A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
A DMR fegyverek nem azért terjednek (csak nyugaton terjednek,az oroszok nem tüntették el őket a szakaszokból/rajokból) mert nőtt a lőtáv hanem azért mert rájöttek nyugaton hogy szükség van raj/szakasz szinten is olyan képességre amivel biztosított a kulcsfontosságú élőerő gyors és nagyeséjű leküzdése.Erre a DMR fegyver sokkal alkalmasabb mint egy géppuska.Az ami TGY 5,56-os DMR fegyvert rendszeresített aminek konkrétan kisebb a hatásos lőtávja mint a könnyü-géppuskáknak.Ennyit arról,hogy a nagy céltáv az ok.

Igen.
De ha egy 556os fegyverrel is megoldható minek szinte mindenhol a nagyobb kaliber?

Egy példából ne álltalánosítsunk.
De ha az m27(hk416)ra gondolsz én úgy tudom az m249 helyett lett rendszerbeállítva. Ami számomra érthetetlen.

Tudom az afganisztánban megnövekedett lőtáv az oka a nyugati seregeknél a dmr fegyverek rendszerbe állításának.

Szerintem inkább csak arra célzott, hogy 7-800 méterre inkább csak területtüzet lősz.

Inkább.
De a bren1-es példámmal is azt akartam sugallni, hogy optikával pontosabb leszel.
És nem baj ha egy gpu optikával 700-800mre rövid sorozatokkal kisebb célokat is eltalál.
És kisebb távra is pontosabb.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 192
3 483
113
Azért ne temessük még a Z2026-ot. A cikkből az is kiderül, hogy a utóbbi években több mint félmilliárd forintért vásároltunk a fegyvertípusból.
https://nepszava.hu/3037485_kezigra...ntenerre-is-szazmilliokat-koltott-a-honvedseg
Tehát nem áll fenn annak a veszélye, hogy hirtelen kifogyunk a kézigránátokból.
Lehet az is, hogy politikai döntés született a Haltech Kft elvégre Svájci tulajdonosi körbe tartozik 2010 óta. Előtte 2006-tól olasz-magyar vegyes vállalat volt a korábbi, többször áthelyezett lőszergyár.
https://www.veol.hu/gazdasag/uj-neven-a-loszergyar-1329991/
Talán most, hogy a HM Arzenál tulajdonában lévő fegyver és lőpor gyár tavaly megkezdte a működését Kiskunfélegyházán ez is átkerül oda. Elvégre így itthon maradna a pénz, plusz támogatná a magyar fegyvergyártást. Erre akár utalhat is Németh Szilárd a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára tavaly novemberi nyilatkozata is.
"Nem fogunk a kézifegyverek gyártásánál megállni. Itt is a magyar érdek a meghatározó. ”
https://nepszava.hu/3016460_nemeth-szilard-nem-allunk-meg-a-kezifegyverek-gyartasanal
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Igen.
De ha egy 556os fegyverrel is megoldható minek szinte mindenhol a nagyobb kaliber?

Egy példából ne álltalánosítsunk.
De ha az m27(hk416)ra gondolsz én úgy tudom az m249 helyett lett rendszerbeállítva. Ami számomra érthetetlen.

Tudom az afganisztánban megnövekedett lőtáv az oka a nyugati seregeknél a dmr fegyverek rendszerbe állításának.



Inkább.
De a bren1-es példámmal is azt akartam sugallni, hogy optikával pontosabb leszel.
És nem baj ha egy gpu optikával 700-800mre rövid sorozatokkal kisebb célokat is eltalál.
És kisebb távra is pontosabb.

Számomra is érthetetlen mert kisebb a hatásos lőtávja az M27-nek mint az M249-nek szóval biztos nem a megnövekedett lőtáv az oka.

Miért használnak inkább 7,62-es DMR-fegyvert mint 5,56-osat amikor nem lőnek vele messzebbre?Azért mert azonos minőségű lőszerből és puskából kilőve a nagyobb kaliber mindig pontosabb lesz.

Az optika nem csökkentia szórást így pontosabb nem lesz a fegyvered max jobban ki tudod használni a fegyver képességeit.De a fegyver(géppuska mi esetünkben) nem képes arra,hogy 800 méterről kisméretű célpontot leküzdj vele mert nem elég pontos hozzá sem optikával sem anélkül.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Számomra is érthetetlen mert kisebb a hatásos lőtávja az M27-nek mint az M249-nek szóval biztos nem a megnövekedett lőtáv az oka.

Miért használnak inkább 7,62-es DMR-fegyvert mint 5,56-osat amikor nem lőnek vele messzebbre?Azért mert azonos minőségű lőszerből és puskából kilőve a nagyobb kaliber mindig pontosabb lesz.


556tal 5-600m volt amit olvastam irakban, hogy úgy ahogy pontosan lőnek.
De akkor már mesterlövészeket hívtak.(2003ban)

Egyértelmű, hogy pontosabb a nagyobb kaliber de ha szerinted nem növekedett a lőtáv, oda az m16 jó optika jó lövész is elég.
De mivel(szerintem) nőtt a lőtáv is, ezért még m14eseket is előástak.

És 2010ben elég sok G3mast láttam a németeknél is.


Na és hogy kötekedjek;) szőrszálat hasogassak(ahogy te;))

Azonos minőségű fegyver, lőszer,ugyaz a csőhossz.
Melyik a pontosabb 7,62*54 vagy 9*19
 
  • Tetszik
Reactions: Ongbak1971

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
556tal 5-600m volt amit olvastam irakban, hogy úgy ahogy pontosan lőnek.
De akkor már mesterlövészeket hívtak.(2003ban)

Egyértelmű, hogy pontosabb a nagyobb kaliber de ha szerinted nem növekedett a lőtáv, oda az m16 jó optika jó lövész is elég.
De mivel(szerintem) nőtt a lőtáv is, ezért még m14eseket is előástak.

És 2010ben elég sok G3mast láttam a németeknél is.


Na és hogy kötekedjek;) szőrszálat hasogassak(ahogy te;))

Azonos minőségű fegyver, lőszer,ugyaz a csőhossz.
Melyik a pontosabb 7,62*54 vagy 9*19

Azt felejted el,hogy Afganisztánban nőtt a lőtáv nem pedig általánosa.Afganisztán gyakorlatilag egy kősivatag minimális növényzettel,persze,hogy nő a lőtáv egy olyan hadszíntéren ahol a terep szinte lehetetlenné teszi(az ország nagyrészén) azt,hogy elrejtőzz.

Ezt a kérdést te sem gondoltad komolyan ugye?A pisztolylőszer semmilyen módon össze nem hasonlítható a köztes lőszerekkel vagy a puskalőszerekkel míg utóbbi kettő azért valamilyen szinten összehasonlítható.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Egyébként az M4 és a hasonló csőhosszú 5,56-os fegyverek lőtávja pont célra(ember) 350 méter ugyan úgy mint az AK-nak.Terület célra lehet 600 méterig alkalmazni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 983
113
556tal 5-600m volt amit olvastam irakban, hogy úgy ahogy pontosan lőnek.
De akkor már mesterlövészeket hívtak.(2003ban)

Egyértelmű, hogy pontosabb a nagyobb kaliber de ha szerinted nem növekedett a lőtáv, oda az m16 jó optika jó lövész is elég.
De mivel(szerintem) nőtt a lőtáv is, ezért még m14eseket is előástak.

És 2010ben elég sok G3mast láttam a németeknél is.


Na és hogy kötekedjek;) szőrszálat hasogassak(ahogy te;))

Azonos minőségű fegyver, lőszer,ugyaz a csőhossz.
Melyik a pontosabb 7,62*54 vagy 9*19
Amúgy ne keverjük már a fogalmakat, az optikától nem lesz a fegyver pontosabb, te tudsz könnyebben és gyorsabban célozni, ha balfasz vagy és lövőhibát vétesz ugyan úgy nem találod el. A pontossága nem javul a fegyvernek az optikától.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Egyébként az M4 és a hasonló csőhosszú 5,56-os fegyverek lőtávja pont célra(ember) 350 méter ugyan úgy mint az AK-nak.Terület célra lehet 600 méterig alkalmazni.


Úgy emlékszem m16 volt.
Rég olvastam. Két amcsi mesterlövész története.
Sajnos nem emlékszem a könyv címére.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Úgy emlékszem m16 volt.
Rég olvastam. Két amcsi mesterlövész története.
Sajnos nem emlékszem a könyv címére.

Az M16-nál(ehát az 508mm hosszú csővel)a pontcélokat 550 méterig a területcélokat viszont ugyan úgy csak 600 méterig lehet leküzdeni
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Amúgy ne keverjük már a fogalmakat, az optikától nem lesz a fegyver pontosabb, te tudsz könnyebben és gyorsabban célozni, ha balfasz vagy és lövőhibát vétesz ugyan úgy nem találod el. A pontossága nem javul a fegyvernek az optikától.

Őőő én ezt írtam. Az első 2 sor.

Maga a fegyver nem pontosabb. De a fegyver+lövész kombó igen.
/QUOTE]



Persze ha lövőhibát vétesz egyértelmű optikával is baszhatod.

Azt írtam dottal rövidebb idő alatt és pontosabban lőttem mint a nélkül. Hisz nem kellett annyit rendezgetni. Ez főleg ha valaki keveset lő sokat segít.
Nem tudom mostanában egy lövész mennyit lő. És milyen sűrűn.

Osztrákoknál a steyer aug rendszeresítéséről olvastam, hogy sokkal kevesebb lőszer kellett a kiképzéshez mert pontosabban lőttek vele. Amit az optikának tulajdonítottak.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 983
113
Pedig idén rekordtartalek van:
https://m.portfolio.hu/gazdasag/harom-abra-arrol-mi-folyik-a-koltsegvetesben.333789.html

Tavaly is a tartalék terhére hoztuk előre a haditechnikai fejlesztéseket. Azért volt a karácsonyi bejelentési bumm.
Idén eddig faszán állunk. A német visszaesés ellenére még hasitunk.
eugdp180914evev-20190814.png

eurgdp190814nevnev-20190814.png


Ráadásul az allampapirhozamok is beszakadtak, soha nem finanszírozta a hiteleinket ilyen olcsón.
https://m.portfolio.hu/deviza-kotve...tovabb-szakadnak-a-magyar-hozamok.334335.html
A honvédelmi költségvetésre gondoltunk.