezni, hogy bedobtál 1 turmixgépbe egy halom szót és ez lett belőle. Neked valami íráskényszered lehet. :eek:

" Vagy ha az Androméda ködről akarsz részletes képeket készíteni, akkor hiába hiszed, hogy nem számít a méret, mert igenis számít, és ahhoz már több ezer mp kell."

Én elsősorban objektív (távcső) terén néznék utána, van olyan, hogy felbontóképesség. Esetleg közelebb mész. :D
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 850
15 185
113
Az augusztus 20-ai Duna feletti átrepülésre gondoltam kiviszem a gépet kicsit fotózgatni.

Lassan áthúzó gépek "lövéséhez" milyen beállításokat javasolnának a témában járatosabbak?
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
Az augusztus 20-ai Duna feletti átrepülésre gondoltam kiviszem a gépet kicsit fotózgatni.

Lassan áthúzó gépek "lövéséhez" milyen beállításokat javasolnának a témában járatosabbak?
Függ persze a fényviszonyoktól nagyon. De hosszabb záridőt használnék és a mozdulatommal követném a gépek mozgását. Akkor a háttér olyan hatásvadász módon elmosódik majd :)
Csinál előtte pár próbafotót autókkal, hogy lőtt be, hogy kb milyen beállítás a legoptimálisabb.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 850
15 185
113
Ha jól emlékszem olyan 1/80 - 1/100 között vannak a mozgó kocsikhoz jó beállítások, de túl régóta nem vagyok már fotógráfia terén kellően aktív.

És igen, a hatásvadász háttér elmosódás a cél ;) Gondoltam rákérdezek mint ott helyben próbálgassam, hátha valakinek van jó kombinációja a mosott maszat / álló légcsavar közötti arany középút megtalálásához.
 
M

molnibalage

Guest
Ha jól emlékszem olyan 1/80 - 1/100 között vannak a mozgó kocsikhoz jó beállítások, de túl régóta nem vagyok már fotógráfia terén kellően aktív.

És igen, a hatásvadász háttér elmosódás a cél ;) Gondoltam rákérdezek mint ott helyben próbálgassam, hátha valakinek van jó kombinációja a mosott maszat / álló légcsavar közötti arany középút megtalálásához.
Hú, és Ostravában lőttem a kompaktommal, ami jó lett, azt asszem ennél hosszabb záridővel lőttem, de ott viszonylag nagy volt a távolság, tehát lassan fordultam a gép után és emiatt nagyon stabil kézzel kellett dolgozni. Megpróbálom visszakeresni a képet, ha megvan még. Mert lehet, hogy nem voltam elégedett a végeredménnyel és letöröltem...
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 974
93
Az augusztus 20-ai Duna feletti átrepülésre gondoltam kiviszem a gépet kicsit fotózgatni.

Lassan áthúzó gépek "lövéséhez" milyen beállításokat javasolnának a témában járatosabbak?

A program 9-10 között lesz, e miatt napos időben csak a pesti oldal működik, onnan viszont nincs lehetőség hátteres képre, így nem kell hosszabb záridő sem.
Ha napos idő lesz Av mód f/8, iso 100. Ha véletlenül borult, -> gellért hegy.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 822
2 537
113
Az augusztus 20-ai Duna feletti átrepülésre gondoltam kiviszem a gépet kicsit fotózgatni.

Lassan áthúzó gépek "lövéséhez" milyen beállításokat javasolnának a témában járatosabbak?
Hát az okosok azt mondták nekem, hogy repnapokon a helikoptereket 1/80 záridővel kell képelni! :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
67961772-10214941280354047-5026531287435837440-n.jpg
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 268
93
Az augusztus 20-ai Duna feletti átrepülésre gondoltam kiviszem a gépet kicsit fotózgatni.

Lassan áthúzó gépek "lövéséhez" milyen beállításokat javasolnának a témában járatosabbak?

Ez pl f10 és 1/60:
68780349_1745183505614643_5276961093774737408_n.png


Nem saját kép, nincs stabilizátoros obim egyelőre így ilyen fókusztávon 1/100 alá nem mehetek. Gyors vadászgépnél 1/200 körül is el lehet mosni a háttereket a képek szerint amiket láttam, helikopternél viszont hosszabb kell. De kézből még stabis telével se mennék 1/60 alá, állvánnyal meg kicsit macerás lehet repülőt fotózni, nem tudom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Valaki tudja,hogy mit keres a szolnoki reptéren egy svéd Viggen,egy svájci Hawker Hunter és egy megint csak svéd SAAB 32?

Képem is van róluk csak nem tudom,hogy fel lehet-e tölteni szóval bocsi.
 

T.Tom

Well-Known Member
2016. november 6.
364
1 703
93
Valaki tudja,hogy mit keres a szolnoki reptéren egy svéd Viggen,egy svájci Hawker Hunter és egy megint csak svéd SAAB 32?

Képem is van róluk csak nem tudom,hogy fel lehet-e tölteni szóval bocsi.
Erre a Viggenre gondolsz? Ezek a gépek a régi repülőmúzeumból kerültek át, várnak a felújításra, és hogy utána átkerüljenek a Reptárba.
69507104_2709557612407975_517576613236310016_o.jpg
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Valaki útba igazítana a spotterek oldla felé? Meg akarom nézni a Putyi limuzinját hozó IL-76ost.